Niepamięć [2017]

Opis:

Wallace bierze na celownik jednostki, każąc im docierać do najgłębszych pokładów samoświadomości. Dziennikarz poczytnego magazynu, specjalista od reklamy, samobójca wdrapujący się na szczyt budynku, nauczyciel przeżywający na lekcji załamanie nerwowe i jego dziesięcioletni uczeń mający trudności z koncentracją – czy będąc świadkami ich dramatów, jesteśmy w stanie zrozumieć motywacje ich postępowania? Wallace z właściwą sobie chirurgiczną precyzją rozkłada na czynniki pierwsze psychikę bohaterów uwikłanych w absurdy konsumpcyjnego świata.

 

Książka została uznana przez „New York Timesa” za jeden ze 100 najbardziej znaczących tytułów 2004 roku.

 

Reakcje na jego [Wallace’a] opowiadania wywołują [...] kontrowersje. Wielu z jego piewców z radością wita powrót do nagich emocji [...]. Inni kwestionują jego dojrzałość i moralność oraz krytykują niedopracowanie niektórych historii. Te spolaryzowane opinie zdają się jednak tylko zapewniać, że Wallace nie odejdzie w zapomnienie.

 

„Bookmarks Magazine”

 

David Foster Wallace (ur. w 1962 roku) – jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Otrzymał Bachelor of Arts w filozofii i angielskim w Amherst College, a swoją pracę zaliczeniową na anglistyce, The Broom of the System, wydał potem jako debiut literacki. Otrzymał tytuł magistra sztuk plastycznych na University of Arizona w 1987 i krótko pracował na Uniwersytecie Harvarda. Uczył też kreatywnego pisania w Emerson College, na Illinois State University i w Pomona College. Jego druga powieść, Infinite Jest (wkrótce po polsku nakładem W.A.B.), została opublikowana w 1996 roku i stała się jedną z najważniejszych pozycji współczesnej literatury amerykańskiej. Wallace opublikował także zbiory opowiadań: Girl with Curious Hair, Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi (W.A.B. 2015) i Niepamięć oraz zbiory esejów: Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię (W.A.B. 2016) i Consider the Lobster. Nagrodzony MacArthur Fellowship, Lannan Literary Award iWhiting Writers' Award; był również członkiem Usage Panel for The American Heritage Dictionary of the English Language. Zmarł śmiercią samobójczą w 2008 roku. Jego ostatnia powieść, The Pale King, została opublikowana w 2011 roku.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Niepamięć [2017]

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto