5. Festiwal Krytyki Sztuki Filmowej: Kamera Akcja

Opis:

O festiwalu

Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA to jedyne wydarzenie w Polsce poświęcone działalności krytyków filmowych. Festiwal organizowany jest przy wsparciu merytorycznym Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie znajduje jeden z dwóch oddziałów filmoznawstwa w naszym kraju. Głównym celem wydarzenia jest tworzenie żywego miejsca wymiany poglądów o sztuce filmowej kształtującego i wpływającego na adeptów stawiających pierwsze kroki w dziedzinie krytyki filmowej.

 

Współpracujemy z większością ośrodków filmoznawczych w Polsce integrując środowisko teoretyków kina oraz budując i konfrontując poglądy filmoznawców, krytyków, widzów i artystów. Nie oznacza to jednak, że wydarzenie zamknięte jest na innych odbiorców. Festiwal skierowany jest do widzów ciekawych współczesnego kina, a przede wszystkich otwartych na zabranie głosu w dyskusji.

 

KAMERA AKCJA mierzy się ze stereotypem, który mówi, że polska krytyka filmowa oderwana jest od rzeczywistości przeciętnego widza – operuje językiem niezrozumiałym dla odbiorcy. Rewiduje również przekonania widzów, o tym że środowisko krytyków jest hermetyczne i nieprzystępne. Celem festiwalu jest zmiana takiego sposobu myślenia, a w efekcie otwarcie świata krytyki filmowej widzom – świata inspirującego do poszukiwania własnej wrażliwości na sztukę, wyrabiającego gust, ukazującego nowe nurty i kierunki rozwoju kina. Dzięki spotkaniom z zaproszonymi gośćmi, uczestnicy festiwalu mają szansę czerpać wiedzę i doświadczenie, a także w bardziej świadomy sposób odkrywać magię filmowych obrazów prezentowanych na festiwalu, nie tylko poprzez teksty krytyczne, ale przede wszystkim w ramach żywej i twórczej dyskusji.

W części filmowej festiwalu prezentujemy produkcje zauważone i docenione przez krytyków na polskich i światowych festiwalach filmowych. W formie retrospektyw często powracamy do kina tworzonego przez najważniejszych twórców XX wieku. Pokazujemy tylko takie filmy, które nie pozwalają o sobie zapomnieć, rodzą polemikę i wywołują emocje. To one są źródłem nowych inspiracji i wyjątkowym sposobem na doskonalenie się w wyrażaniu własnych sądów.

Dla młodych filmoznawców z całego kraju „KAMERA AKCJA" szybko stała się ważnym wydarzeniem, które pozwala na konfrontację poglądów z doświadczonymi postaciami polskiej sceny krytycznej. Efektem dużego sukcesu organizacyjnego dwóch pierwszych edycji festiwalu jest powstanie branżowej platformy komunikacyjnej pomiędzy filmoznawcami z całej Polski – „Akcja Filmoznawca".

 

KAMERA AKCJA znakomicie wpisała się na kulturalną mapę regionu łódzkiego, zyskując dużą sympatię jego mieszkańców oraz spełniając część zapotrzebowania na płaszczyźnie wydarzeń filmowych w województwie. Podczas ostatniej edycji przez 4 dni trwania festiwalu gościliśmy ponad 6500 widzów. Efektem znakomitej frekwencji oraz dużego zainteresowania ideą festiwalu są nominacje do nagrody „Punkt dla Łodzi" w latach 2011 oraz 2012 w kategorii: Wydarzenia.

 

CELE FESTIWALU:

- tworzenie przestrzeni dyskusji i wymiany poglądów pomiędzy widzami, twórcami i środowiskiem krytycznym,
- działanie na rzecz integracji środowiska filmoznawców i krytyków z całej Polski,
- działanie na rzecz edukacji filmowej,
- działanie na rzecz upowszechniania nowych tendencji w światowej kinematografii – prezentacja kina docenianego na międzynarodowych festiwalach filmowych,
- przełamanie stereotypowego postrzegania profesji krytyka filmowego,
- tworzenie możliwości doskonalenia umiejętności w zakresie wyrażania opinii o sztuce filmowej – poprzez warsztaty z krytykami filmowymi,
- promocja wyróżniających się polskich produkcji filmowych i dyskusja o kinie polskim,
- promocja łódzkich uczelni wyższych – filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim oraz PWSFTViT,
- odszukiwanie młodych i zdolnych osób chcących działać w przestrzeni krytyki filmowej, stworzenie im możliwości do prezentacji swoich umiejętności w konkursie na tekst krytyczny i oceny przez doświadczone jury,
- tworzenie przestrzeni do wyrażania poglądów na temat kina przez każdego zainteresowanego sztuką filmową.

 

Nimfomanka

„Nimfomanka" Larsa Von Triera w wersji reżyserskiej na 5.FKA!

„Kiedy do kin trafiła skrócona, ocenzurowana wersja "Nimfomanki", Lars von Trier prowokacyjnie tłumaczył, że pracowała nad nią jego montażystka, a on sam nawet jej nie oglądał. Krytyka powszechnie uznała "Nimfomankę", nawet w wersji niepełnej, za najważniejsze dokonanie w karierze twórcy "Przełamując fale", "Melancholii" i "Antychrysta". Lars von Trier, nieustająco prowokujący widzów, stworzył przenikliwe erotyczne arcydzieło - film, który podzielił widownię na entuzjastów i krytyków oburzonych tym, że przekroczone zostały granice tego, co wolno pokazywać na ekranie". (materiały dystrybutora)
Widzowie 5.FKA zobaczą erotyczne arcydzieło reżysera w pełnej, nieocenzurowanej, dłuższej o prawie dwie godziny wersji.

 

nimfomanka

 

5. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA – jedyne wydarzenie poświęcone krytyce filmowej w Polsce odbędzie się od 9 do 12 października 2014 r. Tegorocznym centrum festiwalowym będzie kompleks łódzkiej fabryki snów przy ulicy Łąkowej 29 – nowoczesne Kino 3D Wytwórnia, Klub Wytwórnia (dawna hala zdjęciowa WFF), a także Pałac dźwięku Toya Studios. Seanse będą odbywać się również w Kinie Szkoły Filmowej.

Od 24 lipca za pośrednictwem strony internetowej festiwalu można zamawiać karnety. Branża filmowa (filmoznawcy, kulturoznawcy, studenci szkół artystycznych) za karnet na wszystkie wydarzenia festiwalu zapłacą jedynie 10 zł. Dla pozostałych pasjonatów kina cena nie jest dużo wyższa i wynosi 35 zł.

 

Szczegóły na stronie: www.kameraakcja.com.pl

 

Karnety

Karnety na 5. Festiwal Kamera Akcja już dostępne.

Na widzów czeka mnóstwo atrakcji. Wśród przedpremierowych pokazów znalazły się filmy z największych europejskich festiwali - Cannes, Wenecji, Berlina. Widzowie zobaczą między innymi „Klub Jimmy'ego" w reżyserii Kena Loach'a – prawodopodobnie ostatni film w filmowej karierze reżysera, czy „We are the Best" znakomicie znanego festiwalowej publiczności – Lukasa Moodysona - twórcy głośnego „Fucking Amal".

Wielką gratką dla kinomanów będzie sekcja „Ryczący lew. Złota era Hollywood". To przegląd amerykańskich klasyków, które zapisały się w historii światowego kina. W ramach sekcji poznamy między innymi twórczość Billy'ego Wildera, Johna Cassavetesa, Boba Fosse'a czy Orsona Wellesa. Będzie to również okazja do przybliżenia widzom bogatej historii wytwórni Metro Goldwyn Mayer.

Tegorocznym bohaterem stałej sekcji festiwalu tj. „Filmoznawca-filmowiec" będzie Piotr Trzaskalski. Zaprezentujemy wszystkie wczesne projekty reżysera, ukazując w jaki sposób ukształtował się jego dzisiejszy styl i jak duży wpływ na jego twórczość ma wiedza teoretyczna zdobyta podczas studiów filmoznawczych. Odbędzie się również uroczysta premiera cyfrowej wersji „Ediego" z udziałem reżysera i twórców filmu.

 

Szczegóły na stronie: www.kameraakcja.com.pl

Mommy

Premierowy pokaz „Mommy" Xaviera Dolana i przegląd kina kostarykańskiego na 5.FKA!

„Brawurowa sztuka, genialna zabawa kinem" – tak o najnowszym dziele Xaviera Dolana pisał Tadeusz Sobolewski. Nowy film młodego kanadyjczyka uwiód krytyków z całego świata, którzy zgodnie twierdzą, że „Mommy" to film dojrzały a zarazem młody, nowatorski, świeży, zanurzony w popkulturze, która przekuta zostaje tu w sztukę. Jury pod przewodnictwem Jane Campion przyznało młodemu reżyserowi Nagrodę Specjalną, którą otrzymał w niezwykłym towarzystwie - wspólnie z Jeanem Luc'iem Godardem. Widzowie Festiwalu Kamera Akcja będą mieć okazję zobaczenia „Mommy" premierowo podczas pokazu specjalnego na 5 edycji FKA w Łodzi (9-12 października 2014 r.)

 

„Mommy" jest historią kobiety, która po stracie męża nie umie stanąć na nogi. Ledwo wiąże koniec z końcem, trwa z dnia na dzień, zachowuję się jak nastolatka, która nie myśli o jutrze tylko leci z wiatrem. Jej syn ma ADHD. Bywa uroczy i słodki. Ale potrafi wybuchnąć jak petarda. I staje się niebezpieczny jak szaleniec w amoku. (Krzysztof Kwiatkowski - Wprost)

 

To jednak nie koniec atrakcji filmowych. Podczas 5.FKA widzów czeka podróż do Ameryki Środkowej. Podczas przeglądu kina kostarykańskiego organizowanego wspólnie z Ambasadą Kostaryki w Polsce oraz organizacją Unamos Culturas zaprezentowane zostaną najbardziej cenione produkcje tej kinematografii między innymi: „Gestacion", „Caribe" w reżyserii Estebana Ramireza. Ciekawostką przeglądu będzie pokaz kostarykańskiego filmu niemego z 1930 r.

Od 24 lipca za pośrednictwem strony internetowej festiwalu można zamawiać karnety. Branża filmowa (filmoznawcy, kulturoznawcy, studenci szkół artystycznych) za karnet na wszystkie wydarzenia festiwalu zapłacą jedynie 10 zł. Dla pozostałych pasjonatów kina cena nie jest dużo wyższa i wynosi 35 zł.

5. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA – jedyne wydarzenie poświęcone krytyce filmowej w Polsce odbędzie się od 9 do 12 października 2014 r. Tegorocznym centrum festiwalowym będzie kompleks łódzkiej fabryki snów przy ulicy Łąkowej 29 – nowoczesne Kino 3D Wytwórnia, Klub Wytwórnia (dawna hala zdjęciowa WFF), a także Pałac dźwięku Toya Studios. Seanse będą odbywać się również w Kinie Szkoły Filmowej.

Szczegóły na stronie: www.kameraakcja.com.pl

Room 237

O czym naprawdę jest „Lśnienie"?

Pokaz „Room 237" Rodneya Aschera na 5.FKA!

Opowieść o Holokauście, zagładzie Indian, próba zdemaskowania rządowej mistyfikacji jaką było lądowanie na księżycu. „Lśnienie" Stanleya Kubricka po przeszło 30 latach po premierze nadal elektryzuje jego entuzjastów. Wynikiem tej fascynacji jest film wyreżyserowany przez Rodneya Aschera. Twórcy „Room 237" zabierają nas do krętych korytarzy hotelu Overlook, aby prześledzić ukryte wskazówki interpretacyjne, które Stanley Kubrick miał umieścić w swoim dziele. „Pokój 237" to znakomity przykład, w jaki sposób na wielu poziomach można dokonywać interpretacji filmu, ale także w jaki sposób można uprawiać krytykę filmową w bardziej nowoczesnej formie, która sama w sobie staje się dziełem filmowym.
Film miał swoją premierę w Sundance, pokazywany był również w Cannes. Na całym świecie zrobił gigantyczną furorę wśród widzów. Nie znalazł się jednak w polskiej dystrybucji dlatego pokaz na 5.FKA będzie wyjątkową możliwością do zobaczenia go na dużym ekranie.
Zapraszamy widzów 5.FKA na podróż przez labirynt znaczeń, spekulacji i domysłów, a także na pokaz specjalny tego kultowego filmu Stanleya Kubricka.

 

room237

 

Od 24 lipca za pośrednictwem strony internetowej festiwalu można zamawiać karnety. Branża filmowa (filmoznawcy, kulturoznawcy, studenci szkół artystycznych) za karnet na wszystkie wydarzenia festiwalu zapłacą jedynie 10 zł. Dla pozostałych pasjonatów kina cena nie jest dużo wyższa i wynosi 35 zł.

5. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA – jedyne wydarzenie poświęcone krytyce filmowej w Polsce odbędzie się od 9 do 12 października 2014 r. Tegorocznym centrum festiwalowym będzie kompleks łódzkiej fabryki snów przy ulicy Łąkowej 29 – nowoczesne Kino 3D Wytwórnia, Klub Wytwórnia (dawna hala zdjęciowa WFF), a także Pałac dźwięku Toya Studios. Seanse będą odbywać się również w Kinie Szkoły Filmowej.

 

Szczegóły na stronie: www.kameraakcja.com.pl

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

5. Festiwal Krytyki Sztuki Filmowej: Kamera Akcja


Podziel się!


Oceń Publikację:

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!