Spotkanie z Krzysztofem Petkiem w Rudzie Śląskiej

Relacja autorstwa Pani Danuty Dąbrowskiej-Obrodzkiej ze spotkania z pisarzem i podróżnikiem Krzysztofem Petkiem w Saloniku Artystycznym Filii nr 16 w Rudzie Śląskiej.

 

***

W marcowe słoneczne przedpołudnie
SALONIK ARTYSTYCZNY Filii nr 16
odwiedził Krzysztof Petek
autor książek sensacyjno-przygodowych dla dzieci i młodzieży.

 

Dla zaproszonej na spotkanie młodzieży z Gimnazjum nr 6 z Rudy Śląskiej Bykowiny to będzie niezwykła lekcja psychologicznej podróży.

 

spotkanie z krzysztofem petkiem w rudzie slaskiej 1

 

Opowieści Krzysztofa Petka poparte fotograficzną i multimedialną relacją, zaciekawiły nie tylko młodych słuchaczy, ale również dorosłych uczestników spotkania.

 

spotkanie z krzysztofem petkiem w rudzie slaskiej 2

 

Krzysztof Petek w sposób niezwykle sugestywny, oryginalny i żywiołowy przedstawił swoim słuchaczom różnego rodzaju sposoby na życie. Podawał przykłady i odpowiadał na pytania: Jakie przyjąć kryteria wybierając tę własną i właściwą życiową drogę?

Mówiąc o literaturze i książkach, które przeczytał i o tych, które sam napisał opowiadał o twórczych inspiracjach. O tym co go skłoniło, że pisze dla młodego odbiorcy. I co chce przekazać czytelnikowi, czytelnikowi, który poszukuje.

 

spotkanie z krzysztofem petkiem w rudzie slaskiej 3

 

Bohaterowie jego książek – to nie wyraz kosmicznej wyobraźni, to rzeczywiści młodzi ludzie. Tacy z krwi i kości, którzy żyją obok nas, między nami, którzy żyją w naszym sąsiedztwie.

To ich przygody i dramatyczne losy opisane przez autora, powodują, że książki Krzysztofa Petka czytane są chętnie przez młode pokolenie miłośników literatury. Ponieważ niemal każdy młody czytelnik sięga po książkę, która opowiada o tym co tu i teraz.

Szkoły przetrwania, liczne wyprawy, setki przemierzonych kilometrów, znajomość sztuk walki - to tematy, w których Krzysztof Petek poruszał się bardzo swobodnie. Ale to nie tylko wiedza teoretyczna powodowała łatwość i umiejętność przekazu i zaciekawienia. Te wszystkie omawiane na spotkaniu kwestie – to przede wszystkim wiedza poparta własnymi przeżyciami. Niejednokrotnie wiedza poparta osobistą znajomością osób, którzy zastali zamienieni w literackich bohaterów. I dlatego na młodych słuchaczach zgromadzonych w SALONIKU, Krzysztof Petek zrobił tak ogromne wrażenie i z cała pewnością zdobył zaufanie swoich tak przyszłych, jak i stałych czytelników.

 

spotkanie z krzysztofem petkiem w rudzie slaskiej 4

 

Rozpoczynając spotkanie autorskie przeczytałam zaledwie kilka zdań z książki Krzysztofa Petka, a które to zdania w trakcie rozważań okazały się mottem całego spotkania.

 

spotkanie z krzysztofem petkiem w rudzie slaskiej 5

 

Kończąc zaś dwugodzinną rozmowę, która wywiązała się pomiędzy gościem saloniku, a publicznością w podziękowaniu za przyjęcie zaproszenia do naszej biblioteki zakończyłam słowami swojego wiersza:

 

".... A jeżeli jako nikt
to czym była podróż
a jeżeli jako ktoś
to warto było czekać...."

 

I warto było czekać na to spotkanie, i na tego pisarza Jestem przekonana, że każdy kto uważnie słuchał, to wyszedł z saloniku właśnie jako ten - KTOŚ. Ktoś, kto wzbogacił swoją wiedzę. Ktoś kto zrozumiał mechanizmy, jakimi rządzą się nasze światy. Ktoś kto już wie jakimi wartościami powinien kierować się w życiu

To wszystko dla tych młodych ludzi jest bardzo ważne i takich rozmów nigdy za wiele.

Istotny jest przekaz, przekaz, który zaakceptują współcześni nastolatkowie. A ten przekaz – zaakceptowali.

 

spotkanie z krzysztofem petkiem w rudzie slaskiej 6

 

Dziękując za spotkanie, starałam się zachęcić naszą młodzież do literackich podróży, które niemal w każdym kierunku można odbywać w bibliotece. Podróżujmy!

 

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem, odbyło się dzięki współpracy
naszej filii ze Stowarzyszeniem SZTUKATER z Wrocławia.

 

Jeżeli chcecie być w samym środku przygody weźcie do ręki książkę - gwarantuję podróż o wiele bardziej atrakcyjną, a niżeli internetowe „poszukiwanie straconego czasu".

Czytelniku drogi to pamiętaj - „BIBLIOTEKA CIĄGLE W GRZE"

ZAGRAJ! – GRAJ! - WYGRANA JEST PEWNA- ZA KAŻDYM RAZEM!

 

Spotkanie z pisarzem prowadziła i relację sporządziła Danuta Dąbrowska-Obrodzka

Autor zdjęć: Ewa Wesołek

Źródło: http://salartf16.dobreportfolio.pl/

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto