Spotkanie z Krzysztofem Petkiem w Rudzie Śląskiej

Relacja autorstwa Pani Danuty Dąbrowskiej-Obrodzkiej ze spotkania z pisarzem i podróżnikiem Krzysztofem Petkiem w Saloniku Artystycznym Filii nr 16 w Rudzie Śląskiej.

 

***

W marcowe słoneczne przedpołudnie
SALONIK ARTYSTYCZNY Filii nr 16
odwiedził Krzysztof Petek
autor książek sensacyjno-przygodowych dla dzieci i młodzieży.

 

Dla zaproszonej na spotkanie młodzieży z Gimnazjum nr 6 z Rudy Śląskiej Bykowiny to będzie niezwykła lekcja psychologicznej podróży.

 

spotkanie z krzysztofem petkiem w rudzie slaskiej 1

 

Opowieści Krzysztofa Petka poparte fotograficzną i multimedialną relacją, zaciekawiły nie tylko młodych słuchaczy, ale również dorosłych uczestników spotkania.

 

spotkanie z krzysztofem petkiem w rudzie slaskiej 2

 

Krzysztof Petek w sposób niezwykle sugestywny, oryginalny i żywiołowy przedstawił swoim słuchaczom różnego rodzaju sposoby na życie. Podawał przykłady i odpowiadał na pytania: Jakie przyjąć kryteria wybierając tę własną i właściwą życiową drogę?

Mówiąc o literaturze i książkach, które przeczytał i o tych, które sam napisał opowiadał o twórczych inspiracjach. O tym co go skłoniło, że pisze dla młodego odbiorcy. I co chce przekazać czytelnikowi, czytelnikowi, który poszukuje.

 

spotkanie z krzysztofem petkiem w rudzie slaskiej 3

 

Bohaterowie jego książek – to nie wyraz kosmicznej wyobraźni, to rzeczywiści młodzi ludzie. Tacy z krwi i kości, którzy żyją obok nas, między nami, którzy żyją w naszym sąsiedztwie.

To ich przygody i dramatyczne losy opisane przez autora, powodują, że książki Krzysztofa Petka czytane są chętnie przez młode pokolenie miłośników literatury. Ponieważ niemal każdy młody czytelnik sięga po książkę, która opowiada o tym co tu i teraz.

Szkoły przetrwania, liczne wyprawy, setki przemierzonych kilometrów, znajomość sztuk walki - to tematy, w których Krzysztof Petek poruszał się bardzo swobodnie. Ale to nie tylko wiedza teoretyczna powodowała łatwość i umiejętność przekazu i zaciekawienia. Te wszystkie omawiane na spotkaniu kwestie – to przede wszystkim wiedza poparta własnymi przeżyciami. Niejednokrotnie wiedza poparta osobistą znajomością osób, którzy zastali zamienieni w literackich bohaterów. I dlatego na młodych słuchaczach zgromadzonych w SALONIKU, Krzysztof Petek zrobił tak ogromne wrażenie i z cała pewnością zdobył zaufanie swoich tak przyszłych, jak i stałych czytelników.

 

spotkanie z krzysztofem petkiem w rudzie slaskiej 4

 

Rozpoczynając spotkanie autorskie przeczytałam zaledwie kilka zdań z książki Krzysztofa Petka, a które to zdania w trakcie rozważań okazały się mottem całego spotkania.

 

spotkanie z krzysztofem petkiem w rudzie slaskiej 5

 

Kończąc zaś dwugodzinną rozmowę, która wywiązała się pomiędzy gościem saloniku, a publicznością w podziękowaniu za przyjęcie zaproszenia do naszej biblioteki zakończyłam słowami swojego wiersza:

 

".... A jeżeli jako nikt
to czym była podróż
a jeżeli jako ktoś
to warto było czekać...."

 

I warto było czekać na to spotkanie, i na tego pisarza Jestem przekonana, że każdy kto uważnie słuchał, to wyszedł z saloniku właśnie jako ten - KTOŚ. Ktoś, kto wzbogacił swoją wiedzę. Ktoś kto zrozumiał mechanizmy, jakimi rządzą się nasze światy. Ktoś kto już wie jakimi wartościami powinien kierować się w życiu

To wszystko dla tych młodych ludzi jest bardzo ważne i takich rozmów nigdy za wiele.

Istotny jest przekaz, przekaz, który zaakceptują współcześni nastolatkowie. A ten przekaz – zaakceptowali.

 

spotkanie z krzysztofem petkiem w rudzie slaskiej 6

 

Dziękując za spotkanie, starałam się zachęcić naszą młodzież do literackich podróży, które niemal w każdym kierunku można odbywać w bibliotece. Podróżujmy!

 

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem, odbyło się dzięki współpracy
naszej filii ze Stowarzyszeniem SZTUKATER z Wrocławia.

 

Jeżeli chcecie być w samym środku przygody weźcie do ręki książkę - gwarantuję podróż o wiele bardziej atrakcyjną, a niżeli internetowe „poszukiwanie straconego czasu".

Czytelniku drogi to pamiętaj - „BIBLIOTEKA CIĄGLE W GRZE"

ZAGRAJ! – GRAJ! - WYGRANA JEST PEWNA- ZA KAŻDYM RAZEM!

 

Spotkanie z pisarzem prowadziła i relację sporządziła Danuta Dąbrowska-Obrodzka

Autor zdjęć: Ewa Wesołek

Źródło: http://salartf16.dobreportfolio.pl/

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.