Tommorow's Leaders are Forming Today - wymiana w Rumunii

W dniach 6 - 16 maja 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Barbara, Gabriela, Mikołaj, Patrycja, Roman, Tomasz oraz Wiktoria, uczestniczyli w Wymianie Młodzieży " Tommorow's Leaders are Forming Today " realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Comanesti w Rumunii.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Barbara

W dniach od 05 do 17 maja bieżącego roku brałam udział w spotkaniu międzynarodowym Erasmus + w Rumunii. W projekcie „Tomorrow’s leaders are forming today” brało udział łącznie 56 osób z takich krajów jak Litwa, Chorwacja, Ukraina Bułgaria, Turcja, Polska, Czechy oraz Rumunia. Podstawowe pojęcia, których dotyczył projekt to przywództwo, jakie cechy powinien mieć lider i jak osiągać wytyczone cele. Podczas dziesięciu dni spędzonych na wspólnych zajęciach ,debatach ,projektach,grach i zabawach ,każdy z nas krok po kroku , odkrywał nową płaszczyznę bycia przywódcą. Temat okazał się być niezmiernie ciekawy i inspirujący. Dla mnie osobiście było to drogocenne doświadczenie, niezwykle rozwijające w wielu aspektach. Dzięki wspaniałej atmosferze, którą stworzyli gospodarze projektu oraz niesamowitym osobom, które miałam szczęście tam spotkać, był to niewątpliwie niezapomniany projekt.

 

Przede wszystkim nauczyłam , aby pozostać sobą (nawet w procesie zmiany siebie), nie nosić maski, nie próbować być podobnym do „idola”. Każdy z nas jest osobą wyjątkową, a ten fakt może sprawić, że każdy ma szansę zostać liderem, w takiej dziedzinie życia w jakiej tylko zapragnie.

 

Uczestnicy projektu mieli również za zadanie promować świadomość praw człowieka, tolerancję, demokrację, poprzez prace w małych, międzynarodowych grupach ,grupach narodowych jak również wspólnie, na forum.

 

Ze względu na fakt, że projekt realizowany był w ramach programu Erazmus+, poza zasadniczym tematem, wzmacniane były również takie aspekty jak poprawa komunikacji, zdobywanie i dzielenie się własnymi doświadczeniami, szeroko rozumiana współpraca, wspomaganie integracji z osobami w sytuacjach niekorzystnych społecznie i kulturowo. Działaniami projektu były aktywności z metod edukacji pozaformalnej nastawione głównie na komunikacje uczestników. Jak już wspomniałam, projekt był bardzo ciekawy i przygotowany profesjonalnie. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w projekcie taki jak ten.

 

Barbara

Gabriela

Erasmus+

Comanesti,Rumunia

„Tomorrow’s leaders are forming today"

 

Niedzielnego poranka 05.05.2019 wyjechaliśmy do Rumunii na spotkanie z uczestnikami projektu „Tomorrow’s leaders are forming today". Po kilkunastu godzinach jazdy dotarliśmy do przytulnego miasteczka Comanesti. Bezpośrednio po podróży serdecznie przywitali nas gospodarze. Kraje przyjeżdżały jeden po drugim, wszyscy się ze sobą witaliśmy i poznawaliśmy naszych współlokatorów na najbliższe dni. Pierwszy dzień to było przede wszystkim poznawanie siebie nawzajem, w czym pomogły nam specjalnie przygotowane zajęcia. Kolejne dni były już tylko lepsze. Inspirujące i mobilizujące tematy aktywności, które mobilizowały do zmian i polepszania samego siebie. Prezentacje, doświadczenia innych oraz prace w grupach sprawiały, że każdy z nas był zaangażowany i czuł się częścią projektu. Erasmus+ natomiast to przede wszystkim wspaniali ludzie. Mieszanka kultur i języków, które poznawaliśmy z każdym dniem. Najdokładniej poznawaliśmy poszczególne kraje na „International Nights”, które przybliżały nam daną kulturę i język. Każda z nich była przygotowana ze szczególną starannością i zaangażowaniem. Każdy kraj przedstawił się jak najlepiej potrafił i opowiedział o ciekawostkach i faktach ze swojego zakątka ziemi. Erasmus + to jedno z najciekawszych doświadczeń, z jakimi można się zderzyć. Z pewnością nie biorąc udziału w projekcie, nigdy nie poznałabym tylu wspaniałych ludzi, którzy emanowali energią każdego dnia. Po dwunastu inspirujących dniach nadszedł czas rozstania. Dnia 17.05.19 po długich i smutnych pożegnaniach rozstaliśmy się i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Cieszę się ,że mogłam być częścią projektu i mam nadzieję ,że kiedyś dane mi będzie jeszcze raz uczestniczyć w pododnym.

 

Gabriela

Mikołaj

W dniach od 05.05. do 17.05. tego roku brałem udział w projekcie międzynarodowym Erasmus + w Rumunii. Niewątpliwie był to jednen z najlepszych momentów w moim życiu. Poznałem wielu ciekawych ludzi i przeżyłem niezapomniane chwile. Przez te 2 tygodnie mieszkaliśmy w hotelu Sophia w mieście Comanesti. Temat projektu brzmiał: „Tomorrow’s leaders are forming today”. Rozwijaliśmy nasze „umiejętności przywódcze” na wiele sposobów np.:oglądaliśmy prezentacje, braliśmy udział w workshopach oraz debatach. W tym projekcie uczestniczyły osoby z Polski, Chorwacji, Ukrainy, Litwy, Turcji, Bułgarii, Czech i oczywiście Rumunii. Od początku mieliśmy zaplanowany czas i w ogóle się nie nudziliśmy. Zajęcia były zabawne, interesujące i edukacyjne zarazem. Bardzo ciekawym pomysłem były „International Nights”. Co wieczór jeden z krajów przedstawiał kulturę, tradycję i bazowe informacje o swojej ojczyźnie. Jednym z najbardziej ekscytujących momentów był wtedy, gdy pojechaliśmy na całodniową wycieczkę w góry. Spędzaliśmy tam czas na uczeniu się, graniu w różne gry i wspólnym przygotowaniu BBQ. Kolejnym wydarzeniem było publiczne wystąpienie w lokalnej szkole na temat naszych porażek. Przemawiało paru lokalnych mówców oraz kilka wybranych osób z naszego projektu. Bardzo się cieszę, że mogłem być jednym z nich. Podsumowując, na pewno nie był to stracony czas. Najlepiej będę wspominał ludzi, których tam poznałem i mam nadzieję, że nie widzieliśmy się po raz ostatni. To był mój pierwszy projekt, ale mam nadzieję, że nie ostatni.

 

Mikołaj

Patrycja

Erasmus+ - Rumunia, Comanesti

 

Wczesnym, niedzielnym rankiem 05.05.2019r. wyjechaliśmy do rumuńskiego miasteczka Comanesti. W przyjaznej, rozśpiewanej atmosferze dotarliśmy na miejsce po 15 godzinach wspólnej jazdy. Pierwszy dzień był czasem zapoznania się z osobami z różnych krajów: Turcji, Bułgarii, Litwy, Ukrainy, Czech, Chorwacji oraz Rumunii. Zajmowaliśmy się poznaniem tematu projektu, czyli działalnością lidera (leadership). Kolejne dni przebiegały w niebywale przyjaznej atmosferze. Rozpoznawaliśmy formalną i nieformalną edukację, czas umilały nam tzw. energizery oraz wspólne zabawy. Tematem przewodnim kolejnych dni była istota lidera, przeprowadzaliśmy debaty, prezentacje. Spotkanie to było również możliwością wykazania się w swojej kreatywności, gdyż należało np. zbudować koszyk z plastikowych rurek, sznurka, gazet, a następnie zrzucić do niego jajko tak, aby się nie rozbiło. Uczyliśmy się jak planować kroki do osiągania swoich celów oraz podnieśliśmy stopień zaawansowania języka angielskiego. Rozmawialiśmy o motywacji, krytyce, tworzyliśmy film paper motion. W weekend wyjechaliśmy do pobliskiego miasta Rasnov, w którym znajduje się zamek o bogatej historii. Zamek w Rasnovie wybudowali Krzyżacy. Po ich wygnaniu został przejęty przez okoliczne gminy chłopskie. Był rozbudowywany i umacniany przez wieki. Chłopi obronili się w 1335 roku przed Tatarami, a w 1421 r. przed Turkami. Następnym elementem wycieczki była miejscowość Brasov, w której wspólnie uczestniczyliśmy we flash-mobie oraz podziwialiśmy światowe dziedzictwo UNESCO – Black Church. Ta największa w Rumunii świątynia swoją nazwę zawdzięcza czarnym śladom na elewacji, będącymi pamiątkami po pożarze w XVII w. Wznoszenie tej monumentalnej budowli zajęło mieszkańcom Siedmiogrodu blisko 100 lat, jego wnętrze jest istną mieszaniną stylów, a dodatkową atrakcją są olbrzymie organy (ponad 4000 piszczałek), których brzmienia można posłuchać podczas odbywających się tu koncertów. Każdy dzień kończyła noc kulturowa, w trakcie której można było się dowiedzieć o państwach naszych przyjaciół, ich kulturze, zatańczyć ich narodowy taniec, a na koniec skosztować tradycyjne dania kraju. Nasz pobyt trwał niespełna dwa tygodnie. Comanesti i poznani tam ludzie długo będą gościć w naszych sercach. W dobrych nastrojach i przeżytych przygodach, dnia 17.05 wróciliśmy do Zalasowej.

 

Patrycja

Roman

W maju bieżącego roku, raz z grupą uczniów z gminy Ryglice oraz opiekunem uczestniczyłem w projekcie międzynarodowym Erasmus+ w Rumunii. 5 maja wieczorem, po długiej podróży busem , dotarliśmy do miejscowości Comanesti, gdzie cały projekt miał mieć miejsce. Następnego dnia rozpoczęliśmy zabawy integracyjne, aby zapamiętać swoje imiona, gdyż uczestników było niemało (56 osób). W projekcie brało udział wielu młodych ludzi z Litwy, Ukrainy, Polski, Czech, Chorwacji Bułgarii, Turcji i oczywiście Rumunii. Następny dzień rozpoczęliśmy energizerem prowadzonym przez polską grupę, poznaliśmy 8 kluczowych kompetencji i pracowaliśmy nad nimi w zespołach. W tym dniu zaczęliśmy również zgłębiać temat projektu a mianowicie leader oraz leadership (prezentacje, warsztaty, debaty,gry itp.)Co wieczór braliśmy udział w wieczorze kulturowym zorganizowanym przez dany kraj . Przez kolejne trzy dni braliśmy aktywny udział w warsztatach oraz aktywnie zgłębialiśmy temat projektu. Podczas wieczorów kulturowych mogliśmy lepiej poznać tradycje, zwyczaje, tańce narodowe i przysmaki innych państw. Codziennie mogliśmy także w grupach podzielić się refleksjami na temat minionego dnia oraz spotkać się z liderami. Niezapomnianym przeżyciem była wycieczka do Brasov, gdzie mieliśmy szanse zaprezentować „Flash Mob”. Dzięki ciekawym zajęciom nabyliśmy nowe doświadczenia, oraz nauczyliśmy się szybkiego i konsekwentnego myślenia. Dla mnie nieocenione było szlifowanie języka angielskiego.

 

Dzięki wielu zabawom i wspaniałej atmosferze, poczuliśmy się jak prawdziwa europejska rodzina, a energizery pomagały się zrelaksować i poznać siebie nawzajem. W ostatnim dniu, pożegnanie było niesamowicie przykre, może się wydawać, że to tylko kilkanaście dni, lecz po spędzaniu ich z tymi samymi ludźmi można było bardzo szybko się przywiązać. Ta wymiana była dla mnie nowym doświadczeniem i z pewnością nigdy tego nie zapomnę, a jeśli zdarzy się jakaś okazja na ponowny wyjazd, nie będę się długo zastanawiać.

 

Roman

Tomasz

Międzynarodowe spotkanie w Rumunii w ramach projektu "Tomorrow’s leaders are forming today!" PROGRAM ERASMUS+

 

W dniach od 6 maja do 17 maja uczestniczyłem w projekcie międzynarodowym Erasmus+ w Rumunii. Moją miejscowość opuściłem jednak już 5 maja rano, ponieważ podróż busem zajęła nam cały dzień. Gdy przyjechaliśmy na miejsce do miasteczka Comănești, gdzie odbywał się projekt, przywitali nas wolontariusze i zaprowadzili do hotelu. Projekt nosił tytuł „ Tomorrow’s leaders are forming today”. 6 maja rano rozpoczęły się pierwsze zajęcia, których celem było przedstawienie się i zapamiętanie swoich imion. Nie było to takie łatwe, ponieważ w tym projekcie brali udział uczestnicy z 8 krajów: Turcji, Ukrainy, Czech, Rumunii, Chorwacji, Litwy, Bułgarii i Polski. Łączna liczba uczestników wynosiła 56. Przez cały dzień poprzez różne zabawy staraliśmy się lepiej poznać. Dzień zakończył się przywitalną dyskoteką.

 

2 dzień był pierwszym, w którym odbywały się zajęcia na określony temat. W tym dniu głównym tematem zajęć był lider. Rozmawialiśmy jak powinien wyglądać i co cechuje prawdziwego lidera. Przerywnikami w czasie zajęć były energizery, czyli różnego rodzaju krótkie zabawy. Wieczorem odbył się pierwszy krajowy wieczór, prowadzony przez Bułgarię. W czasie tych wieczorów mogliśmy lepiej poznać historię, kulturę i obyczaje danego kraju

 

W kolejnych 2 dniach realizowaliśmy tematy związane z organizowaniem i zarządzaniem. Często byliśmy dzieleni na różne grupy i musieliśmy wykonać określone zadanie i później przedstawić je innym. Dni te kończyły wieczory kulturowe kolejno Czech i Chorwacji.

 

5 dnia rano wybraliśmy się do pobliskiej szkoły na zajęcia. W czasie tych zajęć wysłuchaliśmy świadectwa i ciekawe opowieści niektórych osób dotyczących porażek (między innymi Mikołaja z naszego kraju). Dzień zakończył się jak zwykle wieczorem kulturowym, tym razem Turcji i późniejszą dyskoteką.

 

W kolejny dzień musieliśmy wstać wcześniej, ponieważ na cały dzień wyjeżdżaliśmy autokarem w góry i do miasta Brasov. Zwiedziliśmy również zamek w mieście Râșnov. Popołudniu nagraliśmy „ Flash Mob” na placu zabaw w Brasov.

 

W kolejny dzień wybraliśmy się na zajęcia na świeżym powietrzu. Tematem tych zajęć były konflikty. Zostaliśmy podzieleni na grupy i musieliśmy dojść wspólnie do porozumienia w sprawie konfliktu związanego z nierówno podzielonymi pieniędzmi. Po zakończeniu tych zajęć mieliśmy czas wolny, który wykorzystaliśmy na różne zabawy, czy granie w piłkę. Po południu kolejny raz podzieliliśmy się na grupy i musieliśmy wykonać zadania survivalowe w lesie. Były to: znalezienie kwiatka, znalezienie mchu, zrobienie zdjęcia z innym zespołem, a także najtrudniejsze, czyli zrobienie zdjęcia ptaka. Po skończonym zadaniu mieliśmy grilla. Gdy wróciliśmy do hotelu było już późno i nie odbył się wieczór kulturowy, ponieważ wyznaczona nacja nie miała czasu na przygotowanie.
Dzień 8 był na temat krytyki. Na pierwszych zajęciach byliśmy podzieleni na grupy krajow i wspólnie mieliśmy uporządkować kto jak bardzo był winny w historii, którą przedstawił Radu ( prowadzący ten projekt). Gdy zakończyliśmy zadanie zaczęliśmy się wypowiadać o swojej pracy. W tym czasie Radu krytykował każdą osobę, która się wypowiadała. Po pewnym czasie powiedział, że było to zamierzone i chciał sprawdzić naszą reakcję na krytykę i przekazać nam, że nie warto się nią przejmować. Wieczorne sesje były na temat motywacji. Dzień zakończył się wieczorem prowadzonym przez Litwę.

 

W 9 dniu pracowaliśmy wspólnie w krajowych grupach i mieliśmy cały dzień na przygotowanie animacji związanej z tematyką leadership. Wieczorem przedstawialiśmy nasze prace, a następnie rozpoczął się wieczór krajowy Ukrainy.

 

W przedostatni dzień brałem udział w dwóch z czterech sesji, które były na temat podejmowania dobrych i złych decyzji oraz o negocjacji. Wieczorem odbywał się polski wieczór kulturowy i musieliśmy się do niego przygotować, dlatego cały nasz zespół ominęły dwie popołudniowe sesje. Polski wieczór był podzielony na dwie części. W pierwszej przedstawiliśmy w formie teatru całą historię naszego kraju, rozpoczynając od przyjęcia przez Polskę chrztu, następnie pokazaliśmy walki z Krzyżakami, rozbiory, przebieg II wojny światowej, a zakończyliśmy wstąpieniem Polski do UE. W drugiej części każdy z nas przedstawił się i opowiedział o swojej pasji. Razem z Romkiem zaprosiliśmy na środek chętnych do rywalizacji w małych zawodach. Pierwsze zawody polegały na zrobieniu jak najwięcej liczby pompek, a drugie na jak najdłuższym podbijaniu piłki nogami. W czasie tych konkurencji publiczność głośno reagowała i dopingowała rywalizujących ze sobą uczestników. Następnie pokazaliśmy nasz taniec ludowy: Polonez, a także zabawy takie jak: „Kaczuszki”, czy „Mam chusteczkę haftowaną”. Na koniec zaprosiliśmy wszystkich do stołu, na którym znajdowały się tradycyjne polskie dania i przekąski.

 

W ostatni dzień na pierwszej sesji omawialiśmy własne wrażenia związane z projektem i toczego nauczyliśmy się w czasie tych jedenastu dni. Reszta dnia przeznaczona była na wypełnianie papierów związanych z naszymi certyfikatami. Dzień 11, a zarazem cały projekt zakończył wieczór prowadzony przez Rumunię i pożegnalna impreza.

 

Ta wymiana była dla mnie nowym doświadczeniem i z pewnością nigdy tego nie zapomnę, a jeśli zdarzy się jakaś okazja na ponowny wyjazd, nie będę się długo zastanawiać.

 

Tomasz

Wiktoria

Projekt Erasmus+ rozpoczął się 05.05.2019r. piętnastogodzinną podróżą do miasta Comanesti w Rumunii, które było miejscem spotkania 8 państw( Turcji, Ukrainy, Czech, Rumuni,Chorwacji, Litwy, Bułgarii i Polski). Po zakwaterowaniu, zapoznawaliśmy się ze współlokatorami, natomiast już następnego dna rozpoczęły się zajęcia. Zaczęliśmy poznawać się poprzez różne interaktywne gry, które odbywały się w centralnym parku. Nie było to jednak takie łatwe ,ponieważ w projekcie brało udział aż 56 osób. Jednak dzięki kreatywności uczestników , zaangażowaniu oraz dobrym humorom, powoli zaczęliśmy się lepiej poznawać. Po obiedzie podzieliliśmy się na dwie grupy i wzięliśmy udział w wywiadach i swobodnych dyskusjach które dały nam szansę na znalezienie wspólnych zainteresowań i przełamanie „pierwszych lodów”. Na zakończenie dnia braliśmy udział w przyjęciu powitalnym. Temat projektu "Tomorrow's leaders are forming today" miał za zadanie nauczyć nas wielu rzeczy na temat przywództwa, zarządzania oraz osiągania zamierzonych celów. Pogoda była w „kratkę”, ale udało się nam również spędzić sporo czasu na zewnątrz. Raz udało się nam nawet spędzić cały dzień na polanie w okolicznym lesie. Piękna natura urzekła każdego uczestnika. Mieliśmy jednak do wykonania sporo zadań np.: zostaliśmy podzieleni na grupy i wysłani do lasu, aby znaleźć poszczególne przedmioty i wykonać określone zadania. Ten dzień był bardzo przyjemny i na pewno na długo zostanie w mojej pamięci. Podczas projektu można było uzyskać informacje o przywództwie, organizacji, lecz także dowiadywaliśmy się wielu rzeczy na temat innych krajów podczas tzw. "international nights". Prezentowano tam kulturę i tradycję danego państwa poprzez różnego rodzaju quizy, prezentacje, gry i zabawy. Polska noc kulturowa okazałą się być fantastycznym show. Pierwszą częścią była pantomima o polskiej historii. Później przedstawiliśmy Polskę poprzez ludzi, nasze zainteresowania i umiejętności. Przeprowadziliśmy wiele ciekawych konkurencji, a następnie zaprezentowaliśmy nasze tradycyjne przysmaki (min. pierogi i góralskie oscypki). Cały projekt odbył się w przemiłej atmosferze. Zawarliśmy nowe znajomości, przyjaźnie. Kiedy nastąpił czas pożegnania i otrzymaliśmy certyfikaty Youthpass, wszyscy żałowali, że projekt dobiegł końca. Zdobyte doświadczenia i umiejętności komunikowania się z innymi są motywacją do dalszego pogłębiania wiedzy, rozwijania i odkrywania swoich zdolności.

Był to mój pierwszy projekt ,lecz na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci.

 

Wiktoria

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto