Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

RetroNarodzenie

OST:

{YouTube}OadYJnC1rNI{/YouTube}

Opis:

Bnioff

Lista utworów:
1. PRZYBYWAJCIE gościnnie Iza Kowalewska
2 COSIK SIĘ KOLEBIE gościnnie Staszek Karpiel-Bułecka, Szymon Chyc-Magdzin
3 TRUDNE ŻYCZENIA gościnnie Adam Nowak
4 PASTORAŁKA RADOSNA gościnnie Ania Brachaczek
5 NIE MÓWMY JUŻ NIC gościnnie Czesław Mozil
6 ODWOŁANO NARODZENIE gościnnie Andrzej i Jacek Zielińscy
7 CHOĆ W STAJENECZCE gościnnie Renata Przemyk
8 GDY NOWY ROK gościnnie Artur Andrus
9 ŚLADY TWOICH STÓP gościnnie Południce
10 SANIE MALOWANE gościnnie Natalia Niemen
11 CICHO, CICHUTEŃKO gościnnie Martyna Jakubowicz
12 NA ŚWIĘTA WRACAMY DO DOMU gościnnie Marek Piekarczyk

 

„Ta płyta jest prezentam ode mnie dla Was – pisze Ania Rusowicz w krótkim słowie wstępnym zamieszczonym we wkładce do albumu „RetroNarodzenie” – Chęć napisania autorskich piosenek świątecznych zrodziła się z wielkiej miłości do zimy i klimatu Świąt Bożego Narodzenia. Kiedyś, siedząc przy wigilijnym stole z moim mężem Hubertem (perkusista w zespole Ani), stwierdziliśmy, że fajnie byłoby pośpiewać w ten szczególny wieczór własne pastorałki.”
I faktycznie taki właśnie materiał dostajemy na tej płycie. Całkowicie autorski, zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej. Oczywiście duch i klimat pastorałek został zachowany zgodnie z wymogami gatunku, a przy tym udało się stworzyć materiał szalenie nowatorski i unikatowy. Ta płyta oczywiście świetni brzmi w czasie Świąt i może pięknie dopełnić powszechnie znany i zazwyczaj lubiany repertuar około kolędowy, ale niektóre z utworów obdarzone zostały tak uniwersalnym sznytem, że dobrze się ich słucha niezależnie od pory roku i kontekstu. Ot chociażby promujący płytę utwór „Trudne życzenia”, w którym partneruje Ani wokalnie Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy – utwór pojawił się nawet w zestawie do głosowania listy przebojów Programu Trzeciego. Gościnny udział innych artystów nie jest rzeczą wyjątkową na tej płycie, a wręcz przeciwnie, praktycznie większość utworów to swoiste wokalne duety. Pojawia się zatem, prócz wspomnianego Nowaka, Ania Brachaczek (znana z kilku projektów, zwłaszcza zespół BIFF), która wykonuje z Rusowicz „Pastorałkę radosną”, wspierającą dodatkowo akcję charytatywną dedykowaną najmłodszych.

 

Kolejni szacowni goście to Czesław Mozil, Marek Piekarczyk, Artur Andrus, Natalia Niemen, Martyna Jakubowicz oraz bracia Zielińscy. Ci ostatni wykonują utwór „Odwołano Narodzenie”, przy słuchaniu którego trudno oprzeć się wrażeniu, że silnie nawiązuje do przeboju rodzimego bandu Zielińskich. Chodzi oczywiście o zimowy hit Skaldów pod tytułem „Kulig”.
Wokaliści to niejedni goście na tej fanatycznej składance. Podstawowy skład grupy Rusowicz wsparła cała masa instrumentalistów, dzięki czemu to wspólne kolędowanie nabrało jeszcze bardziej odświętnego charakteru i wyjątkowo pełnego brzmienia.
A co do brzemienia albumu, to nie da się ukryć, że mamy do czynienia z kolejną charakterystyczną retro stylistyką, jaką zaprezentowała córka legendarnej Ady na swoich poprzednich płytach. Jest zjawiskowy, choć mogący nie wszystkim przypaść do gustu głos, który brzmi dokładanie tak samo, jak głos jej matki znanej z płyt Niebiesko-Czarnych, oraz brzmienie towarzyszącego jej zespołu. Tak brzmiałyby zespoły bigbeatowe z lat 60-tych ubiegłego wieku, gdyby wciąż nagrywały płyty w swojej stylistyce. Nie jest to jednak jedynie stylistyczne naśladownictwo, ale twórcze i brzmiące mimo wszystko szalenie współcześnie nawiązanie i pewnego rodzaju kontynuacja tamtej estetyki i wrażliwości.
Płyta wydana przez Wydawnictwo Agora też stylistycznie nawiązuje do modnych ostatnio retro klimatów. Opakowanie ma formę książeczki zawierającej teksty wszystkich piosenek, a na rozkładówce znajduje się plansza do gry pod nazwą „Znajdź prezent”. Zasady gry oczywiście wymyśliła sama Ania, zainspirowana rodzinną tradycją powstałą przy okazji wręczania sobie prezentów.

 

Projekt „RetroNarodzenie” ewidentnie powstał po to, by być wspaniałym prezentem, żeby zbliżać ludzi. Stąd pewnie pomysł, by do współpracy zaprosić artystów, o podobnej wrażliwości, a jednocześnie wyjątkowych i osobnych w tym, co robą. Ta radość wspólnego muzykowania ładnie rymuje się z radością wspólnego kolędowania, spędzania świąt w atmosferze ciepłej wspólnoty. Z całą pewnością radość ta udzieli się słuchaczom.

Podziel się!

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

RetroNarodzenie

Additional Info:

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial