Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Jak Zbudować Silną Markę Na Instagramie (Ebook)

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Katarzyna Jura
 • Tytuł Oryginału: Jak Zbudować Silną Markę Na Instagramie
 • Gatunek: Poradniki
 • Liczba Stron: 72
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Rozmiar: 10.08 MB
 • Wydawca: Ebookowo
 • Ocena:

  4/6

  3/6

  2/6

 • Format: PDF

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Jak Zbudować Silną Markę Na Instagramie (Ebook) | Autor: Katarzyna Jura

Wybierz opinię:

Damato

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie mam konta na tym portalu, więc wszystkie przedstawione informacje i treści w książce były dla mnie niejako nowością. Chciałbym to zaznaczyć bo od tej kwestii może zależeć opinia odnośnie całokształtu przedstawionej pozycji. Myślę, że te osoby, które posiadają konto na Instagramie pierwsza część ebooka może ich znużyć (w większości poruszane są tam bardzo podstawowe informacje od strony technicznej np. jak założyć konto, jak dodawać relacje oraz co oznaczają poszczególne ikonki na stronie głównej ale nie tylko, autorka radzi jakie konto należy wybrać, co powinno przedstawiać zdjęcie profilowe itp.). Cała masa praktycznej i przydatnej wiedzy na początek. Z drugiej strony warto dla ugruntowania swojej wiedzy przeczytać (lub chociaż przejrzeć) tą część - oprócz typowo podstawowych zagadnień podane są również ciekawostki, dane statystyczne czy powody dla których warto mieć konto na Instagramie. Po typowo zagadnieniach wprowadzających, w części drugiej autorka opisuje w jaki sposób pozyskiwać aktywnych obserwujących zaś część trzecia obejmuje meritum książki, czyli zgodnie z tytułem ebooka: jak budować silną markę na Instagramie.

 

Teraz odnośnie contentu książki. Co przyciąga uwagę człowieka w pierwszej kolejności jak czyta książkę z kategorii poradniki? Tak, oczywiście: statystyki. Tutaj autorka podaję, że obecnie w Polsce jest 8,5 mln kont na Instagramie. Trzeba przyznać, że jest to dość duże grono potencjalnych odbiorców Naszych usług. Należy tylko odpowiednio przyciągnąć ludzi (obserwujących) na swoje instagramowe konto. Nie zrobimy tego nie znając technicznych narzędzi portalu, ani tego co lubi a czego nie toleruje Instagram. Ten ebook przychodzi z pomocą.

 

Autorka na wstępie (bazując na własnym doświadczeniu) zastrzega aby lepiej nie korzystać z zewnętrznych firm przy budowaniu marki ponieważ to nie działa na dłuższą metę - można stracić zarówno obserwujących jak i pieniądze, które notabene można wykorzystać lepiej np. na reklamę Naszego konta. Co mi się podobało w części odnośnie technicznych zawiłości portalu? Zostały tam podane konkretne aplikacje, które są pomocne przy obróbce zdjęć, tworzenia interesujących relacji. Dla osoby początkującej to świetna okazja, żeby móc spróbować przygody z Instagramem.

 

W tym ebooku pani Jura przeprowadza czytelnika przez cały proces związany z publikacją posta, zdjęcia, czy relacji. Powinno się zacząć od celu, który powinien przyświecać Nam zawsze, należy uświadomić sobie to co chcemy osiągnąć przez działalność na Instagramie. Konieczna jest również analiza potencjalnego klienta Naszych usług: ile ma lat, czym się interesuje etc. Gdy już znamy odpowiedź na te pytania - możemy zmodyfikować informacje umieszczane przez Nas, dostosować je do odbiorcy, zadbać o odpowiednią, przyciągającą estetykę. Przy wyborze odpowiedniego zdjęcia do publikacji należy mieć na względzie to aby wpasowywało się naturalnie w Nasze poprzednie publikacje (odpowiedni szablon, kolorystyka i styl). Przy relacji należy uwzględnić to co chcemy przekazać aby treść komunikatu była zwięzła i konkretna. Ciekawym dodatkiem do ebooka są dodane screeny, które obrazują widok z Instagrama, przykłady jak powinny wyglądać np. zdjęcia. Odnośnie minusów publikacji - podczas czytania znalazłem powtórzoną treść (str. 55: tekst na temat VSCO), takie błędy jak “life” zamiast live (str. 43) oraz “kolarze” zamiast kolaże (str. 56) - w kontekście techniki artystycznej nie człowieka który profesjonalnie jeździ rowerem. Myślę, że takie błędy nie powinny mieć miejsca.

 

Dzięki tej publikacji można wywnioskować, że Instagram jest bardzo ciekawym narzędziem, który pomaga poszerzyć swoje działania na inne, nieznane wcześniej płaszczyzny i tym samym dotrzeć do większego grona odbiorców. Wymaga jednak odpowiedniego planowania oraz codziennej pracy aby być ciągle widocznym dla obserwujących. Ebook zawiera wiele cennych wskazówek, które warto mieć na uwadze prowadząc swoje konto na portalu. Nie pozostaje mi nic innego, jak powtórzyć, zgodnie z autorką ebooka: “Ruszaj na podbój Instagrama”.

Hiril

Rola mediów społecznościowych w promocji swojej marki bywa bezcenna. Ze względu na profil swojej firmy niektóre branże preferują Twittera, inne Facebooka, ale coraz więcej marek próbuje swoich sił na Instagramie. Ten ostatni portal cieszy się na świecie ogromną popularnością, co sprawia, że aby trafić do właściwego odbiorcy, trzeba się naprawdę postarać. Nie oszukujmy się też, że tak samo tworzy się profil osobisty, jak ten firmowy, bo inny cel wymusza inną technikę. W efekcie, w meandrach Instagrama można utknąć na bardzo długo, a nawet, co gorsze, bez widocznych efektów. Z pomocą przychodzi nam Katarzyna Jura i jej e-book „Jak zbudować silną markę na Instagramie”. Autorka promuje swoją książkę jako jedyną, która instruuje jak prowadzić swój biznesowy profil („Na rynku jest kilka pozycji e-booków, które opisują Instagrama, jednak są to pozycje, które są skierowane tylko do zwykłych użytkowników. Brakowało e-booka, który skierowany jest dla firm i ich potrzeb.") i, ku mojemu zdumieniu, na podstawie przeglądania książek w kilku księgarniach, faktycznie na ten moment nie znalazłam innej tego typu pozycji. Są publikacje opowiadające o istotnej roli mediów społecznościowych w firmie, ale to raczej bardzo ogólna teoria.

 

Jakie tematy porusza książka pani Jury? E-book składa się z trzech części ‒ pierwsza opisuje podstawy zakładania i prowadzenia firmowego konta na Instagramie, kolejna skupia się na nieco bardziej zaawansowanych narzędziach i metodach, zaś ostatnia to bardzo praktyczne wskazówki jak prowadzić profil długofalowo. „Jak zbudować silną markę na Instagramie” jest bardzo praktyczne. Katarzyna Jura sugeruje nam konkretne narzędzia wspierające planowanie postów, opowiada o tym, co i jak prezentować, informuje nas jak robić live, wideo, grafiki, Instagram stories czy (nie)zwykłe zdjęcia (tutaj wskazuje między innymi aplikacje użyteczne przy obróbce fotografii). Razem z autorką możemy zrobić analizę własnego konta i spojrzeć na konkurencję. Poruszany jest temat użyteczności reklamy i hasztagów, a także sugerowanej godziny i częstotliwości publikowania, choć to akurat nie zawsze są to konkrety ‒ musimy liczyć się z tym, że wiele elementów zależy od tego, jaki profil prowadzimy i kim są nasi odbiorcy. Otrzymujemy też odpowiedź na pytanie o to, czego Instagram nie lubi, jak połączyć konto na Instagramie z tym na Facebooku albo jaka jest dzienna liczba wysyłanych wiadomości akceptowana przez Instagram. Oprócz tego możemy poznać wartościowe wskazówki dotyczące metod promocji swojego kanału. Autorka pomaga nam zrozumieć na czym polega codzienna praca z Instagramem, taka, która przyniesie efekt w postaci nowych klientów.

 

W całym tym informacyjnym szumie autorka nie zapomina też o indywidualnych cechach konta, zależnych od prowadzonej działalności. Pani Jura zadaje sporo pytań (do samodzielnej odpowiedzi), które mogą czytelnika naprowadzić na to, jak swój profil prowadzić lepiej.

 

Muszę jednak przyznać, że po zapoznaniu się z e-bookiem mam nieco mieszane uczucia. Z niektórymi tezami całkowicie się zgadzam (np. z tym, że większość ogląda relacje z wyciszonym dźwiękiem), ale już na siódmej stronie, w rozdziale „Dlaczego warto mieć konto na Instagramie”, możemy przeczytać, że „Facebook do tej pory tylko dawał możliwość opisania słowami Twojej oferty". To nie jest prawda ‒ Facebook dawał możliwość dodawania zdjęć. Instagram jako portal na zdjęciach jest zbudowany, ale to nie znaczy, że jest jedynym medium społecznościowym, które zdjęciami operuje. Nie przekonują mnie też takie peany pod adresem tego portalu. Wydaje mi się, że to, które medium jest dla naszej firmy najlepsze, w dużej mierze zależy od tego, kto jest odbiorcą naszych informacji ‒ pod pewnymi względami praktyczniejszy w promocji będzie Instagram, ale pod innymi mogą to być Twitter lub Tik-Tok.

 

Miałam też kilka wątpliwości co do uniwersalności podanych instrukcji. Niektórzy mogliby powiedzieć, że opis telefonów z najlepszymi dostępnymi aparatami to przesada, ale mnie to akurat przekonuje ‒ możemy sprawdzić ich parametry i porównać do nich to, co jest w zasięgu naszych możliwości finansowych lub po prostu wybrać jeden z wymienionych. Tyle że chyba znacznie praktyczniej byłoby po prostu te parametry wypisać. W obecnej formie, jeśli za 5 lat chciałabym wrócić do tej książki, by przypomnieć sobie wymagania wobec aparatu w telefonie, to musiałabym najpierw sprawdzać parametry wskazanych smartfonów, a dopiero później mogłabym szukać czegoś w ofercie. Drugim przykładem może być opis samej obsługi Instagrama ‒ większość wskazówek jest rozpisana dla aplikacji. Tymczasem mam wielu znajomych, którzy robiąc zdjęcia odrębnym aparatem zdecydowanie wolą je zamieszczać (a tym samym również obsługiwać) z komputera.

 

Pojawiło się też kilka problemów technicznych ‒ na przykład w moim egzemplarzu na stronie 55, w rozdziale o aplikacjach do zdjęć, trzy aplikacje są opisane bardziej szczegółowo, a pozostałe są wymienione jedynie z nazwy. Niestety te trzy aplikacje to w rzeczywistości dwie, bo trzecia jest powtórzeniem drugiej, a ja zdecydowanie wolałabym przeczytać coś więcej, bo przede wszystkim chciałabym dowiedzieć się, która z tych aplikacji byłaby dla mnie najlepsza. Oczywiście znalazłam tę informacje w Internecie, ale czy w tym e-booku nie powinno chodzić o to, aby on mi w tej kwestii wystarczył? Dużym mankamentem tej książki jest także warstwa językowa ‒ znajdziemy tu sporo błędów, od problemów z szykiem zdania, po te interpunkcyjne i ortograficzne. 

 

Podsumowując, „Jak zbudować silną markę na Instagramie” to książka fachowa, precyzyjna i bardzo konkretna. Nie mam wątpliwości, że Katarzyna Jura doskonale zna realia promocji na Instagramie, jednak pomimo tego, mam głębokie przekonanie, że koszt 99zł, podany jako cena okładkowa, jest niewspółmierny zarówno do oferowanej wiedzy (w sporej części dostępnej w Internecie po bardzo krótkim wyszukiwaniu), jak i do technicznej jakości e-booka. Po poprawieniu błędów byłabym w stanie za niego zapłacić około połowy ceny okładkowej, jako że faktycznie jest on obecnie unikatem na rynku, w dodatku wiedza pani Jury jest naprawdę bardzo szeroka, a dla nas czytelników po prostu użyteczna.

Malwina Dutkiewicz

Instant wiedza, instaszał


Autor, który decyduje się na napisanie książki o Instagramie, stawia sobie nie lada wyzwanie. Po pierwsze: może borykać się z zarzutem, że ma wystarczające doświadczenie, ale niewystarczającą wiedzę. Po drugie: jeśli już wiedzę posiada to nie wiadomo, czy dostatecznie aktualną. Po trzecie: w większości przypadku będzie on wyłącznie użytkownikiem serwisu, a więc nie jest w stanie zapewnić, że jego strategia marketingowa na pewno będzie działać kilka miesięcy po publikacji i w przypadku absolutnie każdego profilu. Czy da się sprostać tym wymaganiom?

 

Odpowiedzi udzielę od razu: nie wiem, ale e-book „Jak zbudować silną markę na Instagramie. Praktyczny przewodnik pozyskiwania klientów” nie jest najlepszym wzorem do naśladowania. Już tłumaczę, dlaczego.

 

Według informacji, jakie udało mi się znaleźć w Internecie, pierwsze wydanie tej książki pochodzi z 2021 roku i jeśli faktycznie tak jest (informacja o dacie premiery nie jest zamieszczona w stopce wydawniczej), to niestety nie przystaje do obecnych instagramowych realiów. Nie ma wzmianek o Reels – rolkach wideo, które w ostatnich tygodniach podbijają serca (a raczej – serduszka) i zasięgi polskich użytkowników, a o ich istnieniu wiedzieliśmy od dawna dzięki informacjom zza granicy. Mam poczucie, że temat potencjału materiałów filmowych, czy to na Stories, czy w postaci live’ów, został niedostatecznie wydobyty. Zwyczajne posty z życia firmy skierowane do zróżnicowanych grup odbiorców bez ustawienia odpowiednich parametrów reklamowych mogą nie wystarczyć, aby zapewnić przedsiębiorstwu sukces w Internecie. Na temat innych sposobów promowania siebie na Instagramie można poczytać choćby w darmowych lead magnetach specjalistów od instagramowego brandingu. Trzeba się trochę pomęczyć z ich odnalezieniem, ale zapewniam – jest to możliwe.

 

 E-book ma być skierowany do zarówno do firm rozpoczynających swoją działalność na Instagramie, jak i do takich, które posiadają profil, ale chcą go rozkręcić i zdobyć jeszcze większą liczbę obserwujących. Jeśli ktoś ma się zdecydować na jego zakup to zdecydowanie ta pierwsza grupa. Trzeba przyznać, że proces zakładania konta oraz wyjaśnienia poszczególnych funkcji, z jakimi mamy do czynienia na Instagramie, jest bardzo dokładnie przygotowany i opisany. Podobnie jest z podstawowymi działaniami związanymi z prowadzeniem profilu – znajdziemy tu kilkanaście naprawdę przydatnych porad, jak możemy np. pozyskiwać współprace z influencerami czy listę polecanych aplikacji, które urozmaicą wygląd feedu. Ogromny plus za zagłębienie się w temat ustawień zabezpieczania konta i korzystania z help desków – to absolutna podstawa, a jest to jedna z niewielu publikacji, która poleca zrobić to jeszcze przed dodaniem pierwszego posta.

 

Autorka obiecuje, że dostaniemy od niej same konkrety. Z tym stwierdzeniem mogę zgodzić się tylko częściowo. Jest to jednak zarzut nie tylko do tego e-booka, ale w ogóle do twórców jakichkolwiek publikacji w tematyce mediów społecznościowych – bo jak tutaj zdefiniować, czym jest konkret? Czy pytania w stylu „co najbardziej może interesować mojego klienta?” lub „co mogę pokazać obrazem czy filmem, czego słowa nie wyrażą?” są faktycznie pomocne dla początkującego użytkownika czy może jest to zwykłe „lanie wody”? Jestem zwolennikiem drugiej opcji.

 

Na miejscu osób, które znają podstawy obsługi konta na Instagramie i np. przeczytały kilkanaście wpisów o instagramowych wskazówkach na blogach różnych twórców, poszukałabym innej propozycji książkowej do jesiennej herbatki. W e-booku „Jak zbudować silną markę na Instagramie. Praktyczny przewodnik pozyskiwania klientów” czasami natkniemy się na uproszczenia, które mogą zamącić nam w głowach jak choćby „ważne, aby video było nie dłuższe niż 1 minuta, bo takich materiałów nikt nie ogląda”. Mówienie o ogóle w social mediach powinno ustąpić podejściu szczegółowemu, niemal drobiazgowemu – takie działania są w stanie zapewnić nam klientów. Mówię to z pozycji osoby mającej doświadczenie pracy w agencji marketingowej.

 

Tekst e-booka jest również typowo użytkowy, marketingowy i mam wrażenie tworzony w pośpiechu: jest sporo powtórzeń, zdarzają się literówki, ale przede wszystkim nie podoba mi się, że wszelkie liczby procentowe i statystyki nie zawsze mają podane źródło ich pochodzenia. Jak więc im wierzyć?

 

Drodzy, raczkujący w temacie sociali przedsiębiorcy: jeśli nie macie czasu i potrzebujecie szybko ogarnąć, co to jest Instagram, a wasza wiedza ogranicza się do świadomości, że on w ogóle istnieje – ok, możecie kupować. Idą święta, a więc za tym promocje. Wierzę, że autorka ma w zanadrzu dużo więcej tajników, którymi może się podzielić. Czekam na kolejną edycję.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial