Liga Niezwykłych Dżentelmenów Tom 2

Opis:

Michał Lipka

WOJNA ŚWIATÓW

 

Pierwszy tom „Ligi niezwykłych dżentelmenów”, chociaż rewelacyjny, był nie do końca spełnioną rozrywką. Zamiłowanie Moore’a do zabaw historycznymi faktami i elementami literatury fantastycznej i awanturniczej z XIX i XX wieku zapewniało wyśmienitą rozrywkę zorientowanym w nich czytelnikom, jednak sama fabuła, w której scenarzysta próbował wszystko to zawrzeć, już tak bardzo nie zachwycała. O dziwo tom drugi, po którym nie spodziewałem się szczególnie dużo, nie tylko okazuje się o wiele lepszym dziełem, ale i jednocześnie w bardzo satysfakcjonujący sposób kończy pewien etap losów Ligi, dając nam domknięcie otwartych dotąd wątków.

 

Liga niezwykłych dżentelmenów została sformowana by powtrzymać konkretne zagrożenie. Teraz, kiedy im się to udało, wydaje się, że mogą spokojnie odpocząć, ale niestety. Na Ziemię przebywają wrogo nastawione istoty z Marsa i zaczynają eksterminację ludzi. Wydaje się, że nic nie jest w stanie powstrzymać tak zaawansowanej techniki. Liga znów musi wkroczyć do akcji, ale jak mają znaleźć sposób na wroga, którego nawet nie rozumieją? A tym bardziej nie są w stanie dorównać mu żadną ze znanych nam broni?

 

Pierwszy tom „Ligi niezwykłych dżentelmenów” był miksem niezliczonych motywów, postaci i wątków z wiktoriańskich dzieł (i nie tylko, skoro pojawiała się postać Bonda). Moore starał się zawrzeć tam wszystko to, co wyssał z popkulturowym mlekiem matki, od opowieści o Kubie Rozpruwaczu (temat ten zaowocował w jego przypadku genialnym albumem „Prosto z piekła”), przez Sherlocka Holmesa i „Draculę”, po powieści Juliusza Verne’a. Było to fascynujące, ale jednocześnie miałem wrażenie pewnego przeładowania opowieści. W tomie drugim tego nie ma. Moore nadal sięga do klasyki powieści przygodowej i fantastycznej z przełomu XIX i XX wieku, jednak jednocześnie koncentruje się bardziej na konkretnych wątkach, bardziej pasujących do jednej spójnej fabuły.

 

To, co stanowi motyw przewodni tej historii, to atak Marsjan z „Wojny światów”. Oczywiście na tym tle dzieje się o wiele więcej, bo na miłośników podobnych elementów czeka tu bogactwo nawiązań zarówno do prozy Wellsa, jak i przygód Johna Cartera czy nawet „Alicji w krainie czarów”. Wszystko to składa się na pełną akcji opowieść, w której groza, humor, fantastyka i przygody przecinają się ze sobą na iście metafikcyjnym poziomie. Tym razem jednak równie dobrze w trakcie lektury bawić się będą zarówno ci, którzy doskonale znają wykorzystane przez Alana Moore’a pierwowzory, jak i nie mają o nich większego pojęcia.

 

Do tego dochodzi tradycyjnie znakomita szata graficzna, niby prosta, ale kojarząca się z grafikami przygotowywanymi do wiktoriańskich gazet, a także rewelacyjne wydanie. Moore poza komiksem serwuje nam tu multum dodatków, w tym quasi historyczną relację z odkrywania niezwykłej strony świata przez poprzedników Ligi niezwykłych dżentelmenów, reklamy czy żarty z XIX-wiecznych brukowców, a na deser mamy nawet grę planszową. Wszystko ku uciesze czytelników, którzy mają po prostu dostać dobrą, czystą rozrywkę – prostą, ale z nutą czegoś ponad. I właśnie to dostają. Pyszna zabawa gwarantowana.

Opis Wydawcy

Autorem scenariusza jest gigant komiksu amerykańskiego, Alan Moore, twórca tak znanych komiksów jak: Strażnicy, From Hell (komiks został przeniesiony na ekran filmowy jako Z piekła rodem, w roli głównej wystąpił Johnny Depp). Jego najnowsze dzieło to Liga Niezwykłych Dżentelmenów - komiks naprawdę niezwykły. Ukazał się w 2003 i od razu stał się dziełem kultowym. Został błyskawicznie sfilmowany - obraz pod tym samym tytułem wszedł na ekrany kin w połowie 2003 roku i spotkał się z gorącym przyjęciem fanów.

 

Tworząc tę serię, Moore wpadł na genialny, acz prosty pomysł: zgromadził najpopularniejszych bohaterów powieści przygodowych i fantastycznych 2 połowy XIX i początku XX wielu, po czym postawił ich przed zagrożeniem, które tylko wspólnie mogli pokonać. Na kartach jednego komiksu spotykają się więc: Wilhelmina Murray (postać z książki Drakula Brama Stokera), Allan Quatermain (bohater serii powieści Henry'ego Ridera Haggarda, m.in. Kopalni króla Salomona), kapitan Nemo (legendarna postać z książek Juliusza Verne`a), doktor Henry Jekyll (prosto z książki Roberta Louisa Stevensona Doktor Jeckyll i pan Hyde), Hawley Griffin (bardziej znany jako "Niewidzialny człowiek" z powieści H.G. Wellsa pod tym samym tytułem).

 

Tacy niezwykli bohaterowie potrzebowali zatem niezwykłego świata - dlatego akcja komiksu rozgrywa się w Anglii w 1898 roku, jednak nie jest to państwo, jakie znamy z relacji historycznych. Imperium Brytyjskie stoi u szczytu potęgi, dzięki silnikom parowym i elektryczności niezwykle dynamicznie rozwija się przemysł. Trwa budowa potężnego mostu przez Kanał La Manche - ma połączyć wybrzeża Anglii i Francji. W takim przetworzonym świecie spotykamy bohaterów Verne'a, Haggarda i Wellsa.

 

Po niezwykle gorącym przyjęciu pierwszego tomu serii, powstanie części drugiej było już tylko kwestią czasu. Spotykamy w niej tych samych bohaterów, ale tym razem muszą stawić czoło dużo większemu zagrożeniu. Ziemię najeżdżają istoty z Marsa - niezwykle podobne do tych, które wystąpiły na kartach powieści H. G. Wellsa - Wojna światów. Czy nasi niezwykli bohaterowie podołają temu zadaniu?

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Liga Niezwykłych Dżentelmenów Tom 2

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Alan Moore
 • Rysunek: Kevin O'Neill
 • Tłumaczenie: Paulina Braiter
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 5/2004
 • Tytuł Oryginału: The League Of Extraordinary Gentelmen Vol.2
 • Rodzaj: Komiks
 • Gatunek: Fantastyka
 • Liczba Stron: 160
 • Format: 176x250 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788323790808
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 35 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial