MW

Opis:

Michał Lipka

KSIĄDZ, MORDERCA I TAJEMNICE

 

Ta historia nie brzmi, jakby stworzył ją Osamu Tezuka. Seryjny porywacz i morderca wraz z księdzem, który jest jego kochankiem, próbuje zająć się rządowy spiskiem – tak w skrócie można opisać treść „MW”. Brzmi, jak coś, co wyszło spod ręki Gartha Ennisa, a nie twórcy „Atoma” czy „Black Jacka”, prawda? A jednak właśnie takie dzieło stworzył w latach 1976-1978 Tezuka, wkraczając na grunt opowieści dla dorosłych. I zrobił to w świetnym stylu, o wiele bardziej udanym, niż można by sądzić po tym, co napisałem powyżej.

 

Tytułowy MW to gaz bojowy, który piętnaście lat temu wyciekł na wyspie Okinomafune. Wypadek ten, który japoński rząd zatuszował, przeżyli tylko dwaj ludzie: Michio Yuuki i Garai. Teraz Michio pracuje w banku i wydaje się miłym, normalnym mężczyzną. Problem w tym, że zatrucie gazem wywołało zmiany w jego psychice, przez co jednocześnie działa, jako bezlitosny porywacz, który najczęściej morduje swoje ofiary. Garai został księdzem, ale jednocześnie jest także kochankiem Michio. Obaj starają się odnaleźć MW, ale z jakich tak naprawdę powodów?

 

Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku narodził się nurt gekiga, który w skrócie można było określić, jako próbą przeniesienia typowych opowieści graficznych na grunt dla dorosłych. „MW” było odpowiedzą Tezuki na dokonania artystów reprezentujących ten nurt. I to odpowiedzią bardzo udaną, mocną, kontrowersyjną… Autor pragnął zerwać z dotychczasowym wizerunkiem, pragnął stworzyć coś mocnego i dojrzałego, poruszającego ważne tematy społeczne, ale też i będącego kryminałem, w którym autor mógłby pokazać wszystkie możliwe odcienie ludzkiego zła. Ambitny ten zamysł zdaniem samego autora nie wyszedł. Tezuka w posłowiu narzeka, że jego brak wyczucia snucia opowieści doprowadził do tego, iż „MW” dobiegło końca, nim mógł pokazać wszystko, co chciał.

 

Nawet jeśli jednak artysta nie był w stanie ukazać tego, co chciał, to co powstało jest wprost rewelacyjne. „MW” to mocny, zaangażowany komiks, który czyta się z napięciem. Fascynuje, odpycha, drażni, wywołuje emocje, ciekawi… Potwierdza to także fakt, że kiedy w roku 2007 trafił w końcu na rynek amerykański, był nominowany do najważniejszego wyróżnienia komiksowego, nagrody Eisnera w kategorii „Najlepsze wydanie zagranicznego dzieła” (przegrał niestety z „Tekkonkinkreet”), a także to, że dwa lata później doczekał się filmowej adaptacji. Wszystko to pokazuje z jak znakomitą mangą mamy tu do czynienia. Mangą utrzymaną na poziomie „Do Adolfów” i „Ayako”, więc jeśli podobały się Wam tamte opowieści, „MW” powinniście koniecznie poznać.

 

Bo to zarówno świetna historia kryminalna, jak i zaangażowany społecznie komiks, thriller czy opowieść obyczajowa o szaleństwie. Specyficznie narysowana, bo utrzymana na styku mangowej i disnejowskiej estetyki, może wydawać się dziwna, ale ujmuje także i na tym polu. Wszystko to zaś wieńczy absolutnie rewelacyjne wydanie w twardej oprawie, które pięknie prezentuje się na półce. Reasumując: uczta dla miłośników dobrych, ponadczasowych komiksów. Klasyka i klasa sama w sobie.

Opis Wydawcy

Michio Yuki ma wszystko: jest przystojny, inteligentny, pochodzi ze wspaniałego rodu specjalizującego się w sztuce Kabuki, ma przed sobą obiecującą karierę w bankowości, a kobiety go uwielbiają. Nikt jednak nie wie, że pod tą przyjemną i perfekcyjną fasadą, kryje się coś co może wstrząsnąć fundamentami tego świata…

 

Gdy Yuki był małym chłopcem ledwie przeżył zatrucie gazem, składowanym przez wojsko na jednej z południowych wysp w pobliżu Okinawy. Mimo iż wyciek gazu zabił wszystkich mieszkańców w tym miejscu, władze zatuszowały wypadek. Zostawiono jednak świadka, którego postrzeganie zła i dobra zostało zniszczone.

 

Obecnie, piętnaście lat później, w ciągu dnia Yuki bryluje w śmietance towarzyskiej polityki i finansów, a nocą używa swojego talentu i znajomości sztuki Kabuki by odtwarzać wygląd swojej ostatniej kobiecej ofiary i brutalnie mordować kobiety i dzieci. Nie ma żadnych zasad moralnych, nie czuje empatii, jednak ma jasno określony cel. Chce zdobyć śmiertelny gaz, nazwany MW i zniszczyć wszystkich, którzy przyczynili się do jego „stanu” i pozbawili go niewinności.

 

Jest tylko dwóch mężczyzn, którzy są w stanie go powstrzymać: jednym jest genialny prokurator, chcący zebrać dowody i postawić psychopatę przed sadem, drugim zaś ksiądz Iwao Garai, którego łączy z Yukim przeszłość i sypialnia…

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

MW

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Osamu Tezuka
 • Rysunek: Osamu Tezuka
 • Tłumaczenie: Wojciech Gęszczak
 • Wydawnictwo: Waneko
 • Rok Wydania Polskiego: 5/2020
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 792
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788380967892
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 69,99 zł
 • Papier: Offsetowy
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: 4/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial