Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Kawior Astrachański

Opis:

„Kawior astrachański"NAJNOWSZA KSIĄŻKA Michała Kruszony

 

 

Najnowsza książka AUTORA BESTSELLERA „RUMUNIA"I KSIĄŻKI ROKU — „CZARNOMORZE",NAGRODZONEJ BURSZTYNOWYM MOTYLEM 2013.

 

"Autor zabiera nas na sam południowy kraniec Rosji, doAstrachania. Podróż w tamtym kierunku zawsze przyprawiałaPolaków o zimne dreszcze. Nie inaczej będzie i tym razem.Bo w Rosji, którą odkrywamy na kartach tej opowieści, wciążi smiesznoi straszno. Naprawdę warto spróbować, bo Kruszonaopowiadać potrafi wybornie."
Ryszard Ćwirlej
pisarz – autor powieści kryminalnych

 

KAWIOR ASTRACHAŃSKI

KRYMINALNA FABUŁA,WĄTKI KULTUROWO-OBYCZAJOWE I UPODOBANIA KULINARNEZNAD MORZA KASPIJSKIEGO.WYBORNA MIESZANKA Z NAJNOWSZEJ KSIĄŻKI MICHAŁA KRUSZONY.

 

Autor osobiście jedzie nad Wołgę, do Astrachania, niemal nad samo morze Kaspijskie, by znaleźć tło do akcji książki. Rozpoznajetopografię miasta. Mieszka w tanim hotelu. Obserwuje lokalną społeczność. Spędza wiele godzin ze zwykłymi ludźmi. Wyobrażasobie, jak w tym otoczeniu przyszłoby żyć Polakowi. I tak narodził się bohater — współczesny uchodźca-zesłaniec, o nazwisku Okoń. Bezwzględny, ale honorowy, do tego patriota – romantyk, przewodnik po tej części świata — jej wczoraj i dziś. Jego historiasplata się z wątkami autentycznymi, tak mocno osadzonymi w niezwykłym kolorycie Astrachania, że jako czytelnicy, stajemy sięmimowolnymi uczestnikami tej quasi-reporterskiej podróży.

 

ŚMIESZNO I STRASZNO

Wielbiciel kawioru, złodziej samochodów i płatny zabójca Okoń ucieka do Astrachania przed ścigającą go policjąi od tych, którzy wiedzą o nim zbyt wiele. Chce odciąć się od Polski i w Rosji zacząć życie od nowa. Ma się za dośćcwanego, żeby zaryzykować współpracę z miejscowym półświatkiem. Lubi ryzyko prawie tak jak lubi smacznie zjeśći napić się zimnej wódki. Ale nie docenia sił, w których grę wplątał się na własne życzenie... Wymyślił sobie sprytny plani konsekwentnie go realizuje, nawet zaskoczony rozwojem sytuacji, zdaje się nad nią wciąż panować... Ale to złudzenie.

Sprawnie opowiedziana kryminalna historia, kopalnia wiedzy o historycznym i współczesnym Astrachaniu, o mieszkających tu kiedyśi dzisiaj Polakach, o tyglu narodów i religii w delcie Wołgi, o rybach, które są źródłem kawioru, o samym kawiorze, a przede wszystkimo współczesnej Rosji. Fascynującej i przerażająco okrutnej.Można tę opowieść przeczytać dla samej akcji oraz anegdot i ciekawostek zgrabnie w tę akcję wplecionych, ale można też dostrzec jej głębszy wymiar.Ta paradokumentalna historia daje się odczytywać jako alegoria polskich relacji ze Wschodem – tak nam bliskim i jednocześnie tak dlanas trudnym do zrozumienia. A także jako metafora losu człowieka, który podejmuje próbę zapanowania nad swym przeznaczeniem
i sam sobie wyznacza granice zła i dobra.

 

MICHAŁ KRUSZONA

Rocznik 64. Wielkopolanin. Historyk i muzeolog. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz podyplomowych studióww Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ w Krakowie. Od 2005 r. dyrektor Muzeum ZamekGórków w Szamotułach. Podróżuje, odkrywając miejsca znaczone przez historię i obserwuje dialogpomiędzy kulturami. Na kanwie tych podróży napisał kilka książek, m.in.: bestseller „Rumunia.Podróż w poszukiwaniu diabła" – nominowany do nagrody ANGELUSA i „Czarnomorze. Wzdłużwybrzeża, w poprzek gór", która otrzymała nagrodę im. Arkadego Fiedlera — BURSZTYNOWYMOTYL 2013.

 

"W góry wychodzi się po to, by z nich zejść. Podobnie jest z każdą podróżą – wyjeżdża się po to,
by wrócić. I tak do ostatniego razu. Po drodze warto rozglądać się za przyjaznymi ludźmi.
Są cenniejsi niż najpiękniejsze zdjęcia. Mnie się to doskonale udawało."

 

Informacje o autorze i jego twórczości można znaleźć pod adresem: www.michalkruszona.pl

 

Zapraszamy do lektury!

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Kawior Astrachański

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial