Adwokat. Rozmowa O Życiu W Ciekawych Czasach

Opis:

NIE TYLKO TOGA I PARAGRAFY...

 

„Co noc śni mi się sala sądowa" – mówi Michałowi Komarowi legenda polskiej adwokatury, dziś już na emeryturze – Maciej Dubois. Ich długa rozmowa o życiu w ciekawych czasach pozwala poznać nie tylko skomplikowane, niekiedy – tragiczne – losy rodziny Dubois, lecz także nieznane aspekty pracy adwokata, rozterki, porażki, jednak przede wszystkim – źródła wielkiej satysfakcji. To opowieść nie tylko o todze i paragrafach.
To przede wszystkim rozmowa o zawodzie Adwokata, który „nie powinien robić niczego, co zmniejszy jego szacunek do samego siebie. Mimo czyhających pokus i unikania sytuacji dwuznacznych moralnie. Musi znać uczucie wstydu, by bez wstydu spojrzeć na siebie w lustrze.".

 

Mecenas Dubois uważa, że zawód adwokata jest piękny. „Dlatego, że jest wolny. Wolny – od słowa wolność. Ale u podstaw tej wolności leży odpowiedzialność – a więc wiedza o moralnych, prawnych, ludzkich następstwach podejmowanych wyborów; odwaga – wszakże przeglądająca się w roztropności; pewność celu – nie przeoczająca możliwości spotkania się z dramatycznym zwrotem losu, trafem, przypadkiem. To wielka przygoda.
Z samym sobą. Z innymi. Z życiem, które odsłania niewyobrażalne bogactwo barw w pomieszaniu dobra i zła. Przygoda – i zarazem zawód. To jak z żeglarzem, który ruszał w podróż z niebem gwiaździstym nad głową i busolą na pokładzie – mając przed oczyma cel ostateczny, ale też zdając sobie sprawę, że po drodze może natknąć się na nieznaną mieliznę, podwodne skały, potwory morskie, wiatry niesprzyjające albo i brak wiatru, nie mówiąc o straszliwych sztormach. Ruszał w morze z wolnego wyboru."

 

„Adwokat. Rozmowa o życiu w ciekawych czasach" to wywiad, w którym poruszono ważne kwestie sądownicze w historii powojennej Polski, dotyczące między innymi gospodarki, jak kulisy afer mięsnych, czy polityki, jak obrona internowanych w grudniu 1981, nie stroniąc od rozstrzygania istotnych problemów etycznych.
Dzieje rodziny Dubois dają okazję prześledzenia procesu kształtowania się polskiej adwokatury. Rozmowa wyjaśnia dlaczego mecenas Dubois podjął się obrony Adama Humera, co sądził o młodym aplikancie Krzysztofie Piesiewiczu, oraz jaki samochód powinien był posiadać w latach 70. Dziekan Rady Adwokackiej.
Książka jest zapisem niezwykle osobistej rozmowy z wybitnym adwokatem o czasach, w których zwyczajne życie było aż nadto niezwyczajne.

 

Maciej Dubois – wybitny prawnik. Do 1990 r. w Zespole Adwokackim, w latach 1990-1995 wspólnik w Adwokackiej Spółce Cywilnej, a od 1995 r. we własnej kancelarii adwokackiej. Obrońca w procesach politycznych w okresie stanu wojennego. Był obrońcą m.in.: Adama Humera, Lecha Grobelnego, obrońcą w procesie Konfederacji Polski Niepodległej. W latach 1971-1989 dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W okresie 1989-1992 wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej. W okresie 1989-1990 sędzia Trybunału Stanu.
W 1989 r. przewodniczący Społecznej Komisji Pojednawczej, powołanej do przywracania do pracy osób zwolnionych z pracy za działalność polityczną i związkową w latach 1981-1989.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Ojciec adwokata i pisarza Jacka Dubois, dziadek Michała i Stanisława.

 

Michał Komar – ur. 1946, doktor nauk humanistycznych, profesor w Collegium Civitas, wykładowca w PWSFTViT im. L. Schillera, autor książek, m.in. Piekło Conrada, Zmęczenie, Prośba o dobrą śmierć, Trzy, Wtajemniczenia, Władysław Bartoszewski – Wywiad-rzeka, Władysław Bartoszewski... mimo wszystko, Świat według Mellera, Aktor, Grom: Siła i Honor, a także scenarzysta filmowy i telewizyjny.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Adwokat. Rozmowa O Życiu W Ciekawych Czasach

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial