Ajurweda. Jak Dbać O Siebie I Być Zdrowym

Opis:

Książka wyjaśnia podstawowe koncepcje ajurwedy i zasady ajurwedyjskiego stylu życia. Przedstawia wiedzę, z której na przestrzeni wieków wiele zostało utracone lub przeoczone, uaktualnioną pod kątem obecnego stylu życia i sposobu odżywiania, omówioną współczesnym językiem, z zastosowaniem nowoczesnych pojęć, przy jednoczesnym pokazaniu całości tej dyscypliny. Celem tej książki jest przejrzyste i dokładne przedstawienie zasad ajurwedy i sposobów praktycznego zastosowania jej w życiu. Książka krok po kroku opisuje budowę, typ konstytucyjny i fizjologię człowieka oraz związki łączące go z otaczającym światem. Zawiera wiele przepisów na domowe lekarstwa.

 

 

Dr Partap Chauhan jest lekarzem ajurwedyjskim - Ayurvedacharyą, autorem książek, wykładowcą. Pełni funkcję dyrektora Instytutu JivaAyurveda w Faridabad, Indie - gdzie stoi na czele wszystkich działań medycznych i farmaceutycznych. Ukończył Ayurvedę na Uniwersytecie w Delhi, Indie.

Jest ekspertem w leczeniu tzw. chorób nieuleczalnych i w farmakologii i Rasashastra, pionierem w stosowaniu nowoczesnych technologii do starożytnej nauki Ayurwedy - w 1995r. stworzył stronę internetową z baza wiedzy na temat Ajurwedy (www.jiva.com) i założył pierwsze na świecie Ajurwedyjskim Centrum Telemedycyny, gdzie setki lekarzy udzielają bezpłatnych porad i konsultacji zdrowotnych.

Dr Chauhan popularyzuje Ajurwedę na świecie od 1992 roku, prowadził konsultacje, warsztaty i wykłady w ponad 50 krajach. Jest jednym z najbardziej podróżujących ajurwedyjskich lekarzy. W Indiach jest bardzo znany - jego programy telewizyjne o zdrowiu, są nadawane na głównych kanałach telewizji indyjskiej, ogląda je ponad 20 milionów ludzi.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród krajowych i międzynarodowych, a jego projekt telemedycyny, TeleDoc, przyniósł mu w 2003 r. nagrodę ONZ. Otrzymał również nagrodę dla najlepszego Lekarza Ayurwedyjskiego od Prezydenta Indii.

 

 

Fragment Wstępu:

„Współczesna nauka umożliwiła lepsze poznanie anatomii i fizjologii człowieka. Wiele fascynujących sekretów funkcjonowania ludzkiego organizmu jednak pozostaje tajemnicą. Mamy ogromną wiedzę techniczną, lecz nadal zmagamy się z podstawowymi aspektami ludzkiego życia. W ajurwedzie już setki lat temu zawarto unikalną koncepcję, że człowiek jest całością złożoną z ciała, umysłu, zmysłów i duszy. Głębia tej filozofii pozwala wyjść poza ograniczenia i ma wiele do zaproponowania w dziedzinie współczesnej sztuki medycznej. Skorzystać może z niej każdy, kto dąży do poprawienia swojego zdrowia.

Trudno dokładnie określić, kiedy powstała ajurweda. Uważa się, że nastąpiło to 4000–6000 lat p.n.e. i że ajurweda jest częścią Wed, które uznane są za najstarszy znany przekaz pisemny ludzkiej cywilizacji. W wedyjskich manuskryptach są odniesienia do ajurwedy, przyjmuje się więc, że już wtedy istniała. Wiedza zawarta w Wedach przekazywana była ustnie przez setki lat, zanim została spisana.

Ajurwedę uważa się za matkę medycyny, a jej koncepcje stanowią podstawę medycyny chińskiej, arabskiej, greckiej. Wiele ajurwedyjskich sposobów leczenia przejęła zarówno współczesna medycyna zachodnia, jak i medycyny alternatywne — homeopatia,naturopatia czy aromaterapia. Zabiegi stosowane dziś, diagnoza i leczenie chorób oka — jaskry czy zapalenia rogówki, opisuje Śālākyatantra. Terapie oczyszczające ciało z toksyn: masaże, sauna, głodówki czy lewatywy, pochodzą również z ajurwedy.

Ajurweda ma dwa równorzędne cele. Pierwszy to utrzymywanie w zdrowiu tych, którzy są zdrowi. Zalecenia dla nich dotyczą diety i sposobu odżywiania się, higieny, stylu życia, doboru ćwiczeń i technik relaksacyjnych. Wskazówki te umożliwiają życie w dobrym zdrowiu i zapewniają wzrost sił witalnych.

Drugim celem jest leczenie chorych. Ten aspekt ajurwedy zajmuje się chorobami różnego rodzaju — przyczynami, diagnozą, sposobami leczenia i zapobiegania ich nawrotom. Oba cele są ściśle ze sobą powiązane i choć same w sobie bardzo rozległe, główny nacisk kładziony jest przede wszystkim na profilaktykę. Przestrzega się więc w życiu codziennym diety i odpowiedniego stylu życia, pomagając ciału i umysłowi zachować czystość i równowagę. Dzięki temu choroba nie będzie miała dobrego gruntu, by powstać i rozwinąć się."

 

Aby przeczytać więcej wejdź na stronę Wydawnictwa Virgo:

http://virgobooks.pl/glowna/90-zapowiedz-ajurweda-jak-dbac-o-siebie-i-byc-zdrowym-dr-partap-chauhan.html

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Ajurweda. Jak Dbać O Siebie I Być Zdrowym

Dodatkowe informacje:

  • Autor: Partap Chauhan
  • Tytuł Oryginału: Ajurveda Groziui. Ismintis, Paslaptys, Patarimai, Receptai
  • Gatunek: PoradnikiMedycynaNauka
  • Rok Wydania: 2014
  • Numer Wydania: I
  • ISBN: 9788362842148
  • Wydawca: Virgo
  • Oprawa: Miękka
  • Miejsce Wydania: Warszawa

Podziel się!


Oceń Publikację:

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto