Romantyk Boży

Opis:

Jan Paweł II: człowiek ducha i serca - romantyk Boży!

 

Ta niezwykła książka otwiera przed Czytelnikiem świat młodzieńczych fascynacji i twórczości literackiej Karola Wojtyły.

W 1978 roku, dokładnie w czterdzieści lat od debiutu poetyckiego, Karol Wojtyła wybrany został na Stolicę Piotrową. Wtedy też, ujawnione zostały światu, znane tylko nielicznym jego teksty.

 

Liczne tłumaczenia ukazały fenomen literacki nowego Papieża. Kulturę słowa, umiejętność porywania tłumów, zaczęto postrzegać nie tylko w kontekście oczywistego charyzmatu, ale także doświadczeń artystycznych.

 

Twórczość Karola Wojtyły wyrastała przede wszystkim z głębokich przeżyć religijnych. Był mistrzem w posługiwaniu się słowem. Język postrzegał jako główne i zasadnicze dobro kultury narodu oraz najważniejszy znak jego tożsamości.

 

Jan Paweł II sięgał często do dzieł wielkich pisarzy i różnorodnych gatunków literackich. Jako niedościgniony mówca, wspaniale operujący głosem i gestem, pociągał tłumy.

 

Zarówno napisane teksty, jak i wygłaszane przemówienia, kazania i homilie, budziły olbrzymie emocje.
Myśląc o wielkim Papieżu-Polaku Marek Skwarnicki stwierdził, że twórczość poetycka, obok działalności naukowej, zwłaszcza filozoficznej, stała się prawdopodobnie dla Niego jedną z dróg poznania i zgłębiania rzeczywistości ludzkiej.

 

STANISŁAW DZIEDZIC – historyk literatury, publicysta, kulturoznawca, nauczyciel akademicki. Od 2004 r. dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Krakowa. W swoim dorobku twórczym posiada ponad tysiąc publikacji, w tym kilkaset o charakterze naukowym i popularnonaukowym, m.in. książki: Ojczyzna myśli mojej. Studia i szkice literackie, Skałka, Serce Polski, Alma Mater Jagellonica, Święty szlak Almae Matris, Kraków to jest wielka rzecz, Portrety Niepospolitych. Wspólnie z Tadeuszem Skoczkiem napisał m.in. książki: Teatr 38. Awangardowy zespół Waldemara Krygiera, Przygody z metacodziennością, Teatr 38 w latach 1960–1972, Teatr 38. Grupa Piotra Szczerskiego, a z Małgorzatą Dziedzic: Ojciec Serafin Kaszuba i Arcybiskup Józef Bilczewski. Opracował i podał do druku niepublikowane wcześniej, młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły.

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Romantyk Boży

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!