Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Festiwal Grozy, Kryminału i Tajemnicy Biała Dama

Opis:

Muzyka, taniec, teatr, kino, kabaret, książka, a wszystko pod patronatem Białej Damy. Od 3 do 8 listopada 2015 w Krakowie odbędzie się Festiwal Grozy, Tajemnicy i Kryminału „Biała Dama". To niezwykłe wydarzenie połączy w sobie spektakle, warsztaty, spotkania autorskie, interaktywne gry dla dorosłych i zabawy dla najmłodszych, a wszystko to ze szczyptą grozy i tajemnicy. Organizatorzy obiecują dreszcze emocji, fale śmiechu i dużo dobrej zabawy. Pomysłodawczynią i Dyrektorem Festiwalu jest Ewa Warta-Śmietana.

 

W programie ponad dwadzieścia wydarzeń. Wśród nich spektakle teatralne: komedia kryminalna Wszystko przez „Judasza" z iście gwiazdorską obsadą (Katarzyna Cichopek, Anna Korcz, Artur Dziurman i Maciej Damięcki), osadzona w klimacie kina noir komedia Pojedynek Anthony'ego Shaffera, a na deser prapremiera spektaklu Morderstwo w kabarecie Qui Pro Quo, który zapowiadany jest jako dowcipna, pełna śpiewu, tańca, miłosnych perypetii i zdrad sztuka z wątkiem kryminalnym i międzywojennym klimatem.

 

Melomani również będą usatysfakcjonowani, bo w programie Festiwalu Grozy, Tajemnicy i Kryminału „Biała Dama" są aż trzy – bardzo różne – koncerty. W nocy z soboty na niedzielę wystąpią Poparzeni Kawą Trzy – zespół, który od dekady tworzą dziennikarze na co dzień związani z Radiem Zet i RMF FM, nadwornym tekściarzem jest natomiast Rafał Bryndal. Wydarzenie nie bez kozery zostało zatytułowane Noc z Wampirem, bo jednym z Poparzonych Kawą jest Wojciech Jagielski. Dla miłośników mocnych brzmień koncert da grupa AnVision właśnie promująca swój najnowszy album „New World". Muzyczną kropkę nad i postawi wydarzenie wieńczące Festiwal: koncert Wampiry i upiory w musicalu i filmie, który wypełnią arie, duety i piosenki oraz tańce z znane z teatrów, oper i kin. Można spodziewać się m.in.: Upiora w Operze, Tańca wampirów, Dzwonnika z Notre Dame, Phantoma, Jekyll & Hyde, czy wreszcie filmów z Jamesem Bondem.

 

Guru historyków kina – Stanisław Janicki – zaprosi na dwa pokazy klasyki kina niemego. Z dreszczykiem oczywiście. Na pierwszy ogień pójdzie polski Mocny człowiek z 1929 roku. Przez wiele lat uznawany za zaginiony film wyreżyserował jeden z najwybitniejszych polskich przedwojennych twórców – Henryk Szaro. Z kolei Nosferatu – symfonia grozy Friedricha Wilhelma Murnaua z 1922 roku, to prócz tego, że absolutna klasyka kina niemego, jeden z pierwszych horrorów, ale i nie lada gratka dla wielbicieli filmów o wampirach. To tu po raz pierwszy w historii kina pojawia się postać Draculi. Obu filmom będzie towarzyszyć muzyka na żywo.

 

Warto również wspomnieć nieco o literackiej części Festiwalu Grozy, Tajemnicy i Kryminału „Biała Dama". Co prawda wspominany wcześniej bohater Brama Stokera się nie pojawi, ale będzie nie mniej interesująco i ekscytująco. Wielbicieli książek z pewnością ucieszy spotkanie z profesorem Tadeuszu Cegielskim, autorem powieści kryminalnych: „Morderstwo w alei Róż" i „Tajemnica pułkownika Kowadły" promującym najnowszą jego książkę Detektyw w krainie cudów. Powieść kryminalna i narodziny nowoczesności 1841 – 1941. Bestsellerowego Skazańca będzie promował na aż dwóch wieczorach autorskich Krzysztof Spadło, a i niewidomi, niedowidzący i Ci którzy po prostu nie lubiący czytać znajdą coś dla siebie. Organizatorzy zapraszają na spotkanie interaktywne z aktorem Patrykiem Pawlakiem, który w czasie triduum kryminalnego zaprezentuje kryminały Richarda Castle: Fala upałów, Nagi żar, Gorączka zmysłów.

 

Będzie i malarstwo. Specjalnie na ten Festiwal przygotowana wystawa malarska Grzegorza Steca pt.: „Wóz krzyku".

 

To nadal nie wszystkie atrakcje programu Festiwalu Grozy, Tajemnicy i Kryminału „Biała Dama". Na szczególną uwagę zasługują dwie interaktywne gry dla odważnych (i pełnoletnich). Po krakowskich mrocznych zakamarkach poprowadzi gra miejska o „Puchar białej damy". Będzie również okazja do tworzenia teatru na żywo. Dosłownie. Uczestnicy kolacji z dreszczykiem „Tajemnice Kasyna Flamingo" zostaną przeniesieni do tajnego kasyna w Chicago z czasów prohibicji. Każdy uczestnik otrzymają role, a podczas zabawy, przy dźwiękach swingowych melodii, zostanie popełnione morderstwo. Warto dodać, że na zwycięzcę, czyli najlepszego śledczego, czeka bardzo atrakcyjna nagroda.

 

To były wydarzenia tylko dla osób pełnoletnich, ale organizatorzy nie zapominają o najmłodszych miłośnikach zagadek kryminalnych i grozy. Z myślą o nich przygotowano bajkę detektywistyczną w teatrze cienia połączoną z warsztatami teatru cienia właśnie oraz spektakl teatralny inspirowany kryminałem Agathy Christie Tajemnica bladego konia. Wykonawcami spektaklu w reżyserii Aleksandra Szklarskiego jest młodzież z krakowskiego Teatru Studio.

 

A to wciąż nie wszystkie wydarzenia i atrakcje Festiwalu Grozy, Tajemnicy i Kryminału „Biała Dama".

 

Więcej informacji na stronie Festiwalu: www.festiwalkryminalu.pl i na Facebooku: www.facebook.com/festiwalbialadama.

 

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ oraz Firma Euro Artpol Sp. z o.o.

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Festiwal Grozy, Kryminału i Tajemnicy Biała Dama


Podziel się!


Oceń Publikację:

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial