Salon Angelusa Na Bruno Schulz Festiwal

Zwiastun:

Opis:

O festiwalu

Salon Angelusa na Bruno Schulz. Festiwal

(14-19 października 2014 roku)

Po roku 1989 Wrocław krok po kroku zyskiwał status miasta ważnego dla współczesnego życia literackiego Polski i Europy. Najbardziej widomym tego znakiem są odbywające się tu festiwale i przyznawane nagrody, a także zwycięstwo Wrocławia w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016 oraz o tytuł Światowej Stolicy Książki, którą Wrocław będzie od kwietnia 2016 do kwietnia 2017.

 

Organizatorzy dwóch spośród wiodących wrocławskich wydarzeń literackich: Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS oraz Bruno Schulz. Festiwalpostanowili od roku 2014 połączyć swoje wysiłki na rzecz promowania najlepszej literatury i wzmacniania wizerunku Wrocławia jako miasta lidera w działaniach proczytelniczych.

 

To krok jak najbardziej naturalny, bowiem ANGELUS – nagroda przyznawana prozaikom polskim i środkowoeuropejskim, których książki tłumaczone są na język polski – stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogunajrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Zaś Bruno Schulz. Festiwal jest międzynarodowym festiwalem sztuki i literatury, któremu patronuje pisarz, artysta, ofiara Holokaustu, jeden z najczęściej czytanych, tłumaczonych, komentowanych i adaptowanych na świecie autorów piszących w języku polskim.

 

Mamy nadzieję – graniczącą z pewnością – że te wspólne działania, które między innymi przybiorą kształt Salonu Angelusa na Bruno Schulz. Festiwal, czyli intensywnych i niestereotypowych rozmów z pisarzami nominowanymi i nagradzanymi nagrodą ANGELUSA, stworzą wyjątkowe wydarzenie. I że ten „festiwal studyjny", jak nazwał Bruno Schulz. FestiwalLudwik Flaszen, wespół z ANGELUSEM,najważniejszą nagrodą w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski, przyczynią się do jeszcze większego zainteresowania literaturą we Wrocławiu, w Polsce, w Europie, a także do silniejszej obecności obu marek na literackiej mapie Polski, Europy i świata.

 

Wspólnotę idei obydwu przedsięwzięć podkreślają również nazwiska nominowanych i nagradzanych ANGELUSEM autorów, tłumaczy oraz jego jurorów, spośród których wielu było i będzie obecnych także jako goście dotychczasowych i nadchodzących edycji Bruno Schulz. Festiwal.

 

Patronat nad Bruno Schulz. Festiwal objęło Stowarzyszenie Sztukater.

 

Dawid Grossman na BSF

Swój udział w BSF Wrocław 2014 potwierdził jeden z najwybitniejszych pisarzy izraelskich Dawid Grossman! Zapraszamy na spotkanie 16 października (czwartek) do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Rozmowę poprowadzi Piotr Paziński. Wstęp wolny, a więcej szczegółów wkrótce.

 

Grossman jest pisarzem o wielkim międzynarodowym uznaniu oraz laureatem wielu prestiżowych nagród: Nelly Sachs, Sapir, Chevalier de l'Ordre des Arts et Belles Lettres, Valumbrosa, Eliette von Karajan, Premio Grinzane, Premio Mondelo. Dziennik „The New York Times" przyrównał powieść Grossmana „Patrz pod: Miłość" do „Wściekłości i wrzasku" Faulknera, „Blaszanego bębenka" Grassa i „Stu lat samotności" Marqueza.

 

Dawid Grossman urodził się w 1954 roku w Jerozolimie. Studiował filozofię i dramatopisarstwo. Jego twórczość obejmuje powieści, opowiadania i eseje. Z dorobku Grossmana w Polsce dotychczas ukazały się powieści „Kto ze mną pobiegnie", „Patrz pod: Miłość", „Tam, gdzie kończy się kraj" i najbardziej osobista książka pisarza „Poza czasem". 8 października 2014 r. nakładem wydawnictwa Świat Książki ukaże się powieść „Bądź mi nożem". W przygotowaniu są kolejne: „The Book of Intimate Grammar" (Księga gramatyki intymnej) oraz „Her Body Knows" (Ciałem rozumiem).

 

david-grossman

 

Zeruya Shalev

Zeruya Shalev gościem Bruno Schulz. Festiwal 2014!

 

Jedna z najpoczytniejszych i najchętniej tłumaczonych współczesnych izraelskich pisarek spotka się z czytelnikami we Wrocławiu 18 października 2014. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska, a z hebrajskiego przetłumaczy Michał Sobelman.

 

Zeruya Shalev (ur. 1959) – z wykształcenia biblistka. W 1988 roku zadebiutowała tomem poezji, a w 1993 roku opublikowała powieść Rakadti, amanti. W 1997 roku wydała książkę Życie miłosne, która przyniosła jej międzynarodowy sukces i liczne nagrody. Została przełożona na ponad dwadzieścia języków (w tym polski) oraz powstała na jej podstawie adaptacja filmowa. Jej kolejna książka, wydana w 2000 roku powieść Mąż i żona, nagrodzona została niemiecką nagrodą Corine Internationaler Buchpreis. W 2005 roku wydała kolejną książkę Po rozstaniu, która jest trzecią częścią trylogii (rozpoczętej Życiem miłosnym). W 2013 roku ukazała się czwarta powieść Shalev po polsku: Co nam zostało. Pisarka otrzymała za swoją twórczość liczne nagrody, m.in. trzykrotnie izraelską nagrodę ACUM Prize (1997, 2003, 2005), Golden Book Prize przyznawaną przez stowarzyszenie izraelskich wydawców, francuską Prix Fémina w 2002 oraz Amphi Award w 2003.

 

Andruchowycz, Szczygieł i Szejnert gośćmi BSF Wrocław 2014

O połączeniu Bruno Schulz. Festiwal z Literacką Nagrodą Europy Środkowej ANGELUS wspominaliśmy już wcześniej, dziś zdradzamy jakie ten alians będzie miał implikacje.

Jedną z nich jest Salon Angelusa na Bruno Schulz. Festiwal: cykl festiwalowych spotkań z autorami, którzy w latach poprzednich byli nominowani lub zdobyli Nagrodę Angelusa. Spotkania te poprowadzą jurorzy nagrody. I tak kolejno zapraszamy 14 października (wtorek) na spotkanie z Mariuszem Szczygłem (prowadzi Stanisław Bereś), 15 października (środa) na spotkanie z Jurijem Andruchowyczem (prowadzi Mirosław Spychalski), a 16 października (czwartek) z Małgorzatą Szejnert (prowadzi Justyna Sobolewska).

 

Zwieńczeniem Salonu Angelusa będzie Kawiarnia Europa. W piątek, 17 października, czyli w przededniu przyznania tegorocznej Nagrody Angelusa, zapraszamy na wieczorne spotkanie z nominowanymi do nagrody: Jeleną Czyżową, Ołeksandrem Irwaneciem, Wiesławem Myśliwskim, Pavolem Rankovem, Martinem Šmausem oraz Jáchymem Topolem. Mistrzami ceremonii będą Barbara Marcinik, Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska.

 

Na wszystkie spotkanie wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

 

Andruchowycz, Karbido i Chain Smokers na BSF

Bruno Schulz. Festiwal to nie tylko literatura, ale również inne dziedziny sztuki. Zatem i w czasie tegorocznej edycji nie może zabraknąć pozaliterackich wydarzeń.

Już pierwszego dnia Festiwalu (14 października 2014) zapraszamy do klubu Firlej (Grabiszyńska 56) na koncert Jurija Andruchowycza i zespołu Karbido. Panowie po raz pierwszy we Wrocławiu pokażą swój nowy projekt zatytułowany ATLAS ESTREMO.

Mijająca w 2015 r. dekada wspólnej pracy Karbido i Andruchowycza, zakończenie trylogii „Samogon – Cynamon – Absynt" i historyczne zmiany dokonujące się dzisiaj w Ukrainie, w obliczu których nie możemy stać obojętni – oto geneza nowego projektu autorów, zatytułowanego ATLAS ESTREMO. Jak zawsze dotąd, podstawą i pretekstem jest twórczość Andruchowycza – tym razem jednak nie poezja, a proza z „Leksykonu Miast Intymnych" – książki będącej rodzajem mentalnej mapy, przewodnika po 111 miastach świata. Metropolie, miasta i miasteczka, które w mniejszym lub większym stopniu zostały rozpoznane i opisane przez pisarza – oto szczególna inspiracja dla Karbido.

Początek o godzinie 21.00. Wstęp wolny za okazaniem bezpłatnej wejściówki (do odbioru w Księgarni Hiszpańskiej Elite od 6 października oraz na godzinę przed koncertem).

 

 

Z kolei w piątek, 17 października 2014, zapraszamy do Sanatorium Kultury (ul. Przejście Garncarskie 2) na dwa następujące po sobie wydarzenia. Na początek slam Nie wiedziałem, że mówię prozą z Tomaszem Majeranem w roli mistrza ceremonii i prowadzącego oraz Ryszardem Krynickim, Marcinem Sendeckim i Andrzejem Sosnowskim w roli Jurorów. O muzykę zatroszczy się klawiszowiec Świetlików Michał Wandzilak. Literackie boje zwieńczy koncert Chain Smokers & Andrzej Sosnowski. Na oba wydarzenia wstęp wolny!

 

Chain Smokers - projekt muzyczno-literacki, oparty na połączeniu muzyki improwizowanej i polskiej poezji współczesnej; dotąd znany głównie ze współpracy z Andrzejem Sosnowskim, z którym w 2007 roku grupa wydała multimedialną płytę "Trackless" oraz w 2012 płytę "Dr Caligari resetuje świat". Ideą zespołu jest zbliżanie wartości muzyki i tekstu poetyckiego, wzajemne przenikanie się rytmiki wiersza i muzyki. Koncerty mają charakter jednorazowego wydarzenia, podróży dźwięków i towarzyszącego im poetyckiego słowa.

 

Nie wiedziałem, że mówię prozą

Z radością zapowiadam kolejne nietuzinkowe wydarzenie towarzyszące Bruno Schulz. Festiwal 2014: slam Nie wiedziałem, że mówię prozą

 

Poetycka wolna amerykanka. Pan Jourdain nie wiedział, że mówił prozą, niektórzy nie wiedzą, że mówią wierszem, a niektórzy starają się mówić i wierszem i prozą na żywo w piątkowy wieczór. Nie wiedziałem, że mówię prozą, to turniej poetycki, gdzie wiadomy jest skład jury, ale wszystko inne jest jedną wielką (i piękną) niewiadomą. A w Jury slamu zasiądą: Ryszard Krynicki, Marcin Sendecki i Andrzej Sosnowski. W rolę mistrza ceremonii wcieli się Tomasz Majeran; a podkład muzyczny zapewni klawiszowiec Świetlików Michał Wandzilak.

 

Dla najlepszych będą nagrody! Za pierwsze miejsce 500 złotych, za drugie 300, a za trzecie 200.

 

A po zakończeniu slamu... koncert Chain Smokers & Andrzej Sosnowski.

 

Kiedy: Piątek, 17 października 2014
Start: 21:30
Gdzie: Sanatorium Kultury (Przejście Garncarskie 2, Wrocław)
Wstęp wolny!

 

Watching the Moon at Night

Bruno Schulz – patron BSF – to nie tylko jeden z najczęściej czytanych, tłumaczonych, komentowanych i adaptowanych autorów piszących w języku polskim na świecie. To także symbol tragicznej historii narodu żydowskiego i ofiara Holokaustu. Właśnie dlatego uznaliśmy, że doskonałym zwieńczeniem tegorocznej edycji Bruno Schulz. Festiwal będzie polska premiera filmu dokumentalnego Watching the Moon at Night duetu Joanna Helander i Bo Persson. Filmu, który jest próbą pokazania korzeni współczesnego terroryzmu i antysemityzmu poprzez doświadczeniach ich ofiar.

 

Serdecznie zapraszamy na projekcję do Kina Nowe Horyzonty (sala 3) w niedzielę (19.10.2014). Początek o godzinie 15.00, a po zakończeniu filmu na spotkanie z twórcami, które poprowadzi Marcin Wodziński.

Wstęp wolny (za okazaniem wejściówki do odebrania w kasie kina w dniu pokazu).

 

Więcej o filmie TUTAJ. Trailer TUTAJ. Oficjalna strona filmu TUTAJ.
Autorem obrazu wykorzystanego na plakacie jest Maciej Berhard

 

watching

 

Witajcie w mieście kotów!

Wyobraźcie sobie taką sytuację:

Budzicie się... Co to za miejsce pełne wysokich domów i starych ulic? W zaułkach kręcą się koty. Jak tu się dostaliście? Nie pamiętacie. Wszystko jest takie inne, pełne magii i sekretów. W oddali słychać piękną melodię, słońce już stoi wysoko i te koty, wszędzie widzicie ich zwinne ciała. Podążacie za nimi, kręcicie się w kółko jak na karuzeli, od bramy do bramy. Tu mieszka stary ślusarz, a tu sprzedają najcudowniejsze na świecie lody migdałowe. Jak się tu znaleźliście i jak się stąd wydostaniecie? Wokół słychać tylko szepty "król, król, król, szukajcie króla"

 

WITAJCIE W MIEŚCIE KOTÓW!

Zapraszamy na grę miejską odbywającą się w ramach Bruno Schulz. Festiwal 2014! Uczestnictwo w niej jest BEZPŁATNE. Najlepsze drużyny zostaną nagrodzone, wszyscy przeżyją niezapomnianą przygodę!
To gra pełna humoru i nawiązań literackich inspirowana prozą Harukiego Murakamiego i innych słynnych pisarzy. W grze zwiedzicie jedną z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych dzielnic Wrocławia - Nadodrze. Poznacie sekrety miasta i znajdziecie drogę powrotną lub na zawsze zostaniecie w krainie magii.

 

Zapisy, szczegóły TUTAJ.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Salon Angelusa Na Bruno Schulz Festiwal


Podziel się!


Oceń Publikację:

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial