Wystawa Najlepszych Plakatów 24. Międzynarodowego Biennale Plakatu

Opis:

Muzeum Plakatu w Wilanowie – wystawa najlepszych plakatów 24. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie

Do 14 września 2014 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie można oglądać wystawę główną 24. Międzynarodowego Biennale Plakatu - graficzny przegląd wydarzeń społecznych i kulturalnych ostatnich dwóch lat, widzianych okiem artystów z całego świata.

Tegoroczna edycja Biennale to sukces polskich artystów. Złotym medalem nagrodzono plakat Wiesława Rosochy (Rosocha. Inne obszary, inne formaty), brązowym Lecha Majewskiego (Beckett). Wśród nagrodzonych znaleźli się również Andreas Golde (Theodor W. Adorno) i Jakob Kirch (Otwarcie sezonu 2013/14 w Teatrze Miejskim w Stuttgarcie Schauspiel Stuttgart) oraz Freeman Lau Siu Hong (Symbioza) i Dmitry Mirilenko [Majakowski 120 (1, 2, 3)]. W kategorii debiutantów zwyciężył absolwent warszawskiej ASP − Łukasz Kowalski (Studnia Nadziei – 60%), a wyróżniony został Jan Bajtlik i Jonathan Auch.
Oprócz nagrodzonych prac na wystawie oglądać możemy dzieła artystów, takich jak Andrey Logvin, Uwe Loesch, Gunter Rambow, Stefan Sagmeister, Koichi Sato, Niklaus Troxler.

 

1600 artystów z 61 państw

Każda edycja warszawskiego Biennale cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na tegoroczny konkurs zgłoszono 3184 plakaty, nadesłane przez ponad 1600 twórców z 61 państw, takich jak Chiny, Iran, Niemcy czy Stany Zjednoczone. Zwycięzców wyłoniło 6-osobowe Międzynarodowe Jury pod przewodnictwem Davida Crowleya z Wielkiej Brytanii, w składzie: Stephan Bundi (Szwajcaria), Kenya Hara (Japonia), Jerzy Porębski (Polska), Silvia Sfligiotti (Włochy) i Jakub Stępień Hakobo (Polska).

 

Plakat i jazz
Zwiedzający wystawę 24. MBP w niedzielne popołudnia mają okazję połączyć wrażenia wizualne z dźwiękowymi. Do końca września na dziedzińcu Muzeum Plakatu odbywa się festiwal Wilanów Jazz All Stars 2014, skupiający uznanych artystów muzyki jazzowej i najbardziej obiecujących muzyków młodego pokolenia. Koncerty odbywają się w kolejne niedziele: 7 i 21 września 2014 r. o godzinie 19.00. Wystąpią m.in. Bester Quartet (feat. Grażyna Auguścik i Tomasz Ziętek), czy Grzegorz Karnas Quartet.

 

Muzeum Jazzu - A Story of Polish Jazz
7 września Muzeum Plakatu będzie także gościło przez jeden dzień wyjątkową wystawę "A Story of Polish Jazz". Ekspozycja jest fragmentem zbioru 76 fotografii, będących ilustracją utworu Jarka Śmietany "A Story of Polish Jazz", przedstawiającego w rytmie rapu listę artystów i działaczy, którzy tworzyli i tworzą jazz w Polsce. Autorem fotografii jest Andrzej Rumianowski, który sfotografował 66 osób z tej listy. Fotografie archiwalne z kolei przedstawiają 10 osób już nieżyjących.

 

Kiedy przyjść?
Wystawę 24 Międzynarodowego Biennale Plakatu w Muzeum Plakatu w Wilanowie oglądać można do 14 września 2014 r. przez wszystkie dni tygodnia, w godzinach od 10:00 do 16:00 (we wtorek, czwartek i piątek) oraz od 10 do 18 (w środy, soboty i niedziele). W poniedziałek wstęp wolny w godzinach od 12:00 do 16:00.
Szczegółowy program wszystkich wydarzeń związanych z Biennale znajduje się na stronie www.biennale.postermuseum.pl

 

O Muzeum Plakatu w Wilanowie

Inauguracja Muzeum Plakatu Wilanowie miała miejsce 4 czerwca 1968 roku. Muzeum jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego typu był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego prof. Stanisław Lorentz, a głównym animatorem - Janina Fijałkowska. Na siedzibę Muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni, należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Stan posiadania Muzeum przedstawia się następująco: kolekcja plakatu polskiego liczy ponad 34 tys. tytułów, a kolekcja plakatu obcego ponad 24 tys. tytułów.
Kolekcja MPW jest systematycznie powiększana o plakaty prezentowane w kolejnych odsłonach Biennale. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest przybliżenie szerszej publiczności tej dziedziny sztuki, Muzeum Plakatu prowadzi także działalność wydawniczą i edukacyjną. Od 1994 roku Muzeum jest siedzibą MBP i jego archiwum.

 

W sezonie letnim Muzeum Plakatu w Wilanowie jest czynne:
w poniedziałki w godzinach 12.00-16.00 (wstęp wolny)
we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 10.00-16.00
w środy, soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00

 

Kontakt dla mediów: Monika Pezda, Effective Public Relations
tel. (0-22) 822 07 75, tel. kom. 502 575 453 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Wystawa Najlepszych Plakatów 24. Międzynarodowego Biennale Plakatu


Podziel się!


Oceń Publikację:

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial