Blokada

Zwiastun:

Opis:

OPIS FILMU

„Blokada" to odkrycie zeszłorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie film otrzymał 3 nagrody, a zarazem zwycięzca drugiej edycji ogólnopolskiego projektu Scope100. Zaskakująco celna, porażająca wizualnie wizja współczesnego świata, który przenika wszechobecna atmosfera inwigilacji, zagrożenia terroryzmem i społecznego szaleństwa. Film w reżyserii Elmina Alpera otrzymał Nagrodę Specjalną jury w Wenecji przyznaną przez wybitnych reżyserów: Alfonso Cuarona („Grawitacja"), Pawła Pawlikowskiego („Ida"), Nuri Bilge Ceylana („Zimowy sen") i Hou Hsiao-hsiena („Zabójczyni).

Na obrzeżach 14-milionowej metropolii, w atmosferze społecznych napięć, lęku i podejrzliwości, dochodzi do spotkania dwóch braci, którzy nie widzieli się od 20 lat. Khadir zostaje wypuszczony z więzienia pod warunkiem tajnej współpracy z policją. Będzie musiał zaskarbić sobie zaufanie pełnego podejrzeń, opuszczonego przez żonę i dzieci Ahmeda. Jednak bracia nie zdają sobie sprawy, że prawdziwe zagrożenie czyha bliżej niż im się wydaje...

 

 

Miniony rok był dla kina tureckiego wyjątkowo dobry. Po ogromnym sukcesie porywającego "Mustanga", który zrobił niezwykłą filmową karierę, zdobywając prawie 40 różnych międzynarodowych nagród i ocierając się o Oscara i Złoty Glob, do polskich kin trafia teraz "Blokada". Drugi film Emina Alpera - zaskakująco celna, porażająca wizualnie wizja współczesnego świata, który przenika wszechobecna atmosfera inwigilacji, zagrożenia terroryzmem i społecznego szaleństwa - stał się odkryciem zeszłorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

 

W Polsce "Blokadę" docenili widzowie, wybierając go do dystrybucji w nowatorskim projekcie Scope100. Od dziś film w polskich kinach.

"Blokada" (...) jest film filmem niepoślednim i oryginalnym, ma intensywność, gęstość i klimat - przez znaczną jego część siedziałem w kinie jak zahipnotyzowany.
Paweł Mossakowski, Co Jest Grane 24 ****

 

Blokada to kino ważne, bo przede wszystkim odważne, w każdym znaczeniu tego słowa. Jest reportażowe, artystyczne, kreatywne na poziomie ekspresji twórczej oraz. nie unikające psychologii. Przede wszystkim jednak nieegoistyczne – a cholernie zatroskane o człowieka.
Bernardetta Trusewicz, FDB.pl 9/10

 

Zagadkowy, niedający spokoju dramat psychologiczny.
Janusz Wróblewski, Tygodnik POLITYKA ****

 

Schizofreniczny, pełen niepokoju, mistrzowsko zmontowany obraz.
Aleksandra Nowak, Enter the Room

 

Film tureckiego reżysera trafia do polskich kin decyzją widzów biorących udział w plebiscycie Scope100 - ich wybór cieszy, bo choć wśród propozycji znalazły się naprawdę ciekawe tytuły, żaden film nie opowiadał o palących kwestiach i silnych emocjach w tak dopracowany, sugestywny sposób.
Dominika Bierczyńska, Magazyn KINO

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Blokada

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!