Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Di Toft

Personal Info

  • Books:

    "Wilken. Bracia Krwi"

    "Wilken. Cyrk Półmroku"

    "Wilken. Czas Złego Wilka"

Gallery

Biography

Di Toft Mieszka w Somerset z córką, mężem i psem, który jest tak ogromny, że podobno widać go z kosmosu! Powieść Wilken jest spełnieniem jej marzenia o zostaniu pisarką, do którego dążyła wykonując różne zawody, m.in. redagując oraz pisząc teksty do reklam, gazet i czasopism. Obecnie pracuje nad trzecią książką z cyklu.

Interview

Co było inspiracją do napisania serii Wilken? Patrząc na pani zdjęcia, domyślam się, że miał z tym coś wspólnego pani pies Dave?

Tak! Dave jest tak wielki, że można go dostrzec z Kosmosu (widać go na Google Earth)! Woody jest właśnie na nim wzorowany – Dave był wyjątkowo brzydki, kiedy miał 6 miesięcy, ślamazarny i śmierdzący! Poza tym zawsze byłam fanką fantastyki, a szczególnie podobała mi się zdolność zmieniania kształtów u niektórych fantastycznych istot.

Do księgarń w Polsce trafiła właśnie pierwsza część serii. Co jest głównym przesłaniem tej książki?

Przyjaźń i to, jak sobie pomagać w trudnych momentach życia. Nat i Woody walczą z groźnymi ludźmi w świecie, gdzie nawet rząd jest skorumpowany. Nat nie rezygnuje z pomocy przyjacielowi nawet wtedy, kiedy jego własne życie jest w niebezpieczeństwie.

Czy może pani zdradzić coś z treści następnych części? Czy Woody znajdzie inne wilkeny?

W następnej części Nat i Woody wyruszają na poszukiwania klanu Woody'ego, ale muszą zboczyć z drogi, kiedy zostają poproszeni o pomoc i użycie mocy wilkena, aby uratować zaginione dzieci ze szponów złej wdowy wampirzycy. Nie chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale b y ć m o ż e znajdą inne wilkeny.

Słyszałem, że w trzeciej książce z serii ma się znaleźć wątek polski - czy to prawda? Jak pani wpadła na tropy literackie w naszym kraju?

To prawda, w książce miały pojawić się polskie wilkołaki, ale fabuła okazała się zbyt skomplikowana, mój redaktor przekonał mnie więc, aby na razie ten wątek usunąć. Ale mam nadzieję, że pojawi się w kolejnej książce! Lubię Polaków, w moim mieście mieszka wielu waszych rodaków i zawsze chciałam odwiedzić Polskę. Wydaje się bardzo ciekawym miejscem.

Pisanie książek dla dzieci to duża odpowiedzialność. Zawsze oczekuje się, że poza fabułą autor dostarczy czytelnikowi jakiejś nauki. Nie odczuwa pani tej presji? Czy wypełniła pani ten postulat?

To naprawdę dobre pytanie! Nie odczuwałam presji, aby udzielić czytelnikom jakiejś moralnej lekcji, ponieważ „Wilken" miał być po prostu fascynującą historią i okazją do kilku wybuchów śmiechu. Ale wydaje mi się, że na stronach książki widać też, jak ważne w życiu są lojalność wobec przyjaciół i odwaga. No i na pewno w jakiś sposób powieść uczy wrażliwości na los zwierząt i akceptacji ludzi, którzy są inni.

Za pani debiutem stoi odkrywca J.K. Rowling i Harry'ego Pottera, wydawca Barry Cunningham. Czy był pierwszym recenzentem pani książek?

Tak, to właśnie Barry'emu i jego angielskiemu wydawnictwu muszę dziękować za sukces „Wilkena". Barry był pierwszym czytelnikiem moich tekstów, jego uwagi połączone z pracą redaktor Imogen Cooper pozwoliły mi dopracować i poprawić historię w nim opowiedzianą.

Pierwszą rzeczą, na którą czytelnik zwraca uwagę przed kupieniem książki, jest fantastyczna okładka. Czy dla pani to dodatkowa wartość? Nie obawia się pani, że ludzie kupują ją tylko dla okładki?

Tak, mam szczęście, że pracuję z Barrym, który słynie z fantastycznych pomysłów na książki! Jestem naprawdę zadowolona z obydwu okładek (premiera 2 części cyklu tomu Wilken w Polsce zapowiedziana jest na początek 2011 roku) i właśnie zobaczyłam projekt trzeciej – jest równie genialny. Dostałam bardzo dużo pozytywnych komentarzy od czytelników, którzy byli zachwyceni i książką, i jej okładką.

Wilken to pani debiut literacki. Co panią skłoniło do rozpoczęcia takiej wyjątkowo ryzykownej kariery?

Zgadzam się, że pisarstwo nie jest gwarancją dużej kariery, jednak kiedy zaczynałam pisać swoją książkę, nie myślałam, że będzie to mój sposób na życie. To było coś, co chciałam zrobić od lat i musiałam sobie udowodnić, że jestem do tego zdolna.

Jakie ma pani plany na swoją literacką przyszłość? Czy myśli już pani o następnych opowieściach?

Cały czas! Mam cztery czy pięć zupełnie nowych pomysłów na książki, nad którymi rozpocznę pracę, jak tylko skończę poprawiać trzecią część serii „Wilken"!

W imieniu Wydawnictwa Bukowy Las wywiad przeprowadził
Krzysztof M. Wiśniewski.

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial