Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Maria Tomaszewska

Personal Info

  • Nationality: Polska
  • Speak Language: Polski
  • Citizenship: Polskie
  • Books:

    "Pląsy Z Długą Brodą. Piosenki Dla Dzieci Śpiewane Od Pokoleń"

Biography

Absolwentka dwóch wydziałów Akademii Muzycznej w Gdańsku, autorka 18 książek do muzyki, w tym „Piosenek na literki" (do Metody Dobrego Startu ) oraz „Pląsów z długą brodą" i śpiewnika „Dzieciaki-śpiewaki".

Źródło: instytutsuzuki.pl

Interview

„Napisałam 18 podręczników do nauki muzyki i ponad 200 piosenek"

Jest mi wiadomo, że masz na swoim koncie imponujący dorobek wydawniczy. Ile to jest książek? Jakiego typu?

Jestem nauczycielką muzyki, moje publikacje dotyczą nauczania dzieci. Mam zdolności rymotwórcze, napisałam ponad 200 piosenek. W dużej mierze moje książki to śpiewniki i podręczniki szkolne, zwykle z załączonymi płytami CD, a wcześniej kasetami.
Pierwszą książką jaką wydałam były „Piosenki na literki" do Metody Dobrego Startu, we współautorstwie z prof. Martą Bogdanowicz. Później napisałam podręczniki do muzyki dla klas I- VI. (Wydawnictwo Marek Rożak). Do wszystkich sześciu podręczników napisałam przewodniki metodyczne. W latach 2000-2003 moje podręczniki do nauczania muzyki w klasach IV-VI były najczęściej używane w Polsce.
Kolejne książki to wydane w Wydawnictwie Harmonia „Pląsy z długą brodą" (z czterema płytami), piosenki patriotyczne „Kto ty jesteś?" i "Serce w plecaku", również z płytami. Potem wydałam własnym sumptem „Dzieciaki śpiewaki" (z płytami) oraz rok temu w wydawnictwie Absonic „Piosenki i zabawy edukacyjne na Bum Bum Rurki", we współautorstwie z Małgorzatą Miler. Lada dzień czekam na płytę „Pląsy bez paszportu", której wydawcą będzie Soliton.
Razem mam więc na koncie18 książek, kilkanaście kaset magnetofonowych i 10 płyt CD.

Tworzycie z mężem niezwykle malownicze, artystyczne gniazdo. A jak wygląda życie codzienne? Rywalizujecie ze sobą, czy raczej się wspieracie?

Wiele lat temu, gdy wydawałam kasety, mój mąż MirosławTomaszewski (www.tomaszewski.edumuz.pl) zajmował się organizowaniem ich produkcji. Skonstruował także i wykonał urządzenia do foliowania kaset i płyt, a potem również je obsługiwał.
Kiedy Mirek wydał swoją trzecią powieść, ja samozwańczo stałam się jego menadżerką i rozpętałam w blogosferze akcję promocyjną „Marynarki" (2013, W.A.B. ). Dzięki mojej mrówczej pracy, a przede wszystkim blogerom, do dzisiaj ukazało się w Internecie ponad pięćdziesiąt recenzji tej powieści. Być może jesienią - również dzięki mojej (kolejnej) akcji - szukania przez Internet teatrów i reżyserów zainteresowanych komediami, będę miała okazję pójść na prapremierę jednej, a może nawet dwóch z nich. Nie podaję szczegółów, by nie zapeszyć.
Ciekawe, że odbierasz nas jako malowniczą parę. Ja myślę, że jesteśmy zupełnie normalnym, a nawet nieco nudnym małżeństwem. (śmiech).

A co z resztą gniazda? Mam tu na myśli dzieci.

Gniazdo już puste. Obaj synowie wyfrunęli. Starszy Krzysztof- Filip, po tacie inżynier, absolwent wydziału ETI Politechniki Gdańskiej, używający nicka Zambari (zambari.art.pl/history.php) zajmuje się między innymi wizualizacjami i ogólnie – twórczością video. W 2012 wygrał konkurs Gdyński Biznesplan.
Młodszy - Marek, po mamie muzyk, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej aktualnie mieszka w Krakowie, a po pracy (zarabia jako tester oprogramowania komputerowego), tworzy muzykę techno.

Jesteś bardzo kreatywnym nauczycielem muzyki. Opowiedz o swojej pracy.

Moim mottem w nauczaniu jest „nie nudzić". Bez przerwy wymyślam nowe piosenki edukacyjne, by przybliżyć dzieciom trudne tematy muzyczne (uczę rytmiki w szkole muzycznej), takie jak „wprowadzenie synkopy, grupy rytmicznej: ósemka dwie szesnastki" itp. Moi uczniowie grają na flażoletach (małe fleciki irlandzkie), na bum bum rurkach, na dzwonkach (hands –bells). Dzieci dobrze się bawią, a jednocześnie się uczą.
Pomysły często czerpię z Internetu, a dokładnie z Youtube. Podpatrzone filmiki segreguję i umieszczam na mojej stronie edumuz.pl/ Korzysta z niej bardzo wielu nauczycieli przedszkolnych.

Jak najchętniej spędzasz wolny czas?

Jestem uzależniona od komputera. Uwielbiam szperać w Internecie. Lubię tez robić zdjęcia i czytać, a także oglądać filmy.

Lubisz podróżować?

W umiarkowany sposób, ale tak. W pewnym okresie sporo z mężem jeździliśmy, ale z wiekiem apetyt na podróże maleje.

Jak wyobrażasz sobie siebie w wieku 80 lat?

Moja mama zmarła w wieku 72 lat, więc aż tak daleko nie planuję (śmiech).

Co jest Twoim największym realnym marzeniem i nierealnym? Przecież miewamy takie i takie, ale życie zna przypadki spełnienia się marzeń nawet bardzo nierealnych i nieosiągalnych.

Marzeniem realnym jest posiadanie wnuka, a dokładnie wnuczki (nie mam córki, więc marzy mi się mała dama). Marzeniem mało realnym jest pójście na premierę sztuki, którą napisał mój mąż, ale ja skomponowałam do niej piosenki, wykorzystując teksty mojego zmarłego dwa lata temu brata, dziennikarza Zbigniewa Gacha, autora, między innymi słynnej swego czasu książki „Konspira". Sztuka nosi tytuł „Jola, Ola i Mariola" i jest muzyczną komedią na 4 aktorów i jedną aktorkę. Wszyscy aktorzy muszą dobrze śpiewać, co niestety, ogranicza szanse na realizację przedstawienia.

Jaka książki najbardziej lubisz czytać?

Czytuję powieści obyczajowe. Lubię Andrzeja Stasiuka, Jerzego Pilcha, Dorotę Masłowską. To dla mnie wybitni specjaliści od pięknych albo dowcipnych zdań. Szkoda tylko, że nie konstruują również konsekwentnych fabuł.

Co ostatnio czytałaś?

„ADHAD" Tymona Tymańskiego oraz książkę o Beksińskich Magdaleny Grzebałkowskiej. Obie pozycje były bardzo wciągające, choć akurat nie były to powieści, a biografie. Czytam również sporo gazet (dojeżdżam do pracy trójmiejską kolejką SKM). Pod choinkę dostałam Kindla, więc również co jakiś czas czytam e-booki.

A jakie jest Twoje motto życiowe?

Nie mam jednego motta. Zmienia się ono wraz z wiekiem. Na dzisiaj moim mottem jest jedna z fraszek Sztaudyngera:
„Mimo najszybszych samolotów,
do wczoraj nie ma już powrotu".
Czyli- patrzmy w przyszłość, nie oglądajmy się wstecz ;)

Dziękuję za rozmowę

Wzajemnie.

Wywiad przeprowadziła Wanda Szymanowska

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial