Bartłomiej Grzegorz Sala

Informacje Personalne:

 • Narodowość: Polska
 • Język: Polski
 • Obywatelstwo: Polskie
 • Twórczość:

  "Generał Edmund Różycki jako organizator polskiej siły zbrojnej w Galicji w czasie powstania styczniowego"

  "Jeziorka i stawy Gór Świętokrzyskich, Sudetów i polskich Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje"

  "Księga karpackich zbójników"

  "Księga smoków polskich"

  "Legendy zamków karpackich"

  "Legendy zamków sudeckich"

  "Między Beskidem Śląskim a Bieszczadami"

  "Podania i legendy o świętych i cudach spod Babiej Góry, Tatr i Pienin"

  "W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów"

  "Wodospady polskich Sudetów i Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje"

  "Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy"

Biografia:

Historyk, etnolog, krajoznawca, eseista, pisarz.

Autor książek: "Legendy zamków karpackich", "Między Beskidem Śląskim a Bieszczadami. Śladami dawnych tradycji przez polskie Karpaty" i "Księga smoków polskich".

Wywiad:

„Nigdy nie pisałem pod publiczkę"

Nazywasz sie Bartłomiej Sala. Czy masz drugie imię?

wszem. Książki i artykuły zwykłem podpisywać dwojgiem imion - Bartłomiej Grzegorz.

Czy w młodości miałeś przezwisko?

Z dzieciństwa nie przypominam sobie żadnego przezwiska. Natomiast w szkole średniej od palenia fajki przylgnęła do mnie ksywka Popeye - jak marynarz z kreskówki.

Gdzie się urodziłeś, gdzie obecnie mieszkasz?

Urodziłem się w Krakowie i jak dotąd tutaj mieszkam.

Ile masz lat?

W tym roku będzie 36 :)

Jakie jest Twoje wykształcenie?

Mam wyższe wykształcenie. Tytuł magistra obroniłem dwukrotnie - na historii i etnologii. Oba kierunki kończyłem na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Od czego zaczęło się Twoje pisanie książek?

Zaczęło się od współtworzenia pracy zbiorowej pod redakcję Krzysztofa Zielińskiego "Spotkanie kultur. Rękodzieło i rzemiosło pogranicza polsko-słowackiego", wydanej w 2012 r. w Rzeszowie przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Podkarpacia "Pro Carpathia".

Jakie książki napisałeś: tytuł, rok wydania, wydawnictwo.

Jeszcze w 2012 roku nakładem Novae Res z Gdyni ukazała się moja pierwsza w pełni autorska książka "Między Beskidem Śląskim a Bieszczadami. Śladami dawnych tradycji przez polskie Karpaty". W 2013 r. wydawnictwo Bosz z Olszanicy wydało kolejną - "Legendy zamków karpackich". W bieżącym roku współtworzyłem kolejną pracę zbiorową - "Ból pamięci", pod redakcją Józefa Łukasiewicza, wydaną w Janowie Lubelskim przez Społeczny Komitet Pomocy Parafii Rzymskokatolickiej w Równej na Wołyniu, poświęconą zbrodniom Ukraińskiej Powstańczej Armii na Wołyniu. Z kolei dwa miesiące temu ukazała się moja trzecia książka samodzielna - "Księga smoków polskich", znów nakładem wydawnictwa Bosz.

Czy piszesz kolejną książkę?

Cały czas coś piszę :) W ciągu najbliższych miesięcy (do początku przyszłego roku) w różnych wydawnictwach powinny się ukazać moje cztery kolejne książki, a los dwóch następnych zostanie wkrótce rozstrzygnięty. Na razie jednak nie będę zdradzał szczegółów.

O, jesteś bardzo płodny!

Napisz kilka słów o Twojej twórczości, określ swój target.
Moja twórczość to pogranicze historii, etnografii, antropologii kulturowej i krajoznawstwa, przy czym w każdej książce te proporcje się nieco zmieniają. Najważniejszy jest pomysł. A pomysł to zarówno temat, jak i sposób jego przedstawienia - po prostu musi mi się to ułożyć w jakąś sensowną i oryginalną całość. Nigdy nie pisałem "pod publiczkę", więc nie mam żadnej określonej "grupy docelowej". Piszę, a później "kupuje" to wydawca, a następnie czytelnik. Staram się pisać o rzeczach poważnych (bo nawet legendy traktuję z powagą jako element kulturowego dziedzictwa), a jednocześnie w lekki sposób - ta zasada chyba określa mnie najtrafniej.

Jesteś specjalistą od smoków. Skąd się wzięło Twoje zainteresowanie tymi stworzeniami, które zawsze kojarzyły mi się z dinozaurami?

W czasie podróży po Polsce zauważyłem, że legendy o smokach pojawiają się jeśli nawet nie często, to znacznie bardziej regularnie, niż się to wydaje. Postanowiłem więc dokonać w miarę całościowego opracowania tematyki.

Kto jest pierwszym czytelnikiem Twojej twórczości?

Nie mam jakiegoś pierwszego czytelnika. Nawet moja dziewczyna nie nadąża czytać tego, co piszę :) Zanim zaproponuję coś wydawnictwu muszę się więc zdać wyłącznie na autokrytycyzm.

Pod koniec sierpnia wybierasz się do Strzelina na LITERA TURĘ II. Jak się dowiedziałeś o tej imprezie?

Na LiteraTurę II otrzymałem zaproszenie od pani Kamili Graczyk ze Sztukaterii. A formuła imprezy bardzo przypadła mi do gustu.

Jakiej muzyki lubisz słuchać, jakiego wokalisty?

Nie jestem jakoś szczególnie uzależniony od muzyki i nie słucham jej zbyt często, ale mimo to podoba mi się mnóstwo utworów. Bardzo lubię muzykę klasyczną, operę, muzykę sakralną, muzykę ludową i... cięższe brzmienie. Przepadam za grupą Paradise Lost i musicalem "Upiór w operze" Andrew Lloyd Webbera. Nie jestem jednak wielkim znawcą :)

Wybierz fragmencik utworu (słowa) , który mógłby być puentą naszego wywiadu.

Na spuentowanie małopolsko-pomorskich akcentów mam fragment wiersza Józefa (nie mylić z Kazimierzem) Przerwy-Tetmajera "Wieczór":
"Na równinach śpią błękity,
Z nieba spływa szary chłód,
Dalej widać Karpat szczyty,
Jak bałwany morskich wód."

Bardzo dziękuje za rozmowę.

Wywiad przeprowadziła Maria Zofia Tomaszewska

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.