Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Renata Diaków

Personal Info

  • Nationality: Polska
  • Speak Language: Polski
  • Citizenship: Polskie
  • Books:

    "Artysta Zmartwychwstały"

Biography

Renata Diaków - magister filologii polskiej, współzałożycielka Rodzinnego Teatru Lalek PINOKIO. W lutym 2013 roku na rynku wydawniczym ukazała się powieść "Artysta zmartwychwstały". Książka została wydana w formie e-book'a pod pseudonimem Renata Diakov, wydawnictwo Nowy Świat. W roku 2014 ukazało się papierowe wydanie książki (wydawnictwo Novae Res).

Źródło: egminy.eu

Interview

„Słowa są jak zaklęcia"

Nazywasz się Renata Diaków.

Tak

Ile masz lat?

Tyle na ile się czuję, czyli w sam raz.

Jakie jest Twoje wykształcenie?

Takie, o jakim zawsze marzyłam.

Jak zarabiasz na życie?

Pracą rąk, które są sterowane umysłem i duchem.

Gdzie żyjesz? Czy całe życie tu mieszkałaś?

Żyję sobie we wszechświecie, na błękitnej planecie, w małym mieście, w dolinie, w domu i w ogrodzie...

Lubisz bawić się słowem. W co się z nim bawisz?

Zabawy ze słowami... tak, lubię, ale bawiąc się słowami, trzeba być bardzo ostrożnym. Słowa są jak zaklęcia. Raz wypowiedziane stają się przyczyną zmian, które nadchodzą zwykle wtedy, gdy się ich najmniej spodziewamy, bo zdążyliśmy zapomnieć o tym, że wypowiedzieliśmy zaklęcie.

Powiedziałaś w jednym z wywiadów, że artysta tworzy nieustannie. Co w takim razie stworzyłaś dzisiaj?

Wywiad dla ciebie.

Masz dwie dorosłe córki. Jak mają na imię i czy również mają talenty słowotwórcze?

Moje córki mają wiele talentów, jak każdy człowiek. Kłopot z talentem jest taki, że nie każdy potrafi go w sobie odkryć, a gdy już odkryje ów talent, to nie zawsze ma chęć pracować nad jego rozwojem. Moje córki odkryły swoje talenty i rozwijają je, i sprawia im to przyjemność.

Jaką książkę wydałaś? Podaj rok wydania i wydawcę.

„Artysta zmartwychwstały", wyd. Novae Res, 2014

Jak mogłabyś scharakteryzować swoją twórczość? Kto jest jej odbiorcą?

Nie mnie o tym pisać. Ja tworzę, bo jestem pisarką. Charakterystyką niechaj się zajmą recenzenci i krytycy oraz co najważniejsze- czytelnicy.
Jeśli chodzi o odbiorców- każdy, kto lubi czytać i trochę się przy tym natrudzić.

Kto jest pierwszym czytelnikiem Twoich tekstów?

Ja sama. Po napisaniu tekstu odkładam go do szuflady na kilka miesięcy. Poczym wyjmuję tekst i ponownie go czytam. Czasem ten zabieg powtarzam kilka razy. Jeśli przeczytam ponownie tekst bez wprowadzania poprawek i z pasją, to kopiuję go w kilkunastu egzemplarzach i wręczam mojemu mężowi, córkom i znajomym. Zależy mi na tym, by tekst przeczytały osoby o różnym wykształceniu i światopoglądzie oraz zróżnicowani pod względem wieku. Ich uwagi są niezwykle cenne.

Prowadzisz rodzinny teatr :"Pinokio". Jak dużo osób z Twojej rodziny bierze w nim udział?

Teatr założyłam wspólnie z mężem w 1999 roku. W tym roku zakończyliśmy działalność teatralną. Tworzyliśmy go we czwórkę: my i nasze córki. (o teatrze jest dużo w Internecie- Gazeta Wyborcza, TVP 2)

Jesteś osoba wierzącą, ale kościół jako instytucja Cię razi. Czy możesz rozwinąć ten wątek?

W instytucji Kościoła najbardziej razi mnie wszechobecna hipokryzja. Kościół nie powinien być miejscem, do którego wkracza polityka i biznes. Kościół to ludzie, którzy powinni się wspierać i dzielić miłością, bo Bóg jest miłością. Poza tym, gdy się prześledzi historię Kościoła, nie sposób pominąć zbrodni, które hierarchowie tej instytucji popełniali na niewinnych ludziach.

Podobno nie lubisz książek pisanych przez celebrytów. Ale skoro ktoś to jednak kupuje, to widocznie mają takie wspomnienia rację bytu. Co sądzisz na ten temat?

Książki, czy wspomnienia? Nie mam nic przeciwko celebrytom i ich książkom. Chodzi o wydawnictwa, które chętnie wydają takie książki, ponieważ popularność ich autorów i to, że są znani z telewizji i kolorowych czasopism gwarantuje popyt. Skutkuje to między innymi tym, że w Polsce bardzo mało wydaje się wartościowej literatury (zwłaszcza rodzimej). Debiutujący pisarze mają niezwykle trudny start. Ta sytuacja denerwuje mnie nie tylko jako pisarkę, ale także jako czytelnika. Mam wrażenie, że wydawcy myślą, iż w Polsce wymagających czytelników jest brak. To oburzające. Poza tym duże sieci sprzedające książki w Polsce zarzucają nas przedrukami, które rzadko są na dobrym poziomie, wycofują ze sprzedaży poezję, a twórczość rodzima stanowi tam nikły procent. Ja poszukuję książek, które zmuszą mnie do refleksji, które mną wstrząsną, które mnie poruszą, które wpłyną na mój rozwój. Niestety większość książek pisanych przez celebrytów (poza tym te książki są zwykle tylko firmowane ich nazwiskiem, a pisane przez wynajmowanych redaktorów) to reality show tylko w papierowej wersji.

Pod koniec sierpnia tego roku wybierasz się na imprezę LITERA TURA II. Skąd dowiedziałaś się o tej akcji?

Zostałam poproszona o przekazanie powieści „Artysta zmartwychwstały" na aukcję organizowaną przez wrocławskie Stowarzyszenie Sztukater. Oni zaproponowali mi udział w zdarzeniu kulturalnym Litera Tura.

Wymień ulubionego wykonawcę muzyki (piosenkarza).

Och, nie wymienię jednego, bo lubię muzykę w różnym wykonaniu. Lubię poezję śpiewaną, muzykę klasyczną, muzykę bałkańską, ale także dobrego rocka.

Wybierz taki fragmencik jej (jego) piosenki, by te słowa te mogłyby być puenta naszej rozmowy.

Swego czasu wokalista zespołu QEEN śpiewał „show must go on..." – nawet jeśli twoje serce krwawi, to widowisko musi trwać. Jeśli jesteś artystą licz się z tym, że stanąwszy na scenie musisz z godnością przyjąć zarówno pochwały jak i krytykę. Musisz doprowadzić swój show do końca. Na tym polega dramat tworzenia, bo tworzenie to nie tylko przyjemność.

Dziękuję za rozmowę.

Wywiad przeprowadziła Maria Zofia Tomaszewska

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial