Piotr Lipiński

Informacje Personalne:

 • Narodowość: Polska
 • Język: Polski
 • Obywatelstwo: Polskie
 • Twórczość:

  "Absurdy PRL-U

  Anoda. Kamień Na Szańcu""

  Bicia Nie Trzeba Było Ich Uczyć. Proces Humera I Oficerów Śledczych Urzędu Bezpieczeństwa"

  "Bolesław Niejasny"

  "Cyrankiewicz. Wieczny Premier

  Dekady 1945-1954"

  "GENIUSZ I ŚWINIE Rzecz O Jacku Karpińskim"

  "Made In Poland. Antologia Reporterów Dużego Formatu"

  "Ofiary Niejasnego"

  "Piąta Komenda"

  "Polska. To Tu Się Zaczęło 1939-1989-2009"

  "Raport Rzepeckiego"

  "Towarzysze Niejasnego"

Galeria:

Biografia:

Reporter historyczny przez niemal dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą". Autor książek „Humer i inni", „Raport Rzepeckiego" oraz cyklu o Bierucie: „Bolesław Niejasny", „Ofiary Niejasnego", „Towarzysze Niejasnego".
Laureat wyróżnień Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz nominacji miesięcznika „Press" w kategoriach reportaż i wywiad.
W 2009 r. na Ogólnopolskim Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu otrzymał nagrodę prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za zrealizowany dla TVP1 dokument „Co się stało z polskim Billem Gatesem?", który posłużył za punkt wyjścia dla książki „Geniusz i świnie".

Źródło: publio.pl

Wywiad:

Cisza wokół jakiś wydarzeń z przeszłości zawsze powoduje, że problem nie rozwiązuje się, ale nabrzmiewa

Nazywasz się Piotr Lipiński. Czy masz drugie imię?

Gdzie się urodziłeś, gdzie obecnie mieszkasz?

Urodziłem się i mieszkam w Grójcu pod Warszawą.

Ile masz lat?

A gdzieś koło 47 lat. Ale zawsze mam problemy z policzeniem. W każdym razie rocznik 1967.

Jakie jest Twoje wykształcenie?

Prawnik.

Co robisz zawodowo?.

Reporter.

Wymień Twoje książki: tytuł, rok wydania, wydawnictwo.

Debiut "Humer i inni", 1997 rok, Agencja Wydawnicza "CinderellaBooks", potem kilka książek dla "Prószyński I ska: "Bolesław Niejasny", "Towarzysze Niejasnego", "Ofiary Niejasnego", "Raport Rzepeckiego". Ostatnio "Geniusz i świnie" wydawnictwo JanKa.

Napisz kilka słów o Jacku Karpińskim, bohaterze Twojej ostatniej książki "Geniusz i świnie"

"Geniusz i świnie" to reporterska biografia inżyniera Jacka Karpińskiego, twórcy znakomitego komputera K-202. Kiedy w latach PRL pozbawiono go możliwości pracy przy komputerach, w proteście zajął się hodowlą świń. To opowieść o tym, jak niszczono wybitnych ludzi.

Wymień reportaże, których jesteś współautorem.

Bardzo rzadko piszę z kimś reportaże. Za to jestem współautorem kilku zbiorów reportaży, między innymi "Kraj Raj", "Anna z gabinetu bajek". W tym roku ukazała się z moim tekstem "Antologia polskiego reportażu XX wieku".

Jakie otrzymywałeś wyróżnienia literackie i za co?

Kilka nominacji do nagród "Press" i wyróżnień Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategoriach "reportaż" i "wywiad".

Napisz kilka słów o Twojej twórczości, określ swój target.

Literatura faktu. Reportaż historyczny. Dla wszystkich, bez względu na wiek. Zauważam – z radością – że latami PRL-u interesuje się wielu młodych ludzi.

Kto jest pierwszym czytelnikiem Twojej twórczości?

Zawsze jakiś redaktor.

Uprawiasz reportaż historyczny, lubisz newsy sprzed pół wieku.
Jaki news sprzed 50 lat wydaje Ci się nadal najbardziej aktualny?

Właściwie to ten, który pochodzi nawet z trochę dalszej przeszłości, z 17 września 1939 roku. Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski pod pretekstem ochrony mniejszości narodowych. To uzasadnienie to ponadczasowy argument w rosyjskiej polityce.

Pisujesz dla "Dużego Formatu", dodatku do Gazety Wyborczej.
Wielkie wrażeniem zrobił na mnie Twój artykuł "Zły mundur". Czy po wydrukowaniu tego tekstu miałeś jakieś listy od czytelników?

Odezwało się kilka osób, co ciekawe na przykład spośród moich znajomych, których dziadkowie również służyli w Wehrmachcie. Ale ponieważ ten temat był generalnie przemilczany, to dopiero po tym tekście opowiedzieli mi o swoich rodzinnych dziejach.

Jesteś współautorem scenariusza filmu "Dzieci Wehrmachtu", którego premiera odbyła się w 2010 roku. Jak dotarł do Ciebie reżyser filmu?

Reżyserem był Mariusz Malinowski. Robiłem z nim wcześniej cykl wywiadów dla telewizji "Discovery Historia", cały czas pojawiają się powtórki. Kiedyś opowiedziałem mu o moim reportażu "Zły mundur" i w rezultacie na jego podstawie napisaliśmy scenariusz dokumentu. Co ciekawe, dla odmiany Mariusz Malinowski podrzucił mi chyba jako pierwszy temat polskiego informatyka, Jacka Karpińskiego, o którym napisałem ostatnią książkę.

Dziennikarz Łukasz Muszyński napisał o tym filmie: "Ma otworzyć nam oczy na skalę zjawiska i znieczulić na podszepty gorących patriotów, którym Niemiec wciąż pluje w twarz i germani dzieci."
Uczestniczyłam w przeglądach piosenki patriotycznej, gdzie trzecia zwrotka Roty śpiewana była przez młodzież z satysfakcją. Jest to dla mnie szokujące, przecież minęło prawie 70 lat od zakończenia wojny. Jak myślisz, dlaczego tak się dzieje?

Bo przez te lata temat był przemilczany. Cisza wokół jakiś wydarzeń z przeszłości zawsze powoduje, że problem nie rozwiązuje się, ale nabrzmiewa. W gruncie rzeczy po wojnie potrafiliśmy sobie poukładać stosunki z Niemcami, bo dyskusja wokół nich była bardzo intensywna. Ale wciąż bolą nas wojenne stosunki z Ukraińcami, bo przez lata na ich temat milczano. I podobnie jest z Polakami w Wehrmachcie – nikomu nie zależało na przetrawieniu tego tematu.

Na Twoim profilu na fb nurkujesz. Czy to zdjęcie zrobiono Ci w Hurgadzie, w Egipcie?

W okolicy Sharm el Sheik. Nurkuję sporadycznie, ale zawsze z dużą przyjemnością.

Masz czytnik e-booków? Czy często czytasz e-booki?

Od dwóch – chyba – lat mam Kindle. W zeszłym roku bardzo dużo na nim czytałem, w tym roku więcej czytam na papierze. Ale te proporcje to trochę zbieg okoliczności. Zaraz wyjeżdżam na wakacje i zrobiłem sobie zapas e-booków.

Pod koniec sierpnia wybierasz się do Strzelina na LITERA TURĘ II. Jak się dowiedziałeś o tej imprezie?

To już podszepty mojego wydawcy Jana Koźbiela.

Prowadzisz stronę: piotrlipinski.pl/. Co mogą znaleźć tam twoi fani?

To pisarska wizytówka. Z jednej strony można tam znaleźć informacje o wszystkich wydanych przeze mnie książkach, przeczytać ich recenzje. Z drugiej to blog, na którym publikuję bieżące wiadomości - nad czym pracuję, gdzie można mnie literacko a czasami i fizycznie spotkać.

Jakiej muzyki lubisz słuchać, jakiego wokalisty?

Słucham przy pracy niemal bez przerwy. Całe dnie, kiedy tylko siedzę przy komputerze. Sporo lekkiego jazzu. Ale to też bardzo zależy od chwilowego nastroju, bo na zmianę słucham i heavy metalu i klasyki. Ostatnio zakochałem się w ścieżce dźwiękowej z filmu "Papusza". Bardzo lubię taką etniczną muzykę.

Wybierz fragmencik utworu (słowa) , który mógłby być puentą naszego wywiadu.

W życiu piękne są tylko chwile", jak śpiewa zespół Dżem.

Dziękuje za rozmowę

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial