Jakub Gierszał

Informacje Personalne:

 • Miejsce Urodzenia: Kraków, Polska
 • Narodowość: Polska
 • Język: Polski
 • Obywatelstwo: Polskie
 • Twórczość:

  "Pokot"

  "Podwójny Ironman"

  "Polandja"

  "Zgoda"

  "Moris Z Ameryki"

  "Performer"

  "Córki Dancingu"

  "Der Liebling Des Himmels"

  "Hiszpanka"

  "Dracula: Historia Nieznana"

  "Nieulotne"

  "The Fold"

  "Mroczny Świat"

  "Najpiękniejsze Baśnie Braci Grimm: Diabeł Z Trzema Złotymi Włosami"

  "Yuma"

  "Sala Samobójców"

  "Milion Dolarów"

  "Wszystko, Co Kocham"

Biografia:

Na ekranie zadebiutował w 2009 roku, grając Kazika w filmie Wszystko, co kocham. Popularność przyniósł mu film Sala samobójców, w którym wcielił się w postać Dominika, licealisty z bogatej rodziny.

Jego ojcem jest Marek Gierszał, reżyser teatralny pracujący głównie w Niemczech. Jakub urodził się w Krakowie. Gdy miał kilka miesięcy, jego rodzice wyjechali do Hamburga. Po 11 latach powrócił do Polski, zamieszkał w Toruniu, rodzinnym mieście matki. Uczęszczał do Gimnazjum nr 11 i V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Został studentem krakowskiej PWST.

Wywiad:

Dwubrzegowy pokaz filmu „Yuma" w reżyserii Piotra Mularuka, był także polską premierą filmu, który do kin wejdzie w najbliższy piątek, 10 sierpnia. Wśród wielu członków ekipy filmowej, która przyjechała do Kazimierza, był odtwórca głównej roli, Jakub Gierszał.

W rozmowie z widzami, Piotr Mularuk, reżyser filmu, wspomniał że wybrał Pana do roli w wyniku castingu- jakie było Pana pierwsze wrażenie po przeczytaniu scenariusza do „Yumy"?

Scenariusz zainteresował mnie swoją innowacyjnością, byłem też przekonany, że będzie to coś bardzo mocnego, odważnego i sensacyjnego czego dawno w naszym kinie nie było. Samo założenie filmu bardzo mi odpowiadało. Zresztą po spotkaniu z Piotrem, przekonałem się, że ma on bardzo mocno ugruntowaną, westernową wizję tego filmu i jest bardzo zapalony do pracy, czym wkrótce mnie zaraził.

Jak przebiegały Pana przygotowania do wcielenia się w Zygę? Miał Pan możliwość wykreować go w sposób, w jaki Pan go postrzega, czy jest to postać dość mocno nakreślona i narzucona przez scenarzystów?

„Yuma" jest zdecydowanie jednym z tych filmów, gdzie scenariusz dość mocno określa postaci, podobnie zresztą było z dialogami, świetnie zresztą napisanymi, które nie pozostawiały nam wiele miejsca na dodawanie czegoś od siebie. W samym filmie naszej improwizacji jest niewiele, głównie dzięki wskazówkom, które mieliśmy w scenariuszu i które na bieżąco otrzymywaliśmy od reżysera- Piotr przygotowywał się do nakręcenia tego filmu przez 6 lat, więc śmiało można stwierdzić, że o jumie i jumających ludziach wie niemal wszystko.

W filmie obsadę zdominowali młodzi aktorzy, którzy dopiero zaczynają swoje kariery. Pośród nich pojawia się barwna Katarzyna Figura- jak się Panu z Nią pracowało?

Praca z Katarzyną była tak naprawdę bardzo zbliżona do relacji Zygi z ciotką Haliną- w żaden sposób nie próbowała narzucić mi swojego zdania ani swojej wizji wydarzeń, nie mówiła co powinienem robić, jednak w jakiś sposób ułatwiała mi pracę, sprawiając że cała historia wydawała się dla mnie bardziej realna. Była to świetna praca z fajną, starszą koleżanką.

Jak fakt, że bierze Pan udział w odnoszących coraz większe sukcesy produkcjach wpływa na Pana studia- nadal uczy się Pan w krakowskiej szkole teatralnej.

Zdecydowanie mi to nie pomaga, a może nawet przeszkadza w ukończeniu studiów. Biorąc udział w często naprawdę wyczerpujących zdjęciach na planie filmów, w których biorę udział, trudno jest znaleźć czas, żeby chodzić na zajęcia i wypełniać szkolne obowiązki tak, jakby należało. Ale jeśli dyrekcja szkoły mi na to pozwoli, mam nadzieję, że ukończę studia.

Wywiad przeprowadziła Aleksandra Galant podczas 6-go Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym, 2012 r.

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.