Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Erasmus+ for All - szkolenie w Norwegii

ERASMUS+ FOR ALL PROJECT IN NORWAY
Venue; Oslo, Norway. Dates; 25 October-2nd of November. Countries involved; Turkey, Norway, Hungary, Lithuania, Denmark, Estonia, Czech Republic, Poland and Croatia.

We have chosen the partners in the principle, so we could engage organizations which work with young people with fewer opportunities.

This training gave these youth leaders and youth workers a chance to acquire competences through non-formal learning what they needed for this kind of task – being multiplier. Participants gained knowledge of non-formal learned, working in intercultural environment, how to analyze the needed of target group, how to motivate them and provide them right information in attractive way. In the end of the training course there was practical session, which gave participants practical experience in providing information and motivation and inspiration to continue the worked in their countries. At the same time, they had a chance to been multipliers in Oslo (having workshop with local people) and partner countries (after returning from the project), and provided different target groups some information about erasmus+ programme.

Participants of the training course carried out workshops in their local communities (in Turkey,Norway and other participating countries) which aimed to make young people more active, increase social capital and through their information providing help young people to develop new projects which in turn helped to raised the importance of active citizenship and raised awareness of european citizenship as such.

Social cohesion was closely linked to the objectives of training course. If we went deep in the aims of the project, we wanted to reached different target groups, especially young people with fewer opportunities, the ones who were not the most active and to whom it's hard to reached (as there were so many active young people). For this reasons, we included partner organizations, which came from remote or rural areas or were working with specific target groups, who often had less opportunities (for example: less privileged ethic, cultural, social background). Our participants were also from different european corners – they could exchange experiences between them (for example how to reached young people with less opportunities, how to involve everyone etc). All partners also promoted tolerance working closely with different target groups in their homeland – there was a chance to got to knew each others culture for participants and opposite – the youngsters, youth workers and decision makers also got to knew all the participants' cultures. Knowing was always better than not knowing and helps to foster mutual understanding and tolerance.

W dniach od 25 października do 3 listopada 2021 r. wolontariuszki Stowarzyszenia Sztukater - Małgorzata, Natalia,Katarzyna oraz Dominika uczestniczyły w szkoleniu „Erasmus+ for All", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Svarstad w Norwegii.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZEK.

 

Małgorzata

Szkolenie miało miejsce w malowniczej, norweskiej miejscowości, leżącej u podnóża gór.

Uczestnicy pochodzili z Polski, Chorwacji, Estonii, Turcji i Czech.

Główne założenia tego szkolenia to budowanie współpracy, komunikacja, uczenie się jak organizować zajęcia podczas wymian czy szkoleń Erasmusa, podkreślenie jak ważne jest tworzenie zespołu.

Podczas projektu robiliśmy broszury i wymyślaliśmy zadania związane z europejską wspólnotą jak quizy czy zagadki. W grupach organizowaliśmy debatę, której zadaniem była symulacja pracy europejskiego parlamentu. Każdy z nas mógł brać udział w publicznych wystąpieniach, opisując swoją historię, czy odwołując się do wiedzy na wybrane tematy. Mieliśmy dyskusję o stereotypach.

Największym wyzwaniem było kręcenie krótkich filmów na trzy tematy :Erasmus plus, inclusion i EU citizenship, które potem oglądaliśmy podczas oscarowej gali.

Mieliśmy czas, żeby odkryć otaczającą przyrodę-góry, rzekę, lasy. I norweski recykling w oddalonym o 3,5km sklepie, kościół protestancki z 1657 roku.

Była sauna-night, dużo tańców i mnóstwo smacznego jedzenia podczas kulturalnych wieczorów.

Nie spotkaliśmy łosia, nie zobaczyliśmy zorzy polarnej, (na która polowała ze specjalnym sprzętem nasza koleżanka z Czech), ale zdaliśmy sobie sprawę, że nie tylko ważne jest organizowanie aktywności, ale również zachęcanie, żeby wszyscy uczestnicy brali w nich udział i współpracowali.

Z żalem opuszczaliśmy ten spokojny kraj, w którym wszystko żyje powolnym rytmem i dominuje mglista, lekko mroczna aura.

Natalia

Szkolenie odbyło się w dniach 25.10.2021r. - 3.11.2021r. Bezpośrednio wzięłi w nim udział uczestnicy z pięciu krajów: Polski, Turcji, Estonii, Chorwacji i Czech.

Szkolenie było skoncentrowane przede wszystkim na komunikacji, współpracy z młodzieżą, budowaniu zespołu, poszanowaniu róźnorodności obywateli UE. Dzięki czemu wszyscy uczestnicy bardzo dobrze komunikowali się między sobą, byli zaangażowani w działania i starali się zrobić wszystko, co jest w ich mocy. Na przykład, wszyscy uczestniczyli w zajęciach TEDx talk, dzieląc się własną historią i przekazywali wlasną wiedzę inspirując innych.

W trakcie realizacji projektu przygotowaliśmy strategję i musieliśmy wymyślić własny oryginalny projekt związany z obywatelstwem Europejskim, symulowaliśmy pracę Parlamentu Europejskiego i dyskutowaliśmy o stereotypach, migrantach i uchodżcach. Dzięki temu wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, jak trudno jest nie tylko organizować działania, ale także zachęcać osób do współpracy. Najtrudniejszym wyzwaniem ale i najciekawszym zajęciem było kręcenie krótkich filmów w grupach. Każdy zespół wykonał niesamowitą pracę i tak powstały cztery ciekawe filmy krótkometrażowe, które zostały zaprezentowane podczas wieczoru rozdania Oscarów. Mieliśmy też czas na odkrywanie niesamowitej norweżskiej przyrody – góry, jeziora, rzeki, była możliwość skorystać z sauny, było dużo tańców i pyszne jedzenie, quizy podczas nocy kulturalnych. Ten projekt zdecydowanie dal mi dużo, zdobyłam niesamowite doświdczenie, polepszyłam swój j.angelski, poznałam niesamowitych ludzi. Projekt rownież zainspirował mnie do wzięcia udziału w kolejnych projektach Erasmusa i przekazania wiedzy o moich doświedzczeniach innym osobom.

Katarzyna

Po przyjeździe poprzedniego dnia, wtorek 26.10 był dniem pierwszych zajęć. Początki były poświęcone na aktywności mające zintegrować grupę i pozwolić nam poznać siebie nawzajem. Graliśmy w wiele gier, szczególnie poświęconym zapamiętaniem imion wszystkich osób z pięciu krajów: Polski, Estonii, Turcji, Chorwacji i Czech. Tego dnia odbyliśmy także pierwszy spacer po okolicznych lasach i wzgórzach by w końcu dojść nad rzekę, która ciągnie się przed całą miejscowość Svarstad gdzie mieszkaliśmy. Wieczorem odbyła się pierwsza noc kulturowa – Czesi przybliżali nam swój kraj, jedzenie i tradycje. Odwiedziliśmy wirtualnie m.in. Pragę i uczyliśmy się tańczyć polkę.

27.10 był dniem Polski! Nasze aktywności zaplanowane przez polską drużynę miały odbyć się wieczorem. W ciągu dnia kontynuowaliśmy budowanie ducha zespołowego. Graliśmy między innymi w pajęczą sieć (współpracując musieliśmy przeciskać się przez wąskie przejścia ograniczone „pajęczynami”) oraz w mission impossible (zadania do wykonania w grupach – np. stworzenia logo całej naszej drużyny czy kreatywne stworzenie mapy naszych krajów). W końcu w ramach wieczoru polskiego graliśmy w quiz wiedzy o Polsce (który wygrała drużyna czeska), uczyliśmy uczestników jak powiedzieć „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” oraz tańczyliśmy wszyscy wspólnie poloneza i belgijkę. Poczęstunek polskiego jedzenia zawierał oscypki, kabanosy, ptasie mleczko, mieszankę wedlowską, krówki, śliwki w czekoladzie i wiele innych.

28.10 Po porażce w grze przypominającej berka nasz trener Eu zdecydował, że musimy popracować nad naszymi zdolnościami komunikacyjnymi. By to zrobić każdy miał przygotować mini przemowę na bliski mu temat– taki mini TedTalk o długość 1-10 min. Było to największe wyzwanie dotychczas i trudno nam było się przełamać by rozmawiać na forum. Ale ostatecznie wszystkie przemowy były świetne i wiele dowiedzieliśmy się o sobie nawzajem. Ja mówiłam o zabawie, grach i ich jak one wpływają na nasze samopoczucie i rozwój. Wieczorem odbył się estoński wieczór.

29.10 został poświęcony na zaplanowanie i przeprowadzenie aktywności w grupach. Gra/aktywność, którą mieliśmy stworzyć miała być na temat European citizenship i trwać maksymalnie 50 min. Cała reszta jak materiały, forma, itp. była dowolna. Moja grupa składała się z Selima z Turcji, Adriany z Czech, Kelly z Estonii i Lary z Chorwacji. Postanowiliśmy przeprowadzić zajęcia na temat narodowych stereotypów w Europie. Najpierw zapytaliśmy się jakie stereotypy wszyscy uczestnicy znają na temat Polaków, Czechów, Estończyków, Chorwatów i Turków. Następnie zadawaliśmy im pytania związane z nimi jak: ‘Czy jesteś religijny?’, ‘Czy często pijesz alkohol?’, ‘Czy jesteś przeciwny legalizacji małżeństwom LGBTQ+?’ Uczestnicy odpowiadali ‘tak’ lub ‘nie’ przechodząc na przeciwne końce sali. W rezultacie było widać, że nasze poglądy bardzo się różniły – także u ludzi z tego samego kraju. W podsumowaniu uczestnicy uznali, że to była otwierająca oczy gra, która zmusiła ich do myślenia. Więc uważam ją za nasz sukces. Chorwaci wieczorem przeprowadzili swoje kulturowe aktywności.

31.10 Dzień najtrudniejszego zadania. W grupach mieliśmy stworzyć 2-9min filmiki na temat European citizenship, Erasmus+ oraz inclusive. To był pierwszy raz kiedy pracowałam w grupie z innymi Polkami, ponieważ nie była wybierana odgórnie. Byłam w grupie z Josefem z Czech, Dominiką i Natalią z Polski oraz z Heleną z Chorwacji. Fabułę naszego filmiku znowu oparliśmy na stereotypach. Główną bohaterką była Helena, która podróżuje na swój pierwszy projekt Erasmus+. Jest pełna obaw i zastanawia się jak inni ją przyjmą, myśli o stereotypach innych narodowości. Na koniec jednak zamiast stereotypowych zachowań, o których myślała spotyka grupę ludzi, z którymi miło spędza czas. Zarówno nagrywanie jak i edytowanie filmu było bardzo trudne, ale zdążyliśmy na czas. Noc oscarowa odbyła się bez przeszkód i chociaż nasz film nie zdobył żadnych nominacji to otrzymaliśmy jeszcze lepsze nagrody pocieszenia.

Dwa ostatnie dni poświęcone były na podsumowania. Stworzyliśmy broszurę promującą projekt. Wypełniliśmy kilka ewaluacji i zamknęliśmy wszystkie tematy. W czasie projektu dużo się nauczyłam – o innych narodowościach, projektach Erasmus+, koordynowaniu pracy w grupach oraz aktywizowaniu młodzieży do zajęć. Były też gorsze momenty – prawie wszyscy byli w pewnym momencie chorzy, wpadłam do rzeki i nie zdołałam zobaczyć zorzy ani razu. Ale zalety zdecydowanie przeważały wady.

Dominika

Pierwszego dnia dotarliśmy do Svarstad - małej miejscowości położonej około 100 km od Oslo. Miejsce zakwaterowania urzekło wszystkich - z domków rozciągał się piękny widok na góry.

26.10.2021
Drugi dzień rozpoczęliśmy grami i zabawami aby poznać lepiej siebie nawzajem. Uczyliśmy się swoich imion i dowiadywaliśmy różnych ciekawych rzeczy. Później dobraliśmy się w pary i poszliśmy na spacer, gdzie każdy miał zdobyć, jak najwięcej informacji o tej drugiej osobie, a po powrocie ze spaceru przedstawić ją przed resztą grupy. Stworzyliśmy również regulamin oraz losowaliśmy "sekretnych przyjaciół" - osoby, dla których przez cały wyjazd powinniśmy być jak najmilsi. Uzgodniliśmy również harmonogram na następne dni. Tego wieczoru grupa z Czech prezentowała swój kraj za pomocą filmików, tańców oraz częstowała wszystkich lokalnymi smakołykami. Drugi dzień był w pełni poświęcony aktywnością, które opierały się na pracy w grupie. Mieliśmy do wykonania wiele zadań. Byliśmy również na długim spacerze w górach.

27.10.2021
Tego wieczoru "cultural night" należała do grupy z Polski. Zrobiliśmy quiz na temat naszego kraju, uczliśmy tańczyć Poloneza i częstowaliśmy polskimi smakołykami.

28.10.2021
To był dla niektórych bardzo stresujący dzień, poświęcony głównie mowom publicznym w stylu TEDx. Przemowy miały być inspirujące i dużo osób opowiadało historię swojego życia, ale przewinął się też temat narkotyków i bitcoinów. Ten wieczór i noc prowadziła grupa z Estonii. Uczyli nas tańca i nowych słów oraz częstowali smakołykami. Również mieliśmy okazję dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy. To również był bardzo intensywny dzień. Na początku dobraliśmy się w grupy i mieliśmy za zadanie powymyślać aktywności "Energizers" na rozgrzewkę. Następnie układaliśmy plany aktywności związanych z Unią Europejską.

29.10.2021
Wieczór należał do grupy z Chorwaji. Również tak samo, jak w poprzednie wieczory wszyscy mieli okazję dowiedzieć się i skosztować czegoś nowego.

30.10.2021
Tego dnia do południa kontynuowaliśmy aktywności związane z Unią Europejską, które sami musieliśmy dzień wcześniej przygotować. Każda grupa wymyśliła coś innego i oryginalnego. Po południu wybraliśmy się na długi spacer. Wieczór i noc należała do grupy z Turcji.

31.10.2021
Ten dzień również był bardzo intensywny... Dobrani w grupy mieliśmy za zadanie nakręcić i zmontować film. Tematyka miała dotyczyć projektu Erasmus lub Unii Europejskiej. Wieczorem mieliśmy "rozdanie Oskarów" , gdzie mogliśmy obejrzeć wszystkie filmy i zagłosować na najlepszy z nich oraz na najlepszych aktorów i montażystów.

01.11.2021
Projekt powoli dobiegał końca. Tego dnia robiliśmy podsumowanie: czego się nauczyliśmy, jakie refleksje narodziły się w trakcie trwania projektu oraz co zamierzamy zrobić z tym w przyszłości. Wypełnialiśmy również ankietę, przytowywaliśmy plakaty oraz mieliśmy okazję dowiedzieć się, kto był naszym sekretnym przyjecielem.

02.11.2021
Ostatni dzień był naszym wolnym dniem, gdzie mogliśmy robić na co mieliśmy ochotę. Rano wybraliśmy się długi spacer, a resztę dnia spędziliśmy wygrzewając się w saunie i w jacuzzi.

03.11.2021
I koniec! Projket dobiegł końca. Po trudnych pożegnaniach rozjechaliśmy się do domu. Projekt był okazją do wyćwiczenia umiejętności miękkich, poćwiczenia języka angielskiego i poznania ludzi z różnych krajów Europy. Był możliwością pogłębienia swojej wiedzy dotyczącej Unii Europejskiej oraz projektów Erasmus. Był okazją do ćwiczenia swojej kreatywności, pracy w grupie oraz planowania przyszłych aktywności.

Podsumowanie
Projekt był okazją do wyćwiczenia umiejętności miękkich, poćwiczenia języka angielskiego i poznania ludzi z różnych krajów Europy. Był możliwością pogłębienia swojej wiedzy dotyczącej Unii Europejskiej oraz projektów Erasmus. Był okazją do ćwiczenia swojej kreatywności, pracy w grupie oraz planowania przyszłych aktywności

 

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

          W dniach 04-11.02.2020r. miałem przyjemność uczestniczyć w odbywającym się we Włoszech projekcie pt. "I can volunteer".

 

          Pierwszy dzień, czyli wtorek, poświęcony był na dojazd uczestników do miejscowości Forli. Na miejscu zostaliśmy mile przywitani przez włoskiego koordynatora o imieniu Luca. Przedstawił on nam nasze zakwaterowanie, które zrobiło na mnie pozytywne wrażenie oraz restauracje, w której spotykaliśmy się w porze posiłków. W środę rano udaliśmy się do lokalnej sali konferencyjnej na pierwsze zajęcia, gdzie zapoznaliśmy się bliżej z innymi uczestnikami i wspólnie wzięliśmy udział w zabawach wprowadzających w tematykę projektu. Podczas popołudniowych zajęć wymieniliśmy się doświadczeniami i przemyśleniami odnośnie działań charytatywnych. W czwartek odwiedziliśmy szpital psychiatryczny "Centro Diurno Ulisse-AUSL Forli" i przedstawiono nam działania wolontariuszy i podopiecznych. Poza dawką nabytej tam wiedzy, mogliśmy wziąć udział w zabawie teatralnej oraz zobaczyć krótkie przedstawienie podopiecznych szpitala. Po południu odbył się wykład o założeniach wolontariatu. W piątek rano przedstawiono nam działanie teatru dla osób niewidomych oraz rolę wolontariuszy w przyczynianiu się do większej dostępności kulturowej. Mieliśmy nawet okazję obejżeć niedługi film z opaską na oczach oraz słuchawką z opisem, ułatwiającym wyobrazić sobie fabułę, aby jeszcze lepiej zrozumieć zamysł tej inicjatywy. Po południu udaliśmy się na zajęcia do Peace Centre. W sobotę odwiedziliśmy organizację, walczącą z głodem na świecie i mogliśmy wczuć się w potrzebujących oraz zobaczyć w jaki sposób można im pomagać. Podczas późniejszych zajęć w grupach wystawialiśmy przedstawienia teatralne, promujące wolontariat. W niedzielę mogliśmy docenić dzień wolny, który poświęcliliśmy na zwiedzanie Bolonii. W poniedziałek podczas zajęć na lokalnym uniwersytecie omówiliśmy możliwości europejskiego wolontariatu oraz projekty pasujące do naszych umiejętności i osobowości. W czasie wyjazdu odbywały się także niespodziewane atrakcje, takie jak wspólne wyjście na koncert muzyki klasycznej do teatru "Diego Fabbri". Ważnymi aspektami były możliwość doskonalenia języka oraz integracja międzynarodowa. Nawiązaliśmy wiele przyjaźni i miło spędzaliśmy wspólnie czas. Wieczór kulturowy pozwolił na bliższe poznanie tradycji, zwyczajów panujących w innych krajach, spróbowanie zagranicznych przysmaków oraz wspólną zabawę. Cały wyjazd odbywał się w przemiłej, świetnej atmosferze i słonecznej pogodzie. Ostatniego dnia z przykrością opuszaczaliśmy Forli, żegnając się z innymi uczestnikami.

 

          Podsumowując, wyjazd był ciekawy, zajęcia interesujące, rozwijające. Cieszę się, że mogłem wziąć w nim udział.

 

Podziel się!

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial