Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

YoungSTARS 3 - wymiana w Grecji

W dniach od 5 do 13 października 2021 r. wolontariuszki Stowarzyszenia Sztukater - Gabriela, Julia, Agata oraz Katarzyna uczestniczyły w wymianie młodzieży „YoungSTARS 3", realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Kokkino Nero w Grecji.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZEK.

 

Gabriela

W dniach 05.10 - 13.10 uczestniczyłam w projekcie YoungSTARS 3, który odbywał się w Grecji.

Miejscowość, w której mieliśmy okazję przebywać - Kokkino Nero to wyjątkowe miejsce znajdujące się niedaleko Salonik. Kokkino Nero jest zwane ‚polską wioską’ - jest to popularny kurort wakacyjny wśród Polaków. To mała, klimatyczna miejscowość. Po dotarciu do hotelu poznaliśmy pozostałych uczestników projektu. Wśród nich znajdywały się osoby z Turcji oraz z Litwy. Podczas trwania projektu, mieliśmy okazję uczestniczyć w ciekawych wykładach na temat zatrudnia młodych osób, problemów, jakie mogą napotkać na swojej drodze zawodowej. Ponadto, odbyły się warsztaty, na których w ciekawy i oryginalny sposób przedstawiono wymagania związane z tworzeniem CV. Mieliśmy okazję na poznanie wielu interesujących faktów, związanych z gospodarowaniem własnymi zasobami, które były zaprezentowane w formie gier, jak i dzielenia się własnymi doświadczeniami. Bardzo przydatnym punktem projektu było zaprezentowanie przez prowadzących możliwości, które oferuje Unia Europejska młodym osobom, takich jak np. uczestnictwo w finansowanych projektach Erasmus. Oprócz wiedzy, jaką udało nam się zdobyć, na koniec pobytu został zorganizowany wieczór kulturalny, na którym każda grupa miała szanse przedstawić swój kraj. Mogliśmy poznać tradycje, typowe jedzenie oraz podstawowe zwroty z Turcji oraz z Litwy.

Podsumowując, uważam, ze uczestnictwo w projekcie YOUNGSTARS 3 było bardzo wartościowym doświadczeniem, które poszerzyło moje perspektywy na przyszłość.

Julia

W dniach 5.10-13.10 wzięłam udział w projekcie „YoungSTARS 3”. Projekt miał miejsce w Grecji, w maleńkim miasteczku o nazwie Kokkino Nero. Miejsce to położone jest nad samym brzegiem morza, a po jego drugiej stronie widoczne są stoki masywu Ossa.

W wymianie brały udział osoby z Turcji, Litwy oraz Polski. Nasza grupa okazała się być bardziej kameralna z powodów pandemicznych, jednak wszystkim piętnastu osobom z wymienionych krajów udało się szczęśliwie dotrzeć na miejsce. Tematem przewodnim projektu był problem bezrobocia wśród osób młodych. Warsztaty i konwersacje, w których braliśmy udział, dały nam cenne narzędzia ku poprawie tej sytuacji w naszej rzeczywistości. Mimo przeciwności pogodowych, form zajęć było wiele – od swobodnych dyskusji po gry terenowe i odgrywanie ról. W dniu wolnym udało nam się odwiedzić pobliskie miasto o nazwie Larissa.

Nieodłączną częścią projektów Erasmusowych z pewnością są wieczory kulturowe. Każda grupa miała okazję do zaprezentowania tańca narodowego, poczęstowania pozostałych uczestników regionalnymi daniami i przekąskami, oraz do zaprezentowania swojej kultury i języka w kreatywny sposób.

Niewątpliwie przez cały czas trwania projektu uczestnicy mieli możliwość polepszenia swoich umiejętności komunikacji zarówno w znaczeniu ogólnym, jak i w kwestii podniesienia swojego poziomu języka angielskiego.

Udział w wymianie był dla mnie niezwykłą przygodą i bez wątpienia zachęcam do uczestniczenia w Erasmusowych projektach 😊

Agata

Grecja, wspaniały malowniczy kraj położony w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Raj, pozwalający na ucieczkę od codzienności, wyciszenie, kontemplacje i rozwój.

Wymiana w Grecji przyjęła właśnie taki charakter. Była to ucieczka od codzienności. Napięty grafik pozwalał na przyswojenie ogromnej wiedzy. Uczestniczyłam w zajęciach budujących zarówno kreatywność (odgrywanie tematycznych scenek), jak i kompetencje zawodowe (określałam swoje słabe i mocne strony względem zawodu, z którymi wiąże przyszłość; pisałam CV zgodne z unijnymi standardami; a także prezentowałam swoje „talenty” przed pozostałymi uczestnikami projektu).

Ponadto, uczyliśmy się siebie nawzajem. Na zajęciach, oraz podczas czasu wolnego poznawałam język, historię, tradycję, oraz inne elementy charakterystyczne dla narodu Litwinów, Turków, Cypryjczyków i Greków. Natomiast wieczór kulturowy stanowił skupienie wszystkiego co polskie, tureckie, litewskie, greckie i cypryjskie na kilku stołach. Stoły wypełnione były przekąsami, natomiast przedstawiciele narodów opowiadali nam o potrawach, tradycjach, języku oraz historii ich państw. Dosłownie, przemieszczałam się między krainami, jednocześnie zaznaczając swoją polskość.

W wolnym czasie zwiedzałam pasmo górskie położone nad miasteczkiem, wybrzeże, oraz greckie antyczne miasta. Spacerując, podziwiałam piękno natury. Zapamiętałam cudownie spokojne górskie krajobrazy, oraz zdradliwe morze (niczym z filmu Petersena). Natomiast zwiedzanie greckich miast, przybliżyło mi rzeczywisty obraz życia mieszkańców. Pozornie „leniwe”, utopijne życie w Kokino Nero stanowiło kontrast dla hałaśliwego i szybiego życia mieszańców Larisy czy Saloników.

Udział w projekcie Erasmus + pozostanie dla mnie niezapomnianym doświadczeniem. Wiedza zdobyta podczas wykładów, wypraw, obcowania z inną kulturą przyczyniła się do poszerzenia moich horyzontów.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

          W dniach 04-11.02.2020r. miałem przyjemność uczestniczyć w odbywającym się we Włoszech projekcie pt. "I can volunteer".

 

          Pierwszy dzień, czyli wtorek, poświęcony był na dojazd uczestników do miejscowości Forli. Na miejscu zostaliśmy mile przywitani przez włoskiego koordynatora o imieniu Luca. Przedstawił on nam nasze zakwaterowanie, które zrobiło na mnie pozytywne wrażenie oraz restauracje, w której spotykaliśmy się w porze posiłków. W środę rano udaliśmy się do lokalnej sali konferencyjnej na pierwsze zajęcia, gdzie zapoznaliśmy się bliżej z innymi uczestnikami i wspólnie wzięliśmy udział w zabawach wprowadzających w tematykę projektu. Podczas popołudniowych zajęć wymieniliśmy się doświadczeniami i przemyśleniami odnośnie działań charytatywnych. W czwartek odwiedziliśmy szpital psychiatryczny "Centro Diurno Ulisse-AUSL Forli" i przedstawiono nam działania wolontariuszy i podopiecznych. Poza dawką nabytej tam wiedzy, mogliśmy wziąć udział w zabawie teatralnej oraz zobaczyć krótkie przedstawienie podopiecznych szpitala. Po południu odbył się wykład o założeniach wolontariatu. W piątek rano przedstawiono nam działanie teatru dla osób niewidomych oraz rolę wolontariuszy w przyczynianiu się do większej dostępności kulturowej. Mieliśmy nawet okazję obejżeć niedługi film z opaską na oczach oraz słuchawką z opisem, ułatwiającym wyobrazić sobie fabułę, aby jeszcze lepiej zrozumieć zamysł tej inicjatywy. Po południu udaliśmy się na zajęcia do Peace Centre. W sobotę odwiedziliśmy organizację, walczącą z głodem na świecie i mogliśmy wczuć się w potrzebujących oraz zobaczyć w jaki sposób można im pomagać. Podczas późniejszych zajęć w grupach wystawialiśmy przedstawienia teatralne, promujące wolontariat. W niedzielę mogliśmy docenić dzień wolny, który poświęcliliśmy na zwiedzanie Bolonii. W poniedziałek podczas zajęć na lokalnym uniwersytecie omówiliśmy możliwości europejskiego wolontariatu oraz projekty pasujące do naszych umiejętności i osobowości. W czasie wyjazdu odbywały się także niespodziewane atrakcje, takie jak wspólne wyjście na koncert muzyki klasycznej do teatru "Diego Fabbri". Ważnymi aspektami były możliwość doskonalenia języka oraz integracja międzynarodowa. Nawiązaliśmy wiele przyjaźni i miło spędzaliśmy wspólnie czas. Wieczór kulturowy pozwolił na bliższe poznanie tradycji, zwyczajów panujących w innych krajach, spróbowanie zagranicznych przysmaków oraz wspólną zabawę. Cały wyjazd odbywał się w przemiłej, świetnej atmosferze i słonecznej pogodzie. Ostatniego dnia z przykrością opuszaczaliśmy Forli, żegnając się z innymi uczestnikami.

 

          Podsumowując, wyjazd był ciekawy, zajęcia interesujące, rozwijające. Cieszę się, że mogłem wziąć w nim udział.

Podziel się!

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial