Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Better YOU(th) - wymiana w Austrii

W dniach 2 - 11 lipca 2021 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Barbara, Kacper, Patrycja, Wiktoria, Bartek, Wojtek, Mikołaj oraz Maria uczestniczyli w wymianie młodzieży „Better YOU(th)", realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Klaffer w Austrii.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Barbara

W dniach 02.07-11.07.2021 uczestniczyłam w wymianie młodzieży w ramach programu Erasmus + w miejscowości Klaffer w Austii. Klaffer to niezwykle malownicza miejscowość położona w górnej Austrii, w niewielkiej odległości od granic czeskiej i niemieckiej.

W wymianie młodzieży brało udział ponad 50 osób z takich krajów jak Rumunia, Polska, Estonia, Łotwa, Bułgaria i Austria. Głównym tematem projektu było pokazanie sytuacji ludzi niepełnosprawnych oraz wykluczanych ze względu na swoje ograniczenia wynikające z sytuacji społecznej ,zdrowotnej ,intelektualnej itp. Liczne zajęcia, warsztaty dyskusje i prezentacje, z każdym dniem przygotowywały nas do tego jak takich ludzi akceptować ,tolerować a przede wszystkim nie wyrzucać ich poza nawias społeczny. Warsztaty i zajęcia prowadzone były w różnych formach takich jak praca w grupach, zajęcia teatralne ,Human Library, debaty itp.

Dodatkową okazją do integracji były wieczory kulturowe ,na których mogliśmy się więcej dowiedzieć o państwach ,kulturze ,zatańczyć narodowy taniec, a na koniec kosztować tradycyjne dania i przekąski z danego kraju. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i oczywiście ,zwłaszcza ,że młodzież bardzo oczekiwała takiego spotkania po sytuacji związanej z pandemią Covid 19. Z pewnością była to możliwość do za zawarcia międzynarodowych przyjaźni oraz podszlifowania języka angielskiego. Pobyt i zdobyte doświadczenie w międzynarodowej grupie jest źródłem do dalszego działania ,wychodzenia ze strefy komfortu ,odkrywania siebie oraz poszukiwania nowych wyzwań.. Uczestnicy wymiany mieli również za zadanie promować świadomość praw człowieka ,tolerancje ,demokracje ,poprzez pracę w grupach narodowych jak również międzynarodowych . Każdy z uczestników miał możliwość zaprezentowania swoich wniosków i przemyśleń na forum.

Ze względu na fakt ,że projekt realizowany był w ramach programu Erasmus+ poza zasadniczym tematem wzmacniane były również takie aspekty jak poprawa komunikacji ,zdobywanie i dzielenie się własnym doświadczeniami, szeroko rozumiana współpraca, wspomaganie integracji z osobami w sytuacjach niekorzystnych społecznie i kulturowo. Działaniami projektu były aktywności z metod edukacji pozaformalnej nastawione głównie na komunikacje uczestników.

Dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość uczestniczenia w projekcie oraz zachęcam wszystkich do udziału w projektach.

Barbara

Kacper

2 lipca po lekko męczącej i dłużącej się podróży dotarliśmy do małej miejscowości Klaffer. Zatrzymaliśmy się w ośrodku dla dzieci młodzieży i rodzin-Mühl-Fun-Viertel, który usytuowany w pięknym zacisznym krajobrazie zaraz obok małego jeziora. Spotkaliśmy się z młodzieżą z Bułgarii, Rumunii, Łotwy, Estonii oraz gospodarzami czyli Austriakami.

Projekt nazywał się „Better YOU(th)”, a celem projektu była pomoc wrażliwym grupą społecznym, pokazanie lepszych możliwości na zmiane zachowań i reakcje na zachowania innych, zmniejszenie dyskriminacji. Zrozumienie i poznanie, nie tylko problemów osób z niepełnasprownościami, lecz także związanych z dyskryminacją, stereotypami, problemami z okazywaniem uczuć. Drugi dzień projektu został poświęcony na zbudowanie zaufania w grupie, wprowadzenie oraz organizację uczestników. Przez następne dni uczestniczyliśmy w zajęciach w postaci warsztatów, world coffee, debat, improvu, dyskusji, opowiadania swoich własnych historii czy nocy kulturowych.

Projekt przebiegł w niezwykle miłej atmosferze i był okazją do zawarcia międzynarodowych przyjaźni, a cały pobyt i zdobyte doświadczenie w międzynarodowej grupie jest źródłem inspiracji do dalszego działania, odkrywania siebie i poszukiwania nowych wyzwań.

Patrycja

2 lipca nasza grupa przyjaciół z Polski po długiej i nużącej, chociaż bezpiecznej podróży dotarła do Austriackiej wioski Klaffer. Ośrodkiem w którym się zatrzymalismy był ośrodek Mühl-Fun-Viertel, który znajduje się w bajkowej górskiej okolicy, zaraz obok 2 jezior. Spotkaliśmy się z młodzieżą z Bułgarii, Rumunii, Łotwy, Estonii oraz gospodarzami czyli Austriakami.

Projekt pod nazwą "BETTER YOU(th)" miał na celu promowanie lepszego zrozumienia osób niepełnosprawnych oraz wrażliwych grup społecznych, zredukowanie stereotypów w stosunku do osób z trudniejszą przeszłością i ograniczonymi możliwościami, promowanie uczenia się międzykulturowego jak i poprzez nie formalne narzędzia edukacyjne, wsparcie w polepszaniu jakości projektów w polu niepełnosprawności i sprawienie by młodzież była bardziej zaangażowana w problemy wrażliwych grup społecznych. Powyższe założenia zostały zrealizowane w ciągu 9 dni przez warsztaty, energyzery, world coffee, debaty, prezentacje, opowiadania historii, dyskusje czy nawet noce kulturowe.

Na projekcie była bardzo przyjemna atmosfera, wiele osób zawarło międzynarodowe przyjaźnie. Zdobyte doświadczenie będzie dla nas źródłem dalszego działania, i eksplorowania samego siebie i nowych wyzwań.

Wiktoria

Dnia 2 lipca po długiej i męczącej podróży dotarliśmy do celu naszej podróży czyli miasta Klaffer am Hochficht, a dokładniej do centrum dzieci, młodzieży i rodzin Mühlfunviertel  gdzie spotkaliśmy się z młodzieżą z Austrii, Łotwy, Estonii, Bułgarii i Rumuni.

Tematem tego projektu pod nazwą "BETTER YOU(th)" było oswojenie i doinformowanie młodzieży o osobach w jakiś sposób niepełnosprawnych obraz o wrażliwych grupach naszego społeczeństwa. Pierwszego dnia głównym tematem było zapoznanie się uczestników poznanie imion, które były bardzo ciężkie do zapamiętania patrząc na liczbę uczestników. W przeciągu kolejnych dni projektu odbywały się zajęcia tak zwane "ACTIVITIS", na których dowiadywaliśmy się w inny sposób nienarzucający informacji na różne sposoby dzięki różnym grą i interakcją pomiędzy uczestnikami projektu a także projektów w grupach w których omawialiśmy dany problem a następnie prezentowaliśmy go przed wszystkimi. Dzięki tym zajęcia dowiedziałem się dużo trudności z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne, z jakimi problemami musi się mierzyć młodzież w różnych krajach i jak możemy ich wspierać. Była również przeprowadzona debata o temacie ‘’Czy tylko kobiety mają głosować w sprawach związanych z kobietami’’. W trakcie projektu każdy kraj miał swoją noc w trakcie której opowiadał o swoim kraju o wynalazkach i ogólnie o pięknie swojego narodu zorganizowane również były mini konkurencje a także drobne przekąski/specjały z każdego kraju.

Ten projekt pomógł mi bardziej się otworzyć na ludzi i ich problemy a także doinformował mnie na tematy osób niepełnosprawnych w sposób o którym bym nawet nie pomyślała, mam także nadzieję że nie będzie to mój ostatni projekt.

Bartek

Trzeciego lipca dotarliśmy do  malowniczego miasta Klaffer am Hochficht. Byliśmy jednymi z pierwszych i szybko rozpakowaliśmy bagaże. To co łatwo rzucało się w oczy oprócz bardzo bliskiego kontaktu z naturą w tym pięknym miejscu to uśmiechy na twarzach. Młodzież z wielu krajów Europy (Litwy, Łotwy ,Estonii, Austrii, Polski i Bułgarii) była niesamowicie zadowolona z faktu pobytu na projekcie. Odegrało to niesamowicie istotną rolę w późniejszym jego przebiegu. Wszyscy wyczerpani trudną sytuacją pandemiczną na świecie starali się na chwilę uciec od trudnych problemów i odpocząć.

Temat naszego projektu była walka z nierównościami. Od pierwszego dnia zajęcia były prowadzone z niezwykłą energią. Każdy z 50 uczestników używał wszystkich swoich umiejętności aby zajęcia przebiegał w jak najlepszy dla wszystkich sposób. Początkowo zajęcia miały na celu, aby uczestnicy poznali swoje imienia oraz aby zrozumieli istotę projektu. Mogli oni sprawdzić się w różnych sytuacjach życiowych o których nigdy nie myśleli jako trudne np.: chodzili na ślepo, słuchali jakie problemy napotykają ludzi w mniejszościach. Forma zajęć była bardzo atrakcyjna, a przerwy między zajęciami były idealnym momentem do integracji między wszystkimi uczestnikami projektu. Później projekt pozwolił się nam skupić na problemach związanych z naszym krajem oraz poznać problemy krajów uczestniczących. Wszystkie zajęcia dawały wspaniałe wyniki które później prowadziły do naprawdę niesamowitych spostrzeżeń. Moim zdaniem zajęcia były tak efektowne że powinny być prowadzone w latach wczesnoszkolnych edukacji w naszym kraju. Ciekawym doświadczeniem były również noce kulturowe wszystkich krajów podczas których mogliśmy się sporo dowiedzieć na temat innych krajów. Nieodłącznym element były również wspólne gry na temat znajomości danej kultury albo wspólne tańce: narodowe i rozrywkowe.

Cały projekt wspominam wspaniale. Było to moje pierwsze doświadczenia związane z projektami Erasmus+ i na pewno będę starał się jeździć na kolejne projekty. Wiedza z nich wyniesiona jest bardzo rozległa, a czas spędzony z innymi ludźmi jest niesamowicie przyjemnym doświadczeniem z którego wynosi się wiele wspomnień.

Wojtek

Dnia 02.07.2021 o po podróży trwającej ponad 10 godzin dotarliśmy do miasta Klaffer, gdzie spotkaliśmy się z młodzieżą z Bułgarii, Estonii, Łotwy, Austrii i Rumuni. Tematem projektu pod nazwą „better YOU(th)” było oswojenie i doinformowanie młodzieży co do problemu osób z niepełnosprawnościami.

Pierwszego dnia głównym tematem było poznanie uczestników, ich imion a także zainteresowań. W przeciągu kolejnych dni projektu odbywały się zajęcia tak zwane "energizery", na których dzięki różnym grą i interakcją pomiędzy uczestnikami projektu dowiadywaliśmy się jak omówić dany problem a następnie prezentowaliśmy go przed wszystkimi. Dzięki tym zajęciom dowiedziałem się dużo na temat osób chorych, możliwe też że w jakiś sposób wykluczone ze społeczeństwa z powodu swoich niepełnosprawności, a także o sposobach pomocy dla tych osób na przykład darmowe wsparcie medyczne. Przeprowadziliśmy również debatę której temat brzmiał „Czy mężczyźni powinni mieć prawo aby decydować o kobietach”, gdzie po wymianie solidnych argumentów dotarliśmy do porozumienia. Podczas projektu odbyły się również noce narodowe na których każda z narodowości opowiadała o swojej kulturze, historii i pochodzeniu. Każdy kraj przygotował smakowite przekąski oraz różne zabawy takie jak taniec czy śpiew.

Dzięki temu projektowi otworzyłem się do ludzi i chętnie słucham ich problemów starając się im pomóc, pomogło mi to zrozumieć problem osób z niepełnosprawnościami. Mam nadzieję że w przyszłości będę mógł uczestniczyć w większej ilości takich projektów.

Mikołaj

Dnia 02.07.2021 po podróży którą głównie przespaliśmy, dotarliśmy do małego miasteczka mieszczącego się w górnej Austrii, Klaffer. Zatrzymaliśmy się w hotelu, położonym nad dwoma pięknymi jeziorami, z którego rozciągał się niesamowity widok. Spotkaliśmy się tam z naszymi rówieśnikami z Bułgarii, Rumunii, Estonii, Łotwy i Austrii. Dużym zaskoczeniem było dla mnie spotkanie mojej dobrej przyjaciółki z Bułgarii z którą byłem na podobnym projekcie 2 lata temu.

Na samych zajęciach za pomocą nieformalnej nauki dowiedzieliśmy się wiele o sytuacji ludzi w pewien sposób pokrzywdzonych nierównościami.  Mieliśmy mnóstwo interesujących warsztatów, które stawiały na pracę zespołową i angażowały całą grupę. Na tych sesjach pojawiły się na przykład: Debaty oksfordzkie, improv theatre, zadania nastawione na komunikacje niewerbalną i wiele innych. Po aktywnym uczestniczeniu w edukacyjnej części projektu staraliśmy się również wykorzystać jak najlepiej czas wolny. Często wychodziliśmy popływać w jednym z jezior, pobiegać, wyjść na spacer lub po prostu porozmawiać z nowo poznanymi ludźmi o życiu. Bardzo fajnym elementem projektu był wyjazd do jednego z największych Austriackich miast – Linz. Mieliśmy zapewniony cały dzień zwiedzania i nawet udało nam się porozmawiać z tamtejszą młodzieżą. Pod koniec projektu wszyscy uczestnicy wymieniali się kontaktami i robili mnóstwo zdjęć żeby utrwalić takie wspaniałe wspomnienia.

Czas tam spędzony był bezcenny i jestem wdzięczny za każdą spędzoną tam chwilę.

Maria

Drugiego lipca po dziewięcio godzinnej podróży przyjechaliśmy do urzekającej miejscowości Klaffer am Hochficht. Na miejscu odrazu zameldowaliśmy się  w centrum dzieci, młodzieży i rodzin: Muhlfunviertel. Piękne widoki zieleni, pasm górskich zapierały dech w piersiach oraz pomogły jeszcze bardziej umilić  nam czas. Na Erasmusie mogłam poznać młodzież z wielu krajów Europy ( Estonii,Austrii, Litwy, Łotwy i Bułgarii) z którą po czasie się bardzo zżyłam.

Projekt pod nazwą "BETTER YOU(TH)'' miał na celu uświadomić oraz poszeżyć nasz punkt widzenia na o osoby po części niepełnosprawne, wrażliwe grupy społeczene. Pierwsze dni były nakierowane na zapamiętaniu imion wszystkich uczestników poprzez energizery. Dzięki nim mogliśmy bliżej się poznać i przełamać pierwsze lody. W kolejnych dniach poprzez zróżnicowane  gry i debaty w grupach, omawialiśmy dane problemy zwiazane z tematem projektu a następnie prezentowaliśmy je na tle wszystkich. Najbardziej zapadło mi w pamięci zadanie polegające na wzajemnym zaufaniu. Każdy z uczestników otrzymał kartkę z jakąś dysfunkcją( brak widzenia, utrudnienie chodznia czy niemożność mówienia), a następnie przy pomaganiu sobie nawzajem musielismy przeskoczyć nad liną. Mogliśmy poczuć na własnej skórze jak ludzie z takimi problemami radzą sobie w życiu. Dzięki takim zajęcią na pozór nie maijących głębszego znaczenia, mogliśmy się dowiedzieć dużo o trudnościach z jakimi spotykają się osopy niepełnosprawne oraz jak możemy ich wspomóc. Po każdych zajęciach przychodził czas na posiłek, przy którym jeszcze bardziej się jednoczyliśmy. W trakcie projektu użądzaliśmy wieczór kulturowy by poznać i dowiedzieć się o tradycji, kulturze innych krajów oraz skosztować tradysyjnych przysmaków. Każdy kraj przygotował coś innego inni pokazywali tradycyjne tańce, piosenki czy przeprowadzali quizz.

Ten Erasmus w Austrii pomóg mi przełamać się i być bardziej otwartą na ludzi. Mogłam rozwiajć swoje umiejetności artystyczne jak i językowe.  Cały projekt wspominam wspaniale oraz dzięki niemu bardziej zrozumiałam z jakimi problemami muszą się zmagać ludzi niepełnosprawni w codziennym życiu. Był to jeden z najlepszych projektów na którym byłam i będę go mile wspominać. Zachęcam do udziału w takiego typu projektach, gdyż jest to niezwykła przygoda i wspomnienia na całe lata.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

          W dniach 04-11.02.2020r. miałem przyjemność uczestniczyć w odbywającym się we Włoszech projekcie pt. "I can volunteer".

 

          Pierwszy dzień, czyli wtorek, poświęcony był na dojazd uczestników do miejscowości Forli. Na miejscu zostaliśmy mile przywitani przez włoskiego koordynatora o imieniu Luca. Przedstawił on nam nasze zakwaterowanie, które zrobiło na mnie pozytywne wrażenie oraz restauracje, w której spotykaliśmy się w porze posiłków. W środę rano udaliśmy się do lokalnej sali konferencyjnej na pierwsze zajęcia, gdzie zapoznaliśmy się bliżej z innymi uczestnikami i wspólnie wzięliśmy udział w zabawach wprowadzających w tematykę projektu. Podczas popołudniowych zajęć wymieniliśmy się doświadczeniami i przemyśleniami odnośnie działań charytatywnych. W czwartek odwiedziliśmy szpital psychiatryczny "Centro Diurno Ulisse-AUSL Forli" i przedstawiono nam działania wolontariuszy i podopiecznych. Poza dawką nabytej tam wiedzy, mogliśmy wziąć udział w zabawie teatralnej oraz zobaczyć krótkie przedstawienie podopiecznych szpitala. Po południu odbył się wykład o założeniach wolontariatu. W piątek rano przedstawiono nam działanie teatru dla osób niewidomych oraz rolę wolontariuszy w przyczynianiu się do większej dostępności kulturowej. Mieliśmy nawet okazję obejżeć niedługi film z opaską na oczach oraz słuchawką z opisem, ułatwiającym wyobrazić sobie fabułę, aby jeszcze lepiej zrozumieć zamysł tej inicjatywy. Po południu udaliśmy się na zajęcia do Peace Centre. W sobotę odwiedziliśmy organizację, walczącą z głodem na świecie i mogliśmy wczuć się w potrzebujących oraz zobaczyć w jaki sposób można im pomagać. Podczas późniejszych zajęć w grupach wystawialiśmy przedstawienia teatralne, promujące wolontariat. W niedzielę mogliśmy docenić dzień wolny, który poświęcliliśmy na zwiedzanie Bolonii. W poniedziałek podczas zajęć na lokalnym uniwersytecie omówiliśmy możliwości europejskiego wolontariatu oraz projekty pasujące do naszych umiejętności i osobowości. W czasie wyjazdu odbywały się także niespodziewane atrakcje, takie jak wspólne wyjście na koncert muzyki klasycznej do teatru "Diego Fabbri". Ważnymi aspektami były możliwość doskonalenia języka oraz integracja międzynarodowa. Nawiązaliśmy wiele przyjaźni i miło spędzaliśmy wspólnie czas. Wieczór kulturowy pozwolił na bliższe poznanie tradycji, zwyczajów panujących w innych krajach, spróbowanie zagranicznych przysmaków oraz wspólną zabawę. Cały wyjazd odbywał się w przemiłej, świetnej atmosferze i słonecznej pogodzie. Ostatniego dnia z przykrością opuszaczaliśmy Forli, żegnając się z innymi uczestnikami.

 

          Podsumowując, wyjazd był ciekawy, zajęcia interesujące, rozwijające. Cieszę się, że mogłem wziąć w nim udział.

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial