I CAN VOLUNTEER Improving skills of volunteers to deal with new challenges and needs - wymiana we Włoszech

W dniach 4 - 11 lutego 2020 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Adam, Anna, Izabela, Jakub, Julia, Kamil, Karolina oraz Paulina uczestniczyli w wymianie młodzieży „I CAN VOLUNTEER Improving skills of volunteers to deal with new challenges and needs", realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Forli we Włoszech.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Adam

W dniach 4-11.02.2020, dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, miałem okazję wyjechać na wymianę międzynarodową Erazmus +, we Włoszech w miejscowości Forli. Pojechaliśmy tam ze znajomymi i nauczycielką. Temat szkolenia brzmiał „I CAN VOLUNTEER – Improving skills of Volunteers to deal with new challenges and needs”.

 

Szkolenie zaczęliśmy w środę. Na porannych zajęciach zapoznano nas z tematem wymiany, po czym podzielono nas na międzynarodowe grupy. Mieliśmy za zadanie wraz z naszymi nowymi kolegami znaleźć rozwiązanie na problemy, które mogą nas spotkać podczas wolontariatu. Po południu mieliśmy wykład na temat wolontariatu we Włoszech.

 

Następnego dnia odwiedziliśmy ośrodek dla osób psychicznie chorych. Pracownicy ośrodka opowiadali nam w jaki sposób leczy się i pomaga ich podopiecznym. Dowiedzieliśmy się, że jedną z form terapii, którą upodobali sobie tamtejsi pacjenci są zajęcia teatralne. Sami mieliśmy możliwość improwizacji na scenie, jak i zobaczyliśmy wystąp pensjonariuszy. Na późniejszych zajęciach grupowo musieliśmy stworzyć naszą definicję słowa wolontariat.

 

W piątek zostaliśmy bliżej zapoznani z projektem „Teatro no limits”, który ma na celu pomóc ludziom niewidomym przeżywać sztukę teatralną. Garść chętnych osób mogła się wcielić w niewidomych. Po zawiązaniu ich oczu byli oprowadzani przez wolontariuszy a następnie odsłuchali przedstawienia z narracją, by poczuć to samo co osoba niewidoma.

 

8.02.2020 wybraliśmy się do ośrodka w którym osoby z trudną sytuacją materialną mogły „kupić” wybrane przez siebie produkty za punkty. Zostaliśmy podzieleni na „rodziny”. Naszym zadaniem było zrobienie zakupów na cały tydzień nie przekraczając danej ilości punktów. Uświadomiło nam to z ilu rzeczy muszą rezygnować niektóre rodziny po to by zaspokoić podstawowe potrzeby. Następnie mieliśmy wykład o organizacji zwalczającej problem głodu na świecie i jej założycielce. Poznaliśmy jej historię pełną poświecenia dla tej słusznej sprawy. Później zwiedzaliśmy magazyn ze starociami, można tam było kupić wiele ciekawych rzeczy, z których cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na walkę z głodem na świecie. Na koniec dnia mieliśmy wieczór kulturowy. Na początku każda grupa miała zaprezentować krótką pantomimę zachęcającą do zastania wolontariuszem, po czym każdy kraj prezentował swoją kulturę.

 

Niedziela była dniem wolnym dla nas. Zaraz po śniadaniu wybraliśmy się na wycieczkę do Bolonii. Zwiedziliśmy stare miasto, chodziliśmy po malowniczych uliczkach, zobaczyliśmy pomnik Neptuna. Po powrocie z niektórymi uczestnikami wymiany graliśmy w „Uno” w ramach integracji.

 

Przed ostatniego dnia od rana mieliśmy wykłady na temat wolontariatu na Uniwersytecie w Forli. Następnie mieliśmy przerwę. Ten czas spędziliśmy na poszukiwaniu pamiątek z Włoch i pakowaniu bagaży do odlotu.

 

W dniu wyjazdu po raz ostatni zjedliśmy wspólne śniadanie. Po czym pożegnaliśmy się ze wszystkimi. Ten projekt otworzył mi oczy na tak ważną sprawę jaką jest wolontariat w naszym społeczeństwie. Dzięki wymianie miałem możliwość poznać wspaniałych ludzi, zdobyć doświadczenie, oraz poszerzyć swoje horyzonty, za co, chciałbym serdecznie podziękować Stowarzyszeniu Sztukater, dzięki któremu miałem przyjemność uczestnictwa w programie Erasmus +.

Anna

W dniach 4-11 lutego uczestniczyłam w projekcie ,,I CAN VOLUNTEER - improving skills of volunteers to deal with new challenges and needs" w mieście Forli we Włoszech. Razem z nami w projekcie uczestniczyli również ludzie z Rumuni, Słowenii i Chorwacji.

 

Podczas wymiany uczestniczyliśmy w wielu zajęciach, dzięki którym dowiedzieliśmy się dużo o wolontariacie, uświadomiliśmy sobie co jest najważniejsze w byciu wolontariuszem, oraz na jak wiele różnych sposobów można pomagać innym. Usłyszeliśmy też co nieco o wymianach tamtejszych studentów.

 

Przedstawiono nam jak działa wolontariat w Forli. Mogliśmy poznać projekt ,,Teatro no limits", który zajmuje się umożliwieniem osobom niepełnosprawnym odwiedzenie teatru i "obejrzenie" sztuki. Dowiedzieliśmy się, że osoby niewidome dostają słuchawki przez które audiodeskryptorzy podczas spektaklu mówią co się dzieje na scenie. Są również przedstawienia, na których aktorzy migają, by osoby głuche również mogły zrozumieć spektakl. Mogliśmy nawet sami doświadczyć czegoś takiego, część z nas dostała opaski, które założyli na oczy, oraz słuchawki, a następnie słuchali przedstawienia wraz z audiodeskrypcją.

 

Innego dnia odwiedziliśmy centrum pomocy społecznej w Forlì gdzie rodziny potrzebujące mogą skorzystać z pomocy w formie znajdującego się tam sklepu, nawet sami mogliśmy spróbować zrobić zakupy według obowiązującego tam systemu. Zostaliśmy podzieleni na grupy i każda grupa dostała pewną ilość punktów za które musiała zrobić zakupy na tydzień. Pokazało nam jak trudne jest robienie zakupów kiedy nie możemy kupić wszystkiego, a musimy wybierać tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Przedstawiono nam też historię Annaleny Tonelli, która 35 lat swojego życia poświęciła działalności charytatywnej w Afryce.

 

Byliśmy również w sklepie z którego utarg przekazywany jest na cele dobroczynne. Część z nas zrobiła tam zakupy, wspierając przy tym organizację.

 

Jednego dnia braliśmy udział w grze, zostaliśmy podzieleni na grupy a następnie naszym zadaniem było przygotowanie niemego spektaklu pod hasłem ,,I'm volunteer and you?" Zadanie to sprawiło nam wiele frajdy zwłaszcza, że po zaprezentowaniu naszych spektakli mieliśmy je pokazać jeszcze raz, tylko tym razem robić wszystko w rytm muzyki.

 

Mieliśmy również wieczór kulturowy, na którym mogliśmy poznać kulturę innych krajów oraz spróbować ich jedzenia. Spędziliśmy też bardzo miło czas z innymi uczestnikami. Rozmawialiśmy, tańczyliśmy, a nawet trochę śpiewaliśmy.

 

W niedzielę udaliśmy się na wycieczkę do Bolonii i zwiedzaliśmy uroki tego miasta. Byliśmy między innymi w Bazylice św. Petroniusza.

 

Podczas tego projektu przede wszystkim poprawiłam swoją znajomość angielskiego i zaczęłam pewniej się posługiwać tym językiem. Poznałam również wspaniałych ludzi, spędzaliśmy wspólnie wolny czas. Myślę, że zapamiętam ten projekt na długo.

Izabela

W dniach 4 -11 luty uczestniczyłam w międzynarodowym projekcie „I CAN VOLUNTEER”, który odbywał się we Włoszech, a dokładnie w urokliwym mieście – Forli. Razem nami brały w nim udział osoby pochodzące z Rumunii, Chorwacji i Słowenii.

 

Po dość długiej podróży dotarliśmy do miejsca docelowego we wtorek wieczorem. Po pysznej kolacji w lokalnej restauracji, zmęczeni udaliśmy się do hotelu. Pierwsze zajęcia odbywające się w środowy poranek miały na celu tzw. przełamanie lodów. Zostaliśmy podzieleni na grupy, a naszym zadaniem było wspólne rozwiązanie problemu, na przykład mój zespół musiał wymyśleć co robić by ludzie niepełnosprawni mogli swobodnie uczestniczyć w koncercie odbywającym się w barze. Tego samego dnia popołudniu wysłuchaliśmy prelekcji połączonej z prezentacją. Dotyczyła ona wolontariatu oraz jego rozwoju we Włoszech. Następnego dnia złożyliśmy wizytę w zakładzie psychiatrycznym. Uczęszczające tam osoby przedstawiły spektakl, który był w języku włoskim. Pomimo tego okazali się tak dobrymi aktorami, że można było z łatwością zrozumieć przekaz przedstawienia. Na następnych zajęciach ponownie krążących w temacie wolontariatu jednym z ciekawszych zadań było wymyślenie sloganu. Niektórzy z nas popisali się wtedy swoimi umiejętnościami poetyckimi. Kolejne dni mijały nam na zajęciach, spacerach po Forli oraz codziennej, wieczornej grze w UNO. Odwiedzaliśmy różne ciekawe miejsca takie jak Teatr „Diego Fabbri”, gdzie mogliśmy wysłuchać koncertu muzyki klasycznej. Było to dla mnie niezwykłym doświadczeniem, ponieważ pierwszy raz uczestniczyłam w takim pokazie. Dano nam szansę przekonać się, jak funkcjonują osoby niewidome w życiu codziennym oraz jak wygląda centrum pomocy społecznej w Forli, gdzie rodziny potrzebujące mogą skorzystać z pomocy w formie znajdującego się tam sklepu. Najbardziej interesujące w funkcjonowaniu tego sklepu było to, że zakupy robi się tam za punkty. W niedzielę natomiast wybraliśmy się na wycieczkę do Bolonii, podczas której zobaczyliśmy piękne typowo włoskie uliczki, a ja sama miałam okazję spróbować pysznej lazanii. Nadszedł także wyczekiwany wieczór kulturowy, podczas którego mogliśmy dowiedzieć się o tradycjach innych państw oraz spróbować znanych potraw. Uczestnicy innych narodowości otrzymali od nas małe prezenty w postaci ramek i woreczków z cukierkami. Świetną częścią naszej wieczornej integracji były wspólne tańce oraz śpiewy. Ostatniego dnia również w grupach mieliśmy za zadanie przedstawić krótką scenkę dotyczącą pomagania. Co po gruntownej burzy mózgów wyszło nam naprawdę dobrze. Późnym popołudniem zaczęliśmy pakowanie. Muszę stwierdzić, że czas pożegnania był dla nas naprawdę trudny, ponieważ bardzo się zżyliśmy. Podczas tego Erasmusa poznałam wiele cudownych osób oraz w pewnym stopniu przełamałam swoją barierę językową. Chciałabym serdecznie podziękować Stowarzyszeniu Sztukater za to, że umożliwili mi przeżycie jednego z najlepszych wyjazdów w moim życiu.

Jakub

Moja skromna osoba miała w ostatnim czasie możliwość wzięcia udziału w projekcie we Włoszech: "I can volunteer".

 

Dzień pierwszy (wtorek 04.02.2020r.) Dzień ten był przeznaczony dla uczestników na dojazd do miejsca docelowego, Forli. Po dotarciu, zostaliśmy przywitani przez koordynatora Lucę ,który pokazał nam nasze zakwaterowanie ( bardzo dobre warunki) oraz restaurację, w której jedliśmy nasze posiłki.

 

Dzień drugi (środa 05.02.2020r) Rano poraz pierwszy udaliśmy się na zajęcia, które odbyły się na sali konferencyjnej niedaleko zakwaterowania. Podczas tych zajęć zapoznaliśmy się z uczestnikami oraz wzięliśmy udział w aktywnościach związanymi z wprowadzeniem do projekt. Na popołudniowych zajęciach podzieliliśmy się wspólnymi doświadczeniami odnośnie wolontariatu i zajęliśmy się jego definicją. Była to prawdziwa burza mózgów.

 

(czwartek 06.02.2020r.) Rano odwiedziliśmy "Centro DIurno Ulisse - Arsl Rorli" przedstawione zostały nam działania i funkcje wolontariuszy i podopiecznych. Popołudnie zostało spędzone w rytmie wykładu o wolontariacie we Włoszech.

 

(piątek 07.02.2020r.) Na porannych prelekcjach mogliśmy dowiedzieć się jak działa teatr dla niewidomych i jak przyczyniają się do tego wolontariusze. Południe spędziliśmy na zajęciach w Peace Centre.

 

(sobota 08.02.2020r.) Ten dzień spędziliśmy na zajęciach w organizacji walczącej z głodem na świecie, gdzie mieliśmy możliwość wcielić się w rolę osoby potrzebującej i zdobyć wiedzę jak takiej osobie pomóc. Później na zajęciach mieliśmy możliwość przedstawienia naszej własnej sztuki teatralnej, i tak właśnie zrobiliśmy w wybranych wcześniej grupach. Było z tym wiele zabawy i frajdy. Następnie mogliśmy, wraz z innymi uczestnikami dalej cieszyć się swoim towarzystwem i wspólną integracją podczas wieczoru kulturowego. Członkowie różnych krajów przedstawiali swoje tradycje, ciekawostki , mogliśmy również skosztować rozmaitych potraw.

 

(niedziela 09.02.2020r.) Był to dzień wolny od zajęć. Postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę do pięknej Bolonii.

 

(poniedziałek 10.02.2020r.) Nasze ostatnie zajęcia, odbyły się na Uniwersytecie w Forli, dotyczyły możliwości, jakie oferuje nam europejski wolontariat. Podczas zajęć mogliśmy mogliśmy zobaczyć i dopasować projekty do naszej osobowości. To były bardzo ciekawe zajęcia.

 

Kolejnego dnia pożegnaliśmy się z przyjaciółmi i ruszyliśmy w drogę powrotną.

 

Podsumowując, wyjazd był niesamowitym przeżyciem, zajęcia były interesujące i skłaniające do refleksji- nawet nad samym sobą. DO tego jeszcze świetna atmosfera, wspaniali ludzie oraz możliwość zdobycia nowych doświadczeń …. Wszystko to, uczyniło ten projekt naprawdę wyjątkowym!

 

Jakub Głowacki

Julia

Program Erazmus+ odbywał się w dniach 4.02.2020-11.02.2020 w miejscowości Forli we Włoszech. Tematem programu był wolontariat szeroko pojęty. Z naszej szkoły pojechało 8 osób. 

 

Pierwszego dnia wyjazdu zajęcia zaczęliśmy od podziału na grupy i zadania wymagającego od uczestników ominięcia wylosowanej bariery (jak wolontariusze mogą pomóc w przykładowych sytuacjach). Po południu był wykład na temat wolontariatu. 

 

Następnego dnia, tj. 6.02.2020 odwiedziliśmy ośrodek dla osob z zaburzeniami umysłu. Byliśmy świadkami przedstawienia teatralnego zorganizowanego przez osoby z ośrodka. Jest to jeden ze sposób spędzania czasu przez takie osoby. Później odbywały się zajęcia z udziałem psychologa. Wykłady były połączone z zajęciami w grupach mającymi na celu zmusić uczestników do wysiłku intelektualnego na temat wolontariatu. Musieliśmy sformułować definicje wolonatariatu, jakie czynności i emocje nam się z nim kojarzą. Burza mózgów dała nam bardzo szerokie spojrzenie na zagadnienie i zwróciła uwagę na wiele aspektów. 

 

7.02.2020 jako uczestnicy mogliśmy doświadczyć namiastki projektu powszechnego w regionie Emilia-Romania, „Teatro no limits”. Wydarzenia związane z projektem mają na celu udostępnić sztuki teatralne osobom niewidomym. W tym celu powzięte są rożnego rodzaju kroki, takie jak pisanie audioskryptów sztuk teatralnych oraz wiele eventów powiązanych z teatrem oraz uświadomieniem ludzi o problemach z jakimi borykają się niewidomi. Ochotnicy na zajęciach mieli zawiązane oczy i mogli poczuć namiastkę tego, jak osoby niewidome odbierają teatr z audiskryptem w słuchawce. 

 

8.02.2020 pojechaliśmy do głównego ośrodka dysponującego środkami dla osób z ciężką sytuacją materialną. Zorganizowane są tam specjalne „markety”, gdzie te osoby mogą „kupować” wybrane produkty za punkty. Jako uczestnicy programu mogliśmy doświadczyć takiego rodzaju zakupów, kiedy byliśmy ograniczeni ilością punktów. Następnie byliśmy w głównym ośrodku związanym ze zwalczaniem głodu na świecie. Mogliśmy zobaczyć prezentacje ukazującą osiągnięcia organizacji oraz kobiety, która oddała całe swoje życie na rzecz tej sprawy. Później zwiedziliśmy magazyny zapełnione rzeczami, z których dochód przeznaczony jest na dofinansowanie przeciwdziałania głodu na świecie. Wieczorem zamiast kolacji zorganizowany był wieczór kulturowy. Mogliśmy skosztować przysmaków ze wszystkich krajów biorących udział w wymianie.  Polska grupa została wraz z rumuńską najdłużej i wspólnie bawiliśmy się przy rytmach muzyki z naszych krajów. 

 

9.02.2020 był dniem wolnym, w trakcie którego cała polska grupa oraz dwójka nowych znajomych zapoznanych w czasie zajęć pojechała na cały dzień do Bolonii. Mogliśmy przechadzać się wąskimi uliczkami tego uniwersyteckiego miasta. Tętniące życiem kawiarnie i restauracje pełne energicznych Włochów dodawały uroku. 

 

10.02.2020 od rana braliśmy udział w ostatnim wykładzie na temat wolontariatu. Później po lunchu całe popołudnie było już wolne. Spacerowaliśmy po uroczych i klimatycznych włoskich uliczkach Forli, zrobiliśmy ostatnie zakupy pamiątek i pakowaliśmy się do wyjazdu. 

 

11.02.2020 był dniem wyjazdu wszystkich grup. Wśród uścisków i całusów polskie dziewczyny dostały od zaprzyjaźnionego Chorwata o imieniu Mario różyczki z okazji nadchodzących Walentynek. Ostatnia kawa i wyjazd. 

 

Włoski klimat mista i lokalizacja naszego miejsca zamieszkania potęgowały uczucie rozluźnienia i spokoju. Włoski tryb życia, ciągła kawa i makarony uszczęśliwiały wszystkich uczestników. Naładowani dobrą energią i ogromną dawką wiedzy i doświadczenia o wolontariacie mamy siłę i nowe pomysły na organizowanie podobnych projektów w Polsce. Wymiana, oprócz likwidacji barier językowych, dała mi bardzo szerokie spojrzenie na wolontariat. Dowiedziałam się różnych ciekawostek na temat osób ze specjalnymi potrzebami np. to jak świat odbierają niewidomi. Było to bardzo ciekawe dowiedzieć się, że osoby niewidome odbierają świat w jasnych barwach (dokładnie czują się jak by byli otoczeni mlekiem). Bardzo podobało mi się również zagadnienie projektu „Teatro no limits”. Stwarza to wiele możliwości dla osób niepełnosprawnych. Wiedza wyniesiona z zajęć zmieniła mój pogląd na życie osób ze specjalnymi potrzebami. Znajomości zawarte podczas wymiany również mam nadzieje, że przerywają i że spotkamy się w najbliższej przyszłości. A co do mniej oficjalnych odczuć...jedzenie na wymianie było przepyszne! I zapach kawy unoszący się w powietrzu całego Forli będzie mi się śnił po nocach...

Kamil

W dniach 04-11.02.2020r. miałem przyjemność uczestniczyć w odbywającym się we Włoszech projekcie pt. "I can volunteer".

 

 Pierwszy dzień, czyli wtorek, poświęcony był na dojazd uczestników do miejscowości Forli. Na miejscu zostaliśmy mile przywitani przez włoskiego koordynatora o imieniu Luca. Przedstawił on nam nasze zakwaterowanie, które zrobiło na mnie pozytywne wrażenie oraz restauracje, w której spotykaliśmy się w porze posiłków. W środę rano udaliśmy się do lokalnej sali konferencyjnej na pierwsze zajęcia, gdzie zapoznaliśmy się bliżej z innymi uczestnikami i wspólnie wzięliśmy udział w zabawach wprowadzających w tematykę projektu. Podczas popołudniowych zajęć wymieniliśmy się doświadczeniami i przemyśleniami odnośnie działań charytatywnych. W czwartek odwiedziliśmy szpital psychiatryczny "Centro Diurno Ulisse-AUSL Forli" i przedstawiono nam działania wolontariuszy i podopiecznych. Poza dawką nabytej tam wiedzy, mogliśmy wziąć udział w zabawie teatralnej oraz zobaczyć krótkie przedstawienie podopiecznych szpitala. Po południu odbył się wykład o założeniach wolontariatu. W piątek rano przedstawiono nam działanie teatru dla osób niewidomych oraz rolę wolontariuszy w przyczynianiu się do większej dostępności kulturowej. Mieliśmy nawet okazję obejżeć niedługi film z opaską na oczach oraz słuchawką z opisem, ułatwiającym wyobrazić sobie fabułę, aby jeszcze lepiej zrozumieć zamysł tej inicjatywy. Po południu udaliśmy się na zajęcia do Peace Centre. W sobotę odwiedziliśmy organizację, walczącą z głodem na świecie i mogliśmy wczuć się w potrzebujących oraz zobaczyć w jaki sposób można im pomagać. Podczas późniejszych zajęć w grupach wystawialiśmy przedstawienia teatralne, promujące wolontariat. W niedzielę mogliśmy docenić dzień wolny, który poświęcliliśmy na zwiedzanie Bolonii. W poniedziałek podczas zajęć na lokalnym uniwersytecie omówiliśmy możliwości europejskiego wolontariatu oraz projekty pasujące do naszych umiejętności i osobowości. W czasie wyjazdu odbywały się także niespodziewane atrakcje, takie jak wspólne wyjście na koncert muzyki klasycznej do teatru "Diego Fabbri". Ważnymi aspektami były możliwość doskonalenia języka oraz integracja międzynarodowa. Nawiązaliśmy wiele przyjaźni i miło spędzaliśmy wspólnie czas. Wieczór kulturowy pozwolił na bliższe poznanie tradycji, zwyczajów panujących w innych krajach, spróbowanie zagranicznych przysmaków oraz wspólną zabawę. Cały wyjazd odbywał się w przemiłej, świetnej atmosferze i słonecznej pogodzie. Ostatniego dnia z przykrością opuszaczaliśmy Forli, żegnając się z innymi uczestnikami.

 

Podsumowując, wyjazd był ciekawy, zajęcia interesujące, rozwijające. Cieszę się, że mogłem wziąć w nim udział.

Karolina

W dniach 4.02 – 11.02 2020r. uczestniczyłam w projekcie „I can volunteer. Improving skills of volunteers to deal with new challenges and needs”, który odbył się we Włoszech, w malowniczym miasteczku Forli. W wymianie brały udział grupy z różnych państw: Chorwacji, Słowenii, Rumuni oraz Polski.

 

Każdy dzień projektu był nowym wyzwaniem. Braliśmy udział w ćwiczeniach aktywizujących, dzięki którym mogliśmy lepiej się poznać, wymienić spostrzeżeniami czy po prostu “przełamać lody “. Zajęcia, ściśle związane z tematem projektu często prowadzone były w formie ciekawego wykładu połączonego z aktywnością. Należy wspomnieć, że zajęcia odbywały się w różnych miejscach, co dało nam możliwość bezpośredniego poznania władz lokalnych Forli, jak również innych ciekawych miejsc i samego miasteczka. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez osoby niepełnosprawne intelektualnie, było to niesamowitym doświadczeniem, mogliśmy wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez studentów na uniwersytecie. Ponadto zdobyliśmy wiedzę dotyczącą wolontariatu nie tylko we Włoszech, ale i na świecie, poznaliśmy historię Annaleny, która stała się przykładem, jak i inspiracją dla każdego, kto chciałby pomagać innym. Zobaczyliśmy na własne oczy jak funkcjonuje “ Emporio Della Solidarieta” czyli Caritas w Forli. Okazało się,że system pomocy znacznie rózni się od naszego w Polsce. Mieliśmy możliwość wcielenia się w rodziny potrzebujące i zrobienia zakupów na punkty w specjalnym sklepie, gdzie osoby potrzebujące mogą zaopatrzyć się w produkty żywnościowe i nie tylko. Była to bardzo pouczająca lekcja. W trakcie projektu odwiedziliśmy również w Centro Diego Fabbri, Associazone Centro Per La Pace Forli, Comune Di Forli i wiele innych. 

 

Wspaniałym przeżyciem estetycznym okazało się zaproszenie na koncert muzyki klasycznej przy akompaniamencie “ Orchestra Maderna-Pascal" do teatru Diego Fabbri. 

 

Jeden dzień mogliśmy przeznaczyć na zwiedzanie lub inne przyjemności. Polska grupa, wraz z dwójka uczestników z Chorwacji wyruszyła do Bolonii. Przepiękna architektura i zapach świeżo palonej kawy, zachwyca od pierwszego wejrzenia!

 

Projekt we Włoszech, był jedną z wspaniałych przygód w moim życiu. Dzięki możliwości uczestnictwa, mogłam nie tylko rozwinąć swoje umiejętności językowe, ale również nawiązać nowe przyjaźnie. Wiele się nauczyć, dowiedzieć, zrozumieć... tematy podejmowane na zajęciach skłoniły mnie do wielu refleksji i przemyśleń....

 

Chciałabym podziękować Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość udziału w wymianie.

Paulina

W dniach 4.02 – 11.02 2020r. miałam przyjemność uczestniczyć w projekcie „I can volunteer. Improving skills of volunteers to deal with new challenges and needs” we włoskim miasteczku Forli. W wymianie brały udział grupy z różnych państw, mianowicie z Chorwacji, Słowenii, Rumuni oraz Polski.

 

Pierwszy dzień upłynął nam w całości w podróży. Do Forli dotarliśmy późnym wieczorem i już wtedy mogliśmy zapoznać się z innymi grupami przy wspólnej kolacji w cudownej małej restauracji Le Fofò , prowadzonej przez bardzo pozytywną i żywiołową kobietę.

 

We wtorek odbyły się pierwsze zajęcia na których zostały nam przedstawione informacje na temat wolontariatu i jego rozwoju we Włoszech. Mogliśmy się dowiedzieć iż właśnie Włochy są jednym z najbardziej rozwiniętych państw w tym kierunku z tego też względu wybrano ten kraj na miejsce wymiany.

 

Zostaliśmy tego dnia podzieleni na grupy, w których pracowaliśmy do końca wyjazdu wykonując różnego rodzaju prezentacje oraz aktywności . Dzięki temu mogliśmy bliżej się poznać z innymi uczestnikami i dyskutować na interesujące tematy.

 

Pomiędzy zajęciami mieliśmy możliwość zwiedzania Forli, które jest uroczym i bardzo spokojnym miasteczkiem, w którym wszyscy są pozytywnie nastawieni do innych ludzi.

 

W kolejnych dniach każde zajęcia wyglądały w odmienny sposób, niekiedy odbywały się one w salce należącej do Diego Fabbri, bądź przemieszczaliśmy się w inne miejsca do konkretnych instytucji gdzie czekały nas ciekawe atrakcje. Jedną z ciekawszych aktywności w jakiej mogliśmy brać udział była wizyta w Centrum Pomocy Społecznej w Forli, gdzie znajduje się sklep z którego mogą korzystać potrzebujące rodziny. Płatność w tym sklepie odbywa się w niespotykany sposób gdyż każda rodzina ma przydzieloną ilość punktów, które muszą tygodniowo wykorzystać na najpotrzebniejsze rzeczy. Poprzez symulacje zrobienia zakupów na punkty zrozumieliśmy problemy z jakimi muszą się spotykać rodziny z trudnymi sytuacjami finansowymi.

 

Kolejnym ciekawym miejscem, które odwiedziliśmy był ośrodek dla osób z niepełno sprawnościami gdzie mogą oni rozwijać zdolności teatralne , muzyczne bądź plastyczne . Podczas tych warsztatów mieliśmy przyjemność poznać włoskiego aktora, który pokazał nam w jaki sposób możemy wyrażać się ekspresją ciała, a nie mową. Wiedzę zdobytą podczas tych zajęć mogliśmy wykorzystać podczas „video works hop” na którym naszym zadaniem było przygotowanie w grupach niemych, krótkich przedstawień prezentujących ważną role wolontariusza w społeczeństwie.  Świetnie się wspólnie przy tym bawiliśmy i nauczyliśmy, że chcąc przekazać coś innym nie trzeba koniecznie używać do tego słów ale gestów i mimiki, a nawet zwykły patyk może stać się różdżką. 

 

Jedne z przygotowanych zajęć zrobiły na mnie największe wrażenie i dały mi bardzo dużo do myślenia, mianowicie chodzi o warsztaty na temat teatru  dla niewidomych. Mogliśmy na chwilę zmienić się w osoby, które straciły wzrok i doświadczyć tego w jaki sposób odbierają  one sztukę. Warsztaty te na długo pozostaną w mojej pamięci. 

 

Zorganizowany został wieczór kulturowy, na którym prezentowane były informacje i ciekawostki o każdym państwie oraz odbyła się degustacja narodowych przysmaków. Miło spędziliśmy czas na rozmowie i wspólnej zabawie co pozwoliło na fajną integrację miedzy nami. 

 

Ciekawa okazała się niedziela, która była dniem wolnym i mogliśmy wówczas pojechać do Bolonii i zobaczyć interesujące miejsca np. Bazylikę San Petronio bądź wieże Asinelli i Garisenda i wiele wiele innych atrakcji.

 

Wymiana ta pozwoliła mi poszerzyć moją wiedzę na temat wolontariatu i niesienia pomocy ludziom, którzy jej potrzebują. Nauczyłam się bardzo dużo i ta nauka zostanie ze mną na długie lata. Bardzo miło będę wspominać ludzi, których tam poznałam  i miejsca przez nas odwiedzone. Projekt ten pomógł mi zrozumieć pewne kwestie za co jestem niezmiernie wdzięczna osobą prowadzącym warsztaty i zajęcia.

 

Pragnę bardzo podziękować Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość uczestniczenia w tym projekcie i wiedzy na nim zdobytej. Była to niesamowita przygoda, którą chętnie powtórze!

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

          W dniach 04-11.02.2020r. miałem przyjemność uczestniczyć w odbywającym się we Włoszech projekcie pt. "I can volunteer".

 

          Pierwszy dzień, czyli wtorek, poświęcony był na dojazd uczestników do miejscowości Forli. Na miejscu zostaliśmy mile przywitani przez włoskiego koordynatora o imieniu Luca. Przedstawił on nam nasze zakwaterowanie, które zrobiło na mnie pozytywne wrażenie oraz restauracje, w której spotykaliśmy się w porze posiłków. W środę rano udaliśmy się do lokalnej sali konferencyjnej na pierwsze zajęcia, gdzie zapoznaliśmy się bliżej z innymi uczestnikami i wspólnie wzięliśmy udział w zabawach wprowadzających w tematykę projektu. Podczas popołudniowych zajęć wymieniliśmy się doświadczeniami i przemyśleniami odnośnie działań charytatywnych. W czwartek odwiedziliśmy szpital psychiatryczny "Centro Diurno Ulisse-AUSL Forli" i przedstawiono nam działania wolontariuszy i podopiecznych. Poza dawką nabytej tam wiedzy, mogliśmy wziąć udział w zabawie teatralnej oraz zobaczyć krótkie przedstawienie podopiecznych szpitala. Po południu odbył się wykład o założeniach wolontariatu. W piątek rano przedstawiono nam działanie teatru dla osób niewidomych oraz rolę wolontariuszy w przyczynianiu się do większej dostępności kulturowej. Mieliśmy nawet okazję obejżeć niedługi film z opaską na oczach oraz słuchawką z opisem, ułatwiającym wyobrazić sobie fabułę, aby jeszcze lepiej zrozumieć zamysł tej inicjatywy. Po południu udaliśmy się na zajęcia do Peace Centre. W sobotę odwiedziliśmy organizację, walczącą z głodem na świecie i mogliśmy wczuć się w potrzebujących oraz zobaczyć w jaki sposób można im pomagać. Podczas późniejszych zajęć w grupach wystawialiśmy przedstawienia teatralne, promujące wolontariat. W niedzielę mogliśmy docenić dzień wolny, który poświęcliliśmy na zwiedzanie Bolonii. W poniedziałek podczas zajęć na lokalnym uniwersytecie omówiliśmy możliwości europejskiego wolontariatu oraz projekty pasujące do naszych umiejętności i osobowości. W czasie wyjazdu odbywały się także niespodziewane atrakcje, takie jak wspólne wyjście na koncert muzyki klasycznej do teatru "Diego Fabbri". Ważnymi aspektami były możliwość doskonalenia języka oraz integracja międzynarodowa. Nawiązaliśmy wiele przyjaźni i miło spędzaliśmy wspólnie czas. Wieczór kulturowy pozwolił na bliższe poznanie tradycji, zwyczajów panujących w innych krajach, spróbowanie zagranicznych przysmaków oraz wspólną zabawę. Cały wyjazd odbywał się w przemiłej, świetnej atmosferze i słonecznej pogodzie. Ostatniego dnia z przykrością opuszaczaliśmy Forli, żegnając się z innymi uczestnikami.

 

          Podsumowując, wyjazd był ciekawy, zajęcia interesujące, rozwijające. Cieszę się, że mogłem wziąć w nim udział.

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial