Music and Nature Around the Sound - szkolenie we Włoszech

W dniach 18 - 26 stycznia 2020 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Barbara oraz Seweryn uczestniczyli w szkoleniu „Music and Nature Around the Sound", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Tusa we Włoszech.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Barbara

Projekt Manas rozpoczął się 18ego stycznia 2020r. w miejscowości Tusa we Włoszech. W programie wzięło udział grono uczestników z dziewięciu krajów. Program miał na celu rozwój w szczególności osób młodych powyżej 16ego roku życia w kontekście międzykulturowym poprzez muzykę i ruch oraz był skierowany dla osób pracujących z młodzieżą, aby poszerzyć ich doświadczenie. W ramach projektu uczestnicy integrowali się na zajęciach, aby móc podzielić się następnie własnymi spostrzeżeniami, wrażeniami, emocjami a także odczuciami. Wspólnie z uczestnikami mieliśmy szansę wykazać się swoimi pomysłami pracując w grupie, tworząc przy tym niesamowite rzeczy. Podzieleni na grupy układaliśmy melodię i tekst, choreografię, nagrywaliśmy video, aby promować lokalną kulturę oraz historię.

 

Pierwszego dnia w sobotę mieliśmy szansę poznać się nawzajem i czegoś ciekawego o sobie dowiedzieć. Organizatorzy zaprezentowali nam zabawę, dzięki której łatwiej nam było zapamiętać imię każdego uczestnika. Każdy uczestnik wypowiadał swoje imię oraz kolejno pokazywał jakiś ruch, a każdy kolejny zanim musiał przedstawić własny oraz powtórzyć wszystkie poprzednie wykonane przez innych uczestników. Mieliśmy przerwy dzięki którym mogliśmy również poznać się bliżej poprzez rozmowę. Było też kilka innych zabaw, dzięki którym mogliśmy się zintegrować od samego początku. Następnego dnia było kilka ćwiczeń pobudzających gdzie mogliśmy wykazać się refleksem i uważnością. Po południu byliśmy nad morzem, aby skoncentrować się na malowaniu. Każdy z nas miał inne odczucia i emocje, nie chodziło o talent, ale ekspresję i obcowanie z naturą. Bardzo miło wspominam również zabawę na czas, w której mieliśmy kilka zadań wykonać wykazując się przy tym między innymi refleksem, dobrą komunikacją, słuchaniem, pracą w grupie. Polecenia głownie dotyczyły odnajdywania pewnych miejsc poprzez współpracę z lokalnymi mieszkańcami. Zrobiliśmy niesamowite video, które następnie udało nam się wrzucić na grupę na portalu społecznościowym po skończeniu zadania. Wspaniały trekking na szczycie miasteczka pośród pięknych wąskich uliczek i krajobrazów był cudownym przeżyciem. Wędrowaliśmy wokół starych kościołów, zobaczyliśmy piękne Sanktuarium, gdzie wokół mogliśmy zajrzeć do pobliskich ogrodów. Każdy z nas miał szansę, aby obcować z naturą. Międzynarodowy wieczór kuchni był dla każdego z nas oczekiwanym. Każdy z nas w ramach wieczoru reprezentował swój kraj przygotowując wcześniej jakąś tradycyjną potrawę bądź przysmak, krótki film obrazujący nasz kraj a także popularny tradycyjny taniec czy piosenkę. Impreza bardzo spodobała się lokalnemu burmistrzowi , który również wraz z kilkoma lokalnymi mieszkańcami został na nią zaproszony. Odbyliśmy również wizytę w lokalnym urzędzie gdzie burmistrz opowiedział nam o swojej pracy. Koordynatorem projektu wspierającym było stowarzyszenie New Horizon, które przy wsparciu administracji miejskiej mogło stworzyć ten cudowny projekt. Dzięki recenzji burmistrza lokalna gazeta Anni60News.com opisała nasz projekt , który stał się zachętą dla młodych ludzi, aby w przyszłości sami mogli skorzystać z podobnych możliwości. Bardzo miło wspominam projekt i zachęcam do brania udziału w takich projektach, ponieważ jest to niesamowite przeżycie, dzięki któremu jesteśmy w stanie zdobyć nowe doświadczenia, umiejętności i wspaniałe wspomnienia.

Seweryn

Projekt “MANAS” jako kurs treningowy, który odbył się pod koniec stycznia br. w maleńkim nadmorskim miasteczku Tusa na Sycylii, miał na celu wzmocnienie potencjału liderów młodzieżowych z 9 krajów poprzez artystyczną ekspresje. Narzędziami wykorzystywanymi w ramach zajęć były m.in.: spontaniczne śpiewanie, grupowa medytacja, taniec, komponowanie muzyki, zajęcia w oparciu o odgłosy przyrody.

 

Punktem wyjścia do zaproponowania kursu w takiej właśnie formie była diagnoza, w której podniesiono współczesne problemy młodzieży jak: samotność, bezrobocie, brak pewności siebie w osiąganiu zamierzonych celów. W tym kontekście wykorzystanie muzyki w edukacji nieformalnej poprzez odkrycie na nowo więzi z samym sobą, z innymi, ze światem stało się nie tylko interesującą formą ekspresji, ale także płaszczyzną do wspólnego dzielenia się swoimi emocjami, odczuciami, lękami.

 

Projekt rozpoczął się bardzo klasycznie. Zaproponowano wiele zabaw integracyjnych, wspólnych gier mających na celu lepsze poznanie imion uczestników i ich samych. Przeprowadzono także zajęcia na temat oczekiwań i tego, co każdy z nas może wnieść do grupy jako jej członek. Środowisko kursów treningowych i wymian młodzieżowych tworzą zwykle ludzie otwarci na nowe doświadczenia i na poznawanie siebie nawzajem. Dlatego podziały na grupy międzynarodowe w ramach takich gier jak „Mission impossible” czy „Shape your sound” wydawały się być czymś zupełnie naturalnym. 

 

Do najciekawszych zajęć należały te, w których uczestnicy mogli faktycznie dać upust rozbudzonym inspiracjom i wspólnie z pozostałymi tworzyć swego rodzaju artystyczne przedsięwzięcia. Jedno z takich zadań polegało na skomponowaniu wspólnej piosenki. Każdy z członków grupy był odpowiedzialny za poszczególne etapy tego procesu. Dla tych, którzy czuli się dobrze w wyrażaniu myśli poprzez słowo pisane przewidziano stworzenie tekstu utworu. Uczestnicy odpowiedzialni za kompozycje muzyczną mieli za zadanie ułożyć melodie i odpowiednio ją zrytmizować. Całość dopełniało przedstawienie oparte na horografii tanecznej. Zadanie miało na celu nie tylko szukanie form wyrazu artystycznego, ale także wzmacnianie umiejętności komunikacyjnych, pracy w grupie, oraz budowanie poczucia wartości i pewności siebie. 

 

Spośród uczestników projektu, wiele osób było zainteresowanych podjęciem współpracy w podobnej formie w przyszłości. Spotkanie w urzędzie miasta Tusa z wiceburmistrzem dotyczyło właśnie potencjalnych planów na przyszłość w kontekście partnerstw międzynarodowych. Praktycznym wyrazem tych zamierzeń były ćwiczenia z pisania wspólnych projektów, które następnie przedstawiciele wszystkich grup prezentowali i omawiali pod kotem szczegółów i uwarunkowań programu Erazmus +.

 

Niezaprzeczalnym atutem projektu MANAS na Sycylii, była właśnie sama wyspa i wszystko co się z nią wiąże. Piękna słoneczna pogoda, doskonałe jedzenie, widok wysp liparyjskich na horyzoncie morza, a przede wszystkim sycylijska tranquillità dopełniały wrażenia dobrze wykorzystanego czasu.

 

Seweryn Gutkowski

 

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial