Finance and you - wymiana na Litwie

W dniach 11 - 20 stycznia 2020 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Dominika, Karolina, Maria, Michał M., Michał Z., Monika, Sandra oraz Wiktoria uczestniczyli w wymianie młodzieży „Finance and You", realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Kowno na Litwie.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Dominika

Projekt „ Finance and you ‘’ na Litwie rozpoczął się 11.01.2020r. a zakończył się 20.01.2020r. Nasza podróż trwała od samego rana w sobotę. Późnym wieczorem dotarliśmy do hotelu w Kownie o nazwie „Kaunas City ‘’. Tego dnia każdy był pod wrażeniem hotelu i jego otoczenia. Po rozpakowaniu bagaży w hotelu było spotkanie uczestników. Naszym pierwszym zadaniem było dobrać się w pary. Każdy dostał koperty na których rysował, notował to czego dowiedział się od nowej poznanej osoby. Zabawa polegała na tym , że każdy dostał swoją kopertę i przykleił ją na drzwi swojego pokoju, by cichy wielbiciel mógł każdemu zrobić małą niespodziankę, gdyż dzięki rysunkom wiedział co ta osoba najbardziej lubi.

 

Kolejny dzień to niedziela 12.01.2020. Poznaliśmy wtedy zasady, było ustalenie obowiązków – zawsze jeden kraj odpowiedzialny był za porządek, który musiał tam panować, robienie zdjęć podczas zajęć, pilnowanie czasu. Wysłuchaliśmy wykładu o wiedzy finansowej w różnych krajach a wieczór spędziliśmy z grami planszowymi. Zrozumieliśmy też, że musimy więcej uczyć się języka angielskiego by swobodniej uczestniczyć w dyskusjach na trudne ekonomiczne tematy.

 

W poniedziałek 13.01.2020 od rana zaczęliśmy kolejne zajęcia. Tego dnia każdy powoli zaczął się mniej stresować i się lepiej integrować. Tego dnia obejrzeliśmy prezentacje książek – pokaz prowadzili Litwini i Chorwaci. Wieczorem mieliśmy wieczór kulturowy prowadzony przez: Polskę i Litwę . Również mieliśmy ruchową grę o nazwie ,,zbuduj monstera”.

 

W wtorek 14.01.2019r. pojechaliśmy zwiedzać Wilno. Spotkaliśmy tam innych uczestników projektu, którzy też postanowili sobie pozwiedzać. Wycieczka była bardzo udana, mogliśmy zobaczyć bardzo ładną stolice Litwy . Kupiliśmy tam pamiątki i zrobiliśmy sobie wiele zdjęć. Wieczorkiem, gdy wróciliśmy już do hotelu zwiedzaliśmy również Kowno. Zobaczyliśmy stare miasto, które było nocą świetnie oświetlone.

 

W środę 15.01.2020r. rano na naszych zajęciach obejrzeliśmy prezentację Turcji . Zaraz po nich była nasza prezentacja o tematyce ekonomicznej „Skąd bierze się bogactwo?”. Zajęcia przeplatały się z bardzo śmiesznymi integracyjnymi zabawami. Często się śmialiśmy i musieliśmy wykonywać różne zabawy ruchowe. Po obiedzie każdy udał się pozwiedzać okolicę. Na wieczór każdy opowiadał historię swojego kraju i smakowaliśmy jedzenia tym razem z Rumuni i Chorwacji.

 

Kolejny czwartkowy dzień minął bardzo spokojnie. Tego dnia wspólnie oglądaliśmy film pt „BIG SHORT”. Potem po wykładzie o giełdzie udawaliśmy parkiet giełdowy. Wszyscy w tej grze byli bardzo skupieni. Polegała na kupowaniu i sprzedawaniu akcji. W tą grę bardziej wciągnęły się nawet osoby, które nie były doświadczone w sprawach finansowych.

 

W piątek 17.01.2020r.graliśmy w grę o nazwie ,,CASH FLOW ‘’. Ta gra uczy umiejętności finansowych poprzez zabawę. Właśnie ta gra uczyła nas mechanizmu ekonomii. W grze ryzykujesz swoje pieniądze więc możesz poczuć emocje i zobaczyć jak to jest w prawdziwym życiu.

 

W sobotę 18.01.2020r. natomiast każdy musiał załatwić sprawy formalne związane z przyjazdem typu bilety, dokumentacje, ewaluację projektu itp. Ciekawym elementem były częste rozważania co dal nam projekt, w jakich obszarach wzbogaciliśmy swoją wiedzę o finansach. Pracowaliśmy czasem w grupach narodowych a częściej w zespołach składających się z uczestników z różnych krajów. Bardzo dużo zajęć odbywało się metodami aktywnymi, scenkami, burzą mózgów, rysowaniem, przyklejaniem małych karteczek itp.

 

W niedziele 19.01.2020r. to był nasz ostatni dzień w którym wypełnialiśmy kartki zdobytą naszą wiedzą. Były to zajęcia podsumowujące naszą wiedzę. Na kartkach pisaliśmy co się nauczyliśmy, co nam się podobało, co nam nie przypadło do gustu i co byśmy zmienili podczas wyjazdu na Erasmus do jakiegoś innego kraju. Cudowną rzeczą było to, że każdy dostał koszulkę, na której zbieraliśmy podpisy i notatki od wszystkich uczestników. Na tych koszulkach można było się podpisać lub napisać coś miłego. Gdy zebraliśmy już podpisy kolory ubranych koszulek utworzyły litewską flagę i zrobiliśmy sobie zdjęcie na pamiątkę.

 

W poniedziałkowy dzień 20.01.2020 po śniadaniu wyruszyliśmy do Polski. Nasza podróż zaczęła się w autobusie, którym dotarliśmy do Warszawy. Potem przesiadka na pociąg i po krótkim czasie byliśmy w Pabianicach a tam każdy spotkał się z rodzicami i rozdzieliliśmy się w swoje strony.

 

Projekt ten pomógł nam się tam otworzyć. Stwierdziliśmy, że warto dobrze znać angielski by nauczyć się wiele o innych krajach. Pokonaliśmy swoją językową nieśmiałość i zrobiliśmy postępy w wiedzy finansowej.

Karolina

W dniach 11-20.01.2020 roku odbyła się wymiana pt. „Finance and You” na Litwie w miejscowości Kowno. W wymianie brało udział pięć państw: uczestnicy z Polski, Chorwacji, Litwy, Turcji oraz Rumunii.

 

Celem projektu było udoskonalenie naszej wiedzy na temat finansów oraz oszczędzania. Zajęcie odbywały się w sali konferencyjnej budynku Gminy Kowno, który mieścił się tuż obok naszego hotelu -  „Kaunas City”. Zdobywaliśmy wiedzę poprzez prezentacje multimedialne i wykłady,  gry planszowe o tematyce finansowej, pracę w grupach. W czasie przerw były organizowane integracyjne zabawy. Jedną z ciekawszych zabaw było zbudowanie potwora. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Dostaliśmy narysowanego potwora, którego mieliśmy odwzorować. Mojej grupie dopiero za trzecim razem udało się zbudować „żywego” potwora. Oglądaliśmy film o tematyce ekonomiczno – finansowej pt. „Big short”. Zobaczyliśmy jak wygląda giełda, poznaliśmy jak w sposób niewerbalny pokazać ile chcemy sprzedać akcji i za ile. Po tym wykładzie, wcieliliśmy się w role giełdowców i sprzedawaliśmy lub kupowaliśmy akcje. Ciekawym sposobem na przekazanie wiedzy o oszczędzaniu była wizyta w banku, gdzie zapoznaliśmy się z jego ofertą i poznaliśmy warunki pracy.

 

Oprócz nauki zwiedzaliśmy kraj. Byliśmy w Wilnie. Spacerowaliśmy pięknymi ulicami Kowna. Poznawaliśmy kulturę Litwy i innych krajów. Dzięki wieczorkom kulturowych, mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych potraw z tych krajów.  

 

Na zakończenie projektu każdy uczestnik dostał koszulkę, na której wszyscy się podpisywaliśmy lub pisaliśmy śmieszne zdania, które kojarzyły nam się z tymi osobami.

 

Dzięki takim wymianom przełamujemy barierę językową. Pragniemy poprawienia swoich umiejętności władania językiem angielskim. Zdobywamy doświadczenia pracy w zespole, które przyda nam się w dorosłym życiu.

Maria

Projekt po tytułem „Finance and you” odbył się na Litwie w mieście Kowno oddalonym od mojego miejsca zamieszkania o 631 km. Z tego względu podróż grupy polaków, do której należałam zaczęliśmy od jazdy pociągiem w kierunku Warszawa Zachodnia. Kiedy dojechaliśmy na miejsce  udaliśmy się na dworzec centralny, z którego autobus dowiózł nas prosto  do Kowna. Ostatnią naszą już nieco, krótszą wycieczką było dotarcie do hotelu Kaunas City.

 

Po zakwaterowaniu i rozpoczęciu pierwszych znajomości było zaplanowane spotkanie organizacyjne wszystkich uczestników. Zgromadzili się tam ludzie z Chorwacji, Turcji, Rumuni, Polski i Litwy. Po omówieniu zasad przez organizatorkę przeszliśmy do miłych zapoznawczych gier typu bingo. Następnie dobieraliśmy się w pary i na kopertach, które dostaliśmy umieszczaliśmy zainteresowania, portret  osoby z pary. Jak okazało się na koniec zadania kopertę należało przykleić na drzwi, aby nasz sekretny przyjaciel, który nas wylosuje następnego dnia wiedział gdzie mieszkamy i mógł nam robić niespodzianki. Zabawny zbieg okoliczności , ponieważ dziewczyna, z którą byłam w parze została moim sekretnym przyjacielem.

Kolejnego dnia poznaliśmy miejsce, w którym odbywały się wykłady, jak się okazało był to tak zwany rzut beretem, ponieważ  uniwersytet znajdował się tuż obok hotelu. Zasiadając pierwszy raz w Sali konferencyjne odczuwałam stres i nieśmiałość widząc tyle nowych twarzy. Na szczęście przełamywałam to podczas zadań związanych z wykładami, które miały na celu integracje i poznanie się z innymi osobami. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające.  Zawierały prezentacje na temat finansów, które prezentowaliśmy my- wszyscy uczestnicy, każda grupa danego kraju. Na jeden z wykładów poszliśmy do banku. Wyciągając wnioski z wykładów tworzyliśmy plakaty, notatki itp., a jak wiadomo w praktyce najlepiej się można czegoś nauczyć.

 

Nasz hotel znajdował się przy pięknej Alei Wolności, która była cudownie oświetlona świątecznymi lampkami. Wieczorne spacery w celach relaksu były jeszcze fajniejsze dzięki temu miejscu i dodawały mnóstwo energii na następny dzień.

 

Dzięki temu projektowi nie tylko  wzbogaciłam swoją wiedzę na temat finansów, ale tez poznałam wiele wspaniałych osób oraz wzbogaciłam swoje słownictwo.

Michał M.

Projekt "Finance and You" rozpoczął się wspólną podróżą pociągiem do Warszawy, gdzie przesiedliśmy się do autobusu i wyruszyliśmy w 7 godzinną podróż do Kowna. Po przybyciu na miejsce oraz rozpakowaniu się udaliśmy się do sali gdzie poznawaliśmy innych uczestników projektu Erazmus+. Przybyli oni z Turcji, Chorwacji, Rumuni oraz z Litwy. 

 

Od następnego dnia rozpoczęliśmy zajęcia na temat finansów i ekonomi, który toczył się do ostatniego dnia naszej przygody. Zajęcia odbywały się na różne sposoby. Oglądaliśmy filmy, przychodzili do nas goście, dyskutowaliśmy, graliśmy, pracowaliśmy w grupach i indywidualnie. Uczestnicy projektu  przedstawili swoje prezentacje. Wszystkie pokazane prace były bardzo interesujące i mogliśmy się dowiedzieć z nich bardzo dużo ciekawych informacji na temat ekonomi świata lub poszczególnych państw. 

Nie mogło też zabraknąć przeróżnych zabaw integracyjnych, przy których bawiłem się bardzo dobrze. Bardzo interesująca była prezentacja swojego kraju. Uczestnicy pokazywali nam swoje narodowe potrawy, stroje oraz różne ciekawostki na temat danego państwa. Było to super przeżycie dla nas ponieważ mogliśmy spróbować czegoś nowego i wiele się nauczyć. 

 

Cały projekt Erazmus+ był dla mnie niezwykłym przeżyciem ponieważ poznałem ludzi z innych krajów, mogłem poznać ich kulturę i co najważniejsze porozmawiać z nimi w języku anglielskim. Ten projekt dał mi bardzo dużo ponieważ pozwolił mi przełamać mój strach w rozmową w obcym języku. Po wyjeździe postanowiłem iż będę uczył się języka angielskiego oraz będę zdobywał większą wiedzę o roli i znaczeniu członkowstwa Polski w Unii Europejskiej.

 

Dziękuje całej kadrze, która się nami opiekowała podczas wyjazdu, organizatorom oraz wszystkim uczestnikom projektu Erazmus+.

Michał Z.

W dniach 11-20 stycznia uczestniczyłem w projekcie Erasmus+ pod nazwą ,,Finance and you'' który odbywał się w mieście Kowno na Litwie.

 

Głównym tematem wyjazdu były finanse i ekonomia. Na zajęciach nauczyłem się jak oszczędzać i inwestować pieniądze dziś i w  przyszłości. Poznawałem pierwsze kroki jak tworzyć firmę i własny biznes. 

 

Codziennie o godzinie 7.00  grupa wstawała na śniadanie, podczas którego lepiej poznawaliśmy się z uczestnikami projektu. Od godziny 9.00 do 13.00 uczestniczyliśmy w zajęciach. W trakcie lekcji mieliśmy różnego rodzaju gry i zabawy zespołowe, podczas których mogliśmy się nauczyć współpracy lub poznać kulturę innych państw, a także po prostu się dobrze bawić. 

 

Najciekawsze moim zdaniem były dni, w których podczas zajęć oglądaliśmy przygotowane prace innych grup. Były to prezentacje o współczesnych ekonomicznych książkach, filmach i znanych osobach. Uczestnicy zaprezentowali świetnie przygotowane prezentacje. Pokazali slajdy, zadawali pytania, rozdawali karty pracy. Młodzi ludzie z tak różnych krajów mogli przedstawiać swój punkt widzenia na omawiany temat.  Oglądałem omówienie fachowej literatury, zapoznałem się z krótkimi filmami o współczesnych ekonomicznych autorach. Dzięki prezentacjom dowiedziałem jakie są bieżące trendy w inwestowaniu, pogłębiłem wiedzę o różnych pojęciach i definicjach związanych z finansami: kapitał, zyski, akcje, inwestycje oraz poznałem i utrwaliłem wiele biznesowych słów po angielsku (purchase, stocks, assets, charge, debt, management, maintain, profit, interest, benefit, loan, mortgage i wiele innych). Dzięki pomysłowi, ze każda grupa musi zaprezentować swoją pracę  mogłem poznać problemy ekonomiczne z jakimi borykają się uczestnicy w swoich krajach. Po prezentacjach były zawsze ożywione dyskusje, w których porównywaliśmy różne sprawy w swoich krajach. Uczestnicy byli zawsze przygotowani i potrafili zaangażować do dyskusji innych. Bardzo podobała mi się prezentacja o książce „Bogaty ojciec, biedny ojciec” Do tego wyjazdu nie czytałem takich ekonomicznych opracowań, ale podczas Projektu zostałem zachęcony do poszerzania swojej wiedzy o finansach i ekonomi.

 

Po zajęciach szliśmy na obiad do lokalnej szkoły. Po obiedzie szliśmy na kolejne zajęcia które zaczynały się o 16.00. Na zajęciach panowała przyjaźń i wzajemna pomoc. Na zakończenie zajęć - podsumowaliśmy dzień i czytaliśmy anonimowe wiadomości. Często też mieliśmy różne zabawne wyzwania, które dostawaliśmy od innych uczestników. Zajęcia kończyły się o godzinie 18.30 a bezpośrednio po  nich szliśmy na kolację. Od godziny 19.00 wszyscy mieliśmy czas wolny, chyba że był wieczorek kulturowy. Wieczorki kulturowe polegały na tym ,żeby zaprezentować swój kraj, pokazać stroje ludowe, potrawy i tradycje.  Każdy z uczestników zawsze był zainteresowany, panowała tam bardzo miła atmosfera. Cały wyjazd uznaje jako udany i gdybym mógł to pojechał bym tam jeszcze raz. Przede wszystkim jednak poznałem wieku wspaniałych ludzi, z którymi spędziłem wiele cudownych chwil. 

Monika

Projekt „Finance and you” na Litwie rozpoczął się dla nas podróżą pociągiem i autokarem z Łodzi do Kowna. Późnym wieczorem dotarliśmy na miejsce i zakwaterowaliśmy się w hotelu w samym centrum miasta: Hotel Kaunas City. 

 

Już pierwszego wieczora uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym w hotelowym lobby. Gry i zabawy pozwoliły przełamać pierwsze lody, poznać się z prowadzącą zajęcia i innymi uczestnikami projektu, którzy przyjechali z Litwy, Chorwacji, Turcji i Rumuni.

Od następnego dnia rozpoczęliśmy zajęcia o tematyce finansowo – ekonomicznej. Wszystkie zajęcia były w Sali konferencyjnej w budynku tuż obok hotelu. Poznaliśmy zasady obowiązujące podczas projektu, plan kolejnych dni i poznawaliśmy się wzajemnie z innymi uczestnikami. 

 

Zajęcia były prowadzone różnymi metodami. Oglądaliśmy ekonomiczne filmy, prezentacje slajdów, uzupełnialiśmy karty pracy, słuchaliśmy wykładów, dyskutowaliśmy w grupach, graliśmy w gry planszowe. Ciekawą formą zajęć był pomysł aby każda narodowa grupa przedstawiła w formie prezentacji wybrane zagadnienie ekonomiczne. Obejrzeliśmy dzięki temu prezentacje o różnych książkach. My przedstawiliśmy analizę filmu ekonomicznego „Jak rodzi się bogactwo?” Po każdej prezentacji uczestnicy projektu zadawali pytania, dyskutowali, porównywali gospodarkę swoich krajów. Różnorodność metod pozwoliła nam poznawać podstawowe sposoby oszczędzania, inwestowania i dbania o domowy budżet. Bardzo ciekawą formą zajęć była wizyta w banku, gdzie zapoznaliśmy się z jego ofertą, sposobem pracy i ze świadczonymi usługami. Podczas jednego z wykładów zapoznaliśmy się z pracą maklerów giełdowych, kupowaliśmy i sprzedawaliśmy akcje – bawiąc się w parkiet giełdowy.

 

Oczywiście projekt to nie tylko zajęcia edukacyjne. Zwiedziliśmy Kowno i Wilno. Spacerowaliśmy nad Niemnem. Chodziliśmy na stołówkę do pobliskiej szkoły na smaczne posiłki. I co najważniejsze poznawaliśmy innych uczestników. Prowadząca dbała o poziom energii całej grupy i wplatała pomiędzy zajęcia przeróżne zabawy integracyjne. 

 

Projekt zdecydowanie pomógł uczestnikom na przełamywanie bariery językowej. Początkowa nieśmiałość powoli ustępowała i każdego kolejnego dnia uczestnicy lepiej komunikowali się w języku angielskim.

Sandra

W dniach 11-20.01.2020 roku odbył się projekt ,,Finance and you” w miejscowości Kowno na Litwie. 

 

11 stycznia

Podróż do Kowna. Pociągiem do Warszawy a potem autobusem do Kowna. Wieczorek integracyjny w hotelowej jadalni i zapoznanie się z innymi uczestnikami. W wymianie brały udział inne kraje takie jak: Chorwacja, Litwa, Turcja i Rumunia.

 

 12 stycznia

Celem projektu było wzbogacenie naszej wiedzy o finansach i oszczędzaniu. Zajęcia odbywały się w budynku gminy Kowno, który znajdował się obok hotelu (Hotel Caunas City). Pierwsze zajęcia obejmowały zasady obowiązujące podczas projektu i przydział róznych zadań dla poszczególnych grup.

 

13 stycznia

Podczas zajęć oglądaliśmy prezentację książek o ekonomii i finansach. Grupa z Litwy i Chorwacji opowiadała o przeczytanej przez nich literaturze biznesowej. Przekazywaną nam wiedzę zdobywaliśmy poprzez gry, wykłady oraz filmy o biznesie. W czasie przerw były organizowane gry oraz zabawy integracyjne mające na celu lepsze zapoznanie się  z uczestnikami projektu. Wieczorem odbyły się spotkania mające na celu zapoznanie się z kulturą innych krajów. Był to wieczorek o Polsce i Litwie.

 

14 stycznia

Tego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Wilna, gdzie spacerowaliśmy i zwiedzaliśmy stolicę Litwy.

 

15 stycznia 

Odwiedziliśmy bank w Kownie, poznaliśmy jego oferty i warunki pracy. Po południu, na zajęciach, obejrzeliśmy prezentację grupy z Turcji oraz przedstawiliśmy naszą prezentację o tym jakie cechy charakteru musi mieć biznesmen. Zaangażowaliśmy innych uczestników do pracy nad wizerunkiem inwestora i biznesmena.

 

16 stycznia

Podczas zajęć obejrzeliśmy film Big Short oraz film instruktażowy o pracy Giełdy. Zobaczyliśmy jak wygląda giełda i jak w sposób niewerbalny pokazać ile chcemy sprzedać akcji i za ile. Następnie graliśmy w kupno i sprzedaż akcji.

 

17 stycznia 

W tym dniu zostaliśmy zapoznani z instrukcją gry Cashflow i wielokrotnie w różnych grupach w nią zagraliśmy. Był to świetny pomysł na naukę jak planować swoje wydatki. Wieczorem obejrzeliśmy prezentację grupy z Turcji o ich kraju. Spróbowaliśmy pysznych tureckich przysmaków.

Oczywiście poza nauką mieliśmy czas wolny na zwiedzanie i poznawanie architektury Kowna.

 

18 stycznia

Tego dnia spotkaliśmy się z koordynatorka Projektu i załatwialiśmy formalne sprawy związane z kosztami dojazdu i ewaluacją projektu. 

 

19 stycznia

Ostatniego dnia odbyły się zajęcia podsumowujące. Określaliśmy w jakim stopniu wzrosły nasze kompetencje w różnych obszarach. Porównywaliśmy swoje oczekiwania i obawy zapisane pierwszego dnia z tym wszystkim co się wydarzyło przez ten intensywny tydzień. Ustaliliśmy, w jaki sposób opowiemy o projekcie innym młodym ludziom w Polsce. Projekt zdecydowanie pomógł nam przełamać barierę językową i poprawić nasze umiejętności języka angielskiego oraz poznać osoby z innych krajów.

Wiktoria

W dniach 11-20.01.2020 roku odbyła się wymiana o nazwie " Finance and You "na Litwie w Kownie. W tym projekcie uczestniczyło pięć państw poza Polską były tam inny uczestnicy z : Rumuni, Litwy, Turcji i Chorwacji. Celem wymiany było nabycie nowej wiedzy na temat finansów i doskonalenie tej którą już posiadaliśmy.

 

Do Kowna dotarliśmy póznym wieczorem podróżując pociągiem z Łodzi do Warszawy a następnie autokarem do miejsca docelowego. Nasz hotel " Hotel Kaunas City" znajdował się w samym centrum miasta na przepięknej Aleji Laisves. Po przybyciu do hotelu dostaliśmy ciepłą kolację i mieliśmy chwilę czasu na zakwaterowanie się i odświeżenie w pokojach, jeszcze tego samego dnia w hotelowym lobby mieliśmy krótkie zajęcia zapoznawcze z innymi uczestnikami oraz z panią prowadzącą zajęcia.

 

Od następnego dnia zajęcia odbywały się w dużej sali konferencyjnej tuż obok naszego hotelu. Sala znajdowała się w budynku Gminy Kowno. Poznaliśmy tam zasady wymiany, plan zajęć na kolejne dni. Wiedzę zdobywaliśmy poprzez pracę w grupach na dany temat, gry,wykłady  i prezentacje o tematyce finansowej a także przez rozmowy z innymi bardziej doświadczonymi w tej dziedzine uczestnikami. W trakcie zajęć mieliśmy też szansę poznać się z innymi i dowiedzieć się nieco więcej o naszych nowych znajomych. W przerwach między zajęciami mieliśmy czas aby coś zjeść bądz napić się ciepłego napoju, ale były też organizowane gry integracyjne które miały na celu rozluznić atmosferę i zredukować stres który na pewno dużo uczestników zwłaszcza tych których to była pierwsza wymiana odczuwało. Jedne z moich ulubionych zajęć odbyły się w banku gdzie wysłuchaliśmy wykładu pani tam pracującej oraz poznaliśmy jak prosperuje taki bank w mieście Kowno. Między innymi na innych zajęciach poznaliśmy jak działa giełda i porównywaliśmy gospodarkę naszego państwa z państwami pozostałych uczestników.

 

Poza nauką mieliśmy też dzień wolny na zwiedzanie i parę godzin w różne dni między zajęciami. W wolny dzień zwiedziliśmy Wilno i jak największą część Kowna. Spacerowaliśmy nad Niemnem oraz poznawaliśmykulturę tego pięknego kraju.

 

Posiłki jadaliśmy na stołówce w pobliskiej szkole, niektóre były bardzo dobre niektóre mniej wiadomo nie każdy wszystko lubi ale mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych litewskich dań co było wielkim plusem.

 

Na zakończenie projektu dostaliśmy koszulki na których każdy się podpisywał lub opisywał sytuacje które kojarzyły mu się z daną osobą,  a potem zrobiliśmy grupowe zdjęcie w tych koszulkach.

 

Dzięki tej wymianie poznałam wiele wspaniałych i niesamowitych osób, przełamałam barierę językową oraz dużo się nauczyłam na temat finansów.

GALLERY/GALERIA:

 

 

W dniach 11-20.01.2020 roku odbyła się wymiana pt. „Finance and You” na Litwie w miejscowości Kowno. W wymianie brało udział pięć państw: uczestnicy z Polski, Chorwacji, Litwy, Turcji oraz Rumunii.
 Celem projektu było udoskonalenie naszej wiedzy na temat finansów oraz oszczędzania. Zajęcie odbywały się w sali konferencyjnej budynku Gminy Kowno, który mieścił się tuż obok naszego hotelu -  „Kaunas City”. Zdobywaliśmy wiedzę poprzez prezentacje multimedialne i wykłady,  gry planszowe o tematyce finansowej, pracę w grupach. W czasie przerw były organizowane integracyjne zabawy. Jedną z ciekawszych zabaw było zbudowanie potwora. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Dostaliśmy narysowanego potwora, którego mieliśmy odwzorować. Mojej grupie dopiero za trzecim razem udało się zbudować „żywego” potwora. Oglądaliśmy film o tematyce ekonomiczno – finansowej pt. „Big short”. Zobaczyliśmy jak wygląda giełda, poznaliśmy jak w sposób niewerbalny pokazać ile chcemy sprzedać akcji i za ile. Po tym wykładzie, wcieliliśmy się w role giełdowców i sprzedawaliśmy lub kupowaliśmy akcje. Ciekawym sposobem na przekazanie wiedzy o oszczędzaniu była wizyta w banku, gdzie zapoznaliśmy się z jego ofertą i poznaliśmy warunki pracy.
Oprócz nauki zwiedzaliśmy kraj. Byliśmy w Wilnie. Spacerowaliśmy pięknymi ulicami Kowna. Poznawaliśmy kulturę Litwy i innych krajów. Dzięki wieczorkom kulturowych, mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych potraw z tych krajów.  
Na zakończenie projektu każdy uczestnik dostał koszulkę, na której wszyscy się podpisywaliśmy lub pisaliśmy śmieszne zdania, które kojarzyły nam się z tymi osobami.
Dzięki takim wymianom przełamujemy barierę językową. Pragniemy poprawienia swoich umiejętności władania językiem angielskim. Zdobywamy doświadczenia pracy w zespole, które przyda nam się w dorosłym życiu. 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto