Ancient Wisdom for Modern Times: Sacred Self - szkolenie w Wielkiej Brytanii

W dniach 3 - 12 grudnia 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Aleksandra, Agnieszka, Katarzyna oraz Maciej uczestniczyli w szkoleniu „Sacred Self – the ancient wisdom for the modern Times", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w Forest of Dean w Wielkiej Brytanii.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Aleksandra

W dniach 04.12.2019 – 12.12.2019 uczestniczyłam w projekcie „Sacred Self – the ancient wisdom for the modern Times”.

 

Trening odbył się w Wielkiej Brytanii i dotyczył kwestii roli sfery sacrum w życiu. Przez 10 dni mieszkaliśmy w centrum Asha Centre położonym w pięknej cichej okolicy pod lasem Forest of Dean. Prowadzone warsztaty skłaniały do refleksji nad sobą, swoimi wartościami i relacjami z innymi ludźmi. Zachęcały do wymiany myśli i doświadczeń. Poznaliśmy też kulturowy wymiar religii, m. in. biorąc udział w mszy w kościele anglikańskim i odwiedzając miejscowy jarmark bożonarodzeniowy. Obejrzeliśmy spektakl na podstawie klasyki literatury brytyjskiej – „Opowieści wigilijnej”.

 

Niezwykle cennym doświadczeniem były dla mnie warsztaty ze śpiewu prowadzone przez zawodową wokalistkę oraz warsztaty aktorskie doskonalące sztukę wymowy. Mieliśmy też warsztaty z technik mindfulness – myślę, że założenia tej praktyki przyniosą wiele pozytywnych zmian w tym, jak przeżywam swoje życie. Zajęcia dotyczące osobowości i temperamentu pomogły mi lepiej zrozumieć moje relacje z innymi. Na zakończenie przygotowaliśmy w grupach własną ceremonię – było to doświadczenie bardzo inspirujące, a ponadto pozwoliło mi rozwinąć umiejętność pracy w zespole. Miałam też okazję uczestniczyć w warsztatach tańca 5 rytmów, a każdy dzień zaczynałam od sesji jogi – mam nadzieję że uda mi się kontynuować tę praktykę.
Organizatorzy kursu to ludzie pełni pasji i niezwykle serdeczni. Szybko poczuliśmy się tam jak w domu, co sprzyjało wzajemnemu zaufaniu, otwartości i życzliwości.

 

Udział w warsztatach był okazją do poprawy umiejętności komunikacyjnych i językowych, zawarcia międzynarodowych znajomości, poznania kultury brytyjskiej, a podczas wieczoru międzykulturowego także innych krajów. Nasza grupa z Polski przygotowała z tej okazji tradycyjny barszcz i placki ziemniaczane, rozdaliśmy też polskie słodycze i upominki przygotowane przez Stowarzyszenie Sztukater.

 

Interesuje mnie tematyka projektu, a przekonałam się, że jej znaczenie w życiu jest współcześnie niedoceniane. Mam nadzieję, że uda mi się wziąć udział w pozostałych częściach warsztatów, które odbędą się w przyszłym roku.

 

Poniżej przedstawiam skrócony program projektu:

4.12 poznawanie siebie nawzajem, cele dotyczące kursu, międzykulturowy wieczór
5.12 ciało, duch i dusza – hinduizm i chrześcijaństwo, spacer po lesie, wspólne śpiewanie z Elle Holiday
6.12 święty tekst: ewangelia wg św. Jana, techniki wymowy , medytacja z mantrą, spektakl „Opowieść wigilijna”, wieczór w lokalnym pubie
7.12 warsztat mindfulness, film „A Man called horse”
8.12 jarmark bożonarodzeniowy w Bath, msza w opactwie w Bath
9.12 osobowość jako maska, cztery temperamenty, techniki rozwoju duchowego, taniec 5 rytmów
10.12 przygotowywanie i prezentacja ceremonii
11.12 podsumowanie, wieczór pożegnalny

Agnieszka

Podczas dwóch pierwszych tygodni grudnia, tj. 03.12.2019-12.12.2019 odbyła się wymiana Ancient Wisdom for Modern Times: Sacred Self. Polskę reprezentowało czterech uczestników; Agnieszka z Lublina, Kasia z Krakowa, Ola z Wrocławia oraz Maciek z Warszawy. Projekt miał miejsce w Asha Centre, w Forest of Dean, niedaleko miejscowości Gloucester, znajdującej się w Anglii.

 

Uczestnicy z ośmiu krajów; Polska, Grecja, Estonia, Litwa, Hiszpania, Włochy, Bułgaria oraz Wielka Brytania spotkali się w miejscowości Gloucester, skąd odebrał ich bus bezpośrednio do Asha Centre. Po długiej podróży, o godzinie 18:30 wszyscy uczestnicy zawitali do Asha. Wolontariusze z Asha pomogli uczestnikom z bagażami oraz przydzielili im odpowiednie pokoje. Uczestnicy zostali przydzieleni do domków 4-7 osobowych, każdy domek reprezentowany był przez innego pisarza lub poetę, np. George’a Elliota, Thomas’a Hardy’ego czy Agathę Christie. Uczestników rozdzielono według płci i wieku. Podczas pierwszego wieczoru wolontariusze z Asha przygotowali przepyszną kolację, a następnie koordynatorzy zebrali bilety od uczestników projektu.

 

Pierwszy dzień rozpoczął się od wycieczki po całym obiekcie. Trenerzy; Alexander i Adrien przedstawili uczestnikom historię Asha, omówili poszczególne miejsca takie jak główny dom, ogród, poinformowali również o zasadach panujących w Asha. Następnie rozpoczęły się pierwsze warsztaty, które miały na celu zapoznanie się uczestników ze sobą, zapamiętanie imion i krótkie przedstawienie się. Pierwszy dzień poświęcony był także temu, z jakimi pomysłami i oczekiwaniami przyjechali uczestnicy. Wieczór to czas przygotowań do wieczoru międzynarodowego. Polska grupa przyjechała z częścią gotowych już pomysłów, np. słodycze oraz upominki przygotowane przez wolontariuszy Sztukatera. Podczas wieczoru wszystkie kraje zaprezentowały swoją kulturę poprzez tradycyjne potrawy i przekąski oraz narodowe tańce i muzykę.

 

Podczas drugiego dnia uczestnicy zapoznali się z konceptem dwóch religii; Chrześcijańskiej oraz Hinduizmu. Po południu wybrali się na wycieczkę do pobliskiego lasu, dzięki czemu poznali bliżej okolicę i jej historię. Kolejna część warsztatów to analiza tekstu biblijnego. Wieczorem pojawił się gość specjalny, Elle Holliday, która przygotowała zajęcia ze śpiewu. Wszyscy uczestnicy chętnie brali udział w zajęciach wokalnych.

 

Myślą przewodnią trzeciego dnia było oświecenie. Uczestnicy zdobyli wiedzę dotyczącą tego, w jaki sposób można osiągnąć wewnętrzny spokój. Trenerzy prowadzili zajęcia aktorskie, dzięki którym uczestnicy otrzymali wyraźny obraz czym jest oświecenie. Zostali zapoznani z technikami medytacji, dlatego kolejna sesja to czas na przemyślenia i wędrówkę w głąb siebie. Wieczorem grupa odwiedziła lokalny dom kultury, w którym odbywało się przedstawienie teatralne; Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa. Było to niesamowite doświadczenie, ponieważ na widowni było wiele osób o specjalnych potrzebach. Uczestnicy mieli okazję na interakcję z nimi. Dzień zakończył się w lokalnym barze, gdzie uczestnicy mieli możliwość wysłuchania koncertu lokalnego zespołu oraz wspólnej zabawy i integracji.

 

Piątego dnia odbyły się warsztaty z gościem specjalnym dotyczące medytacji mindfulness. Uczestnicy zapoznali się z tradycjami buddyjskimi, poznali ćwiczenia i techniki medytacji oraz mieli czas na własne refleksje. Wieczór spędzili oglądając wspólnie film „A man Called Horse”.

 

W niedzielę odbyła się wycieczka do Bath, największym mieście w Somerset, znane z rzymskich łaźni. Uczestnicy zostali oprowadzeni po mieście, gdzie akurat odbywał się Targ świąteczny, a także wspólne śpiewanie kolęd. Następnie był czas wolny, który można było spędzić na dalszym eksplorowaniu miasta. Po południu grupa wzięła udział w specjalnej mszy w przepięknej katedrze w Bath.

 

Dzień siódmy był poświęcony rozwijaniu osobowości. Adrien, trener podczas projektu przedstawił nam koncepcję przybierania masek w zależności od tego, z jakim typem osobowości można się utożsamić. Uczestnicy poznali cztery temperamenty; sangwinik, choleryk, melancholik i flegmatyk, odbyły się także warsztaty aktorskie, które pomogły zrozumieć to zagadnienie. Wieczór poświęcony był refleksjom na temat dotychczasowych warsztatów i relacji w grupie.

 

Dwa ostatnie dni skupiały się na finałowym wydarzeniu projektu, jakim była oficjalna ceremonia. Uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup i każda z grup sumiennie przygotowywała własną część ceremonii. Każda grupa wybrała temat, który najbardziej ich zaciekawił i rozwinął i poświęcili swoją część uroczystości na właśnie ten konkretny temat. Było to swego rodzaju podsumowanie i zwieńczenie całego projektu i czas na refleksję odnośnie tego, jaką wiedzę uczestnicy zdobyli podczas tych niespełna dwóch tygodni. Ostatniego wieczoru uczestnicy spędzali wspólnie czas i wspominali najpiękniejsze momenty spędzone w Asha.

Maciej

Gloucester Forest of Dean, 3-12 grudnia 2019

 

Asha Center, w którym projekt się odbywał, to miejsce o charakterze ekumenicznym i omnicznym, a więc jest otwarte na różnorodność ludzkiej religijności, od animizmu i szamanizmu aż po wielkie religie monoteistyczne. Tematem warsztatów były właśnie punkty łączące zarówno ezoterykę, jak i dogmę buddyzmu, hinduizmu i chrześcijaństwa.

 

Centrum mieści się w Forest of Dean, miejscu dla wielu kultowym. To właśnie okoliczne lasy pobudzały wyobraźnię J.R.R. Tolkiena, który pisał tu swoje powieści. W lasach mieszkają także współcześni druidzi, którzy od czasu do czasu uczestniczą w wydarzeniach ośrodka.

 

Codzienne zajęcia zaczynały się już wraz ze wschodem słońca. Dla chętnych, właśnie wtedy odbywała się praktyka jogi.

 

W wydarzeniu uczestniczyło około 40 osób. 10 narodowości z całej Europy w zróżnicowanym wieku. Warsztaty prowadzone były przez profesjonalnych aktorów, Adriana i Alexandra, których doświadczenie teatralne okazało się niezwykle przydatne nie tylko po to, aby przełamać nieśmiałość (prawie wszyscy uczestnicy spotkali się po raz pierwszy w życiu i po raz pierwszy odwiedzali Asha Center), ale też by ułatwić nam zrozumienie tematyki spotkań i poprowadzić nas ku „oświeceniu”. Alexander, jeden z prowadzących, zestawiał święte teksty wedyjskie i chrześcijańskie, ukazując zaskakujące podobieństwa i powiązania i uświadamiając, że mistyczne oświecenie, jakiego doświadczył Budda, jest dostępne dla każdego, a wielkie księgi hinduizmu i chrześcijaństwa mają to samo przesłanie.

 

Poznawaliśmy także starożytną teorię czterech żywiołów i jej pochodną – teorię czterech osobowości, która bezpośrednio odnosi się do ludzkiego życia.

 

Poza warsztatami teatralnymi mieliśmy także profesjonalne warsztaty ze śpiewu, pokazy Reiki, wieczory z grami i taneczne. Mieliśmy też okazję zwiedzić okolicę. Poza spacerami do okolicznych lasów byliśmy na przedstawieniu teatralnym, w pobliskim pubie i kościele. Udało nam się odwiedzić Bath i ośrodek dla osób niepełnosprawnych.

 

Na zakończenie zostaliśmy podzieleni na cztery grupy. Każda grupa miała za zadanie przygotować końcową ceremonię, która tematyką odwoływać się miała do omawianych tematów: Przedstawić drogę jednostki ku świętości.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Skomentuj - Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto