Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Racism Tools - szkolenie we Francji

W dniach 2 - 10 grudnia 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Antoni, Karolina oraz Michał uczestniczyli w szkoleniu „Racism Tools", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Noisy-le-Grand w we Francji.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Antoni

W dniach 2-10 grudnia 2019 roku uczestniczyłem w projekcie o tytule 'Racism Tools' realizowanym w mieście niedaleko Paryża, Noisy-le-Grand. Tematem projektu był rasizm. Państwa uczestniczące w projekcie to: Polska, Turcja, Rumunia, Bułgaria, Francja oraz Niemcy.

 

Pierwszego dnia wyjechaliśmy w nocy, ponieważ musieliśmy dostać się na lotnisko w Krakowie. Z Balic mieliśmy bezpośredni lot na lotnisko Beauvais oddalonego od Paryża godzinę drogi busem. Z lotniska musieliśmy samodzielnie dostać się do Paryża, a następnie do hotelu w Noisy-le-Grand, jednak z pomocą ludzi, którzy okazali się bardzo pomocni nie stanowiło to dla nas problemu.

 

Podczas pobytu uczestniczyliśmy w różnych warsztatach mających na celu przybliżenie problemu rasizmu oraz sposobów przeciwdziałania mu. Pracowaliśmy najczęściej w mniejszych grupach co pozwalało na lepszą integrację uczestników. Zadania projektowe nie były monotonne gdyż organizatorzy zadbali o różnorodność np. odgrywaliśmy różne scenki.

 

Na szczególną uwagę zasługują również posiłki które były nam serwowane. Zarówno śniadanie, obiad jak i kolacja były wyśmienite oraz dostosowane do preferencji uczestników. Śniadania były tak dobre że wstawanie rano stało się łatwiejsze.

 

Kolejnym ważnym aspektem erasmusa była także integracja i poznawanie innych kultur, czego również nie zabrakło na projekcie. Okazją do spróbowania tradycyjnych przysmaków krajów partnerskich (i nie tylko ponieważ w skład grupy niemieckiej wchodziły osoby różnej narodowości) był wieczorek kulturowy.

 

Mieliśmy także kilka dni luźniejszych oraz jeden dzień wolny który spędziliśmy w Paryżu. Niestety podczas naszego pobytu w Paryżu panował strajk i komunikacja miejska była bardzo ograniczona, dlatego do Paryża udaliśmy tylko jeden raz. Zwiedzanie odbywało się na własną rękę, jednak dzięki pomocy naszych francuskich koleżanek mieliśmy bardzo ułatwione zadanie.

 

Bardzo pozytywnie oceniam ten wyjazd. Poznałem wspaniałych ludzi z którymi utrzymuje nadal kontakt. Dzięki zaangażowaniu organizatorów zdobyłem też wiedzę praktyczną jak i merytoryczną dotyczącą rasizmu.

Karolina

12 grudnia 2019r. około godziny 14, cała polska grupa (Karolina, Antoni, Michał) przybyła do hotelu Ibis znajdującego się w Noisy-le-Grand we Francji. Zmęczeni po wielogodzinnej podróży, która składała się z: przejazdu busem z Rzeszowa do Krakowa, lotu samolotem z Krakowa do Beauvais, kolejnego przejazdu busem z lotniska do Paryża, a później podróży pociągiem z jedną przesiadką do Noisy-le-Grand, udaliśmy się do swoich pokoi. Antoni i Michał zostali przydzieleni do pokoju z chłopcem z Bułgarii, natomiast Karolina z dwiema dziewczynami z Niemiec. My przybyliśmy jako pierwsi, współlokatorzy dołączyli dopiero wieczorem. Jak się okazało, dzielenie pokoju z nieznanymi osobami było niezapomnianą przygodą. W projekcie brały udział osoby z Polski, Turcji, Bułgarii, Rumunii, Niemiec i Francji, więc była to doskonała okazja na zawiązanie międzynarodowych znajomości.

 

Jeszcze tego samego dnia o godzinie 18 spotkaliśmy się w hotelowym lobby z osobami, które dotarły już na miejsce. Poznaliśmy naszych trenerów – niesamowicie otwarte osoby, pełne entuzjazmu i podchodzące z pasją do tego, co robią. Wspólnie udaliśmy się na kolację do miejsca, w którym później odbywały się wszystkie nasze posiłki, oprócz śniadania, które zawsze jedliśmy w hotelu. Lunch i kolacja były codziennie w godzinach: 13 i 19. Po projekcie podziękowaliśmy pani, która je przyrządzała, ponieważ były bardzo smaczne. Zawsze starała się uwzględnić wymagania żywieniowe każdego z uczestników, dlatego niektóry potrawy były przygotowywane dla wegetarianów.

 

Po śniadaniu udawaliśmy się na nasze pierwsze zajęcia w specjalnej sali, niedaleko naszego hotelu. Stawialiśmy się tam na godzinę 9:30 i z reguły zaczynaliśmy je jakąś krótką „grą”, aby nieco się rozbudzić. Nigdy nie wiedzieliśmy, co czeka nas danego dnia. Były to różne formy aktywności: praca w grupach (bardzo dużo zajęć tego typu), dyskusje, wykłady, prezentowanie własnych projektów, które wspólnie tworzyliśmy. Nie było czasu na nudę. Nasi trenerzy dbali o to, aby każdy miał szansę się wypowiedzieć, zawsze zachęcali do brania udziału w dyskusjach. Temat, nad którym debatowaliśmy i nad którym skoncentrowane były nasze zajęcia, to oczywiście problem rasizmu, czyli poważnego globalnego problemu. Dowiedzieliśmy się, czym dokładnie on jest, jakie są jego przejawy, jak należy sobie z nim radzić, jak wspierać jego ofiary i oczywiście – jak go zwalczać. Każdy mógł podzielić się własnym doświadczeniami, przedstawić, jak wygląda ten problem w jego państwie. Jednym z naszych zadań do pracy w grupie było stworzenie „planu” idealnego kraju, gdzie wykazaliśmy się niezwykłą kreatywnością. Kolejnym zdaniem i zarazem świetnym doświadczeniem było wymyślenie i odegranie sceny z życia codziennego, która miała zawierać akt rasizmu. Po zaprezentowaniu swoich pomysłów przez grupy, każdy mógł powiedzieć, jak należy właściwie zachować się, kiedy jest się świadkiem rasizmu.

 

7 grudnia mieliśmy dzień wolny. Połączyliśmy się w grupy i mieliśmy okazję wspólnie odwiedzić Paryż. Naszej grupie, złożonej z trzech osób z Polski, jednej z Turcji i jednej z grupy niemieckiej, towarzyszyły dwie Francuzki, za co serdecznie im podziękowaliśmy, ponieważ dzięki nim mieliśmy okazję zwiedzić to wspaniałe miasto.

 

W niedzielę, czyli 8 grudnia, zajęcia obywały się w sali hotelowej i były prowadzone przez pana z French Refugee Council. Dowiedzieliśmy się, czym dokładnie zajmuje się ta organizacja i zdobyliśmy cenną wiedzę o uchodźcach: dlaczego często odbierani są negatywnie, dyskryminowani i jak można ich wspierać; co należy zrobić, aby pomóc im aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym w miejscu, w którym się znaleźli. W grupach mieliśmy za zadanie przygotować informacje dotyczące: powodów, dla których ludzie opuszczają lub uciekają z rodzinnych krajów; dlaczego nie wszyscy odbierają ich negatywnie; co należy zrobić, aby pomóc im zjednoczyć się ze nową społecznością i kogo włączyć w te działania oraz możliwe skutki wdrożenia w życie naszych planów. Następnie każda z czterech grup prezentowała swoje pomysły. Posiłki w ten dzień również odbywały się w hotelu.

 

Po tej aktywności, mogliśmy zaprezentować swoje organizacje, co polska grupa zrobiła na wieczorze kulturowym (który odbył się kilka dni wcześniej), przy okazji wręczania prezentów przygotowanych przez naszą organizacje dla pozostałych uczestników projektu.

 

W poniedziałek mieliśmy okazję podzielić się własnymi przemyśleniami na temat projektu, powiedzieć coś miłego osobom, które poznaliśmy i napisać krótkie wiadomości do kogo chcieliśmy. Wieczorem miała miejsce specjalna kolacja i ceremonia rozdania uczestnikom ich Youthpass’ów, które będziemy mogli wykorzystać w przyszłości.

 

We wtorek o godzinie 7:30, po śniadaniu, opuściliśmy hotel z niektórymi osobami, które również udawały się na lotnisko Charles de Gaulle. Wylecieliśmy z Francji około godziny 13, a w Krakowie wylądowaliśmy około godziny 15, skąd udaliśmy się do Leżajska.

 

Była to niezapomniana przygoda, pełna pozytywnych wrażeń. Każdy z nas chciałby ją powtórzyć.

Michał

W dniach 2-10 grudnia 2019 roku miałem okazję wziąć udział w szkoleniu „Racism Tools” w ramach programu Erasmus+, zorganizowanym przez organizację FNAFA w podparyskim Noisy-le-Grand.

 

Głównym tematem szkolenia były przyczyny rasistowskich postaw w społeczeństwach Europy oraz sposoby im zapobiegania. Codzienne interesujące zajęcia pozwoliły mi na uświadomienie sobie skali problemu dyskryminacji. Ponadto na nowo nauczyły mnie takich wartości jak szacunek do drugiego człowieka oraz podchodzenie do każdego bez uprzedzeń. Ciekawe prezentacje oraz konferencje bardzo profesjonalnie i rzeczowo tłumaczyły znaczenie pojęć związanych z tematem szkolenia oraz wyjaśniały sporne kwestie, takie jak różnice pomiędzy uchodźcami a ludźmi ubiegającymi się o azyl. Warto również wspomnieć o spotkaniu z French Refugee Council, organizacją zajmującą się pomocą wyżej wspomnianym osobom. Wywarło ono na mnie niesamowite wrażenie oraz zmotywowało mnie do podjęcia pracy w celu czynienia świata lepszym miejscem.

Jedna Erasmus+ to nie tylko szkolenia i codzienne zajęcia. To przede wszystkim ludzie. W czasie mojego pobytu we Francji poznałem wiele wspaniałych osób, zarówno z kraju nad Sekwaną, jak i z Turcji, Bułgarii, Rumunii ale także reprezentujących Niemcy ludzi z Ukrainy, Egiptu, Pakistanu i Indii. Ich obecność uczyniła mój pobyt jeszcze przyjemniejszym. Ponadto dała mi okazję do ćwiczenia umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Chciałbym również podkreślić wielką życzliwość i otwartość organizatorów szkolenia, na których mogłem liczyć w każdej sytuacji.

 

Na koniec chciałbym dodać parę słów o poznanej przeze mnie okolicy. Noisy-le-Grand to miasto o bardzo ciekawej architekturze. Polecam każdemu odwiedzenie oktagonalnej Areny Picassa z okrągłymi kamienicami oraz Przestrzeni Abraxasa – miejsca, gdzie kręcono ujęcia do filmu „Igrzyska Śmierci”. Jednak jeszcze większe wrażenie wywarł na mnie Paryż. Chwile spędzone pod Łukiem Triumfalnym, Wieżą Eiffla, na Polach Elizejskich czy w Luwrze to wspomnienia które pozostaną ze mną na zawsze.

 

Podsumowując, chciałbym podkreślić, że we Francji spędziłem naprawdę wspaniały tydzień. Gorąco polecam każdemu wzięcie udział w projekcie Erasmus+.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial