Human library - szkolenie we Włoszech

W dniach 18 - 23 listopada 2019 r. wolontariuszki Stowarzyszenia Sztukater - Agnieszka, Barbara, Julita, Paulina oraz Wiktoria uczestniczyły w szkoleniu „Human Library", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Pescara we Włoszech.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZEK.

 

Agnieszka

W listopadzie 2019 r. uczestniczyłam w projekcie zatytułowanym Human Library. Uczestnicy spotkali się w środkowo-wschodnich Włoszech, na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, w niewielkim jednakże bardzo klimatycznym miasteczku Pescara. Przez sześć dni zgłębialiśmy wiedzę z zakresu różnorodności, równości i integracji oraz świadomości kulturowej uczestników grup w których na co dzień przebywamy lub w przyszłości będziemy przebywać.

 

Pierwszego dnia trenerzy różnych narodowości prowadzili zajęcia które miały na celu wzajemne poznanie się uczestników oraz integrację grupy.

 

Kolejne dwa dni poświęcone były technicznym aspektom projektu. Dowiedzieliśmy się jak zrodził się pomysł na założenie Organizacji Human Library, kto jest jej twórcą i jak przez lata ewaluowała i rozwijała się strategia tej niezwykłej platformy. Osoby prowadzące spotkanie, krok po kroku przeprowadzały nas przez kolejne etapy wtajemniczenia szczegółowo analizując strukturę organizacji. Uczyliśmy się na czym polega odpowiednie przygotowanie żywej książki, jaka jest rola bibliotekarza oraz jak wyznaczyć granice czytelnika.

 

Następnie przeszliśmy do części praktycznej. Na konkretnym przykładzie poznaliśmy zasady działania i sposób organizowania wydarzeń podczas których dochodzi do spotkania czytelnika i żywej książki. Na tym etapie poszerzaliśmy swoje wiadomości o wiedzę z zakresu przygotowania eventów tematycznych. W odniesieniu do wcześniej wymyślonych przykładów zadawaliśmy sobie pytania – gdzie, kiedy i kto będzie naszym odbiorcą? Zastanawialiśmy się nad aspektami prawnymi (ubezpieczenie, zezwolenie) oraz technicznymi związanymi z organizacją imprez.

 

Ostatni etap polegał na przygotowaniu eventu przez uczestników projektu w miejscu, gdzie spotykaliśmy się każdego dnia. Nasze youth center na jeden wieczór zmieniło się w Human Library. Podzieliliśmy się na grupy, były książki, bibliotekarze i osoby odpowiedzialne za przygotowanie wystroju sal, plakatów, folderów informujących o spotkaniu. Organizacja goszcząca - Movimentazioni Europa, wykreowała stronę na facebooku zapraszającą mieszkańców Pescary do udziału w wydarzeniu w roli czytelników.

 

Dla mnie był to niezwykły czas pełen nowych wrażeń i niezwykłych emocji. To było moje pierwsze spotkanie z tematem Human Library i choć wcześniej nic nie wiedziałam o tej organizacji, cieszę się, że poznałam taki sposób dialogu społecznego. Podczas warsztatów, kiedy wymyślaliśmy zagadnienie z naszego codziennego życia do wyimaginowanego eventu, oczyma wyobraźni widziałam, jak organizuję takie spotkanie na terenie naszego miasteczka. Byłam tak zaangażowana w to co robię, że bez problemu zwizualizowałam Human Library w swoim otoczeniu. Uważam, że projekt ten został przeprowadzony na wysokim poziomie. Najtrudniej było mi przebrnąć przez część teoretyczną, która najmniej interesująca za to warsztaty napędzały temat i były prawdziwą bombą energetyczną. Finał całego przedsięwzięcia był niezwykle ekscytujący. Każdy uczestnik wczuł się w swoją rolę i chciał ją odegrać najlepiej jak umie. Dla mnie ten wieczór był niezwykłą emocjonalną wirówką. Jako żywa książka początkowo byłam przerażona, potem opanowana, acz spięta podczas przekazywania informacji, i na końcu zadowolona z odbioru czytelników.

 

Projekt ten uważam za niezwykle wartościowy nie tylko pod względem zdobytej tu wiedzy. Poznałam w Pescarze wiele fantastycznych osób dla których nie istnieją bariery wiekowe, kulturowe czy językowe. Jestem przekonana, że wszyscy doskonale się bawili. Zajęcia były długie i czasami nieco męczące, a i tak każdego dnia znaleźliśmy choć chwile, żeby spotkać się w hostelowej kuchni, czy wyjść razem na miasto. Każdego ranka budził nas zapach świeżo parzonej kawy, a Vincenzo - właściciel hostelu w którym mieszkaliśmy (Moon River), kiedy tylko zasiadaliśmy do stołu pytał - Caffè nerro o al latte? Więc ja wybierałam espresso.

 

Dodatek
Dziękuję Organizacji Sztukater za możliwość uczestniczenia w tym niezwykle interesującym projekcie. Organizatorom z Pescary, z Movimentazioni Europa gratuluję niezwykle udanego spotkania. „Moim” dziewczynkom jestem wdzięczna za to, że dzięki nim uświadomiłam sobie jak wiele satysfakcji daje mi praca z młodzieżą. Koleżanki z pokoju – byłyście/jesteście great Szkole (P. i P.) – THANKS – karma wraca

Barbara

W dniach 18 do 23 listopada bieżącego roku w ramach programu Erasmus+ uczestniczyłam w szkoleniu „Human Library”, które odbywało się w Pescarze-włoskim mieście położonym w środkowo-wschodnich Włoszech. Pescara to największe miasto regionu Abruzja. Położone jest nad ujściem rzeki Pescara do Adriatyku, ok. 155 km na wschód od centrum Rzymu.

 

W projekcie uczestniczyły osoby z Bułgarii, Hiszpanii, Litwy ,Polski oraz Włoch . Do stałych uczestników programu dołączyli także uchodźcy zamieszkali w regionie Abruzji.

Szkolenie miało na celu zmierzenie się z uprzedzeniami w innowacyjny sposób, a mianowicie poprzez zastosowanie formy Żywej Biblioteki. Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa, który stosuje prostą metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i dyskryminacji. Żywa Biblioteka posługuje się językiem i mechanizmami biblioteki, by umożliwić pełne szacunku rozmowy, które mogą pozytywnie wpłynąć na postawy i zachowania ludzi w stosunku do tych osób w naszych społecznościach, które są zagrożone wykluczeniem i marginalizacją ze względu na pochodzenie, kolor skóry, przekonania, orientację seksualną, zawód, religię.

 

W pierwszych dniach projektu zostaliśmy zapoznani z zasadami prowadzenia Żywej Biblioteki od strony teoretycznej. W kolejnych dniach rozpoczęły się zajęcia mające na celu przybliżenie jakie praktyczne działania należy podjąć, aby móc przeprowadzić takie wydarzenie. Dowiedzieliśmy się między innymi jak skatalogować książki, dobrać tytuły, czy też jakie cechy powinien mieć bibliotekarz. Dzięki dobrze przygotowanym warsztatom ,mogliśmy ostatniego dnia zrealizować projekt Żywej Biblioteki dla mieszkańców Pescary. Wszyscy uczestnicy bardzo to przeżywali i każdy bardzo się starał, aby to przedsięwzięcie mogło się udać. Ostatecznie w piątek wieczorem odbył się projekt Żywej Biblioteki. W wydarzeniu wzięły udział żywe książki –uczestnicy projektu wraz z zaproszonymi uchodźcami, bibliotekarze jak również ,w roli czytelników, około dwudziestu mieszkańców Pescary.

 

Od samego początku zajęcia prowadzone były w bardzo miłej atmosferze i było okazją do zawarcia międzynarodowych przyjaźni. Pobyt i zdobyte doświadczenie w międzynarodowej grupie jest źródłem inspiracji do dalszego działania, odkrywania siebie i poszukiwania nowych wyzwań. Dzięki organizatorom, mieliśmy okazję zobaczyć Pescarę oraz podziwiać piękno Morza Adriatyckiego.

 

Podczas wieczoru kulturowego mogliśmy więcej dowiedzieć o państwach naszych przyjaciół, ich kulturze oraz skosztować tradycyjne dania kraju. Uczestnicy projektu mieli również za zadanie promować świadomość praw człowieka, tolerancję, demokrację, poprzez prace w małych, międzynarodowych grupach ,grupach narodowych jak również wspólnie, na forum.

 

Ze względu na fakt, że projekt realizowany był w ramach programu Erasmus+, poza zasadniczym tematem wzmacniane były również takie aspekty jak poprawa komunikacji, zdobywanie i dzielenie się własnymi doświadczeniami, szeroko rozumiana współpraca, wspomaganie integracji z osobami w sytuacjach niekorzystnych społecznie i kulturowo. Działaniami projektu były aktywności z metod edukacji pozaformalnej nastawione głównie na komunikacje uczestników.

 

Ten projekt stał się wspaniałą szansą na rozszerzenie moich horyzontów myślowych, umożliwił poznanie innych kultur i nawiązanie międzynarodowych znajomości. Pobyt w Pescarze dał mi dużo do myślenia. Wzbudził we mnie szczególne zainteresowanie metodą Żywej Biblioteki. Zdobytą podczas szkolenia wiedzę z pewnością wykorzystam nie tylko w dziedzinie zawodowej, lecz również w życiu codziennym.

 

Dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość uczestniczenia w projekcie oraz zachęcam wszystkich do udziału w projektach.

 

Barbara

Julita

W dniach 18.11-25.11.2019r. dane mi było wziąć udział w projekcie "Human Library Training Course". W projekcie uczestniczyło 5 państw: Włochy, Litwa, Bułgaria, Polska oraz Hiszpania. Odbył się on we Włoszech w mieście Pescara, zaś zajęcia odbywały się w ośrodku młodzieżowym Lo Spaz. W miejscu, w którym młodzi ludzie mogą spędzać wolny czas, poznawać się wzajemnie, uczyć czy wymieniać poglądami. Byliśmy zakwaterowani w pobliskim hotelu Moon River, gdzie w każdym pokoju znajdowały się osoby różnych narodowości, co pomagało integracji.

 

Human Library ma na celu tworzenie dialogu i zrozumienia, poszanowania i akceptacji drugiego człowieka, cofanie się przed uprzedzeniami, przekazywanie wiedzy i doświadczenia oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec drugiego człowieka.

 

Tego właśnie byliśmy nauczani podczas projektu. Pierwszego dnia odbywały się zajęcia integracyjne, by każdy mógł się przedstawić, dowiedzieć się skąd są pozostali uczestnicy i poznać podstawowe informacje o nich. Już od początku zaczęliśmy być wtłaczani w formę Żywej Biblioteki opowiadając o sobie zwięzłe historie, które pozwoliły nam się lepiej poznać. Po integracji zostały przeprowadzone warsztaty na temat uprzedzeń i stereotypów, w których wszyscy brali aktywnie udział. Pierwsza połowa zajęć była teoretyczna, następna zaś - praktyczna. Pogrupowani musieliśmy stworzyć własne plakaty i hasła dotyczące tego właśnie tematu w danym kraju. Następnie przedstawialiśmy je i w ten sposób byliśmy w stanie dowiedzieć się o sytuacji w innych państwach, ich problemach i jak próbują sobie z nimi radzić.

 

W kolejnych dniach zajęcia prowadzone były przez Ulderico Maggi i Silvie Coltorti, którzy przybliżyli nam jak w rzeczywistości wygląda Human Library w poszczególnych miejscach, jakie dzięki temu przydarzyły im się przygody oraz jakie znajomości udało im się stworzyć. Zostały nam ukazane techniki i metody stosowane podczas tego wydarzenia, które my następnego dnia mieliśmy wykorzystać w praktyce.

 

Dzięki kilku poprzednim dniom zdobywania wiedzy i doświadczenia w temacie tolerancji, uprzedzeń, rozumienia drugiego człowieka i umiejętności słuchania byliśmy w stanie stworzyć własną Żywą Bibliotekę właśnie w Pescarze. Na tę okazję przyszli lokalni mieszkańcy a my sami staliśmy się Książkami oraz Bibliotekarzami. Książki to osoby, które przedstawiają swoją własną historię, która miała dla nich znaczenie, w jakimś stopniu zmieniła ich poglądy, zachowanie, podejście. Chcą podzielić się nią z innymi ludźmi, by ci mogli snuć nad nią refleksje i sami wyciągnąć wnioski, które wpłyną na ich własne życie. Bez poczucia bezpieczeństwa oraz swobody nie byłoby to możliwe, więc Bibliotekarze wciąż byli w pobliżu, by w razie potrzeby pomóc lub doprowadzić czytelnika do wybranej przez niego Książki.

 

Przed samym wydarzeniem ważne było, by ośrodek był odpowiednio udekorowany i wskazywał na to, iż właśnie tutaj rozpoczyna się coś nowego. Zadbaliśmy o wystrój, miejsca do siedzenia oraz wodę, wiedzieliśmy, iż kluczowe jest żeby miejsce spotkań bylo przytulne i pewnego rodzaju domowe, by nikt nie czuł się skrępowany. Jednym z najważniejszych elementów był katalog, w którym Książki wystawiły krótki opis swojej historii, by zainteresować czytelnika i sprawić, żeby to właśnie jej wysłuchały i weszły w konwersację.

 

Dzięki całemu projektowi jesteśmy w stanie uświadomić sobie jak istotne w naszym życiu jest zrozumienie drugiego człowieka i tolerancja, jak również dialog oraz wprowadzanie nowych inicjatyw. Nie zdajemy sobie sprawy jak interesujące historie poszczególne osoby mają do opowiedzenia i najprawdopodobniej nigdy nie mielibyśmy możliwości sprawdzenia tego. Jednak dzięki Human Library, która mam nadzieję, że będzie rozprzestrzeniać się jeszcze szybciej, jesteśmy w stanie to osiągnąć. To bardzo ważna kwestia tolerancji i szacunku sprawia, że każdy chociaż raz w życiu powinien przeczytać którąś z Książek i przekonać się, jak wiele możemy się od Nich dowiedzieć i nauczyć. Projekt udowodnił mi jak wielki, pozytywny wpływ może mieć to na nasze społeczeństwo.

Paulina

W dniach 18.11-25.11.2019r. brałam udział w projekcie ,,HUMAN LIBRARY TRAINING COURSE,,.

 

Uczestniczyło w nim pięć państw: Bułgaria, Włochy, Litwa, Polska oraz Hiszpania. Odbył się on w Pescarze we Włoszech. Zajęcia odbywały się w Lo Spaz, czyli centrum młodych, które promuje demokracje, równość i walkę z wszystkimi formami dyskryminacji. Jest to miejsce gdzie ludzie mogą dzielić się pomysłami i poznawać się wzajemnie. Zakwaterowani byliśmy w pobliskim hotelu Moon River. W każdym pokoju znajdowały się osoby różnych narodowości co zdecydowanie ułatwiało integracje.

 

Główny temat projektu to ,,Human Library,,- czyli ,,ludzka/żywa biblioteka,,. Jest to miejsce gdzie czytelnicy mają możliwość porozmawiać z ludźmi, którzy inspirują ich najbardziej, poznać ich historie, doświadczenia oraz poglądy.

 

Wszystko zaczeło się w Danii w 1993r. jako forma walki z rosnącą agresją. Grupa Duńczyków postanowiła zorganizowania Human Library aby doprowadzić do konfrontacji twarzą w twarz młodych ludzi z wszelakimi uprzedzeniami z ich ofiarami. Od tego momentu Żywa Biblioteka została uznana za doskonały przykład międzykulturowego dialogu. Podczas spotkań ludzie opowiadają osobiste historie i sytuacje z jakimi się spotkali. Taki rodzaj praktyk pomaga promowanie dialogu, zwalczanie uprzedzeń i zachęca do wzajemnego zrozumienia, sympatii i szacunku. Bardzo często ,,human book,, to osoba, która doświadczyła dyskryminacji z powodu rasy, wieku, orientacji seksualnej, religii, klasy społecznej, poglądów czy nietypowego stylu życia. Osoby te nie opowiadają wymyślonych historii i nie dyskutują z czytającymi jak eksperci. Opowiadają one własne doświadczenia.

 

Podczas projektu uczyliśmy się jak zorganizować podobne wydarzenie od podstaw. O czym trzeba pamiętać, jak przygotować książki, jakie miejsce i czas wybrać. Należy pamiętać o przygotowaniu odpowiednich zasad i reguł, tak aby zarówno czytający jak i książka podczas dialogu czuli się bezpiecznie i swobodnie. Następnie każdy uczestnik Human Library powinniem stworzyć własną prezentację, czyli krótki opis i tytuł historii o której chce opowiedzieć. Takie wprowadzenie zamieszczane jest w katalogu książek, który dostarcza podstawowe informacje o książce, a czytelnik ma możliwość wyboru danej, interesującej go osoby.

 

Pierwszego dnia projektu, po integracji przeprowadzone zostały pouczające warsztaty i stymualcje na temat uprzedzeń i stereotypów. W kolejnych dniach zajęcia prowadzone były przez Ulderico Maggi i Silvie Coltorti, którzy objaśnili jak działa i czym jest Human Library. Przybliżyli nam techniki i metody stosowane podczas orgaznizacji takich wydarzeń. Następnie po zdobyciu wiedzy teorytycznej, zaczeliśmy przygotowania do stworzenia Human Library w Pescarze. W centrum Lo Spaz stworzyliśmy prawdziwą Żywą biblioteke. Na wydarzenie przyszli lokalni mieszkańcy, aby porozmawiać z uczestnikami projektu, którzy wcielili się w rolę książek.

 

Podczas wydarzenia nauczyliśmy się jak ważne i wymagające są przygotowania. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu miejsca, plakatów, wystroju i czytelnych katalogów oraz informatorów.

 

Takie wydarzenia uświadamiają jak istotny jest dialog, a Human Library to doskonały sposób na szerzenie zrozumienia i tolerancji. Ten projekt z pewnością nauczył mnie nieformalnych form edukacji i pokzał jak pozytywny wpływ może mieć Żywa Biblioteka na nasze społeczeństwo.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto