Lend a hand - wymiana na Litwie

W dniach 13 - 21 listopada 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Antoni, Dominika, Klaudia, Michalina oraz Michał uczestniczyli w wymianie młodzieży „Lend a Hand", realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Meironys na Litwie.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Antoni

W dniach 13-21 listopada uczestniczyłem w wymianie 'Lend a hand' która odbywała się na Litwie. Projekt odbywał się w małej miejscowości w Parku Narodowym. W projecie brało udział 7 krajów: Polska, Litwa, Hiszpania, Łotwa,Włochy, Greacja oraz Ukraina. Wszyscy wspólnie mieszkaliśmy w pensjonacie nad pięknym jeziorem.

 

Wraz ze znajomymi z Polski na miejsce dotarliśmy po długiej podróży 13 listopada w godzinach wieczornych.Z racji późnej godziny nie robiliśmy już wiele, a zajęcia zaczynały się następnego dnia.

 

Tematem przewodnim projektu było zdrowie emocjonalne. Podczas spotkań i wspólnych projektów rozmawialiśmy przedstawialiśmy swoje zdanie oraz dowiadowyaliśmy się wielu przydatnych informacji jak i sposobów radzenia sobie z danymi problemami. Bardzo ciekawym doświadczeniem było także obcowoanie z odmienną kultórą państw partnerskich. Podczas zadań projektowych dowiadywaliśmy się o problemach istniejących w poszczególnych krajach oraz wspólnie proponowaliśmy rozwiązania.Ponadto nauczyliśmy się jak skutecznie redukować stres np poprzez wspólne śpiewanie oraz jak kotrolować emocje.Bardzo ciekawe były również ćwiczenia na zaufanie. Przykładem jest spacer po lesie w nocy z opaską na oczch według wskazówek partnera, bez używania słów.

 

Plan projektu był rzetelnie przygotowany i bogaty w ćwiczenia które pomagały nam zgłębić temat projektu oraz takich które integrowały nas z innymi uczestnikami. Ponadto każda grupa zposzczególnego kraju musiała przygotować wieczrek kulturowy. Dzięki temu mogliśmy poznać kulturę oraz spróbować tradycyjch przysmaków przywiezionch przez uczestników. Jako grupa z polski przygotowywaliśmy wieczorek razem z Grecją. Po przedstawienie filmiku o Polsce oraz odśpiewaniu piosenek ludowych i wspólnym tańczeniu poloneza zaprosiliśmy uczestników na degustację przysmaków przywiezionych z Polski oraz żurek, który okazał się dużym sukcesem.

 

Ostatni dzień spędziliśmy w stolicy Litwy, Wilnie, gdzie mieliśmy czas wolny.

 

Ten projekt był czymś wyjątkowym w moim życiu. Pomimo zmęczenia po całym tygodniu pracy chciałbym aby projekt trwał jeszcze dłużej.

Dominika

Uczestnictwo w warsztatach „Lend a Hand” realizowanych w ramach projektu Erasmus+ w Meironys na Litwie w dniach 14-20 listopada 2019 roku okazało się nie lada przeżyciem. Po długiej podróży dotarliśmy do małego pensjonatu położonego na brzegu jeziora w samym centrum Auksztockiego Parku Narodowego w północno-wschodniej części kraju. W tej malowniczej scenerii poznaliśmy naszą trenerkę Diamante oraz pozostałych uczestników pochodzących z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Grecji, Włoch i Hiszpanii.

 

Tematem przewodnim naszych zajęć było zdrowie psychiczne oraz inteligencja emocjonalna, a ich głównym założeniem skupienie się na wzmocnieniu umiejętności i kompetencji dotyczących wzajemnego wsparcia w sytuacjach trudnych emocjonalnie w życiu codziennym. Jedną z wielu rzeczy, które bardzo dobrze zapamiętam, było stosowanie przeróżnych energizerów przed każdymi zajęciami. Były one nie tylko ciekawe (speed dating, śpiew, taniec, krzyk, ćwiczenia ruchowe), ale również doskonale pobudzały uczestników do wyczerpującej pracy. Podczas warsztatów analizowaliśmy sytuację osób cierpiących na zaburzenia natury psychicznej i emocjonalnej oraz mówiliśmy o wszechobecnym stresie oraz jego nieuchronnych skutkach. Przeróżne działania i techniki wykorzystywane przez naszą trenerkę (terapia śpiewem, terapia przez sztukę, wykonywanie grupowych projektów) pozwoliły uczestnikom zajrzeć w głąb siebie oraz uwrażliwiły nas na problemy innych ludzi.

 

Podczas pobytu na Litwie mieliśmy również okazję pogłębić swoją wiedzę dotyczącą programu Erasmus+ oraz Youthpass w formie interesujących quizów. Odwiedziliśmy też okoliczną szkołę podstawowa, gdzie przeprowadziliśmy lekcje wychowania fizycznego dla uczniów klas IV i V. Poznaliśmy grupę wojskowych z pobliskiej jednostki, którzy przeprowadzili dla nas warsztaty na świeżym powietrzu (rzut butem wojskowym na odległość, rzuty granatem, strzelanie do celu). Zawsze pracowaliśmy w grupach międzynarodowych, co pogłębiało integrację w naszym zespole. Szczególnie barwnym punktem programu były wieczory kulturowe, podczas których uczestnicy prezentowali historię, kulturę oraz zwyczaje swojego kraju. Spróbowaliśmy swoich sił w tradycyjnych tańcach i skosztowaliśmy smakołyków pochodzących z różnych części Europy. Nasza ekipa rozpoczęła swój wieczór od piosenki „Hej z góry, z góry”. Następnie zaprezentowaliśmy Stowarzyszenie Sztukater i przekazaliśmy uczestnikom i organizatorom spotkania projektowego na Litwie prezenty wykonane przez wolontariuszy Stowarzyszenia. Kolejne punkty programu stanowiły filmik o naszej szkole i film promocyjny o Polsce, wspólnie zatańczona „Chusteczka haftowana”, polskie łamańce językowe oraz Polonez. Na koniec częstowaliśmy współuczestników żurkiem, kiełbasą, przepysznymi polskimi słodyczami, ziołową herbatą, domowym dżemem z dyni oraz innymi przekąskami.

 

Ostatnie wspólnie spędzone godziny poświęciliśmy na zwiedzanie stolicy Litwy - Wilna zwanego „miastem świątyń” (znajduje się tam niemal 40 zabytkowych kościołów). Zachwyciła nas przepiękna Starówka, pokłoniliśmy się Matce Boskiej w Ostrej Bramie i weszliśmy na Górę Giedymina, skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Zaliczyliśmy również restaurację i kawiarnię, kupiliśmy pamiątki i udaliśmy się na nocleg do hostelu.

 

21 listopada, po pełnym emocji pożegnaniu z uczestnikami projektu, wyruszyliśmy w drogę na lotnisko w Wilnie, skąd odlecieliśmy do Warszawy. Do Leżajska wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, że mogliśmy wziąć udział w tak wspaniałym wydarzeniu, jakim były warsztaty projektu Erasmus+ na Litwie.

Klaudia

W ostatnim czasie miałam okazję uczestniczyć w projekcie zorganizowanym przez Erasmus+ zatytułowanym „Lend a hand”, który odbył się na Litwie w dniach 13-21.11.2019r. Tematem projektu było zdrowie psychiczne. Uczestniczyły w nim osoby z następujących krajów: Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Włoch, Grecji, Hiszpanii.

 

Pierwszego dnia po przyjeździe mieliśmy zajęcia polegające na zbudowaniu więzi pomiędzy uczestnikami, tworzeniu wspólnoty. Po południu odbyły się warsztaty angażujące całą grupę do współpracy. Następnie wzięliśmy udział w quizie na temat projektu Erasmus+ oraz Youthpass. Na zakończenie tego dnia były przygotowane wieczorki kulturowe Ukrainy i Włoch.

 

Drugi dzień rozpoczął się od spotkania z Litewską armią, która przygotowała dla nas parę interesujących gier. Po lunchu tworzyliśmy profil osoby inteligentnej emocjonalnie, przygotowywaliśmy prezentacje na temat zdrowia psychicznego. Następnym punktem w naszym programie było stworzenie listy emocji i następnie prezentowanie ich przez uczestników przed grupą. Po tym nastąpił czas na refleksje, opowiadanie swoich wrażeń z całego dnia. Zakończeniem tego dnia były wieczorki kulturowe Hiszpanii i Litwy.

 

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od tworzenia gier związanych z zaufaniem, wsparciem, pomocą. Następnie należało wypróbować je z udziałem wszystkich uczestników. Tego dnia odbyliśmy też muzyczną terapię, podczas której mieliśmy okazję nauczyć się litewskiej piosenki, żeby później wspólnie ją zaśpiewać i zobaczyć jak to wpływa na nasze zdrowie psychiczne, uspokaja. W godzinach popołudniowych odbyliśmy warsztaty związane z malowaniem i emocjami. Wieczorem wzięliśmy udział w marszu w ciszy i ciemności z partnerem, co miało nas wyciszyć, nauczyć zaufania, wsparcia. Następnie nadszedł czas na refleksje z całego dnia. Ostatnim punktem tego dnia były wieczorki kulturowe Grecji i Polski.

 

Czwartego poranka rozmawialiśmy w grupach narodowych o stresie w naszym środowisku, co go powoduje, jak sobie z nim poradzić i prezentowaliśmy nasze pomysły wszystkim uczestnikom. Po tych warsztatach zostaliśmy podzieleni na grupy i mieliśmy przygotować się do wizyty w szkole i zorganizować zajęcia dla dzieci. Po przerwie odbyliśmy dyskusję na temat tego projektu, zajęć, w których uczestniczyliśmy i naszych wrażeniach. Następnie była refleksja na temat całego dnia i wieczorek kulturowy Litwy.

 

Kolejnego dnia wybraliśmy się do szkoły, aby przeprowadzić przygotowane przez nas wcześniej zajęcia dla dzieci. Potem mieliśmy lunch na stołówce i czas wolny w mieście zwanym Ignalina. Po powrocie omówiliśmy cały nasz dzień, nasze wrażenia z wizyty w szkole, innym mieście. Po kolacji podzieliliśmy się na dwie grupy i poszliśmy do sauny.

 

Ostatni dzień rozpoczęliśmy porannymi zajęciami. Omawialiśmy cały wyjazd, dzieliliśmy się naszymi wrażeniami, odczuciami. Po południu był czas na załatwienie spraw z dokumentami, transportem. Kolejnym wspólnym punktem programu było robienie zdjęć i sesja przytulania. Na zakończenie tego dnia mieliśmy zaplanowane przyjęcie.

 

Według mnie był to naprawdę ciekawy i pouczający wyjazd. Dowiedziałam się wiele interesujących i przydatnych w codziennym życiu informacji, na przykład jak radzić sobie ze stresem. Praktyczne ćwiczenia w rozpoznawaniu i nazywaniu emocji oraz radzenia sobie z nimi z pewnością pomogą mi pokonywać trudności, przeszkody w przyszłości. Spędziłam tam także przyjemne chwile. Spotkałam wielu ciekawych ludzi z różnych rejonów Europy i poznałam kulturę państw uczestniczących w tym projekcie.

Michalina

Dnia 13.11. - 21.11.2019 r. uczestniczyłam w projekcie “Lend a hand” realizowanym w ramach projektu Erasmus+ , który odbył się na Litwie. Wraz z członkami z innych państw biorących udział w tym projekcie (Grecja, Litwa, Ukraina, Łotwa, Włochy i Hiszpania) zatrzymaliśmy się w pensjonacie znajdującym się w środku parku narodowego. Motywem przewodnim naszego projektu było zdrowie emocjonalne.. Podczas codziennych warsztatów dowiedziałam się wiele na temat zdrowia psychicznego, ekspresji emocji, problemów dotykających różne państwa, oraz sposobów radzenia sobie z nimi. Dzięki temu projektowi nawiązałam nowe znajomości z osobami z poszczególnych państw. Codzienne spotkania grupowe dały mi możliwość nie tylko nabycia nowej wiedzy ale również lepszego poznania siebie nawzajem. Zajęcia prowadzone były w sposób interesujący oraz w pogodnej atmosferze, a co ważniejsze każdy z nas miał możliwość wypowiedzenia się na dany temat. Oprócz warsztatów każde państwo przygotowywało własny wieczorek kulturowy dzięki czemu mogliśmy się zagłębić w obyczaje danego narodu oraz skosztować lokalnych przysmaków. Trzeciego dnia wyjazdu odbyło się spotkanie z umundurowanymi, gdzie mogliśmy poznać naszą siłę w rzucie butem, mieliśmy możliwość strzelania oraz rzutu granatem do ćwiczeń. Jednym z ciekawszym doświadczeń wyjazdu był spacer w ciszy po lesie gdzie każdy uczestnik prowadzony był przez innego z zakrytymi oczami. Mogliśmy nauczyć się przez to zaufania do innego człowieka. Ostatni dzień na Litwie spędziliśmy w przepięknym Wilnie, gdzie mieliśmy czas wolny do zwiedzania. Dzięki temu projektowi podszkoliłam również swoje umiejętności z języka angielskiego oraz komunikatywność. Wyjazd ten był dla mnie cudownych doświadczeniem, które na długo zapadnie mi w pamięci. Poznałam na nim wiele cudownych ludzi, którzy okazali się być wspaniałymi przyjaciółmi, a co więcej przerwałam własne bariery nie tylko językowe. Mam nadzieję, że nie był to mój ostatni udział w tym projekcie.

Michał

W dniach 13-21 listopada 2019r. miałem przyjemność brać udział w spotkaniu w ramach projektu Erasmus+ pod hasłem „Lend a hand”, odbywającym się w miejscowości Meironys na Litwie.

 

Głównym tematem spotkania było zdrowie emocjonalne oraz sposoby jego zachowywania. Dzięki codziennym ciekawym warsztatom dowiadywałem się wielu interesujących rzeczy, związanych z tajnikami ludzkiej psychiki. Jednak największe znaczenie miały dla mnie zajęcia budujące projektową wspólnotę oraz uświadamiające rolę emocji w życiu człowieka. Pokazały mi jak ważne jest mówienie o swoich uczuciach oraz zaufanie innym osobom. To właśnie „ćwiczenie na zaufanie” uważam za jeden z najciekawszych momentów projektu. Polegało ono na bezpiecznym przeprowadzeniu partnera z zasłoniętymi oczami przez las nocną porą. Uświadomiło mi ono, że każdy z nas potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania w świecie drugiego człowieka. Inne zajęcia, takie jak terapia poprzez śpiew, czy terapia poprzez rysowanie pomogły mi wejrzeć w głąb samego siebie oraz wyciszyć się.

 

Jednak poza warsztatami związanymi z tematyką projektu, spotkanie pełne było dodatkowych aktywności, takich jak wieczorki interkulturowe. Dzięki nim mogłem poznać zwyczaje, tradycję, historię a nawet potrawy krajów partnerskich (Litwa, Łotwa, Włochy, Grecja, Hiszpania, Ukraina). Były one też świetną okazją do integracji z zagranicznymi drużynami oraz wielu ciekawych rozmów. Ponadto ostatniego dnia wyjazdu miałem okazję zwiedzić Wilno - piękne miasto, które urzekło mnie zarówno piękną architekturą, jak i niepowtarzalnym klimatem, przepełnionym (pomimo dość wczesnej pory) atmosferą oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

 

Podsumowując, opisane wyżej 9 dni spędzone na Litwie uważam za jeden z najlepszych okresów w moim życiu. Dzięki nim jestem bogatszy o wiele różnych doświadczeń oraz wiedzę o zdrowiu emocjonalnym, która pozwoli mi w przyszłości pomóc ludziom w ich problemach i trudnych sytuacjach. Oprócz tego poznałem wielu wspaniałych nowych przyjaciół, z którymi mam nadzieję pozostać w stałym kontakcie. Zdecydowanie polecam wszystkim wzięcie udziału w projekcie Erasmus+ - dla mnie była to najlepsza decyzja w życiu!

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto