Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Opportuneetys - wymiana w Rumunii

W dniach 25 października - 5 listopada 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Karolina oraz Oskar uczestniczyli w wymianie młodzieży „OpportuNEETys", realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Vatra Dornei w Rumunii.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZEGO WOLONTARIUSZA.

 

Oskar

W dniach od 25 października do 5 listopada 2019 roku zorganizowana został projekt "OpportuNEEDys" w miejscowości Vatra Dornei w Rumunii, w ramach projektu Erasmus +. W podróż wyruszyłem dwa dni wcześniej, aby poznać miejscowość Cluj Napoca w Rumunii, do której przyleciałem samolotem z Warszawy. Dwa dni spędzone w Cluj, czyli drugiego co do wielkości miasta Rumuni pozwoliło mi wyrobić sobie zdanie na temat ludzi mieszkających w Rumunii, kultury, zabytków oraz lokalnej kuchni. Do dziś jestem bardzo zadowolony z tego, że zdecydowałem się na wyjazd do Rumunii, mimo swoich obaw, które miałem. Państwo i mieszkańcy Rumunii są przyjaźni i bardzo otwarci na innych ludzi.

 

Do docelowego miejsce, czyli do Vatra Dornei dotarłem razem z wszystkimi uczestnikami autokarem z Cluj Napoca. Vatra Dornei to miejscowość położona nad ujściem Dorny do Bystrzycy, w Bukowinie południowej, w północnej Rumunii. Na miejscu spotkało się łącznie 56-ściu uczestników z 8 państw: Rumunii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Bułgarii, Anglii, Grecji, Polski. W każdej grupie znajdowało się sześciu uczestników i jeden lider grupy. Pierwszego dnia zaraz po śniadaniu rozpoczęliśmy zajęcia zapoznawcze z organizatorami oraz wszystkimi uczestnikami projektu. Wszyscy uczestnicy byli niezwykli. Niby każdy jest z innego Państwa, każdy ma inną kulturę, ale jesteśmy podobni do siebie pod wieloma względami i świetnie się dogadujemy ze sobą. To cenne doświadczenie pokazujące, że nie ma znaczenia w jakiej kulturze zostaliśmy wychowani, szanując się wzajemnie możemy porozumiewać się z każdą inną nacją. Na szczególne uznanie zasługuje na pewno sposób prowadzenia zajęć i gościna, jaką okazała nam organizacja goszcząca oraz szef całego przedsięwzięcia - Dumitru. Na zawsze pozostanie on w mojej pamięci i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mieli okazję do spotkania. Przez organizatorów zostaliśmy zapoznani z tematem projektu oraz planem na najbliższe dni, a także definicją dokumentu Youthpass.

 

Podczas całego pobytu codziennie odbywały się zajęcia dydaktyczne, które miały na celu pokazanie różnic i cech wspólnych kultur państw uczestniczących w projekcie. Zajęć było bardzo dużo i ciężko jest mi teraz wszystkie je wymienić, ale chciałbym podzielić się tymi najbardziej ciekawymi dla mnie: wizyta w szkole podstawowej i organizacja zajęć dla uczniów szkoły podstawowej, wieczorny kącik rozmów na dany temat(tematy poruszane to m.in.: sens życia, podróże, filmowe preferencje, problemy z alkoholem). Zorganizowano dla wszystkich uczestników wieczór tedx, na którym każdy mógł wystąpić i powiedzieć coś interesującego, motywującego innych uczestników. W jedno popołudnie w grupach narodowych mieliśmy do przygotowania i zaprezentowania wiedzę na temat dostępności dofinansowań unijnych w naszych państwach. Podczas zajęć poruszyliśmy również temat postrzegania wzajemnie swoich narodów oraz stereotypów, jakie możemy usłyszeć na temat naszych państw i społeczeństw. Co wieczór odbywały się wieczorki kulturalne danego państwa, na których to uczestnicy z danego kraju prezentowali swoje państwa, przygotowywali degustację lokalnych smakołyków dla innych uczestników projektu. W pamięć na pewno zapadła mi prezentacja Grecji oraz ich lokalne wyroby - feta i oliwki. Wszystkie kraje miały coś do zaoferowania i polecam uczestnictwo w takich wydarzeniach.

 

Organizatorzy zadbali o to, żebyśmy poznali zabytki i krajobraz regionu. Jednego dnia odbyła się wycieczka do centrum Vatra Dornei, gdzie uczestnicząc w grze miejskiej mogliśmy poznać zabytki, krajobraz oraz mieszkańców. W przedostatni dzień zorganizowana została również wycieczka autokarowa do miasta Suceava, w którym zwiedzaliśmy ruiny starego grodu miejskiego, a następnie pojechaliśmy do Sucevița w którym zwiedziliśmy obronny monastyr z malowaną cerkwią. Szczególnie w pamięć zapadła również malownicza trasa, którą jechaliśmy autokarem z powrotem do Vatra Dornei.

 

Dzięki zaangażowaniu i uczestnictwu w projekcie na pewno można popracować nad pewnością siebie w kontaktach z zagranicznymi osobami, podszlifować język angielski, poznać bogatą kulturę innych narodowości, a także poznać ciekawych i wartościowych ludzi w naszym wieku, z którymi kontakt można utrzymywać długo po zakończeniu projektu. Wszystkim niezdecydowanym polecam bardzo serdecznie udział w projekcie.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial