Be on your way 2 - wymiana w Rumunii

W dniach 21 - 31 października 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Angelika, Bartłomiej, Dawid, Dominik, Malwina, Michał oraz Sławomir uczestniczyli w wymianie młodzieży „Be on your way 2", realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Comanesti w Rumunii.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Angelika

W dniach od 21 do 31 października 2019r. brałam udział w projekcie międzynarodowym „Be On Your Way 2” realizowanym w Rumunii. Głównym celem projektu było przygotowanie uczestników – młodych ludzi w przedziale wieku 16 -30 lat – do rozpoczęcia kariery zawodowej. Uczyliśmy się pisać CV po angielsku oraz tego, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Razem z koleżankami i kolegami z innych krajów tworzyliśmy biznesplany wspólnych przedsiębiorstw. Zajęcia przebiegały przyjaznej atmosferze - między innymi dzięki prowadzącemu projekt Radu. Interesujące były także wspólne zajęcia z uczestnikami innego projektu – głównie psychologami i coachami rozwoju osobistego.

 

Nie zabrakło też rozrywki – wieczorami organizowaliśmy wieczory kulturowe, które polegały na wspólnej zabawie i przeciągały się do późna. Nasz zespół przygotował humorystyczną prezentację na temat polskiej kultury zakończoną konkursem wiedzy o Polsce oraz stół z polskimi specjałami: befsztykiem tatarskim, babami i słodyczami przywiezionymi z kraju.

 

W sobotę 26 października w trakcie całodziennej wycieczki w góry zwiedziliśmy przepiękne Czerwone Jezioro oraz górski wąwóz, pływaliśmy także stateczkiem po zalewie utworzonym przez ogromną tamę na rzece Bystrzyca. Rumuńskie Karpaty są piękne, a infrastruktura turystyczna jest w tym rejonie kraju nowa i zadbana. Przez większość pobytu mieliśmy bardzo ładną pogodę, co również przekładało się na dobre humory.

 

Arcyfajny był także rumuński wieczór kulturowy z paradą ludzi przebranych za niedźwiedzie oraz pokazem obrzędów weselnych. Wszyscy zostaliśmy zaproszeni do tańców i wspólnej zabawy. Mój pobyt w Rumunii i poznanych tam wspaniałych koleżanki i kolegów wspominam bardzo ciepło.

 

 

Angelika

Bartłomiej

W październiku 2019r. wziąłem udział w projekcie edukacyjnym „Be On Your Way 2” realizowanym z funduszu programu Erasmus+. Udział umożliwiło mi Stowarzyszenie Sztukater z Wrocławia. Głównym celem projektu było uświadomienie uczestnikom istnienia pewnych problemów związanych z rozpoczęciem kariery zawodowej. Zajęcia odbywały się głównie w maleńkim hoteliku w mieście Comanesti położonym w północnowschodniej części Rumunii.

 

Zasadnicza część zajęć odbywała się z przerwami od godziny 10 rano do 7 po południu. Od godziny 10 wieczorem do mniej więcej północy każda grupa według wylosowanej kolejności organizowała swój wieczór kultury narodowej. Te wieczory stanowiły część rekreacyjno – rozrywkową zajęć. Historię i kulturę naszych ojczyzn traktowaliśmy raczej z przymrużeniem oka, ponieważ po całym dniu pracy potrzebna nam była zabawa. My przygotowaliśmy dwie krótkie prezentacje na temat historii i kultury współczesnej Polski, quiz nagradzany gadżetami, w które wyposażyło nas Stowarzyszenie Sztukater oraz zaaranżowaliśmy „polski stół” z naszymi tradycyjnymi potrawami i słodyczami przywiezionymi z kraju. Największym powodzeniem cieszył się befsztyk tatarski.

 

W czasie trwania projektu cały jeden dzień poświęcono na wycieczkę w Karpaty, gdzie zwiedziliśmy okolice Jeziora Czerwonego oraz przespacerowaliśmy się po przylegającym do niego wąwozie. Odbyliśmy także „rejs” po sztucznym zalewie na rzece Bystrzycy. Na koniec dnia mogliśmy zwiedzić starówkę miasta Piatra Neamt oraz zrobić zakupy w pobliskich supermarketach.

 

Nasi gospodarze byli bardzo gościnni i mieliśmy naprawdę mało powodów do narzekań. Specjalnie dla nas zainscenizowano paradę „niedźwiedzi” – imprezę, która normalnie odbywa się w Sylwestra oraz wesele ludowe. Największym zaskoczeniem było rozpoznanie wśród kilku tradycyjnych melodii naszego krakowiaka¸ tyle że w wersji rumuńskiej taniec jest mniej żywiołowy i pozbawiony figur.

 

Pobyt w Rumunii na pewno będę jeszcze długo i ciepło wspominał.

 

 

Bartek

Dawid

W dniach 21 – 31 października 2019r. brałem udział w wyjeździe do miasta Comanesti w Rumunii. Mój pobyt w tym miejscu wiązał się z uczestnictwem w projekcie edukacyjnym „Be On Your Way 2”. Projekt realizowany był przez centrum kształcenia „ustawicznego” AGES z Comanesti, a jego polskim partnerem było Stowarzyszenie Sztukater z Wrocławia. Głównym celem projektu było wprowadzenie młodych ludzi na ścieżkę kariery zawodowej.

 

Zaczęliśmy od zajęć integracyjnych, a potem przyszedł czas na omawianie problemów związanych z przygotowaniem się do rozmowy kwalifikacyjnej, pisaniem życiorysu zawodowego, tworzeniem biznesplanu. Zajmowaliśmy się także rolą przedsiębiorcy w środowisku lokalnym. Wieczorami odbywały się prezentacje kultur narodowych uczestników pochodzących z siedmiu krajów: Polski, Litwy, Ukrainy, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Turcji.

 

W sobotę 26 października zwiedziliśmy uroczy zakątek Karpat: Jezioro Czerwone i Wąwóz Bicaz. Pływaliśmy także po zalewie na rzece Bystrzyca i oglądaliśmy starówkę zabytkowego miasta Piatra Neamt. Nasi gospodarze zaprezentowali nam również elementy kultury lokalnej: paradę „niedźwiedzi” oraz obyczaje weselne. Wszyscy bez względu na wiek i kraj pochodzenia bawili się z ochotą.

 

Dla mnie osobiście fakt, że w tak krótkim czasie poznaliśmy się i potrafiliśmy wspólnie spędzać czas wolny, był wielkim zaskoczeniem. W dużej części była to zasługa głównego prowadzącego zajęcia – Radu, który był bardzo sympatycznym i wyrozumiałym facetem. Czas spędzony podczas projektu dobrze wspominam. Poznałem tam wielu wspaniałych kolegów, z którymi doskonale się dogadywałem mimo dzielących nas różnic kulturowych i języka.

 

Dawid

Dominik

Projekt „Be On Your Way 2”, w którym wziąłem udział w drugiej połowie października 2019r., był moim drugim wyjazdem finansowanym ze środków programu ERASMUS+. Poprzednio brałem udział w projekcie odbywającym się w Turcji, którego głównym tematem była profilaktyka tzw. „chorób cywilizacyjnych”. – Tym razem mieliśmy wspólnie z kolegami z sześciu innych krajów wziąć udział w zajęciach przygotowujących nas do rozpoczęcia kariery zawodowej.

 

Zajęcia nieco różniły się od tych, w których uczestniczymy na co dzień w szkole w ramach podstaw przedsiębiorczości. Przede wszystkim nacisk został położony głównie na umiejętność pracy w grupie i kreatywność. Dodam, że tworzone doraźnie grupy były zawsze wielonarodowe i składały się nie tylko z uczniów liceów, ale także: informatyków, elektryków, rolników, grafików komputerowych, psychologów, ekonomistów i jeden Bóg wie kogo jeszcze. Przedział wiekowy od 16 do 30 roku życia. Otwartość i tolerancja były więc warunkiem koniecznym „odnalezienia się” w tym towarzystwie. Mimo wszelakich różnic dzielących uczestników nie tylko zajęcia przebiegały sprawnie, ale i kwitło życie towarzyskie.

 

Właśnie podczas nieformalnych spotkań po zajęciach i w czasie wieczorów kulturowych dowiadywaliśmy się o sobie najwięcej i przełamywane były nie tylko zakorzenione stereotypy na temat poszczególnych nacji, ale i wyjaśniane błędne informacje rozpowszechniane przez nierzetelne w dzisiejszych czasach mass media. Możliwość spotkania z różnymi ludźmi, o różnej od naszej kulturze sprawiła mi ogromną satysfakcję – gdyby tak jeszcze było można odwiedzić ich tam, skąd pochodzą!

 

Pierwszy mit jaki nam towarzyszył od początku powzięcia decyzji o wyjeździe upadł bardzo szybko – Rumunia to nie jest kraj ludzi skrajnie biednych, chociaż sami obywatele podchodzą bardzo krytycznie do tego , co się stało po upadku systemu komunistycznego. Miasta, które oglądaliśmy są zadbane. Zbudowana została nowa infrastruktura turystyczna w takich chociażby odwiedzanych przez nas miejscach jak okolice Czerwonego Jeziora czy zalew przy zaporze na rzece Bystrzycy.

 

Sami Rumuni są sympatyczni i bardzo gościnni. Bardzo podobał mi się wieczór kulturalny, w który zaangażowali się mieszkańcy miasta niezwiązani zupełnie z projektem. Obejrzeliśmy paradę niedźwiedzi, którą normalnie organizuje się w nowy rok oraz ludowe obyczaje weselne i tańce. Nasz prawie dwutygodniowy pobyt w tym kraju wspominam z wielką sympatią.

Malwina

W końcu października 2019r. brałam udział w projekcie międzynarodowym realizowanym w ramach programu mobilności młodych Erasmus+. Projekt był realizowany w niewielkim, ale uroczym miasteczku Comanesti na północy Rumunii. Brała w nim udział młodzież z siedmiu krajów: Rumunii, Polski, Litwy, Ukrainy, Turcji, Chorwacji i Bułgarii. Zasadnicza część zajęć dotyczyła zagadnień preorientacji zawodowej: pisanie życiorysu zawodowego, przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, biznesplan. Nie brakło jednak zajęć integracyjnych i rozrywki. Dlatego cała spora grupa 56 osób szybko się zgrała i wspólnie uczestniczyła we wszystkim, co przez dwanaście dni działo się w murach uroczego hoteliku o nazwie Sophia.

 

Najsympatyczniejszymi momentami były dla mnie wieczory kulturowe, kiedy po całym dniu borykania się z zagadnieniami merytorycznymi mogliśmy się odprężyć i trochę poszaleć. Każda z grup narodowych starała się nie zanudzić kolegów, więc te wieczory mijały nam w wesołym nastroju, a zabawa niekiedy przeciągała się do późnej nocy.

 

Uczestniczyliśmy także w wycieczce w góry, gdzie zobaczyliśmy malownicze jezioro i zalew na rzece Bystrzycy. Bardzo ciekawy był także wieczór kultury rumuńskiej, w którym oprócz dziewcząt i chłopców z „grupy opiekuńczej” wzięli także udział mieszkańcy miasteczka. Zaprezentowano nam lokalną ciekawostkę – paradę niedźwiedzi, która odbywa się tutaj w Nowy Rok. Zaproszono nas także do udziału w ludowych obrzędach weselnych, które „zasymulowali” nasi rumuńscy koledzy.

 

Mój pobyt w Comanesti wspominam bardzo ciepło. Bawiłam się doskonale i poznałam wielu wspaniałych ludzi pochodzących z ciekawych krajów, które, być może, będzie mi dane w przyszłości odwiedzić.

 

Malwina

Michał

W dniach 21.10.2019 – 01.11.2019 brałem udział w projekcie międzynarodowym: BE ON YOUR WAY 2 w mieście Comanesti w Rumunii. Po dość uciążliwej podróży dotarliśmy na miejsce – całkiem ładnego miasteczka położonego w pobliżu gór.

 

Pierwsze dni projektu upłynęły nam na udziale w zajęciach integracyjnych. Potem nastąpił cykl ćwiczeń dobrze nam znanych z lekcji podstaw przedsiębiorczości, ale największą satysfakcję sprawiał mnie i innym kolegom udział w wieczorach kulturowych, które stanowiły część rozrywkową projektu. Przeważnie traktowaliśmy historię i kulturę swoich ojczyzn z przymrużeniem oka, skupiając się na ciekawostkach i kulturze współczesnej. Polską prezentację zakończył quiz dla kolegów z innych krajów. Poprawne odpowiedzi punktowaliśmy przy pomocy gadżetów dostarczonych nam przez naszą organizację wysyłającą – Stowarzyszenie Sztukater. Integralną częścią wieczoru była degustacja potraw narodowych. Dziewczyny upiekły dwie baby, a ja z kolegą posiekaliśmy spory kawał wołowiny na tatara – pierwszy raz w życiu, ale się udało. Tatar był najciekawszym i najszybciej znikającym elementem poczęstunku.

 

Rumunia to przepiękny kraj- o czym przekonaliśmy się w trakcie podróży i podczas wycieczki w góry. Zwiedziliśmy okolice Jeziora Czerwonego i sąsiadujący z nim wąwóz, a także stare miasto Piatra Neamt. Bardzo podobał mi się wieczór kultury rumuńskiej, podczas którego zaprezentowano nam obyczaje weselne oraz paradę „niedźwiedzi” – lokalny zwyczaj, który normalnie jest celebrowany w Nowy Rok.

 

Nigdy nie przypuszczałem, że będzie mi dane poznać bezpośrednio tak dużą ilość ludzi w moim wieku pochodzących z rożnych krajów. Nigdy także nie przypuszczałem, że tak łatwo wszyscy znajdziemy „wspólny język”, który pozwoli nam normalnie współpracować w trakcie trwania projektu.

 

Michał

Sławomir

W dniach od 21 października do 1 listopada 2019 roku wziąłem udział wraz z sześciorgiem uczniów w międzynarodowym projekcie „Be On Your Way 2”. Miejscem realizacji zadań było urocze miasteczko Comanesti położone na terenie Karpat Wschodnich. Nasz wyjazd to wynik zapoczątkowanej w mijającym roku współpracy ze Stowarzyszeniem Sztukater z Wrocławia. (Dwa poprzednie projekty, w których brali udział nasi uczniowie odbyły się wiosną w Turcji.)

 

Pierwsze dni upłynęły nam na tak zwanych „lodołamaczach” – zadaniach integrujących grupę składającą się z uczniów i studentów z siedmiu krajów: Litwy, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Turcji i Polski. Później przeszliśmy do zasadniczej części projektu, którą było przygotowanie młodych ludzi do rozpoczęcia kariery zawodowej. Ćwiczyliśmy konstruowanie przejrzystego życiorysu zawodowego, tworzyliśmy biznesplan, omawialiśmy problemy związane z funkcjonowaniem przedsiębiorcy w społeczności lokalnej, kręciliśmy film animowany zawierający instruktaż pisania CV. Odskocznią od codziennej rutyny były noce kulturowe – każdy zespół narodowy został zobowiązany do opracowania własnej.

 

Sobotę 26 października spędziliśmy na wycieczce krajoznawczej w okolicach miasta Piatra Neamt. Widzieliśmy Jezioro Czerwone, Wąwóz Bicaz, pływaliśmy stateczkiem po zalewie na rzece Bystrzyca. Po południu zwiedzaliśmy samo miasto, które posiada przepiękną starówkę. Trochę szkoda, że na atrakcje turystyczne Rumunii przewidziano tylko jeden dzień, ale organizatorzy musieli się liczyć z nieprzewidywalnością pogody w górskich okolicach. Ta dla nas okazała się szczególnie łaskawa – na początku trwania projektu temperatury dochodziły do 27 stopni Celsjusza. W związku z tym trochę nam doskwierało siedzenie w murach hotelu.

 

Jestem pozytywnie zaskoczony otwartością młodzieży. W trakcie projektu szybko zaniknął podział na grupy narodowe i wszyscy wspólnie brali udział w zadaniach oraz wspólnie się bawili. Wszyscy moi „podopieczni” ciepło wspominają pobyt w Rumunii i poznanych tam kolegów.

 

Sławek

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial