Free like a Bird - szkolenie w Norwegii

W dniach 18 - 26 października 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Emil i Justyna uczestniczyli w szkoleniu „Free like a Bird", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Balestrand w Norwegii.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Emil

W dniach 18 – 26 października odbył się projekt programu Erasmus+ w Balestrand, w Norwegii. Do Norwegii udałem się samolotem do miejscowości Bergen, gdzie dołączyłem do drugiej polskiej uczestniczki programu – Justyny. Następnie popłynęliśmy do miejsca docelowego. Na miejscu organizatorzy przygotowali nam powitanie. Po krótkim powitaniu zawieźli nas do miejsca, w którym ma się odbywać część szkoleniowa projektu. Na miejscu zostaliśmy poinformowani o planie na kolejne dni, zasadach panujących na projekcie i inne organizacyjne informacje, w tym o miejscu naszego noclegu, do którego pokrótce się udaliśmy. Miejscem naszego spoczynku okazał się dwupiętrowy domek (20 min drogi od miejsca szkolenia).

 

Następnego dnia, na miejscu części projektowej zjedliśmy śniadanie i przystąpiliśmy do pierwszego etapu szkolenia. Szkolenie przebiegało w różnych formach. Najpierw „rozgrzewka” tzw. energizer. Kolejno, część poznawania siebie poprzez pryzmat utożsamianej przez siebie płci. Po czasie czterech godzin nastąpiła przerwa obiadowa, po której to rozmawialiśmy płci i ich różnicach i częściach wspólnych.

 

Dni szkolenia mijały według następującego schematu:

1. Śniadanie
2. Energizer
3. Nakreślenie pojęcia dotyczącego gender
4. Przerwa – drugie śniadanie
5. Rozwinięcie pojęcia omawianego przed przerwą
6. Kolacja
7. Czas refleksji

 

Kolejne dni odbywały się zgodnie z powyższym schematem. Zgodnie za wyjątkiem dnia drugiego, w którym to po czasie refleksji nastąpiło „wydarzenie” nazywane potocznie wieczorem kulturowym. Na wieczorze każdy z przybyłych na projekt krajów miał swój stół. Na stole leżały przysmaki oraz regionalne potrawy. Justyna i ja przygotowaliśmy słodycze, kabanosy i ser zasmażany na przekąskę oraz sok z brzozy do popicia. Uwieńczeniem naszego stołu były prezenty, które własnoręcznie przygotowaliśmy. Był to mile spędzony wieczór w przyjaznej atmosferze zakończony grą – zabawą.

 

Organizator wraz z przybyłym trenerem stosowali przeróżne metody i narzędzia dydaktyczne. Używane były karty dydaktyczne, materiały wideo, panele dyskusyjny, poddane naszej interpretacji książki tematyczne.

 

Projekt przebiegł bardzo sprawnie, uczestnicy byli życzliwi i przygotowani. Niestety po tygodniu nadszedł czas rozstania i powrotów do domów. Z całego serca chciałbym kolejny raz podziękować Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość udoskonalenia się na szkoleniu z programu Erasmus+.

Justyna

Szkolenie ‘Free Like a Bird’ odbywające się od 18 do 26 października 2019 r. w przepięknym mieście Balestrand, Norwegia, było siódmym z kolei projektem Erasmus+, w którym uczestniczyłam. Projekt miał na celu zwiększenie świadomości dotyczącej gender, tożsamości płciowej, stereotypów oraz ról płciowych szczególne wsród osób pracujących z młodzieżą, a zwłaszcza takich które pracują w środowisku międzynarodowym, czy międzykulturowym.

 

Tradycyjnie projekt rozpoczął się od aktywności związanych z poznaniem uczestników, którzy przyjechali aż z 11 państw oraz od ustalenia planu szkolenia. Podczas projektu braliśmy udział w licznych zajęciach tj. debatach, prezentacjach, burzach mózgu, dyskusjach, a nawet krótkich przedstawieniach teatralnych. Poruszaliśmy kwestie gender, ról płciowych, w odniesieniu do tego co kreują współczesne media oraz literatura. Szczególnie zainteresował mnie temat nierówności płci, która występuje nie tylko w życiu codziennym, ale także w technologii, czy medycynie np. syndrom Yentyl związany jest z występowaniem innych objawów ataku serca u kobiet i mężczyzn. Niestety większość badań wstępnych związana z diagnozą zawału serca była przeprowadzona na mężczyznach. Stąd objawy, które występują u kobiet są mniej poznane co może prowadzić do gorszej diagnostyki. Inspirację do poruszenia tego tematu stanowiła książka Caroline Criado Perez „Invisible Women”. Wszystkie z przeprowadzonych aktywności ukazywały inne oblicza głównego tematu szkolenia. Wysoki poziom przygotowania organizatorów oraz uczestników sprawił, że projekt był niezwykle cennym doświadczeniem.

 

Organizatorzy zaproponowali nam także zwiedzanie miasta, podczas którego poznaliśmy miejscowe legendy oraz historię Balestrand, a także samej Norwegii. Oprócz tego odwiedziliśmy Norweskie Muzeum Podróży i Turystyki. Dla chętnych była także przewidziana wycieczka w góry, skąd można było podziwiać niezwykłe fiordy.

 

Warto dodać, że projekt odbywał się w gospodarstwie agroturystycznym – ‘THE CIDER HOUSE’, w którym produkowane są naturalne dżemy, soki, a także cydry. Miejsce jest niezwykłym połączeniem natury oraz działalności człowieka.

 

Był to jeden z najlepszych projektów w jakim kiedykolwiek uczestniczyłam. Serdecznie dziękuję organizatorom projektu-Tuba, Gard i Andreea za przygotowanie profesjonalnego i doskonale zorganizowanego projektu. Podziękowania kieruję także do wolontariuszy ze Stowarzyszenia Sztukater, którzy koordynowali projekt.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial