Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Stay Offline - wymiana na Cyprze

W dniach 10 - 21 października 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Adrianna, Agata, Kacper, Mateusz, Natalia, Piotr, Radosław oraz Vitalii uczestniczyli w wymianie młodzieży „Stay Offline", realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Pafos na Cyprze.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Adrianna

W dniach 10-21 października uczestniczyłam w projekcie „ Stay Offline”, realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt ten odbył się na terenie czwartego co do wielkości miasta Cypru-Pafos. Mieszkaliśmy w przepięknym pensjonacie położonym blisko plaży i największych atrakcji miasta. Oprócz grupy z Polski były również zespoły z Grecji, Cypru, Słowacji, Hiszpanii, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji.

 

Głównym założeniem projektu było uwrażliwienie młodych ludzi na zagrożenia jakie niesie za sobą technologia. Podczas wykładów i warsztatów dowiedzieliśmy się jaki procent ludzi w danym kraju jest uzależniony od internetu, jakie zagrożenia możemy spotkać w sieci, jak rozpoznać
oraz jakie skutki niesie za sobą uzależnienie od technologii.Organizatorzy zaprosili również specjalnych gości którzy prowadzili wykłady dotyczące wyżej wspomnianej tematyki, oraz przedstawili nam możliwości wymian na jakie możemy wyjechać w ramach Erasmusa. Stworzyliśmy również kwestionariusz dotyczący uzależnienia od Internetu, którym zbadaliśmy studentów Uniwersytetu w Nikozji. Kwestionariusz ten nie był testem psychometrycznym dlatego nie mamy pewności czy wyniki są rzetelne, jednak dane statystyczne pokazaly, że ponad połowa z przebadanych osób może być uzależniona od Internetu.

 

Oprócz zajęć mieliśmy zaplanowane również inne akcywności: gry miejskie, sportowe, oraz zajęcia z rękodzieła. W czasie wolnym od zajęć mogliśmy zwiedzać miasto widzieliśmy najsłynniejsze na Cyprze Grobowce Królewskie, zamek w Pafos, piękne wybrzeże i stare miato, a w gorące popołudnia kąpaliśmy się w ciepłym morzu i odpoczywaliśmy na plaży. Dodatkowo organizatorzy zaplanowali dla nas wycieczki do Nikozji, gdzie zwiedziliśmy przepiękną Bibliotekę Uniwersytecką. Larnaki- miasta z pięknymi plażami i klimatycznym starym miastem. I moim zdaniem najładniejszego miasta na Cyprze- Limassol, w którym spacerowaliśmy przepiękną promenadą, zwiedzaliśmy zamek oraz starożytne misto-Kurion.

 

Projekt ten był niezwykle wartościowym doświadczeniem, zdobyłam nową wiedzę dotyczącą uzależnień, podziwiałam niesamowite widoki, ćwiczyłam angielski ale najważniejsze przełamałam własne bariery i poznałam fantastycznych przyjaciół z którymi do tej pory utrzymuję kontakt. Był to mój pierwszy projekt Erasmus + i na pewno nie ostatni, taką przygodę polecam każdemu!

Agata

Projekt STAY OFFLINE – Cypr 10-21.10.2019
Sprawozdanie z Projektu Edukacyjnego

 

W październiku wzięłam udział w projekcie Stay Offline, wraz z prawie 60 osobami z 8 różnych krajów. W skład państw uczestniczących wchodziły: Polska, Słowacja, Hiszpania, Grecja, Chorwacja, Rumunia, Bułgaria, Cypr.

 

Miejscem docelowym naszego wyjazdu było Pafos. Byliśmy zakwaterowani w King's Holiday Apartments. Otrzymaliśmy pokoje kilkuosobowe – w zależności od pokoju była to inna liczba ludzi. W moim pokoju poza mną spały 3 dziewczyny. Do dyspozycji miałyśmy łazienkę, aneks kuchenny i dwa łóżka małżeńskie. Wyjazd był nastawiony na poznanie międzykulturowe, dlatego teamy narodowe były rozdzielone w różnych pokojach. Ja byłam zakwaterowana z Bułgarką, Chorwatką i Greczynką.

 

Każdy dzień zaczynaliśmy śniadaniem. Osoby z wyznaczonego pokoju były danego dnia przyporządkowane do przygotowywania śniadania. Wtedy należało 30min wcześniej zjawić się w miejscu przygotowywania posiłków i wykonać to zadanie.

 

Drugą powtarzającą się czynnością każdego dnia były energizery, czyli podstawa dobrego samopoczucia uczestników. Były to gry mające na celu pobudzić członków projektu do działania.

 

Obiady i kolacje były z cateringu, ich jakość pozostawiała wiele do życzenia.

 

W pierwszym dniu warsztatowym projektu była zorganizowana gra miejska po Pafos, za zadanie mieliśmy rozwiązywać zagadki, robić wyzwania, świetnie się przy tym bawiąc.

 

W drugim dniu zaczęliśmy od wprowadzenia do tematu. Były wskazane potencjalne zagrożenia jakie stoją przed osobami uzależnionymi od internetu. Następnie był czas na poznanie Pafos. Tego dnia odbył się pierwszy międzykulturowy wieczór – Cypr i Grecja. Mogliśmy rywalizować w quizie znajomości tych państw. Posłuchać poezji. Zatańczyć narodowe tańce i spróbować tamtejszych smaków.

 

W kolejnym dniu przygotowywaliśmy pytania jakich chcieliśmy użyć w ankiecie przeprowadzonej na studentach studiujących na Cyprze. Był to kolejny dzień wieczoru międzykulturowego – tym razem swoje kraje zaprezentowały Słowacja, Hiszpania, Bułgaria. Po raz kolejny były testy ze znajomości krajów, narodowe tańce i degustacja jedzenia.

 

Następnego dnia było dokładnie wyjaśnione czym jest Youthpass i Erasmus+. Oglądaliśmy relacje z innych wyjazdów kilku członków tego projektu. Byli na wielu wymianach o różnych tematach. Powiedziano nam także, że możemy dopisać swoje nabyte umiejętności na wyjeździe do naszego Youthpassu, jednak nie dostałam informacji gdzie mogę to zrobić, a szkoda bo sporo ten wyjazd wniósł w moje życie.

 

15. października pojechaliśmy do Nikozji. Grupa Grecka była pełna energii i całą drogę śpiewali greckie piosenki. Na początku poszliśmy zobaczyć bibliotekę na uniwersytecie w Nikozji. Później przeprowadzaliśmy ankiety wśród tamtejszych studentów. Następnie był czas wolny, w trakcie którego byłam zobaczyć turecką stronę wyspy.

 

W środę omawialiśmy wyniki ankiet. Przedstawialiśmy także scenki tyczące się niebezpieczeństwa płynącego z nadmiernego użycia internetu. Prowadziliśmy też burzę mózgów, która miała pokazać problemy wynikające z uzależnień od telefonu czy komputera. Był to pogląd na tą sytuację w różnych krajach europejskich.

 

Kolejny dzień i kolejne aktywności. Tym razem mieliśmy spotkanie z Prezesem organizacji sportowej. Pan zachęcał nas do zrezygnowania z nadmiernego używania internetu na rzecz aktywności fizycznych.

 

Piątek zaczęliśmy zwiedzanie Tomb of the Kings czyli dużej starożytnej nekropolii, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kompleks składa się z około stu podziemnych grobowców, które wykuto w litej skale. Na ścianach zachowały się pozostałości fresków. Wbrew nazwie, w grobowcach nie spoczął żaden król, lecz chowano w nich arystokratów i innych dostojników. Kolejnym punktem było rozegranie meczu koszykówki. Wieczór spędziłam zwiedzając piechotą Pafos.

 

W następny dzień pojechaliśmy do Kourion - archaeological site. Przepiękne miasto. Ślady pierwszych skupisk i osad ludzkich datuje się tu na ponad 4000 lat przed naszą erą. Ten fakt robi niezwykłe wrażenie. Sam Kourion położony jest na wzgórzu, 13 kilometrów drogi od Limassol. Znajdziemy tutaj Teatr Rzymski czy Dom Gladiatorów. Później udaliśmy się do Limassol – urocze miasto z mnóstwem turystów i miejscowych dzieci, bawiących się beztrosko na boiskach. To w tym mieście byliśmy przekonani, że jesteśmy ofiarami ataku terrorystycznego, jak się później dowiedzieliśmy było to obwieszczenie światu o nadchodzącym ślubie. Tego dnia, po powrocie, był zorganizowany kolejny wieczór kulturalny – Polska, Chorwacja, Rumunia. To tutaj uczestnicy mieli rozwiązać quiz o Polsce, zatańczyć Poloneza i spróbować polskich przysmaków.

 

Ostatni pełny dzień projektu to nagrywanie filmów z mieszkańcami i przyjezdnymi do Pafos. Pytanie o ich odczucia względem internetu i miejscowości w której żyją. Podsumowanie projektu. Pożegnalne spotkanie, trwające do rana, bo już o 5:00 musieliśmy wyjechać do Larnaki by szczęśliwie wrócić do domów. Wielu uczestników z pozostałych krajów została na dłużej na Cyprze, ja osobiście nie wiedziałam o takiej możliwości. To też mogłoby być ciekawym doświadczeniem, dogłębniej poznać Cypr.

 

Nie jestem osobą nadmiernie korzystającą z internetu. Ale zauważyłam z jakimi problemami zmagały się osoby zmuszone do odłożenia telefonu na czas aktywności na projekcie. To też uświadomiło mi z jakim problemem zmagamy się w obecnych czasach. Jestem bardzo otwarta na nowe technologie, ale jak to mówią wszystko w nadmiarach jest trucizną. Musimy korzystać z tego rozważnie.

 

Spotkanie w Pafos było doskonałą okazją, która pozwoliła z jednej strony na odpoczynek od codziennych obowiązków, a z drugiej na przekazanie innym swojego poglądu na nowe technologie.

 

Ten projekt był naprawdę udanym czasem spędzonym na Cyprze. Mam nadzieję na więcej takich wyjazdów. Z wieloma uczestnikami mam kontakt także po powrocie do Polski, z czego się bardzo cieszę. Takie projekty pozwalają nawiązać przyjaźnie między kulturalne. Być może dzięki nim pewnego dnia pojadę do osób poznanych tam i w znacznie lepszy sposób niż wjazdy weekendowe, będę mogła poznać kraj z którego pochodzą oraz ich samych.

Mateusz

Podczas projektu „Stay Offline” organizowanego w ramach programu Erasmus+ na Cyprze wspólnie z grupami narodowymi z Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Grecji, Chorwacji, Hiszpanii oraz przedstawicielami państwa organizatora zajmowaliśmy się problemem jakim jest uzależnienie młodzieży od Internetu. W ciągu 10 dni poszerzaliśmy swoją wiedzę na temat zagrożeń jakie czyhają na młodych Europejczyków w sieci oraz jakie negatywne skutki mogą one za sobą nieść. Na podstawie statystyk przygotowanych przez grupy narodowe dowiedzieliśmy się jak dany problem wygląda w państwach biorących udział w projekcie, co pozwoliło unaocznić jego skalę. Pracując w grupach o różnym składzie narodowym opracowywaliśmy sposoby, które byłyby pomocne w walce z uzależnieniem od mediów społecznościowych, lajkomanii, a także Internetu w ogóle. Każdego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach merytorycznych, po których następowała część praktyczna najczęściej w postaci pracy w grupach. Oprócz nauki tradycyjnej doświadczaliśmy także nauki niekonwencjonalnej opierającej się na przygotowaniu przez każdą z grup narodowych swojego wieczoru, podczas którego uczestnikom wymiany przybliżane były tradycje, historia i kultura danego kraju, a także mieliśmy możliwość degustacji narodowych dań i przekąsek.

 

Oprócz podnoszenia swojej wiedzy na tematy związane z projektem, jako uczestnicy mieliśmy także możliwość zobaczenia najpiękniejszych zakątków Cypru. Z uwagi na to, że państwo to położone jest na stosunkowo niedużej wyspie udało nam się zwiedzić dużą część jego atrakcji turystycznych. Organizatorzy wymiany przygotowali wyjazd do oddalonej o niespełna 100 km od Pafosu stolicy Cypru Nikozji, gdzie mogliśmy przyjrzeć się prawdziwemu zderzeniu kultur dwóch państw – Grecji i Turcji. W planie projektu znalazł się także wyjazd do jednego z sześciu miast na Cyprze – Limassol, które wszystkich urzekło swym pięknem. Dzięki temu, że na Cyprze prawie przez cały rok utrzymują się wysokie temperatury powietrza, w przerwach między zajęciami i po nich mogliśmy sobie pozwolić na kąpiel w morzu i odpoczynek na plaży. W czasie projektu organizatorzy dbali też o rozrywkę uczestników w postaci losowania swojego sekretnego przyjaciela, który miał dbać o nasze dobre samopoczucie poprzez robienie drobnych prezentów czy niespodzianek, jak również intensywne energizery.

 

Dzięki uczestnictwu w projekcie mieliśmy okazję na podwyższenie swoich kompetencji interpersonalnych, praktyki wystąpień publicznych oraz mogliśmy udoskonalić swoją znajomość języka angielskiego, w którym się na co dzień komunikowaliśmy. Było to także świetną okazją do poznania kultur innych europejskich krajów.

Piotr

Stay Offline 10.10.2019-21.10.2019
Sprawozdanie

W dniach 10.10.2019-21.10.2019 uczestniczyłem w projekcie Erasmus+ „Stay Offline”, który miał miejsce na Cyprze. Celem projektu było zachęcenie do zmniejszenia ilości czasu marnowanego w Internecie i mediach społecznościowych, a także propagowanie odpowiedzialnego używania Internetu jako ważnego narzędzia, którego używamy zarówno w życiu codziennym jak i w pracy. W projekcie brali udział młodzi ludzie z ośmiu różnych krajów: Polski, Słowacji, Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Cypru.

 

Miejscem naszego pobytu był hotel w Pafos- czwartym pod względem wielkości miastem na Cyprze i bardzo popularnym ośrodkiem turystycznym. Już pierwszego dnia, od razu po przybyciu, udaliśmy się wspólnie na plażę. Atmosfera była bardzo przyjemna, a humory jeszcze bardziej poprawiała upalna pogoda, która nie opuszczała nas aż do końca projektu. Nie miałem problemów, żeby komunikować się z innymi w języku angielskim, każdy był wyrozumiały i pomocny.

 

W pierwszych dniach projektu skupiliśmy się głównie na integracji i poznawaniu siebie poprzez różne gry i ćwiczenia. Jedną z nich była gra miejska, w której wygrana drużyna mogła spędzić wieczór w bardzo ekskluzywnej restauracji. W kolejnych dniach zagłębialiśmy się w tematykę projektu poprzez dyskusje, prelekcje i różne ćwiczenia grupowe. Jako że w Polsce 13 października odbywały się wybory parlamentarne, kilka osób z polskiej grupy bardzo chciało wziąć w nich udział. Z pomocą koordynatorek udało nam się to zaplanować i tego dnia udaliśmy się do Nikozji- stolicy Cypru, gdzie wspólnie oddaliśmy głos w ambasadzie. Do Nikozji wróciliśmy kilka dni później, aby razem z innymi uczestnikami udać się na jeden z cypryjskich uniwersytetów, gdzie przeprowadzaliśmy ankiety wśród studentów. Mieliśmy też okazję udać się na Cypr Północny, który zamieszkiwany jest przez ludność turecką. Innym miastem które udało nam się zwiedzić było Limassol- przepiękne miasto na południowym wybrzeżu wyspy, które zachwyciło mnie swoją architekturą i czystością.

 

Czas wolny spędzaliśmy głównie na plaży, korzystając z upału i ciepłego morza, nie zabrakło go jednak również na zwiedzanie urokliwych zakątków Pafos. Warto też wspomnieć o wieczorkach kulturalnych, podczas których każde z państw uczestniczących mogło zaprezentować swoją kulturę poprzez taniec, śpiew, a także charakterystyczne przysmaki. Jako polska grupa przygotowaliśmy obfity poczęstunek, przeprowadziliśmy krótki test wiedzy o naszym kraju i zaprezentowaliśmy jeden z tradycyjnych tańców- poloneza.

 

Projekt ten był niesamowitą przygodą, podczas której poznałem wiele osób pełnych pasji, chcących brać z życia pełnymi garściami i przeżyć jak najwięcej. Z pewnością będę utrzymywał kontakt z niejedną z tych osób. Sam projekt pozwolił mi inaczej spojrzeć na Internet i media społecznościowe. Myślę, że dzięki niemu będę korzystał z nich w sposób bardziej odpowiedzialny.

 

Piotr Nagnajewicz

Radosław

W dniach od 11/10/2019 do 20/10/2019 uczestniczyłem w międzynarodowym projekcie “Stay Offline” w Cypryjskiej miejscowości Pafos. Gdzie oprócz uczestników z Polski mogliśmy zintegrować się z młodymi ludźmi z Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Grecji, Rumunii, Słowacji i Hiszpanii. 

 

Projekt, w którym uczestniczyłem dotyczył zagrożeń, jakie niesie internet oraz szeroko pojęte media społecznościowe. Podczas wielu wykładów teoretycznych oraz aktywizujących warsztatów dowiedzieliśmy się, jak niebezpieczne jest niewłaściwe korzystanie z nowinek technologicznych. Opracowaliśmy również statystyki dotyczące uzależnień od internetu w naszych krajach. Nie obyło się również bez wykładów specjalistów z wyżej wymienionej dziedziny, czy przedstawicieli Erasmusa +, którzy przedstawili nam możliwości jakie daje program. 

 

Oprócz merytorycznej części projektu organizatorzy zaplanowali dla nas wiele wycieczek, dzięki którym mogliśmy lepiej poznać kulturę Cypru, podziwiać wspaniałą architekturę, a po wykładach, czy zajęciach grupowych bardzo często mogliśmy liczyć na odpoczynek na plaży. 

 

Był to mój pierwszy projekt Erasmus + i jestem bardzo zadowolony, że miałem okazję w nim uczestniczyć. Poznałem wielu wspaniałych ludzi, z którymi do dzisiaj utrzymuję kontakt, poprzez codzienną komunikację w języku angielskim poprawiłem swoje umiejętności komunikacyjne. To był niezwykły czas i wiem, że będę go długo wspominać.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial