Prevention as a key for healthy youngsters - szkolenie w Słowenii

W dniach 23 - 29 września 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Anna i Przemysław  uczestniczyli w Szkoleniu „Prevention as a key for healthy youngsters", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Dob w Słowenii.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Anna

W dniach 23 - 29 września, w miejscowości Domžale, w Słowenii odbyło się szkolenie „Prevention as a key for healthy youngsters”, w którym brałam udział jako przedstawicielka Polski. W projekcie brały również udział osoby z Włoch, Hiszpanii, Estonii, Słowenii oraz Bośni i Hercegowiny.

 

Wieczory i noce spędzaliśmy w niewielkiej miejscowości Dob, w przyjemnym hostelu, w którego otoczeniu znajdowały się góry, łąki, pastwiska oraz przebywające na pastwiskach zwierzęta - między innymi przyjazne konie. W przestrzeni przynależnej do hostelu, znajdowała się również siłownia, co było dla mnie dużym, pozytywnym zaskoczeniem.

 

Atmosfera, od samego początku, panowała naprawdę niesamowita! Uczestnicy projektu dzielili się swoimi doświadczeniami z pracy z młodymi ludźmi, a także opowiadali o swoich krajach, co jest moim zdaniem bardzo wartościowe, w kontekście poznawania świata - przecież żeby poznać kraj, powinno się poznać właśnie ludzi! Pierwszej nocy, graliśmy wszyscy w gry planszowe, co na pewno pozwoliło nam się nieco bardziej na siebie otworzyć. Większość osób doskonale mówiła w języku angielskim, a dzięki temu, że przez tydzień posługiwaliśmy się wyłącznie tym językiem, nasze umiejętności z pewnością się poprawiły.

 

Szkolenie było bardzo rozbudowane i trwało niemal całe dnie, jednak nie odczuwaliśmy nadmiernego zmęczenia - wszystko było rozplanowane tak, że czuliśmy się po prostu dobrze. Nauka nieformalna to ma do siebie, że nie skupiając się na tym, by przyswoić wiedzę - przyswajasz ją! Poznaliśmy teorie prewencji, nauczyliśmy się prowadzenia warsztatów, technik sprawiających, że grupa jest bardziej zgrana, jednocześnie sporo czasu spędzając na piciu kawy, jedzeniu pysznych ciasteczek i śmianiu się.

 

Jedzenie - na osobny akapit zasługuje jedzenie! Jedzenia było bardzo dużo i było też niesamowicie smaczne. Próbowaliśmy wielu przysmaków kuchni słoweńskiej, co zdecydowanie zbliżyło nas do poznania kraju.

 

Jedno popołudnie spędziliśmy całe w Ljubljanie, mając czas wolny, i to był wystarczający czas, by poznać miasto, ponieważ stolica Słowenii jest malutka, ale również przyjemna. Nikt się nie zgubił, za to wszyscy dość aktywnie odkrywaliśmy zabytki.

 

To był mój pierwszy projekt, ale mam wielką nadzieję, że nie ostatni!

Przemysław

Wyprawa do Słowenii na trening Prevention As A Key To Healthy Youth w ramach programu Erasmus+ nie była dla mnie pierwszym tego rodzaju doświadczeniem. Po wszelkiego rodzaju używki, od opiatów przez stymulanty, klonazepam, aż po najpospolitszy alkohol, nie sięga już bowiem tylko i wyłącznie szeroko rozumiany margines społeczeństwa, jest coraz większe grono konsumentów z tzw. dobrych domów, ofiar wolności wyboru i nienaturalnej ilości bodźców. Jako, że byłem, jestem i najpewniej będę jeszcze długo żywo zainteresowany tematyką nałogów, używek i zapobiegania uzależnieniom postanowiłem udać się właśnie na dany projekt.

 

Słowenia przywitała mnie opadami deszczu i pogodą generalnie przypominającą rodzimy listopad. Po przybyciu do Ljubljany udałem się do Dob, gdzie mieliśmy bazę noclegową, same zajęcia odbywały się w nieodległym Domzale w siedzibie organizacji goszczącej. Okazało się, że przybyłem jako pierwszy, co było miłe, przez jedną noc miałem ośrodek do wyłącznej dyspozycji. Sam projekt był dość krótki, czasu nie było wiele, więc program zaplanowano jako intensywny. Szybko przeszliśmy do jego meritum, zajmując się mniej lub bardziej na poważnie jego tematyką. Aktywności były zróżnicowane, część prowadzona przez wykwalifikowaną kadrę szkoleniową, część przez samych uczestników, którym, starań nie można było odmówić. Dużo przeżyliśmy, od ciekawych przygód na street-workingu, poprzez długie rozmowy, przeradzające się niekiedy w monologi, zajęcia z mówienia prawdy (bądź nie) o współuczestnikach, aż po przytulanie się. Mieliśmy również przyjemność zwiedzić Ljubljanę (potem udało mi się zrobić to ponownie, polecam każdemu, piękne miasto), przeżyć gorączkę siatkarskich emocji i sportowych wzruszeń lokalnych kibiców, zwiedzić tamtejszy zamek, a przy okazji nacieszyć oko malowniczą panoramą miasta. Dni i aktywności były intensywne i na pewno nikt nie mógł narzekać na nudę czy nadmiar wolnego czasu. Wieczorami niektórzy spędzali czas na grach planszowych i innych zabawach integracyjnych. Co ciekawe zupełnie pominięto instytucję wieczorków kulturowych, co miało swoje plusy, nie trzeba było wysłuchiwać po raz kolejny tych samych wspaniałych historii o poszczególnych krajach i kosztować tej samej smakołyków, co przy każdej innej okazji.

 

Było to bardzo ciekawe doświadczenie. W trakcie projektu mieliśmy okazję, by poznać obce kultury i obyczaje, a także współpracować z ludźmi, jak mogłoby się zdawać, zupełnie różnymi od siebie. Za możliwość wzięcia udziału w projekcie serdecznie dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial