CQ is new IQ - szkolenie na Cyprze

W dniach 22 - 30 września 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Katarzyna, Marzena oraz Paweł  uczestniczyli w Szkoleniu „CQ is new IQ", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Limassol na Cyprze.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Katarzyna

Dostałam propozycję wyjazdu na Cypr i udziału w projekcie CQ is a new IQ. Temat ciekawy i rozległy ale, Prawdę mówiąc, obawiałam się bo jestem introwertykiem i do tego boję się mówić po angielsku publicznie, ale okazało się ...

 

Zaczęło się od Integracji poprzez zabawę. Nasza prowadząca - Eleni jest profesjonalistką w dziedzinie tego typu zajęć, więc wszyscy uczestnicy bardzo szybko poznali się, zapamiętali z jakich krajów są uczestnicy i (nikt z nas, uczestników nie znał się przed tym wyjazdem) jakie mamy imiona. Było nas 24 osoby z 7 krajów: Bułgaria, Słowacja, Słowenia, Estonia, Grecja, Hiszpania, Włochy i Polska.

 

Potem, z dnia na dzień, praca stawała się coraz poważniejsza i trudniejsza. Działaliśmy w grupach międzynarodowych, za każdym razem innych. Wykonywaliśmy różne działania, pozornie zabawne, ale wszystko kierowało nas do profesjonalnej pracy. Wykorzystywaliśmy różne moduły poznawcze CQ, tworzyliśmy i realizowaliśmy wspólnie projekty, każdy mógł wnieść coś od siebie lub zanegować jakieś teorie.

 

Ja zaproponowałam projekt: Cultural = social diferences in one nation. Były głosy przeciw, ale udało mi się obronić moją tezę. Było to moje małe własne zwycięstwo, ponieważ zrobiłam to publicznie i po angielsku.

 

Myślę, że zawdzięczam to całej grupie, która znała moje wcześniejsze obawy, no ale przede wszystkim profesjonalizmowi naszej prowadzącej Eleni.

 

Bardzo ciekawe okazały się prezentacje każdej grupy o swoim kraju. Nam też „udało się". Wszyscy chwalili Polskie przysmaki: ptasie mleczko, wędzony żółty ser, sucha kiełbasa z kiszonymi ogórkami. No i nasze małe podarki: kolorowe szyszki i krówki w woreczkach z wizytówką Sztukatera.

 

Organizatorzy zorganizowali nam wspaniały wieczór w słynnej Tawernie z muzyką cypryjską. I wycieczkę do Pafos, pięknego miasta ze starożytnymi ruinami.

 

Zajęcia trwały codziennie do godziny 16. Byliśmy tak zmęczeni ( ale to było dobre, twórcze zmęczenie), że nie mieliśmy siły na solidne zwiedzenie pięknego miasta Limassol, w którym mieszkaliśmy. Na szczęście,w pięknym hotelu Moniatis, gdzie mieszkaliśmy , był basen, przy którym spędzaliśmy większość popołudni i wieczorów.

 

Po tym wyjeździe mamy dużo nowych przyjaciół ,z którymi wciąż utrzymujemy kontakt. Myślę, że mój udział w projekcie zmienił coś w moim życiu. Nauczyłam się, że ludzi wokół można lubić ,bo można ich poznać. Można dokonać wiele, trzeba tylko chcieć i mieć wokół przyjaciół.

 

Dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater, że umożliwiło mi uczestnictwo w takim projekcie. Nauczyłam się tam wielu pożytecznych zachowań. I myślę, że uczestnicy programu ( wszyscy byli ode mnie dużo młodsi) też nauczyli się czegoś ode mnie.
Katarzyna Lewiak

Marzena

Dzięki Stowarzyszeniu ,,Sztukater” miałam możliwość udziału w projekcie Erasmus+ pt. ,,CQ is the new IQ” w Limassol na Cyprze.

 

W projekcie brali udział uczestnicy z takich krajów jak Bułgaria, Słowacja, Słowenia, Estonia, Grecja, Hiszpania i Włochy.

 

Byłam bardzo onieśmielona, różnice jakie nas dzieliły wydawały mi się ogromne. Wiek, pochodzenie, kolor skóry i religia. Zastawiałam się jak chociażby zapamiętam imiona ponad 20 osób. Otóż z pomocą przyszła caoch Eleni, która zaproponowała nam energizery okazało się to dość łatwe. Idealny sposób na zapoznanie się i łamanie pierwszych barier, zabawy po których zapamiętanie imion było błahostką a dodatkowo dowiedziałam się nieco o innych uczestnikach i lody stopniały.

 

W następnych dniach wykonywaliśmy zadania w grupach międzynarodowych ucząc się schematów, reakcji i zachowań . Były to warsztaty przygotowujące liderów projektów Erasmus+. Nasza trenerka Elen Beltazi w bardzo przystępny sposób prowadziła wszystkie zadania i ćwiczenia. Umiejętnie angażowała wszystkich uczestników. Uczyła nas różnych modułów CQ, tworzyliśmy nowe projekty, realizowaliśmy je analizując pozytywy i negatywy danych zachowań. Jedną z ważnych metod to metoda 4 kroków, którą wykorzystywaliśmy do realizacji wymyślonych przez nas projektów.

 

W grupie Polskiej powstał projekt zakładający wyrównanie szans społecznych w małych miejscowościach oraz survivalowe obozy w górach. Projekty te miały na celu wytworzenie więzi międzyludzkich oraz ich naprawieniu.

 

Jedno popołudnie było poświęcone prezentacji krajów, był to wieczór kultur. Mogliśmy przekazać informację o Polskiej kulturze, obyczajach i historii. Przygotowaliśmy Polskie potrawy oraz zaprezentować nasze Stowarzyszenie Sztukater rozdając innym uczestnikom prezenty przygotowane specjalnie przez podopiecznych Stowarzyszenia. Wszyscy byli pod wrażeniem podarków.

 

Oprócz pracy były również rozrywki: zwiedzanie miasteczka, parku archeologicznego Kato Pafos, wieczór w tawernie, piesze wycieczki nad morze i wiele innych. Te chwile wynagradzały naszą codzienną ciężką pracę.

 

Czas spędzony w Limassol nauczył mnie bardzo dużo. Nauka jaką wyniosłam z tego wyjazdu będę wykorzystywała w moich projektach Wspominam ten pobyt i wszystkich uczestników ciepło i serdecznie. Bardzo dziękuję „Sztukaterowi” za umożliwienie uczestnictwa w szkoleniu ,,CQ is the new IQ” na Cyprze.

 

Z wyrazami szacunku i wdzięczności
Marzena Niedźwiedź

Paweł

Niezawodne Stowarzyszenie ,,Sztukater” zaproponowało naszej trójce udział w projekcie Erasmus+ pt. ,,CQ is the new IQ” w Limassol na Cyprze. Temat od razu wydał nam się ciekawy. Kwestia inteligencji kulturalnej we współczesnym, zglobalizowany świecie jest szczególnie istotna.

 

Nasz projekt rozpoczął się od energizer'ów i zabaw pozwalających na wzajemne zapoznanie się uczestników. Oprócz nas były też grupy z Bułgarii, Słowacji, Słowenii, Estonii, Grecji, Hiszpanii i Włoch. Bardzo szybko wszyscy się poznali i polubili. Kolejne dni upływały pod znakiem wytężonej pracy w grupach międzynarodowych. Odbywaliśmy warsztaty i szkolenia przeznaczone dla liderów projektów Erasmus+. Prowadząca – Eleni Beltatzi okazała się znakomitą specjalistką. Wykorzystywała czas bardzo starannie i angażowała wszystkich bez wyjątku. Pod jej okiem realizowaliśmy różne moduły poznawcze CQ, podawaliśmy pomysły na nowe projekty, które wzajemnie recenzowaliśmy, znajdując dobre i złe strony. Następnie metodą 4 kroków tworzyliśmy plany realizacji tych projektów. Bardzo spodobał się wszystkim projekt Kasi – Beaty na wyrównywanie szans społecznych w małych miasteczkach. Ja wymyśliłem projekt programu ,,Mild Survival” czyli obóz w górach. Jego celem byłaby integracja, budowanie dobrych relacji i współpracy uczestników, poczucia więzi z przyrodą oraz dostrzeganie jej piękna. Na koniec prezentacji naszych pomysłów uczestnicy mogli się podpisać na projekcie, który wydał im się najciekawszy i w którym chcieliby wziąć udział. Na moim było 15 podpisów!

 

Trzeciego dnia mieliśmy okazję zaprezentować Polskę i nasze ulubione Stowarzyszenie ,,SZTUKATER” podczas wieczoru kultur. Wszystkim smakował ser wędzony (rolada ustrzycka), sucha kiełbasa z ogórkiem kiszonym i oczywiście ptasie mleczko. Na koniec podarowaliśmy przygotowane dla każdego przez ,,Sztukatera” prezenciki – kolorowe szyszki, woreczki z ,,Krówką” w środku i wizytówką Stowarzyszenia.

 

Na szczególne uznanie zasługuje miejsce projektu – Limassol- miasteczko nad morzem Śródziemnym oraz nasz przepiękny hotel ,,Moniatis”. Wspaniały taras z leżakami i fotelami pod daszkiem chroniącym przed słońcem, basen z cudną błękitną wodą i wspaniała kuchnia to największe atuty naszej bazy noclegowej. Posiłki to był istny festiwal smaków, owoce morza, 3 rodzaje mięs, sałatki i sery (np. halumi ... mmm pycha). Do tego w czasie przerwy można było napić się pysznej kawy. Organizatorzy sprawili się lepiej niż dobrze (brawo Vanessa, Viktorija i Francesco!). Wieczorem w piątek zorganizowali nam wieczór cypryjski w tawernie. Okazało się jak smaczne są tutejsze wina i że nasza grupa świtanie tańczy cypryjskie tańce! Następną atrakcją była sobotnia wycieczka do Pafos – pięknego, starego miasta z ruinami antycznych, rzymskich budowli.

 

Tydzień spędzony na Cyprze pozostanie na długo w naszej pamięci. Cały czas mamy kontakt z większością uczestników programu. Było dużo pracy ale dzięki temu zdobyliśmy nieco nowych doświadczeń, sami mogliśmy się dzielić naszymi no i podszkoliliśmy się w znajomości języka angielskiego.

 

Za to wszystko serdecznie Wam dziękujemy, przyjaciele ze ,,Sztukatera”. Dzięki Wam mogliśmy poznać nowy ,,kawałek” świata i ciekawych ludzi.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!