Nature in Action - Szkolenie w Hiszpanii

W dniach 22 - 29 września 2019 r. wolontariusz Stowarzyszenia Sztukater - Artur uczestniczył w Szkoleniu „Nature in Action", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w Mas Franch w Hiszpanii.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJĘ NASZEGO WOLONTARIUSZA:

 

Artur

Training Course „Nature in action", który odbył się w dniach 22-29 września br. w Katalonii. Był niesamowitą przygodą dla mnie. Poznałem na projekcie masę interesujących osób, zarówno z Europy, Afryki jak i Azji (Turcji), są to osoby, które w swojej lokalnej sferze działają na rzecz natury, starają się do niej zbliżyć jak najbardziej i powrócić do niej. Było to dla mnie niezwykłe przeżycie, którego nie da się opisać, spotkanie z tak fascynującą grupą, gdzie ludzie są tak blisko mnie odnośnie idei, które wspieramy, ale jak w różny sposób je postrzegamy.

 

Podczas projektu każdy dzień rozpoczynał się zajęciami z jogi, następnie w ciału dnia odbywały się różnego rodzaju zajęcia pozwalające bardziej poznać siebie, pogodzić się z otaczającą rzeczywistością, jak również mieć chwile na zatrzymanie się i pomyślenie na ile blisko jest się z naturą i czy nie jest to tylko iluzja. Bardzo dobrym pomysłem okazało się zostawienie telefonów w pokojach, większość osób starała się nie przynosić ich na sesje, dzięki czemu mogliśmy oderwać się od aktualnych problemów lub myśli z nimi związanych. Każdy wieczór zamykała sesja w pięknej chatce zrobionej w pełni z odnawialnych materiałów, jak drewno i glina (znajduje się na załączone fotografii), gdzie można było pomyśleć o danym dniu jak również o przeżyciach, które każdy człowiek trzyma w sobie. Dzięki temu, że projekt odbywał się w ogólnoświatowym tygodniu walki o planetę, mieliśmy możliwość wybrać się do Girony i uczestniczyć tam w manifestacji wspierającej ekologię i naturę. Było to wspaniałe uczucie, zobaczyć tam ogromną ilość młodych ludzi, którym zależy jak mi na naszej planecie.

 

Podczas projektu miałem okazję, wziąć udział w wielu warsztatach, które były niesamowicie fascynujące. Najbardziej zapadł mi w pamięć warsztat, który dotyczył naszej planety. Na dystansie kilku kilometrów stworzyliśmy oś czasu, która miała przedstawiać wiek naszej planety, zadziwiające było jak długo musieliśmy iść zanim dotarliśmy do momentu, gdy powstało życie. Natomiast nasze czasy, które znamy, w których żyjemy, było zaledwie ruchem o parę centymetrów. Zobrazowało nam to jak jesteśmy mali w historii i że nie możemy w dzisiejszych czasach zawłaszczać sobie prawa do decydowania o niszczeniu planety.

 

Kolejnym zadaniem, które wydało mi się niesamowicie fascynujące było przeprowadzone w parach. Dostaliśmy kamień bądź gałązkę, którą z zamkniętymi oczami mieliśmy zapamiętać, a następnie odszukać ją na stosie z innymi, a druga osoba z pary, która miała otwarte oczy w tym czasie miała potwierdzić, czy odnaleźliśmy odpowiednią. Bardzo fajne ćwiczenie, które zbliżyło nas do natury i jednocześnie rozluźniło.
Natomiast chyba najciekawszym ćwiczeniem, nie związanym już z naturą przyrody, lecz z naturą nas samych odbyło się przedostatniego dnia. Stworzyliśmy seans, podczas którego wsłuchując się w głośną, chaotyczną melodię mieliśmy wyrzucić swoje emocje. Niektóre osoby, stały bez ruchu, inne ruszały się rytmicznie, natomiast jeszcze inne zaczynały skakać. Lecz nie to jest najciekawsze, lecz odbiór tego ćwiczenia, niektórzy wyszli roześmiani i wyluzowani, natomiast inne osoby płacząc i smucąc się. Idealnie pokazało to, jak różnymi ludźmi jesteśmy i jak różnymi ideałami się kierujemy.

 

Projekt oceniam na bardzo dobrze zorganizowany, ogromne podziękowania dla Carlosa i Kate, ponieważ byli świetnymi prowadzącymi, postawa ich życiowa w pełni łączy się z tematyką i są w stanie wykazać ogromne wsparcie dla wielu inicjatyw. Uważam, że był to jeden z najlepszych projektów, na których byłem. Zakwaterowanie było w ekologicznym gospodarstwie, w pięknej dolinie otoczonej lasami, gdzie można było naprawdę poczuć ducha projektu. Uważam, że ten trening był dla mnie ogromną okazją, żeby inaczej spojrzeć na życie, zatrzymać się na chwilę i odpocząć od codziennego biegu konsumpcjonistycznego społeczeństwa.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!