Make Democracy Great Again - Szkolenie w Mołdawii

W dniach 4 - 13 września 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Grzegorz oraz Zofia uczestniczyli w Szkoleniu „Make Democracy Great Again", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Vadul lui Voda w Mołdawii.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Grzegorz

W dniach 04.09-13.09. uczestniczyłem w szkoleniu w Mołdawii „ Make Democracy Great Again”. Celem projektu było zwiększenie świadomości Unii Europejskiej i demokracji i zjawiska populizmu wśród młodych ludzi z 8 krajów (oprócz Polaków, w projekcie uczestniczyli przedstawiciele Armenii, Węgier, Włoch, Azerbejdżanu, Wielkiej Brytanii, oraz Gruzji ). Śmiało można stwierdzić, że to właśnie dzięki wyżej wspomnianej tematyce projektu, stał się on wyjątkowy. W poniższym podsumowaniu, chciałbym skupić się przede wszystkim na kompetencjach, które zdobyłem poprzez czynny udział w programie, pozostawiając kwestie różnic kulturowych i zwiedzania kraju jako drugorzędne.

 

Dzień 1: Dzień ten rozpoczęliśmy od przedstawienia naszych obaw i oczekiwań wobec tego projektu. Następne aktywności koncentrowały się na wytworzeniu więzi pomiędzy uczestnikami oraz stworzeniu owocnej współpracy między nami w dalszej części projektu. Na zakończenie dnia przedstawiona została nam organizacja goszcząca InterCollege oraz zostaliśmy oprowadzeni po okolicy.

 

Dzień 2: Dzień ten był rozpoczęciem pracy nad tematem owego projektu. Rozpoczęliśmy od zdefiniowania pojęcia osobowości a następnie określenie naszego typu osobowości. W dalszej części dnia pracowaliśmy nad zagadnieniem populizmu. Grupa została podzielona na pomniejsze zespoły ,które miały wypracować doświadczalne znaczenie tego słowa.

 

Dzień 3: Dzień ten rozpoczęliśmy od wyimaginowanej sytuacji ,w której musieliśmy przeprowadzić głosowanie w sprawie budowy meczetu w naszym mieście. Uczestnicy zostali podzieleni na różne ugrupowania polityczne. Naszym zadaniem była rozmowa z przedstawicielami przeciwnych obozów oraz przekonanie ich o słuszności naszego stanowiska. Po pierwszej części tej aktywności rozpoczęła się publiczna debata zakończona głosowaniem. Podczas popołudniowych zajęć każdy kraj zaprezentował przykłady populizmów w swoich krajach. Jedna z sesji została poświęcona także na rozmowę na temat Unii Europejskiej

 

Dzień 4: W tym dni ponownie powróciliśmy do zjawiska jakim jest populizm aby bardziej rozszerzyć naszą wiedze na ten temat. Tym razem dyskutowaliśmy na temat jak wykryć populizm oraz jak na niego odpowiadać. Rozegraliśmy też grę ,której celem było sprawdzenie naszej podatności na fałszywe wiadomości. Ten wieczór był wyjątkowy ponieważ każda nacja przedstawiła swój kraj poprzez jedzenie ,tańce oraz różne tradycyjne zwyczaje.

 

Dzień 5: Pierwsza sesja tego dnia polegała na obejrzeniu filmu na temat BREXIT oraz późniejszej dyskusji na ten temat. Następnie jeden z uczestników przedstawił nam prezentację na temat historii populizmu oraz przykładom tego zjawiska w Turcji obecnie. Prezentacja ta jest jego tematem przewodnim podczas studiów doktoranckich. Popołudniowe zajęcia dotyczyły non-formal education oraz jego zastosowaniu. Każdy z uczestników jednogłośnie stwierdził ,że ten sposób nauki jest jednocześnie przyjemny jak i bardzo efektywny.

 

Dzień 6: W tym dniu wyruszyliśmy do stolicy Mołdawii tj. Kiszyniowa ,aby spotkac się tam z przedstawicielami Unii Europejskiej , którzy opowiadali nam o tym jak Unia prowadzi politykę z krajami nienależącymi do niej. Po spotkaniu otrzymaliśmy czas wolny aby zwiedzić stolicę oraz poznać jej największe zabytki i atrakcje.

 

Dzień 7: Tematem tego dnia była praca nad metodologią pomagającą innym zrozumieć temat populizmu poprzez narzędzia edukacji nieformalnej. Przedstawione zostały nam przykłady oraz opisy poszczególnych metod. Następnie zostaliśmy podzielenie na niewielkie drużyny i musieliśmy stworzyć swoje własne metody. Wieczorne sesje polegały na testowaniu naszych metod oraz na ich późniejszych poprawkach. Na zakończenie dnia zostały one opublikowane na oficjalnej stronie związanej z tymi zagadnieniami.

 

Dzień 8: W ostatnim dniu rozmawialiśmy o tym jak zdobytą wiedzę na tym projekcie możemy przekazać dalej w świat ,aby wiedza ta nie zatrzymała tylko u nas. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał YouthPass ,który jest certyfikatem uczestnictwa w owym projekcie. Oraz nastąpił czas pożegnania zarówno z uczestnikami ,organizatorami jak i z Mołdawią.

 

Cały projekt przebiegał w atmosferze edukacji nieformalnej, czyli „nauki przez praktykę”. W trakcie projektu dowiedzieliśmy się więcej na temat populizmu w różnych krajach. Jestem bardzo wdzięczny organizatorom i wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tego projektu. Dzięki niemu mogłem poznać opinię moich rówieśników na bardzo ważne tematy. Program był doskonałą okazją na zaobserwowanie postaw młodzieży i ich stosunku do problemów społeczno- politycznych. Jego uczestnicy byli żywym dowodem na to, że warto i trzeba rozmawiać, bo to właśnie jest kluczem do wzajemnego porozumienia. Poprzez projekt poznałem wiele osób, które nie tylko marzą i wierzą w lepszą rzeczywistość, ale krok po kroku zmieniają przyszłość swoich krajów. Mam nadzieję, że nie był to ostatni projekt, w którym mogłem uczestniczyć.

Zofia

„Make Democracy Great Again” to jeden z tych projektów, który mimo wszystko pozostawia sentyment. Nie odbywał się w jakimś bogatym i popularnym wśród turystów kraju, po drodze spotkaliśmy też bardzo dużo dziwnych i niezrozumiałych dla nas rzeczy (parę razy nawet zastanawialiśmy się o modlitwie patrząc na kulturę jazdy lokalnych kierowców, w szczególności tych, którzy siedzieli za kierownicą naszych busów).

 

Nie zapomnę też rozmowy z przedstawicielami Unii w tym kraju i jak oni opisywali kontakt z lokalnymi mieszkańcami: „Tutejsi ludzie wierzą, że za czasów ZSRR było lepiej i z nimi na ten temat się nie żartuje.”. I jeżeli ja miałam kontakt w większości z młodszym pokoleniem mieszkańców Mołdowy, to też widziałam trochę inną perspektywę myślenia na ten temat. Na projekcie każdy kraj robił prezentację przedstawiającą przykłady populizmu w tych krajach. Mołdawia zapamiętała się tym, że ich finalnym akcentem, kropką w całej prezentacji było: „jedyne wyjście, to opuścić kraj” ze zdjęciem lotniska w tle. Następnym krajem, który pozostawił po sobie szczególne wspomnienia były Węgry. Jeden uczestnik naprawdę miał dużo do powiedzenia na ten temat i jeżeli nie było by ograniczenia w 5 minut, to Chyła mógł tam stać i opowiadać jeszcze oho-ho. Drugim uczestnikiem z Węgier był student z Turcji, i w momencie, kiedy było tłumaczone zaplecze historyczne poszczególnego momentu, padły następujące słowa: „... kiedy imperium Osmańskie zaatakowało Węgry...” czy coś w tym stylu, to moment naprawdę zrobił się zabawny.

 

Mogłabym długo jeszcze opowiadać o tych momentach i wspomnieniach, które powstały na tym projekcie ale jak wszyscy wiedzą lepiej jeden raz zobaczyć, niż sto razy usłyszeć o czymś. W mojej głowie i tak to będzie wyglądało lepiej. Temat projektu był świetny, a jego realizacja pozwoliła na to, by nikt nie czuł się pominięty. Każdy odegrał swoją rolę, ktoś był dobrym mówcą i miał możliwość niejednokrotnie się wykazać, ktoś lubił bardziej tą stronę organizacyjną i tam pokazał swoje umiejętności. Na bazie naszych doświadczeń stworzyliśmy własne aktywności i ktoś będzie mógł z nich skorzystać. Sami nauczyliśmy się bardzo dużo i przede wszystkim najwięcej zyskaliśmy ucząc się od siebie nawzajem.

 

Chcę podziękować wszystkim, kto przyczynił się do tego, aby ten projekt się odbył i pozwolił mi na to, bym była jego częścią. Te chwile zostaną ze mną na długo.

 

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Skomentuj - Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto