Youth and Culture of Peace - Szkolenie we Francji

W dniach 26 sierpnia - 3 września 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Valeria oraz Przemysław uczestniczyli w Szkoleniu „Youth and Culture of Peace", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Poitiers we Francji.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Przemysław

W dniach 25.08.2019 - 03.09.2019 miałem przyjemność brać udział w projekcie- szkoleniu w ramach programu Erasmus +, pt. "Youth and Culture of Peace". Miał on miejsce w Poitiers we Francji, na kampusie tutejszej uczelni wyższej, jednej z najstarszych i bardziej prestiżowych uniwersytetów we Francji. W szkoleniu brało udział kilka państw europejskich, e tym 2 osoby z Polski, wysłane tu przez Stowarzyszenie Sztukater. Zajęcia były prowadzone dwujęzycznie: po francusku i amgielsku, a naszymi nauczycielami byli zawodowi mediatorzy i działacze Komisji Europejskiej. Już pierwszego dnia zaczęliśmy od energizera, czyli szybkich aktywności w formie zabaw, które miały na celu dać nam szansę na poznanie się i otwarcie przed innymi kulturami. Następnie dowiedzieliśmy się technicznych rzeczy o działaniu tego typu projektów. Następne aktywności polegały na pracy w grupach i były prowadzone w kolejnych dniach, zawsze po pysznym francuskim śniadaniu i krótkim energizerze. Były to m.in. case związany z mediacjami między skłóconymi państwami, scenka dotycząca braku akceptacji i wsparcia w rodzinie oraz tworzenie mapy myśli na temat poglądów. W środkowym etapie szkolenia wybraliśmy się wspólnie na zwiedzanie Poitiers, które okazało się być niezwykle ciekawym zabytkowym miastem. Po wspólnym obejściu centrum, mieliśmy czas by samemu eksplorować tajemnice Poitiers. W kolejnych dniach mieliśmy wiele okazji do nawiązywania lepszych kontaktów z innymi uczestnikami, np. karaoke, taniec czy po prostu kameralne rozmowy. Mieliśmy możliwość prezentacji swojego kraju, składało się to głównie z filmików, ciekawostek, drobnych upominków, tańców, kursów danego języka i quizów, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Ostatniego dnia sierpnia było największe wydarzenie, tj. grill i impreza w miejscu projektu, na które została zaproszona pokaźna grupa studentów, która chętnie przyszła i włączyła się do zabawy. Na początku przedstawiliśmy po krótce cele tego przedsięwzięcia, następnie zaczęła się Intercultural Night, czyli każde państwo prezentowało swoje specjały, a reszta mogła się nimi delektować. Potem już tylko grill i impreza do białego rana. W przedostatnim dniu szkolenia był zarządzony dzień wolny, który każdy wykorzystał na zwiedzanie, jedni Poitiers, inni La Rochelle. W ostatnim dniu tworzyliśmy w grupach plakaty, które następnie zostały powieszone w akademiku, w którym mieszkaliśmy przez te dni, w celu poinformowania tutejszych studentów naszymi przemyśleniami na temat walki z przemocą i dyskryminacją. Po tym organizatorzy podziękowali za współpracę, rozdali Youthpassy i po kilku wspólnych zdjęciach wszyscy w miłej atmosferze wrócili do domu. Było to bardzo ciekawe doswiadczenie, uważam że warto coś takiego przeżyć, przede wszystkim by otworzyć się na innych ludzi o różnym podłożu oraz zobaczyć kawałek świata.

Valeria

W dniach 26 sierpnia—3 września 2019 roku w ramach programu Erasmus+ uczestniczyłam w szkoleniu „Youth and Culture of Peace”, które odbywało się w malowniczym średniowiecznym mieście Poitiers, położonym w zachodniej części Francji między Paryżem a Bordeaux. Jak wywodzi się z nazwy, celem projektu było zdobywanie wiedzy na temat rozmaitych form konfliktów, definiowania pokoju i poszukiwania różnych form pokojowego przeciwdziałania konfliktom.

 

Projekt był prowadzony przez francuską organizację MENOS Médiation Nord-Sud. Organizacja okazuje profesjonalną pomoc w rozwiązywaniu konfliktów za pomocą mediacji. Doświadczenia członków MENOSu było głównym źródłem wiedzy i inspiracji dla uczestników podczas trwania szkolenia.

 

W projekcie uczestniczyły osoby z Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Polski oraz Rumunii. Do stałych uczestników programu dołączyli także miejscowi studenci z uniwersytetu Descartes, pochodzące głównie z państw Maghrebu i Zatoki Gwinejskiej. Szkolenie odbywało się w dwóch językach, angielskim i francuskim. Mimo że uczestnicy na codzień posługiwali się głównie językiem angielskim, organizacja goszcząca zapewniała tłumaczenie na język francuski, dzięki czemu każdy mógł zabrać głos.

 

Zadania były skoncentrowane głównie na pojmowaniu takich pojęć jak „pokój” i „konflikt”. Czym są sytuacje pokojowe i konfliktowe, jak i dlaczego występują, jak rozumiemy i rozpoznajemy te zjawiska na różnych płaszczyznach: społecznej, politycznej, narodowościowej lub religijnej. Dzięki pracy w grupach mogliśmy wysłuchać każdego uczestnika, wymieniać się doświadczeniami i wspólnie poszukiwać rozwiązania problemów. Rozmawialiśmy także o przejawach dyskryminacji i współczesnych konfliktach zbrojnych. Analizowaliśmy takie formy pokojowego rozstrzygnięcia sporów jak mediacja, negocjacja, kooperacja, prewencja, arbitraż oraz procedura sądowa.

 

W części praktycznej (improwizacje) sprawdziliśmy, w jaki sposób zachowują się ludzie w sporach i wyróżniliśmy cztery modele zachowania: konfrontacja, kooperacja, podporzadkowanie się oraz unikanie problemu.

 

Największe wrażenie sprawiło na mnie zadanie skierowane na głębsze poznanie cech swego charakteru i tożsamości. Na początku mieliśmy dyskusję, która dotyczyła rozumienia własnej osobowości, przyczyn powstania różnic i nieporozumień między ludźmi. Następnie uczestnicy mieli zdefiniować osiem najbardziej istotnych cech swej tożsamości i krok po kroku pozbyć się siedmiu z nich, na końcu zostawiajac przy najważniejszej. Ponieważ osobowość każdego z nas jest bardzo złożona, wykonanie tego zadania wydawało mi się prawie niemożliwe. Odpowiedzi uczestników wyraźnie się różniły. Ktoś uważał, że podstawą jego tożsamości było „bycie Polakiem / Francuzem / Andaluzyjczykiem”, ktoś nie wyobrażał życia bez tańca sportu, komuś zależało na wierzę lub tolerancji.

 

Ten projekt stał się wspaniałą szansą na rozszerzenie moich horyzontów myślowych, umożliwił poznanie innych kultur i nawiązanie międzynarodowych znajomości. Szkolenie dało mi dużo do myślenia. Wzbudziło we mnie szczególne zainteresowanie zawodem mediatora. Zdobytą podczas szkolenia wiedzę z pewnością wykorzystam nie tylko w dziedzinie zawodowej, lecz również w życiu codziennym.

 

Jestem bardzo wdzięczna Stowarzyszeniu Sztukater, z którym miałam przyjemność współpracować po raz drugi, oraz organizacji goszczącej za możliwość uczestniczenia w tym szkoleniu.

 

Valeria Kulyk

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial