No Name - Wymiana w Rumunii

W dniach 25 sierpnia - 7 września 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Barbara, Dariusz, Dawid, Gabriela, Kacper, Maria, Mikołaj, Miłosz, Patrycja oraz Wiktoria uczestniczyli w Wymianie Młodzieży „No Name", realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Aiud w Rumunii.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Barbara

W dniach 25.08 do 07.09 bieżącego roku brałam udział w spotkaniu międzynarodowym Erasmus + w Rumunii. W projekcie „No name” brało udział łącznie 29 osób z takich krajów jak Rumunia, Polska oraz Bułgaria. Głównym tematem projektu było zdrowie oraz zaburzenia psychiczne wśród dzieci i młodzieży . Liczne zajęcia ,warsztaty ,dyskusje i prezentacje, z każdym dniem coraz bardziej umożliwiły nam zrozumieć z jakimi problemami musi borykać się dzisiejsza młodzież.

 

Warsztaty miały na celu również wyjaśnić i uszczegółowić, jakie wyzwania czekają osoby pracujące z młodzieżą dotkniętą problemami psychicznymi . Dzięki warsztatom zajęciowym dowiedziałam się o innowacyjnych metodach pracy nazywanych „playback theatre” czy też „labyrinth theatre”.

 

Dodatkową okazją do integracji były wieczory kulturowe ,na których mogliśmy więcej dowiedzieć o państwach naszych przyjaciół, ich kulturze, zatańczyć ich narodowy taniec, a na koniec skosztować tradycyjne dania kraju. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze i było okazją do zawarcia międzynarodowych przyjaźni. Pobyt i zdobyte doświadczenie w międzynarodowej grupie jest źródłem inspiracji do dalszego działania, odkrywania siebie i poszukiwania nowych wyzwań. Uczestnicy projektu mieli również za zadanie promować świadomość praw człowieka, tolerancję, demokrację, poprzez prace w małych, międzynarodowych grupach ,grupach narodowych jak również wspólnie, na forum.

 

Ze względu na fakt, że projekt realizowany był w ramach programu Erasmus+, poza zasadniczym tematem wzmacniane były również takie aspekty jak poprawa komunikacji, zdobywanie i dzielenie się własnymi doświadczeniami, szeroko rozumiana współpraca, wspomaganie integracji z osobami w sytuacjach niekorzystnych społecznie i kulturowo. Działaniami projektu były aktywności z metod edukacji pozaformalnej nastawione głównie na komunikacje uczestników.

 

Dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość uczestniczenia w projekcie oraz zachęcam wszystkich do udziału w projektach.

 

Barbara

Dariusz

Dnia 25.08 bieżącego roku o godzinie 6:30 wyjechaliśmy z Zalasowej na projekt Erasmus + który odbył się w Rumunii, a dokładniej w mieście Aiud. Na miejsce dotarliśmy około godziny 17.30, po 13 godzinach jazdy autobusem. W projekcie uczestniczył młodzież z 3 krajów : Polski, Bułgarii i Rumunii. Pierwszego i drugiego dnia poprzez gry i zabawy mieliśmy czas na zapoznanie się . Konkretne zajęcia zaczęły się w środę. Według mnie były fajne, ponieważ pracowałem w grupie z osobami z innych krajów i nauczyłem się więcej na temat psychoterapii i zdrowiu mentalnym.

 

Cały projekt urozmaiciły noce kulturowe oraz "sekretny przyjaciel". Na nocach kulturowych mogliśmy poznać kulturę innego kraju oraz spróbować tradycyjnych przekąsek i smakołyków. W zabawie "Sekretny przyjaciel" chodziło o to, że wylosowaliśmy na karteczce osobę, dla której do końca projektu mieliśmy być mili i raz na jakiś czas dawać prezenty. Musieliśmy zrobić to tak, żeby dana osoba nie zorientowała się kto ją wylosował. Oprócz projektów mieliśmy zorganizowaną wycieczkę do Alba Iulia, gdzie zwiedzaliśmy kościół prawosławny oraz mogliśmy zwiedzić starą cytadele. W trakcie zwiedzania mieliśmy okazję być świadkami zmiany warty. Ostatni dzień był najsmutniejszy, ponieważ był to dzień pożegnań ale w miłej atmosferze obiecaliśmy sobie, że jeszcze się kiedyś spotkamy. Podsumowując było to dla mnie bardzo fajne przeżycie, poznałem dużo nowych, miłych ludzi, poznałem kulturę innych krajów oraz dowiedziałem dużo dowiedziałem się na temat zdrowia psychicznego. Mam nadzieję, że kiedyś się jeszcze spotkamy w takim samym gronie.

 

Dariusz

Dawid

25 sierpnia po długiej podróży dotarliśmy do miasteczka Aiud, w którym odbywać się miał projekt międzynarodowy „No Name” W projekcie brała udział młodzież z 3 krajów: Polski, Rumunii i Bułgarii. Pierwszego popołudnia zaraz po przyjeździe mieliśmy zabawę integracyjną, aby poznać imiona innych uczestników. Wieczorem tego samego dnia musieliśmy znaleźć osobę z innego kraju i porozmawiać z nią, dowiadując się różnych informacji o niej, a następnie znaleźć wspólne fakty o nas. Dzień drugi zaczęliśmy "energizerem", następnie po nim zaczęły się zajęcia, na których była prezentacja o programie "Erasmus+". Od dnia trzeciego do piątego poznawaliśmy czym to jest zdrowie mentalne i jakie istnieją sposoby, aby leczyć zaburzenia psychiczne. Czwartej nocy była noc kulturowa Bułgarii. Bułgarzy pokazali nam prezentację o swoim kraju oraz przeprowadzili quiz wiedzy o Bułgarii. Po prezentacji próbowaliśmy tradycyjnych bułgarskich potraw. Szóstego dnia tematem rozmów było "agresja psychiczna w szkole" oraz dyskutowaliśmy jak się jej przeciwstawić. Wieczorem tego samego dnia mieliśmy polską noc kulturową. Zaprezentowaliśmy krótką scenkę o historii Polski oraz poczęstowaliśmy wszystkich uczestników polskimi potrawami. W dniach 8-11 głównym tematem była depresja, jej początki oraz sposoby terapii takie jak: terapia ze zwierzętami, rozmowa z psychoterapeutą/pedagogiem. Tego samego dnia Rumunia miała swoją noc kulturowa na której para tancerzy w tradycyjnych strojach wspaniale zaprezentowała nam rumuński taniec narodowy. Kolejnego dnia dowiedzieliśmy się co alkohol, papierosy i inne używki robią z naszym organizmem. W ostatnim dniu układaliśmy piosenkę na temat całego projektu. Dodatkową atrakcją był wyjazd do Alba Iulia oraz sekretny przyjaciel. Pożegnanie było smutne ale bardzo serdeczne. Bardzo cieszę się, że mogłem wziąć udział w tym projekcie i mam nadzieję ,że to nie był mój ostatni projekt Erasmus+.

 

Dawid

Gabriela

W niedziele 25 sierpnia z samego rana dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Sztukater z siedzibą we Wrocławiu wyruszyliśmy na projekt Erasmus+ do miejscowości Aiud w Rumunii. Po ok.13h podróży w doborowym towarzystwie dotarliśmy do naszego lokum na najbliższe dwa tygodnie. W pierwszym dniu poznawaliśmy siebie nawzajem wraz z przybyłymi uczestnikami z Bułgarii i Rumunii. Odbywało się to przez różnego rodzaju aktywności zwane energizerami, które ułatwiały zapamiętanie imion i zainteresowań danych osób oraz nawiązywaniu relacji. Zapoznano nas z tematem projektu, który nosił nazwę „NO NAME” oraz kwestią certyfikatu Youthpass. Rozmawialiśmy na temat oczekiwań o treści projektu na kolejne dni. Z dnia na dzień rozumieliśmy i zżywaliśmy się ze sobą coraz bardziej co sprawiało że praca nad zagadnieniami była przyjemna i bezproblemowa. Tematyka projektu opierała się na zdrowiu mentalnym co pomagało dodatkowo otworzyć się przed innymi. Każdy dzień upływał bardzo szybko poprzez starannie zaplanowane aktywności. Dotyczyły one różnych dziedzin. Psychologii, psychoterapii oraz chorób dotyczących zdrowia mentalnego. Każdy z nas mógł opowiedzieć o swoich doświadczeniach, przeżyciach oraz wnioskach i relacjach z bliskimi. Każdy z nas brał również udział w przedstawianiu swoich emocji poprzez teatr czy tzw. „labirynt theatre”. Aktywności teatralne polegały na krótkich spektaklach wyrażających określone emocje. Natomiast uczestnik „labirynt theatre” mając zawiązane oczy miał odczuwać określone emocje i wrażenia. Słuchając, wąchając czy dotykając odczuwał różne bodźce interpretując wymyślaną przez daną grupę historie. Rozmawialiśmy również na temat naszych obaw i strachów. Jednym z zadań było również projektowanie ulotek z zasadami na temat znęcania się w szkole. Mieliśmy również okazje dowiedzieć się na temat psychoterapii oraz jej rodzajów. Swoje kraje wzajemnie poznawaliśmy na wieczorach kulturowych które były równie zabawne jak i starannie przygotowane pod względem merytorycznym. Zagłębialiśmy się w kulturę danego kraju podczas tańczenia tradycyjnych tańców czy kosztowaniu potraw. Mieliśmy również okazje wybrać się na wycieczkę do miejscowości Alba- Iulia oddalonej o ok.30 km. Gdzie zwiedzaliśmy zabytki i zgłębialiśmy swoją wiedzę na temat regionu czemu dopisywała nienaganna pogoda. W dniu ostatnim odkrywaliśmy również naszego sekretnego przyjaciela który wylosowany był tuż na początku. Opiekował się nami przez ostatnie dni dostarczając nam listy jak i słodkości, które umilały nam czas. Projekt ten przyniósł nam nowe doświadczenia, które z pewnością przydadzą się w przyszłości. Pozwolił na doskonalenie języka jak i zgłębianie wiedzy o zdrowiu mentalnym. Przyniósł niezapomniane momenty, chwile, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Dał możliwość poznania nowych ludzi, których uśmiechów nie sposób zapomnieć, jak i sprawił, że bardziej rozumiemy samych siebie i swoje problemy, które teraz będzie łatwiej rozwiązywać.

 

Gabriela

Kacper

25 Sierpnia po bardzo długiej podróży dotarliśmy do miejsca odbywania się projektu-Aiud. W projekcie uczestniczyły osoby z 3 krajów-Rumunii, Polski i Bułgarii z każdego dziesięć osób.

 

Pierwszy dzień był przeznaczony na rozpakowanie się i zaznajomienie się z miejscem zakwaterowania, z innymi uczestnikami projektu oraz z samym programem Erasmus+. Następnego dnia nastapiło dokładniejsze zapoznanie się z naszymi rówieśnikami z innych krajów, z zasadami projektu oraz jego programem. Kolejne dni były poświęcone rozmowie na temat: przemocy w szkole, atakach paniki, lęku, typach psychoterapii, przemocy w internecie, znęcaniu się psychicznym, nerwicy natręctw, czym jest dwubiegunowe zaburzenie osobowości, uzależnieniach, alternatywnych sposobach psychoterapii.

 

Zajęcia dostarczyły uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Pokazywały nam jak wiele istnieje problemów psychicznych wśród dzieci i młodzieży. Dowiedzieliśmy się również jak leczyć lub zapobiegać tym zaburzeniom. Na każdych zajęciach dzieliliśmy się w losowe grupy, które miały za zadanie stawić czoła zadaniu, które otrzymaliśmy od prowadzącego. Na koniec dnia wszyscy zbieraliśmy się w koło, a następnie każdy musiał opisać jak przebiegł dzień z jego punktu widzenia. Dzieliliśmy się wiedzą, która zdobyliśmy danego dnia.opisując to czego się tego dnia nauczył. Zajęcia trwały codziennie od 9.30 do 18.00 z przerwami, a gdy się kończyły mieliśmy szansę na zintegrowanie się z innymi osobami poprzez rozmowy, wspólne gry, ewentualnie poprzez wspólne wyjście do centrum miasteczka lub do parku i spędzanie tam czasu. Osobiście znalazłem dużo wspaniałych osób, z którymi odkryłem wspólne zainteresowania i cechy charakteru. Rozmawianie i spędzanie z nimi czasu to była prawdziwa przyjemność. Spotkałem tu najbardziej czułych, otwartych i radosnych ludzi w całym moim życiu. Po dwóch tygodniach spędzonych razem w mojej głowie było uczucie jak gdybyśmy spędzili razem dwa lata.

 

Podczas projektu również nie zabrakło zwiedzania. Odwiedziliśmy miasteczko-Alba Iulia, gdzie mogliśmy zobaczyć piękną fortece, wspaniałe kościoły ortodoksyjne i katolickie. Jedną z atrakcji była zmiana warty żołnierzy. Miłym urozmaiceniem przed każdymi zajęciami były "energizery", które miały za zadanie rozbudzić nasze umysły. Projekt był również urozmaicony tzw. "wieczorami kulturowymi", na których dowiadywaliśmy się wiele ciekawych rzeczy o konkretnym kraju. Dzięki tym wieczorom mogliśmy się wiele dowiedzieć o danym państwie, oglądając prezentacje, biorąc udział w zabawach , quizach, jak również smakować tradycyjne dania i przekąski .

 

Kolejną ciekawą zabawą był "sekretny przyjaciel" w której losowaliśmy innego uczestnika, a następnie naszym zadaniem należało być "przyjacielem" do końca projektu poprzez okazywanie serdeczności, lub z czystego serca kupić upominek w postaci słodkości ,a następnie przekazać tak, aby nie domyślił się, od kogo pochodzi. Ostatniego dnia projektu odbyła się wspaniała ceremonia ujawnienia sekretnych przyjaciół, gdzie było bardzo dużo zabawy i śmiechu. Na zakończenie wszyscy pożegnali się w miłej i ciepłej atmosferze, która jednocześnie była bardzo smutna. Wiele osób obiecało, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie.

 

Reasumując projekt był czymś co dało szansę wejść ze swoim poziomem języka angielskiego przynajmniej jeden poziom wyżej, czymś co dało szansę na znalezienie wielu wspaniałych ludzi z którymi znajomość prawdopodobnie nie zakończyła się tylko na projekcie, czymś co dało szansę na to aby dowiedzieć się wiele na temat jednej z najcenniejszych rzeczy-naszym zdrowiu psychicznym. Ostatecznie mogę stwierdzić, że projekt spełnił swoje zadanie, a uczestniczenie w nim to była czysta przyjemność.

 

Kacper Stoch

Maria

W dniach 25.08-07.09 2019r. miałam możliwość uczestniczenia w projekcie "NO NAME", który był realizowany w ramach programu Erasmus +. Uczestnikami projektu była młodzież w wieku od 14-18 lat z Rumunii, Bułgarii i Polski. Głównym tematem projektu międzynarodowego był rozwój spojrzenia młodzieży na zdrowie mentalne i choroby psychiczne.

 

W pierwszych dniach dzięki "energizerom" mogliśmy łatwiej i szybciej zapamiętać imiona uczestników.

 

W drugim dniu szczegółowo i dokładnie, prowadząca wprowadziła nas w temat projektu "NO NAME". W międzynarodowych grupach braliśmy udział w różnych aktywnościach , które miały na celu otworzyć nas przed innymi a przede wszystkim wyjść ze strefy komfortu. Dzięki temu mogliśmy łatwiej nawiązać wspólne relacje. W grupach pracowaliśmy i dyskutowaliśmy nad takimi tematami jak: OCD, (dwubiegunowe zaburzenie osobowości), chorobach psychicznych, nerwicy natręctw, przemocy w szkole, atakach paniki, rodzajach terapii, uzależnieniach itp.

 

Najpierw omawialiśmy dany temat w kilku osobowych grupach ,a następnie prezentowaliśmy go na forum. Zdarzało się grupa miała inny temat, dzięki czemu mogliśmy się dowiedzieć czegoś innego. Wspólna dyskusja pomaga lepiej zrozumieć dany problem lub spojrzeć na niego zupełnie z innej perspektywy.

 

Najciekawszym dla mnie zajęciem było przygotowanie do debat. Udział w debacie nie był mi obcy, gdyż na jednym z projektów miałam już z nimi styczność.

 

Kolejnym ciekawym wydarzeniem były wieczory kulturowe. Uczestnicy z każdego kraju starali się w ciekawy sposób przedstawić najważniejsze fakty i ciekawostki o swojej ojczyźnie. Nie zabrakło również tradycyjnych tańców, zabaw i piosenek. Chętnie uczyliśmy się zwrotów i słówek w ojczystych językach uczestników projektu. Każdy z krajów przygotował również regionalne smakołyki i przekąski. Na naszym wieczorze kulturowym odegraliśmy scenkę teatralną o historii Polski. Chcieliśmy aby poprzez taki wyraz artystyczny nasz wieczór zapadł w pamięci naszych przyjaciół z Rumunii i Bułgarii. Zaprezentowaliśmy również swoje zainteresowania i pasje oraz przeprowadziliśmy dwa mini konkursy sprawnościowe.

 

Główną atrakcją był wyjazd do miasta Alba Iulia. Jest to przepiękne miasto skrywające przeróżne zabytki. Naszym zadaniem był wykonanie „foto voice” na temat zdrowia psychicznego. Bardzo lubianą wśród uczestników projektu grą był "Secret Friend". Polegała ona na tym, że losowało się imię uczestnika, a następnie obdarowywało się go przeróżnymi upominkami, miłymi gestami czy tajemniczymi liścikami. Gra ta toczyła się przez cały okres projektu, aż do jego zakończenia. Na zakończenie wszyscy poznaliśmy swojego sekretnego przyjaciela.

 

Ten projekt pozwolił mi otworzyć się, przełamać barierę językową oraz poznać ciekawe zagadnienia dotyczących zdrowia psychicznego. Bardzo miło będę wspominać ten wyjazd a jednocześnie gorąco zachęcam do udziału w projektach Erasmus +.

 

Maria

Mikołaj

 25.08 po około 13 godzinnej podróży dotarliśmy do Aiud, miasteczka położonego w Rumunii. Na projekcie „NO NAME” były osoby z 3 krajów: Polski, Bułgarii i Rumunii. Pierwszego dnia mieliśmy trochę czasu, żeby się rozpakować i odpocząć po podróży. Konkretne zajęcia zaczęły się już kolejnego dnia. Myślę, że były one niesamowite, ponieważ przekazywały nam wiedzę w bardzo przystępny sposób, jak również pozwalały zaangażować każdą osobę. Najbardziej w pamięć zapadła mi aktywność nazwana "playback theatre". Krótko mówiąc chodziło tam o przedstawienie historii innym uczestnikom bez użycia wzroku. Ta aktywność była również cenna pod względem kooperacji, ponieważ, każdy miał wyznaczoną rolę i bez jednej osoby, wszystko zakończyłoby się fiaskiem. Codziennie w trakcie tych aktywności przekazywana nam była wiedza o zdrowiu mentalnym, depresji, uzależnieniach, psychoterapii oraz cyber przemocy. Bardzo ciekawym urozmaiceniem były "noce kulturowe" i "cichy przyjaciel". W czasie nocy kulturowych uczestnicy z wybranego kraju prezentowali swoją ojczyznę. Zazwyczaj były to prezentacja, jedzenie i tańce narodowe. Pozwalało to poznać kulturę i tradycje kraju, poprzez ludzi mieszkających w nim. Bardzo ciekawą zabawą był „secret friend”. Na początku projektu losowaliśmy imię uczestnika i musieliśmy być dla niego cichym przyjacielem. Wystarczyło po prostu być miłym i co jakiś czas kupić tej osobie jakiś smakołyk, ale trzeba było to robić w taki sposób, żeby ta osoba się nie zorientowała. Oprócz nauki mieliśmy zorganizowane inne atrakcje. Mieliśmy zorganizowaną wycieczkę do Alba Iulia, gdzie mogliśmy zobaczyć różne zabytki jak również mogliśmy być świadkami zmiany straży. Podczas ostatniego dnia wszyscy pożegnali się w miłej atmosferze i obiecaliśmy sobie ,że się kiedyś spotkamy. Podsumowując, ten projekt to na pewno nie była strata czasu. To była możliwość, żeby się czegoś nauczyć jak i poznać nowych ludzi. Mam nadzieję, że nie był to mój ostatni projekt.

 

Mikołaj

Miłosz

Dnia 25 sierpnia po długiej podróży dotarliśmy do celu naszej podróży czyli miasta Aiud w Rumunii, gdzie spotkaliśmy się z młodzieżą Bułgarii i Rumunii. Tematem projektu "NO NAME" było zdrowie mentalne dzieci i młodzieży oraz i zapobieganie chorobom psychicznym . Pierwszego dnia zapoznaliśmy się z innymi uczestnikami projektu oraz staraliśmy się zapamiętać ich imiona. W przeciągu kolejnych dni projektu odbywały się zajęcia , na których dyskutowaliśmy o depresji, agresji i przemocy w szkole jak i w mediach społecznościowych . Dany temat najpierw omawialiśmy w grupach ,a następnie prezentowaliśmy go pozostałym uczestnikom. Dzięki tym zajęciom dowiedziałem się czym jest nerwica natręctw, dwubiegunowe zaburzenie osobowości, depresja, a także o różnych rodzajach terapii. Osobiście dla mnie najciekawszy był udział w debacie. W tej dyskusji za pomocą argumentów starli się zwolennicy psychoterapii i religii. Ponieważ w debacie brałem udział po raz pierwszy w życiu było to dla mnie niezwykle cenne i niezapomniane doświadczenie. W trakcie projektu uczestnicy z każdego kraju mieli swój wieczór kulturowy, w trakcie którego przedstawiali tradycję i kulturę swojego narodu. Organizowane były między innymi konkurencje ,quizy, tańce narodowe a także przekąski/specjały z każdego kraju. Ten projekt pomógł mi bardziej się otworzyć na ludzi i ich problemy, a także doinformował mnie w temacie chorób psychicznych. Mam nadzieję ,że nie będzie to mój ostatni projekt.

 

Miłosz

Patrycja

W niedzielny poranek 25 sierpnia dzięki wsparciu organizacji „Sztukater” z Wrocławia oraz Unii Europejskiej wyruszyliśmy na projekt Erasmus+ do usytuowanego w Rumunii miasta Aiud. Podróż odbyła się w doborowych nastrojach pomimo długiego oraz męczącego czasu przejazdu. Po ok. 13 h dotarliśmy na miejsce niemal dwutygodniowego pobytu. Nazwa projektu to „No name”. Pierwszy dzień upłynął nam na poznawaniu osób z dwóch krajów – Bułgarii oraz Rumunii. Liczba uczestników sięgała 29. Przeprowadzone zostały tzw. energizery oraz icebreakery pomagające w budowaniu zespołu oraz lepszemu poznawaniu siebie nawzajem. Zostaliśmy zapoznani z tematem projektu, a także definicją dokumentu Youthpass. Każdy uczestnik mógł podzielić się swoją opinią i oczekiwaniami. Z każdym dniem atmosfera stawała się coraz bardziej przyjazna, można niemal rzec, że rodzinna. Kolejne dni upłynęły nam na świetnej zabawie, ale również na aktywnościach związanych ze zdrowiem mentalnym. Każda osoba miała możliwość zapoznania się z podstawowymi konceptami dotyczącymi psychologii, psychoterapii i zdrowia psychicznego. Przeprowadzaliśmy rozmowy na tematy emocji, relacji z bliskimi, gdzie każdy mógł podzielić się swoimi doświadczeniami w dziedzinie np. konfliktów generacji czy ataków paniki. Oprócz podstawowych metod zapoznawania się z kwestiami zdrowia mentalnego każdy z nas brał udział w krótkich przedstawieniach teatralnych oraz tzw. labirynt theater, w którym audytorium miało zawiązane oczy, a teatr miał na celu pokazanie krótkiej historii zróżnicowanej emocjonalnie. Przykładowo, aktor przeprowadzał osobę z zawiązanymi oczami do osobnego pomieszczenia, opowiadał historię, której osoba niewidząca była w roli pierwszoplanowej. Miało to na celu wywołanie określonych emocji używając wszystkich zmysłów oprócz wzroku. Projektowaliśmy ulotki na temat 10 zasad zapobiegania zastraszania i znęcania się nad innymi w szkole. Poznawaliśmy metody psychoterapii oraz przedstawialiśmy rodzaje lęków za pomocą odtwarzania scen. Wyruszaliśmy również na sesje do pobliskiego parku. Oprócz spędzania czasu nad tematem projektu, mogliśmy również brać udział w wieczorach kulturowych, w których każdy uczestnik tej samej narodowości przygotowywał aktywności i zabawy związane z podstawowymi informacjami i ciekawostkami o swojej ojczyźnie. Wieczory spędzaliśmy na tańczeniu narodowych tańców, kosztowaniu tradycyjnych potraw, śpiewaniu oraz graniu w gry. Szczególnie ciekawą zabawą była gra w „sekretnego przyjaciela”, która polegała na wylosowaniu osoby, a następnie opiekowaniu się nią w sekretny sposób tak, by przyjaciel się tego nie domyślił np. poprzez „podrzucanie” słodkości i listów. Dopiero ostatniego wieczoru mogliśmy dowiedzieć się kto był naszym „secret friend’em”. Organizatorzy zadbali także zapoznanie się z zabytkami i krajobrazami regionu. Wyruszyliśmy na całodniową wycieczkę do oddalonego o ok. 30 km miasta Alba-Iulia, które jest byłą stolicą Rumunii. Podróżowaliśmy pociągiem, a pogoda była bardzo zadowalająca .Mogliśmy podziwiać paradę zmiany warty oraz niezwykłe, zabytkowe kościoły ortodoksyjne. Projekt ten był wspaniałą okazją do poznania cudownych ludzi, ich kultury, podstawowych zwrotów w obcych językach. Był również możliwością sprawdzenia swoich umiejętności w porozumiewaniu się w języku angielskim; publicznych przemowach oraz poznawania siebie. Projekt pozostawił po sobie niezapomniane, wzruszające, a także zabawne chwile, które są dla nas motywacją na przyszłość . Po dwóch tygodniach, wróciliśmy do Polski w wyniosłych i nostalgicznych nastrojach.

 

Patrycja

Wiktoria

W dniach 25.08 do 07.09 bieżącego roku dziesięcioosobowa grupa młodzieży dzięki wzięła udział w projekcie międzynarodowym Erasmus+ w Rumunii.

 

Po długiej podróży autokarem 25 sierpnia dotarliśmy do Aiud, miejsca spotkania się młodzieży z Polski, Bułgarii oraz Rumunii. Głównym tematem współpracy międzynarodowej, był rozwój spojrzenia młodzieży na zdrowie i choroby psychiczne. Już pierwszego dnia dzięki przeróżnym grom i zabawom z łatwością zapamiętaliśmy czasem bardzo trudne imiona. Drugiego dnia zostaliśmy zapoznani z tematem projektu o nazwie "NO NAME". Przez kolejne dni w międzynarodowych grupach braliśmy udział w tzw. ''activitis''. Dowiedzieliśmy się dużo na temat chorób psychicznych takich jak nerwica natręctw, dwubiegunowe zaburzenie osobowości, rozmawialiśmy na temat przemocy w szkole, stresie przed egzaminami, atakach paniki, rodzajach terapii, uzależnieniach oraz wiele innych. Była również przeprowadzona debata pomiędzy zwolennikami psychoterapii a religii, dzięki której mogliśmy rozwijać nasze zdolności oratorskie i formułować przekonywujące argumenty.

 

Dzięki wieczorom kulturowym, poznaliśmy tradycje, tańce i potrawy regionalne krajów uczestniczących w tym projekcie. Na naszym wieczorze kulturowym zaprezentowaliśmy historie Polski, potrawy oraz tańce. Jako jedną z wielu atrakcji był wyjazd do miasta Alba Iulia, gdzie mogliśmy podziwiać piękne zabytki rumuńskiego miasta. W trakcie projektu była przeprowadzana zabawa pod tytułem "Secret Friend" polegało to na tym, że losowało się jedną osobę i przez cały wyjazdy mieliśmy być dla tej osoby mili i podrzucać drobne prezenty. Dzięki temu projektowi bardziej otwarłam się na poznawanie nowych ludzi oraz dowiedziałam się wiele na wcześniej mi nieznane tematy i mam nadzieję ze to nie jest mój ostatni projekt.

 

Wiktoria

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial