Act it out! - Wymiana na Węgrzech

W dniach 19 - 28 sierpnia 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Izabela, Joanna, Jakub, Klaudia, Maciej oraz Magdalena uczestniczyli w Wymianie Młodzieży „Act it out!", realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Orfű na Węgrzech.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Izabela

 W dniach 19.08.2019-28.08.2019. brałam udział w projekcie ACT IT OUT! Understanding Social Cohesion zorganizowanym na Węgrzech . W wymianie brała udział młodzież z Bułgarii, Węgier, Włoch, Rumuni, Hiszpanii i Polski.

 

Miejscem naszego pobytu była niewielka miejscowość- Orfu. Już pierwszego dnia po dotarciu na miejsce udaliśmy się ze wszystkimi uczestnikami nad jezioro, które znajdowało się blisko naszego ośrodka. Od początku panowała bardzo miła atmosfera, dzięki czemu nie bałam się rozmawiać z innymi w języku angielskim.

 

W pierwszych dniach projektu skupiliśmy się głównie na integracji. Na zajęciach poznawaliśmy swoje imiona, zainteresowania, hobby. Każdy miał za zadanie powiedzieć parę słów o sobie. W kolejnych dniach projektu rozmawialiśmy o prawach człowieka i robiliśmy plakaty powiązane z tym tematem. Następnie przeprowadzaliśmy debaty o różnych problemach społecznych. Dzięki tym zajęciom zrozumiałam, że młodzież ma różne poglądy na dany temat, ale wspólnymi siłami jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie problemu.

 

W czasie wolnym spacerowaliśmy po okolicy, spędzaliśmy czas nad jeziorem lub przy ośrodku grając np. w siatkówkę. W późniejszych godzinach odbywały się wieczorki kulturowe, dzięki którym mogliśmy poznać bliżej zwyczaje, kulturę, kuchnie i tańce innych narodowości. Jednego dnia wybraliśmy się wszyscy na wycieczkę do Peczu. Mieliśmy okazję zwiedzić to miasto, kupić pamiątki oraz zjeść regionalne jedzenie.

 

To był mój pierwszy projekt i jestem bardzo zadowolona z tego, że mogłam w nim uczestniczyć. Poznałam wielu ciekawych ludzi , pokonałam barierę językową i poprawiłam swoje umiejętności. To był niezwykły czas i będę go długo wspominać.

Joanna

 W dniach od 18 sierpnia do 28 sierpnia 2019r. uczestniczyłam w projekcie ACT IT OUT, organizowanym w ramach programu Erasmus+ na, w niewielkiej miejscowości Orfu położonej nad pięknym jeziorem na Węgrzech.

 

18 sierpnia po podróży autokarowej dotarliśmy do Budapesztu, gdzie spotkaliśmy się z pozostałymi uczestnikami projektu z Węgier, Bułgarii, Rumunii, Włoch oraz Hiszpanii. Następnie udaliśmy się w dalszą podróż.

 

Projekt, w którym uczestniczyłam, dotyczył przede wszystkim poszanowania praw człowieka, równouprawnienia oraz tolerancji dla mniejszości wyznaniowych oraz seksualnych. W trakcie zajęć prowadziliśmy zażarte dyskusje dotyczące wymienionych wyżej tematów. Opowiadaliśmy sobie nawzajem o tym, jak wygląda sytuacja w naszych ojczystych krajach, jeśli chodzi o prawa osób o innych orientacjach seksualnych. Braliśmy udział w wielu zadaniach, które miały nas uczulić na prawa mniejszości. Jedno z zadań polegało na przygotowaniu plakatu informacyjnego na temat praw człowieka i instytucji, które ich bronią oraz je reprezentują. Kolejnego dnia miałam możliwość uczestniczyć w zajęciach, które prowadzili uczestnicy projektu z Hiszpanii oraz Rumunii. Prowadzone przez nich zajęcia dotyczyły sytuacji ruchu LGBT w poszczególnych krajach europejskich. Dzięki ćwiczeniom przygotowanym przez nowo poznanych przyjaciół mogłam wcielić się w rolę osób homoseksualnych, poznać ich problemy i rozterki. Pomiędzy poszczególnymi zajęciami organizatorzy zachęcali nas do wzmożonego wysiłku fizycznego, przygotowując różnorodne energizery.

 

Niesamowitym pomysłem organizatorów było również samodzielne gotowanie. W niedzielę mieliśmy okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami kulinarnymi i przygotowaliśmy dla wszystkich uczestników projektu typowy polski obiad oraz kolację, czyli ziemniaki, kotlety mielone, mizerię i oczywiście pierogi.

 

Podczas projektu brałam także udział w wieczorach kulturowych, które były okazją do poznania tradycji, obyczajów, tańców oraz kuchni Węgier, Rumunii, Bułgarii, Włoch i Hiszpanii.

 

Zwieńczeniem pobytu na Węgrzech było przygotowanie performace pod hasłem I AM ONLY HUMAN, który pokazaliśmy lokalnej społeczności przedostatniego dnia pobytu na Węgrzech. Praca nad całym przedstawieniem przyniosła mi wiele satysfakcji oraz jeszcze bardziej uczuliła na problem równości oraz tolerancji.

 

Pobyt na Węgrzech okazał się wspaniałym wyjazdem, pełnym przemiłych chwil, ale także niesamowitych spotkań z ciekawymi ludźmi, a uczestnictwo w zajęciach pozwoliło mi spojrzeć na wiele ważnych kwestii w zupełnie inny sposób.

 

Serdeczne podziękowania dla Stowarzyszenia Sztukater za możliwość przeżycia tylu wspaniałych momentów.

Jakub

W dniach 19.08-28.08.2019 wziąłem udział w projekcie „ACT IT OUT” w malowniczym miasteczku Orfu na Węgrzech.

 

Pierwszy dzień był zarezerwowany na dojazd, Orfu znajduje się około 4h drogi od Budapesztu. To właśnie w stolicy poznaliśmy resztę uczestników programu, w oczekiwaniu na busa mieliśmy okazję nawiązać pierwsze znajomości. Kiedy dotarliśmy na miejsce projektu poznaliśmy organizatorki oraz zostaliśmy rozlokowani do naszych pokoi.

 

Następny dzień rozpoczął się od wspólnego sniadania przygotowanego przez organizatorki, w następnych dniach każde państwo miało swój tzw. „Cooking Day”. Podczas polskiego na obiad przygotowaliśmy kotlety mielone z ziemniakami oraz mizerią, a na kolacje pierogi w dwóch wersjach, z mięsem oraz z owocami. Po posiłkach mieliśmy pół godziny odpoczynku, a poźniej odbywały się zajęcia. Pierwszego dnia były to aktywności związane z „łamaniem lodów”. Każdy z nas musiał powiedzieć coś o sobie (Imię, narodowość oraz hobby). Podczas zajęć poruszaliśmy problemy związane z rasizmem, ksenofobią, oraz prześladowaniami mniejszości występujących w naszych społeczeństwie. Cała naszą ciężką pracę podczas projektu zwieńczyliśmy przedstawieniem na plaży.

 

Projekt „Act it Out” zmusił mnie do wielu refleksji dotyczących naszego życia w społeczeństwie, poszerzył moją wiedzę o innych kulturach, oraz rozwinął moje umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim.

 

Dziękuje Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość wzięcia udziału w tym projekcie, nowe znajomości oraz wiedza którą zdobyłem na pewno pomogą mi w realizacji moich przyszłych celów.

Klaudia

W dniach 19-28. 09. 2019r. brałam udział w projekcie pt;”ACT IT OUT” zorganizowanym na Węgrzech w urokliwej miejscowości Orfu. W wymianie wzięło łącznie sześć państw: Węgry, Włochy, Hiszpania, Bułgaria, Rumunia i Polska.

 

Podczas pierwszych zajęć, które odbywały się prawie codziennie w ogrodzie pod koroną dużej gruszy, mieliśmy okazję do dobrego zapoznania się z pozostałymi uczestnikami. Od samego początku panowała naprawdę przyjazna atmosfera i z każdą chwilą można było czuć się coraz swobodniej.

 

Nasze zakwaterowanie znajdowało się bardzo blisko tutejszego jeziora, było ono przez nas często odwiedzane, a także stało się miejscem zaprezentowania „performancu” dotyczącego różnorodności wśród ludzi, nad którym pracowaliśmy całą grupą przez ostatnie dni pobytu w Orfu.
Każdego dnia inny kraj był wyznaczony do przygotowania posiłków. Z pewnością na długo zapamiętam dzień w kuchni polskiej grupy, kiedy to postanowiliśmy zrobić pierogi dla grupy 40 osób ? Wszyscy byli zachwyceni naszymi staraniami.

 

W miejscu, w którym mieszkaliśmy było wystarczająco dużo miejsca na cowieczorną integrację i zabawy z wieczorów kulturowych. Dzięki nim poznałam różnego rodzaju regionalne tańce, potrawy oraz wiele ciekawostek o innych krajach.
Przebywanie wśród tak różnych osobowości z tak wielu różnych kultur było naprawdę ciekawym doświadczeniem pozwalającym na poszerzenie wiedzy i udoskonalanie umiejętności językowych. Z pewnością ciepło będę wspominać ludzi poznanych na tej wymianie.

Maciej

W dniach 19-28.08.2019 uczestniczyłem w międzynarodowym projekcie "Act it out!", w węgierskiej miejscowości Orfu, traktującym o temtyce tolerancji, relacji międzyludzkich, prawach człowieka, a także, co najważniejsze, o prawach mniejszości.

 

Każdy dzień rozpoczynaliśmy od śniadania, które kolejno, każdego dnia, przygotowywała grupa z innego kraju. Spożywaliśmy je wspólnie z innymi uczestnikami projektu, co pozwalało zacieśnić więzi między nami. Wspólne posiłki pozwalały także na poznanie kuchni innych krajów, ich kultury, a także obyczajów.

 

Po śniadaniu przychodził czas na naukę. Co jednak warto zaznaczyć nie była ona prowadzona w sposób tradycyjny. Wiedzę przekazywano nam za pomocą licznych zabaw, gier, czy dyskusji. Dzięki takiej formie zajęć, my jako uczestnicy, mogliśmy także poznać siebie, a co najważniejsze, podczas dyskusji okazywało się, że mimo różnicy w poglądach, jesteśmy w stanie prowadzić rozmowę bez agresji.

 

Następstwem zajęć był wyczekiwany obiad, który codziennie był dla nas niespodzianką, ponieważ, tak samo jak śniadanie, przygotowywany był przez iny kraj.

 

Kolejno, wieczorami, odbywały się dni kulturowe, które znów pozwalały na poszerzenie swojej wiedzy w zakresie kulturowym, a także udostępniały możliwość skosztowania zagranicznej kuchni.

 

Chciałbym również wspomnieć o dniu wolnym od zajęć, którym była sobota. To właśnie tego dnia jako wybraliśmy się do Pecz. Zwiedzanie tego miasta było czymś niezapomnianym. Liczne budynki, posągi, wąskie uliczki, a także katedra zapierały dech w piersiach.
Projekt "Act it out!" pozwolił mi głownie na poszerzenie swojej wiedzy, zmianę sposobu myślenia, ale co najważniejsze na poznanie ciekawych ludzi, a także na zawiązanie znajomości, które trwają do dziś i oby do końca życia. To właśnie uczestnictwo w tym projekcie ugruntowało mnie w przekonaniu, że to dzięki podróże i pokonywanie bariery językowej pozwala nam na nieograniczone możliwości rozwinięcia swojej własnej osoby.

 

Nie pozostaje mi nic innego, jak podziękować bardzo serdecznie Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość uczestnictwa w projekcie. Będzie miał on ogromny wpływ na moje życie.
Dziękuję

Magdalena

W dniach 19.08 – 28.08.2019r miałam przyjemność uczestniczyć w projekcie programu Erasmus +, który miał miejsce na Węgrzech w Orfu. Temat wymiany nosił nazwę ACT IT OUT! Understanding Social Cohesion.W projekcie wzięło udział około 40 osób z różnych krajów Węgier, Włoch, Bułgarii, Polski, Hiszpanii i Rumuni.

 

Pierwszego dnia projektu zaczeła się wspólna integracja uczestników, poznawaliśmy swoje zainteresowania i wymienialiśmy sie poglądami na wiele tematów. 

 

Kolejne dni spędziliśmy na rozmowach o prawach człwieka oraz pracowaliśmy w grupach tworząc plakaty na wyznaczone tematy. W trakcie pobytu dużo czasu spedzaliśmy nad jeziorem oraz spedzając aktywnie czas np. grajać w ping-ponga i siatkówkę. Podczas wieczorów kulturówych poznawailiśmy tradycje i obyczje innych krajów, a także uczyliśmy się narodowych tańców. Wybraliśmy się również do Peczu w kótrym zwiedziliśmy, podziwialiśmy architekture oraz spróbowaliśmy typowego jedzenia dla tego regionu.

 

Udział w projekcie ACT IT OUT! był dla mnie niezapomnianym wrażeniem. Nie dość, że mogłam poszerzyć moją wiedzę i umiejętności językoweto jeszcze bardzo dobrze się bawiłem, spędzając czas z zagranicznymi przyjaciółmi. Cieszę się, że dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Sztukater mogłem wziąć udział w tak wspaniałym przedsięwzięciu i poznać tak niesamowitych ludzi. Mam nadzieję, że nadarzy się jeszcze okazja aby w przyszłości wziąć udział w kolejnym projekcie Erasmus+.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto