Be Solidary - Change the World – Wymiana w Bułgarii

W dniach 20 - 26 lipca 2019 r. wolontariuszki Stowarzyszenia Sztukater -  Anna, Karolina Ł., Karolina P., Katarzyna, Monika oraz Natalia uczestniczyły w Wymianie Młodzieży "Be Solidary - Change the World", realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Panagyurishte w Bułgarii.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZEK.

 

Anna

 „Be solidary- change the world”

 

W dniach 20-26 lipca 2019 roku wzięłam udział w projekcie Erasmus+, który odbywał się w malowniczym miasteczku Panaqyurishte, położonym około 2h autokarem od stolicy Bułgarii. Mogłam wziąć udział w wyjeździe dzięki stowarzyszeniu Sztukater, za co jestem bardzo wdzięczna.

 

Pierwszego dnia, tj 20 lipca o godzinie 20 wyruszyliśmy autokaterm z Sofii do wyżej wpomnianej miejscowości. Juz wtedy wiedziałąm, że to będzie bardzo udany projekt. Już podczas podróży udało mi się zapoznać z kilkoma osobami siedzącym w moim sąsiedztwie, dzięki czemu już od pierwszych chwil miałam okazję szlifować mój angielski. Po dwugodzinnej podróży dotarliśmy do hotelu – przytulnego, czystego i bardzo eleganckiego miejsca, w którym mieliśmy spędzić najbliższy tydzień. Po otrzymaniu kluczy po pokoi, rozpoczęliśmy kolację, a następnie udaliśmy się na spoczynek, by mieć siłę na aktywności, które czekały nas następnego dnia od samego rana.

 

Podczas wyjazdu mieliśmy trzy posiłki dziennie – śniadanie, obiad, kolację, a także dwie przerwy na kawę. Posiłki były serwowane w formie szwedzkiego stołu. Były przepyszne. Kelnerki dokładały kolejne potrawy, gdy te zniknęły z półmisków.

 

Program wyjazdu zawierał m.in takie aktywności jak „ice-breaking”, czyli pierwsze przełamanie lodów, podczas których zapoznawaliśmy się nawzajem, przedstawialiśmy swoje zainteresowania oraz mówiliśmy w kilku słowach o sobie. Nie zabrakło oczywiście warsztatów oraz prac w grupach, podczas których odbywały się burze mózgów, w jaki sposób my, jako ludzie młodzi możemy przyczynić się do zmiany świata na lepsze.

 

Mieliśmy również sposobność poznania miasta dzięki spacerom oraz grze miejskiej, podczas której w przydzielonych nam grupach musieliśmy wykonać powierzone nam zadania. Koniecznie muszę też wspomnieć o wielu sportowych aktywnościach, w których mieliśmy szansę uczestniczyć.

 

Projekt był wspaniałym czasem zarówno ze względu na zdobyte wiadomości, ale także możliwość poznania wielu wspaniałych ludzi, zapoznania się z kulturami i zwyczajam,i panującym w krajach uczestniczących w projekcie, no i oczywiście ze względu na możliwość poporawy umiejętności językowych i przełamania bariery.

 

Był to mój pierwszy projekt, ale na pewno nie ostatni  Polecam wszystkim, a przede wszystkim osobom wahającym się – nie czekajcie ani chwili, wyśliijcie zgłoszenie i otwórzcie się na przygodę!

Karolina Ł.

W dniach 20.07-26.07 miałam okazję brać w projekcie Eramus+,który odbył się w Panagyurishte.
Panagyurishte to jedna z górskiej miejscowości w Bułgarii,która mieści się ok 90 km od stolicy.Tematem wymiany był temat ,,Be solidary - change the world", który miał na celu poznania problemów ludzi,którzy są wykluczeni ze społeczeństwa. Była to moja pierwsza wymiana młodzieżowa i też nie miałam żadnych większych oczekiwań , jakby miała cała wymiana wyglądać.Zawsze chciałam wziąć udział w takim projekcie ze względu na możliwość poznania nowej kultury,ludzi oraz przede wszystkim zdobyć nowe doświadczenia życiowe. 

 

20.07 rozpoczęłam podróż z Wrocławia.Przybyłam ok 18 w Sofii, gdzie jedna linia metro przetransportowała mnie bezpośrednio do miejsca spotkania z uczestnikami. Po godzinie 20 przybył autokar, który zabrał nas do organizacji goszczączej.Przybyliśmy po 22 na miejsce, gdzie od razu po odłożeniu bagaży udaliśmy się na kolację. Nie było zbytnio czasu aby porozmawiać z uczestnikami, gdyż większość osób była zmęczona po podróży. Byłam bardzo zaskoczona miejscem,gościnnością gospodarzy.Mieliśmy posiłki trzy razy dziennie w formie szwedzkiego stołu a także możliwość pogrania w tenisa na korcie przed hotelem. W samym pokoju była klimatyzacja , lodowóka oraz telewizja.Warunki były bardzo dogodne.

 

Na drugi dzień, po śniadaniu rozpocześlimy jedną z ,,ice-breaking session" czyli tzw. rozgrzewkę przed każdym spotkaniem , szkoleniem ,które miało nas przygotować do dyskusji na wybrany temat. Skorzystaliśmy ze słonecznej pogody , także większość zajęc odbyła się na świeżym powietrzu.Cały pierwszy dzień głównie polegał na zapoznaniu imion uczestników, poznaniu informacji o projekcie, organizacji oraz umówieniem regulaminu. 22.07 w tym dniu, głównym zadaniem była gra miejskia, która pozwoliła nam poznać miasto.Zostaliśmy podzieleni na kilka grup, gdzie każda z nich musiała znaleźć poszczególne miejsca, za pomocą opisów oraz mapy. Pod koniec dnia , najlepsza grupa została wybrana i nagrodzona.Był to bardzo ciekawy sposób na wykazanie swojej kreatywności.

 

23.07 Rozpoczęliśmy nauką tańca w lokalnej organizacji.Był to jeden z tradycyjnych Bułgarskich tańców , gdzie mężczyźni i kobiety tańczyli oddzielnie.Profesjonalny tancerz uczył nas podstawowych kroków,a następnie nauczyliśmy się krótkiego układu. Pod koniec, mogliśmy przymierzyć stroje, które są przeznaczone specjalnie dla tancerzy. Po południu udaliśmy się do lokalnej organizacji "Czerwony Krzyż".Poznaliśmy młode Bułgarki,które od młodych lat angażują się charytatywnie na rzecz ludzi w potrzebie.Zaprezentowały nam m.in pierwsza pomoc przy złamaniach. Wieczorem rozpoczął się wieczorek kulturowy, gdzie Polska , Włochy i Chorwacja zaprezentowały swoje przysmaki oraz krótką reprezentację o swoim kraju.

 

Środa była dniem sportu.Także dopisała nam pogoda i mogliśmy wyjść na boisku.Graliśmy w siatkówkę,piłkę nożną i badmintona. Druga połowa dnia była spędzona na wzgórzu, gdzie można było podziwiać panoramę miasta.Zagraliśmy w grę "step forward", polegała ona na tym,że każdy wcielał się w rolę osoby,która miała pewne możliwości życiowe lub też utrudnienia.Nikt nie znał roli,która odgrywa osoba obok.Jedna z organizatorek zadawała pytania.Gdy odpowiedz brzmiała tak, dana osoba mogła iść jeden krok do przodu.Gra na pewno skłoniła nas do refleksji, widząć,że niektóre osoby nie mają takich samych możliwości , jak inne,które mają lepszą sytuacje zdrowotną, materialną czy społeczną. Na sam koniec, pozstaliśmy na wzgórzu gdzie jedni mogli wybrać medytacje, muay thai lub trening siłowy. Wieczorem odbył się drugi i ostatni wieczorek kulturowy, gdzie zaprezentowały się : Bułgaria, Rumunia i Portugalia.

 

W ostatni dzień, uczyliśmy się jak stworzyć własny projekt i jakie są wymagania aby został on zaakceptowany.Dostaliśmy nasze certyfikaty "Youthpass" oraz podsumowaliśmy cały projekt tworząc burzę mozgów.

 

Projekt z pewnością nauczył mnie pokory i tolerancji.Poznałam wiele osób, które mają o wiele trudniejszą sytuacje w swoim kraju ale doceniają, to co mają i są pozytywnie nastawieni do życia. Dopiero po takich wyjazdach człowiek uczy się innych kultur i nabiera większej świadomości co się dzieje na świecie. Zostałam bardzo ciepło przyjęta przez Bułgarów i na pewno chciałabym jeszcze wziąć udział w podobnym projekcie.

Karolina P.

SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU BE SOLIDARY – CHANGE THE WORLD

 

W dniach 20-26 lipca uczestniczyłam w projekcie Be solidary – change the world w Panagurishte, niewielkiej bułgarskiej miejscowości położonej między dwoma większymi ośrodkami Sofią a Płodwiwem. W przedsięwzięciu brało udział ponad 30 uczestników w wieku od 18 do 30 lat z 6 krajów: Portugalii, Włoch, Polski, Chorwacji, Rumunii i Bułgarii. Celem projektu było zwrócenie uwagi młodych ludzi na problem wykluczenia społecznego oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat różnych form przeciwdziałania temu zjawisku.

 

Pierwszy dzień zajęć poświęciliśmy integracji zespołu oraz omówieniu naszych oczekiwań – nadziei oraz obaw związanych z uczestnictwem w programie, deklarowaliśmy również stopień osobistego zaangażowania w zaplanowane działania. Zdefiniowaliśmy również, czym jest dla nas wykluczenie, a następnie w formie scenek przedstawiliśmy, w jaki sposób może się ono przejawiać. Poruszyliśmy kwestię szkodliwej roli stereotypów, wpływającej na wykluczenie określonych grup społecznych. Pozwoliło nam to na przełamanie barier oraz ośmieliło do występów na forum. W drugim dniu wzięliśmy udział w grze miejskiej, dzięki której poznaliśmy historię Panagurishte. W związku z koniecznością angażowania przechodniów w wykonanie niektórych zadań weszliśmy w interakcję z lokalną ludnością. Skupiliśmy się na sprawnym działaniu w zespole oraz nawiązywaniu kontaktów. Kolejnego dnia uczestniczyliśmy w warsztatach bułgarskich tańców ludowych, odwiedziliśmy również lokalną siedzibę Czerwonego Krzyża. W ten sposób poszerzyliśmy swoją wiedzę o bułgarskiej kulturze, ale również podjęliśmy rozmowę na temat form organizacji wsparcia dla osób wykluczonych. Następnie w ramach dnia sportu integrowaliśmy się z miejscową ludnością, w trakcie gry dotyczącej nierówności społecznych zastanawialiśmy się nad rolą empatii w nawiązywaniu relacji społecznych. Ostatniego dnia przygotowaliśmy w grupach własne projekty mające na celu zwalczanie istotnych przeszkód w tworzeniu społeczeństwa otwartego w równym stopniu na wszystkich obywateli. Całość zakończyliśmy wieczorkiem pożegnalnym.

 

Projekt Be solidary – change the world był dla mnie bardzo ciekawym i wzbogacającym doświadczeniem pracy w międzynarodowym zespole. Podjęliśmy refleksję nad formami przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu – ważnego problemu uniemożliwiającym pełną integrację wewnątrz wielu państw europejskich oraz pomiędzy nimi. Wysnute wnioski wykorzystam w mojej codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą.

Katarzyna

W dniach 20-26.07.19 miałam okazję brać udział w projekcie Erasmus+ „Be solidary-change the world” organizowanym przez bułgarskie stowarzyszenie. Celem projektu było ograniczenie wykluczenia społecznego młodzieży z obszarów wiejskich a także uświadomienie uczestników, że niestety nie każdy ma możliwość wykorzystania swojego potencjału ze względu na nierówny start. Przez 5 dni zajęć razem z uczestnikami z Portugalii, Włoch, Bułgarii, Chorwacji oraz Rumunii zastanawialiśmy się jak ten problem rozwiązać. Analizowaliśmy przyczyny wykluczenia a także ich wpływ na późniejsze życie.

 

Pierwszy dzień projektu minął pod znakiem zapoznania się. Organizatorzy przeprowadzali szereg zabaw, ćwiczeń mających na celu wzajemne poznanie się, przełamanie barier kulturowych oraz językowych. Dzięki tym aktywnościom późniejsza współpraca była bardziej owocna co skutkowało efektywnością przy wykonywaniu zadań a także pomogło w integracji uczestników.

 

Drugiego dnia podzieleni na zespoły wyruszyliśmy na grę miejską po Panagyurishte- miejscu naszego pobytu gdzie odbyło się historyczne powstanie przeciwko Turkom. Mieliśmy do wykonania szereg zadań związanych z historią, kulturą a także topografią miasta. Każda grupa dostała mapę miasta by ułatwić poruszanie się po nim. Zadania polegały między innymi na uwiecznieniu na fotografii czy filmiku obecności zespołu np. przy pomniku, fontannach, teatrze, szpitalu a także zatańczeniu macareny z lokalnymi mieszkańcami. Wieczorem po kolacji odbył się wieczorek kulturowy gdzie uczestnicy z Polski, Chorwacji i Włoch mieli możliwość zaprezentowania i promocji swojego kraju. Było to bardzo miłe doświadczenie, dzięki któremu dowiedziałam się wiele ciekawostek o innych krajach biorących udział w projekcie, a także miałam możliwość skosztować specjałów przygotowanych przez uczestników.

 

Trzeciego i czwartego dnia wszyscy uczestnicy integrowali się podczas wspólnej nauki tradycyjnych tańców bułgarskich oraz aktywności sportowych takich jak: piłka nożna, siatkówka, badminton. Odwiedziliśmy także miejscową organizację Czerwonego Krzyża, która zaprezentowała nam swoje działania oraz przedstawiła czynności ratownicze związane z pierwszą pomocą. Z kolei wieczorem odbyła się druga część wieczorku kulturowego tym razem z aktywnym udziałem uczestników z Bułgarii, Rumunii i Portugali, którzy prezentowali swoje kraje.

 

Ostatniego dnia wspólnie podsumowaliśmy projekt. Braliśmy udział w ewaluacji a także otrzymaliśmy zaświadczenia o uczestnictwie. Jedną z aktywności tego dnia było wspólne tworzenie projektów w grupach związanych z aktualnymi problemami dzisiejszego świata. Powstało wiele interesujących pomysłów, które mam nadzieję zostaną wcielone w życie.

 

Podsumowując jestem bardzo zadowolona z uczestnictwa w projekcie: „Be solidary-change the world”. Uświadomił mi on jak ważna jest partycypacja w działalności lokalnej społeczności, a także jak wiele łączy ludzi mimo, że pochodzą z różnych krajów, kręgów kulturowych. Dzięki takim projektom obalamy stereotypy, mamy możliwość poznać tradycje, historię innych krajów a także poszerzamy swoją wiedzę. Organizatorzy bardzo dobrze wywiązali się ze swoich obowiązków organizując interesujące zajęcia podczas których każdy miał możliwość wypowiedzieć się na dany temat, a także zapewniając idealne zakwaterowanie.

Monika

Be Solidary – Change the world

 

W dniach 20-26.07 bieżącego roku brałam udział w projekcie międzynarodowym Erasmus + o tematyce wykluczenia społecznego w Panagyurischte, Bułgaria. W wymianie „Be Solidary – Change the world” brało udział łącznie około 35 osób z takich krajów jak Portugalia, Polska, Wlochy, Chorwacja, Bułgaria oraz Rumunia. Głównym tematem projektu było przedstawienie sytuacji osób zamieszkujących obszary wiejskie, przypadków dyskryminacji z jaką muszą się zmagać oraz podniesienie świadomości dotyczącej problemów tej grupy społecznej. Liczne zaję-cia, warsztaty i otwarte dyskusje w postaci debat, z każdym dniem coraz bardziej umożliwiły nam zrozumienie sytuacji, w jakich te osoby się znajdują. Uczestnicy projektu wyrażali swoje opinie podczas różnego typu ćwiczeń, do których należały między innymi World Cafe oraz Role Play. Dzięki takiej inicjatywie uczestnicy mieli możliwość pracy w zespołach 5-6 osobowych, co więcej, mogli przedyskutować nurtujące tematy z punktu widzenia sytuacji każdego z krajów i wymienić spostrzeżenia.

 

Warsztaty miały na celu również wyjaśnić i uszczegółowić, jakie są możliwości zaangażowania osób o mniejszych szansach i włączenia ich do społeczeństwa młodzieży aktywnej oraz przyjrzeć się trudnościom, jakich młodzież doświadcza w swym życiu codziennym. Okazuje się, że spo-tkanie otwartej osoby, która potrafi zaakceptować różnorodność, może znacząco wpłynąć na przebieg życia towarzyskiego i zawodowego, bowiem osoba taka ma większe możliwości samo-rozwoju i doświadczenia edukacji pozaformalnej. Działania, które zaproponowała nam trenerka, a także nasze własne unikatowe pomysły z pewnością mogą się przydać młodzieży w kształtowaniu ich interesów na poziomie lokalnym, krajowym, a nawet globalnym.

 

Niesamowitym przeżyciem dla mnie była wizyta w teatrze, gdzie cała grupa miała możliwość nauki kilku narodowych tańców Bułgarskich. Całość odbywała się w małym mieście przy wspar-ciu lokalnego instruktora. Pozwoliło nam to w pewien sposób stać się bardziej zaznajomionymi ze zwyczajami panującymi w kraju i codziennym życiem lokalnej społeczności. Było to dla mnie bardzo cenne i budujące doświadczenie, którego niestety nie miałam możliwości przeżyć wcze-śniej w swoim życiu.

 

Projekt ten z pewnością nauczył mnie empatii względem drugiego człowieka, pokory związanej z tym, że nie każdy w życiu ma te same możliwości na początku, jednak może je nabyć z czasem gdy spotka wartościowych ludzi na swojej drodze. Trzeba pamiętać, że osobom żyjącym w gor-szych warunkach należy się szacunek i równe traktowanie. Ludzie których tam spotkałam można określić osobami wrażliwymi, otwartymi na nowe możliwości i posiadające chęci do tego, aby przezwyciężyć nieprzyjemności losu. Niejednokrotnie cierpią, ponieważ jedynie czego pragną to akceptacja i zrozumienie ze strony najbliższych, aprobata na samorozwój.

 

Dodatkową okazją do integracji były wieczory kulturowe oraz gra miejska, podczas których mo-gliśmy więcej dowiedzieć o państwach naszych przyjaciół, ich kulturze, a na koniec odbyć po-częstunek narodowych specjałów. Była to niesamowita okazja do przełamania barier językowych, a także w niektórych przypadkach stereotypów i uprzedzeń. Mimo tolerancyjności, zdarza się, że pewne stereotypy są zakorzenione w świadomości drugiego człowieka i czasem siła wyższa, jak na przykład projekt jest w stanie je przełamać.

 

Sama wymiana trwała 5 dni, z czego każdy z nich wypełniony był w sposób aktywny. Nawet w czasie wolnym mieliśmy dostęp do kortu tenisowego, miejsca do gry w piłkę nożną, czy siatków-kę. Pobyt ten był doskonale zbilansowany pod względem wypoczynkowym i treningowym. Dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, miałam możliwość aktywnego spędzenia czasu, poznania no-wych, fantastycznych osób i rozwoju własnych kompetencji miękkich. Projekt ten, dzięki organi-zatorom zdecydowanie spełnił swoją funkcję społeczną.

 

Monika

Natalia

 Be solidary - Change the World, Bulgaria

 

20-26 lipca 2019 roku odbył się projekt Be solidary - Change the World w Bułgarii, w miasteczku Panagyurishte, w którym wzięło udział 6 państw. Polska grupa składała się z 5 uczestników i 1 lidera. Działania wykonywane przez uczestników miały na celu przełamać stereotypy i poszerzyć horyzonty młodym ludziom. Stosowanymi metodami edukacji na projekcie były: dyskusje, prace w grupach, odgrywanie ról, gra miejska, burza mózgów, spotkania lokalne.

 

20 lipca był dniem przyjazdu uczestników do miasteczka Panagyurishte. W centrum Sofii był zapewniony przez organizatorów autobus, który jechał do miejsca, w którym odbywał się projekt.

 

21 lipca był dniem, w którym uczestnicy mieli okazję poznać się. Grupa wspólnie ustaliła zasady. Uczestnicy zapisywali swoje oczekiwania wobec projektu, swoje obawy np. związane z barierą językową oraz proponowali, czego mogą nauczyć innych, co mają do zaoferowania. W grupach dzielono się swoimi pomysłami, dotyczącymi pomocy ludziom wykluczonych społecznych, następnie prezentowano efekty swojej pracy wszystkim uczestnikom, biorącym udział w projekcie.

 

Następnego dnia odbyła się gra miejska, w której uczestnicy byli podzieleni na drużyny. Gra wymagała kreatywności, zaangażowania wszystkich osób w zespole. Uczestnicy doświadczyli emocji związanych z rywalizacją, ponieważ dla zwycięskiej drużyny była przygotowana nagroda. Zadania z gry miejskiej umożliwiły poznanie historii i kultury miasta Panagyurishte. Wieczorem osoby z Chorwacji, Włoch i Polski zaprezentowali swoje kraje, przygotowując prezentacje, tradycyjne potrawy danego państwa.

 

23 lipca uczestnicy uczyli się tradycyjnego bułgarskiego tańca z profesjonalnym instruktorem. Była możliwość przebrania się w tradycyjny strój. Tego dnia spotkaliśmy się również z lokalną organizacją. Podczas spotkania poznaliśmy wolontariuszy i dowiedzieliśmy się, czym zajmuje się organizacja. Tego dnia odbył się drugi wieczór kulturowy, w którym zaprezentowały się kraje: Portugalia, Rumunia i Bułgaria. Uczestnicy mieli okazję bliżej poznać historię i kulturę krajów, wziąć udział w quizach.

 

24 lipca uczestnicy aktywnie spędzili czas podczas gry w piłkę nożną, siatkówkę, tenisa stołowego, badmintona. W górach odbyły się zajęcia z jogi i sztuk walki. Uczestnicy rozmawiali na temat wykluczeń społecznych, stereotypach. Uczestnicy wcielili się w rolę osób wykluczonych społecznych, określali swoje możliwości, szansę na rozwój, mówili o swoich uczuciach.

 

25 lipca odbyło się podsumowanie projektu, została przedstawiona ewaluacja projektu. Uczestnicy oceniali wartość projektu, czy osiągnął on zakładane cele. Rezultaty projektu były porównywane ze wstępnymi zamierzeniami. Uczestnicy dostali certyfikaty Youthpass - dokument, który potwierdza uczestnictwo w projekcie oraz zdobyte w jego trakcie wiedzę i umiejętności, który może być wykorzystany w przyszłości.

 

26 lipca uczestnicy pożegnali się ze sobą i ruszyli w podróż powrotną do swoich domów. Na projekcie zawiązało się wiele przyjaźni, więc rozstanie nie należało do najłatwiejszych.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto