Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Stronger with Together – Wymiana na Węgrzech

W dniach 15 - 23 lipca 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater -  Krystian oraz Wojciech uczestniczyli w Wymianie Młodzieży " Stronger with Together", realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Sosto-Nyiregyhaza na Węgrzech.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Krystian

SPRAWOZDANIE „Stronger whit Together”
15-23 Lipiec 2019

 

Dwuosobowa grupa wzięła udział w wyjeździe do Węgier (SÓSTÓ NYíREGYHÁZA) od 15 do 23 lipca 2019roku w ramach programu Erasmus+ i Stowarzyszenia Sztukater.

 

W tych dniach miałem przyjemność uczestniczyć w projekcie „Stronger whti Together”. W projekcie uczestniczyło 18 uczestników z 4 państw (Macedonia, Rumunia, Węgry i Polska).

 

15 lipca po kolacji został nam przedstawiony wstępny plan na cały nasz pobyt.

 

16 lipca po rannym śniadaniu nie tracąc czasu zaczęliśmy zajęcia od zapoznawczego i integrującego Energizera, wspólnie ustaliliśmy zasady, których musieliśmy przestrzegać do końca naszego pobytu. Ustaliliśmy kolejkę sprzątania po posiłkach. Wypisywaliśmy również na karteczkach nasze obawy i oczekiwania do projektu.

 

Po południu przyjechała do nas Węgierska nauczycielka która podzieliła nas na trzy drużyny i każda z drużyn wylosowała po 3 tematy do których musieliśmy się odnieść i przedstawić nasze poglądy innym.

 

Po przerwie kolacyjnej przedstawiany był wieczór kulturowy Rumunii.

 

W środę 17 lipca zaraz po tym jak wszyscy zjedli śniadanie zaczęliśmy od tradycyjnego energizera i od razu po chwilowej zabawie zaczęliśmy uczyć się prostych słówek i wypisywaliśmy je na dużej kartce. Wieczorem wybraliśmy się nad wodę i robiliśmy „burze mózgów” co to są media potem wypisywaliśmy plusy i minusy mediów i zostaliśmy podzieleni na dwie grupy w których zapisywaliśmy co to są dokładnie media. Wróciliśmy na kolacje a po niej był wieczór kulturowy Macedonii.

 

18 lipca zaczęliśmy od zabawy pobudzającej wszystkich potem dopisywaliśmy dalej te podstawowe wyrazy i uczyliśmy się ich. Po obiedzie podzieliliśmy się na dwie drużyny i mieliśmy przedstawić prawa człowieka w krótkiej historyjce i w plakacie. Po krótkiej przerwie poszliśmy na plaże chwile odetchnąć po niedługim pływaniu, opalaniu się znów podzieliliśmy się na dwie grupy i mieliśmy zaprezentować jak naszym zdaniem będzie wyglądała unia w przyszłości.

 

19 lipca zebraliśmy wszystkie nasze pomysły w całość co to są stereotypy? jakie one są? przykłady. Po długich oczekiwaniach doczekaliśmy się naszego Polskiego wieczoru kulturowego. Prezentowaliśmy i mówiliśmy również o mowie nienawiści co to jest? I jak jej zapobiegać?

 

20 lipca spędziliśmy czas w muzeum „JÓSA ANDRÁS MÚZEUM”

 

21 lipca Wymyślaliśmy grę która miała nas łączyć, później poszliśmy na basen.

 

22 lipca był to ostatni dzień projektu „Stronger whit Together” w którym było podsumowanie tego czego się dowiedzieliśmy jak na nas wpłynął projekt i czy jesteśmy zadowoleni z uczestnictwa w projekcie. Na kolacje wspólnie robiliśmy grilla, po grillu było wręczenie dla każdego certyfikatu „Youthpass”.
Projekt ten pomógł mi w pokonywaniu pewnych barier językowych i komunikacyjnych z innymi. Dzięki niemu miałem możliwość poznać kulturę i tradycje innych państw. Poznałem wiele niesamowitych osób. Za co ......Dziękuje !

 

Krystian Rosiński

Wojciech

W dniach 15-23 lipca 2019 r. wziąłem udział w wymianie międzynarodowej realizowanej w ramach programu Erasmus+ na Węgrzech. Temat projektu brzmiał "Stronger whit together", odbył się on w miejscowości Nyíregyháza położonej ok. 50 km na północ od Debreczyna. Wzięli w nim udział przedstawiciele 4 państw: Macedonii, Polski, Rumunii i Węgier. Pierwszy i ostatni dzień wymiany przeznaczony był na podróż. Projekt miał na celu zapoznanie nas z tematyką praw człowieka, sytuacji mniejszości, w tym mniejszości romskiej, demokracji, Unii Europejskiej i mediów. Każdy kraj miał za zadanie przedstawienie swojej kultury podczas wieczoru kulturowego. Łącznie odbyły się 4 wieczory kulturowe, podczas których poznaliśmy tradycyjne potrawy, tańce i informacje na temat poszczególnych państw. Polska grupa oprócz tradycyjnych potraw przywiozła dla uczestników wymiany prezenty w postaci ramek na zdjęcia oraz torebki z polskimi słodyczami. Pierwszego dnia graliśmy w wiele gier, które miały ułatwić nam poznanie własnych imion, prezentowaliśmy informacje o sobie oraz ustaliliśmy zasady, które będą obowiązywały w czasie trwania wymiany. Każdego dnia kilka osób odpowiedzialnych było za przygotowanie energizerów czy sprzątanie po posiłkach. Podczas wymiany zwiedziliśmy turystycznie Nyíregyházę, w tym Jósa András Muzeum. Byliśmy nad wodą, gdzie m.in. graliśmy w siatkówkę czy pływaliśmy rowerkiem wodnym, odwiedziliśmy pobliski aquapark, była również możliwość wyjścia do zoo. W trakcie projektu mieliśmy seminarium z romską pracowniczką węgierskiego NGO zajmującego się sytuacją Romów na Węgrzech, a wśród uczestników mieliśmy 1 przedstawiciela tej grupy etnicznej z Macedonii i 3 z Węgier. Projekt umożliwił mi poznanie innych kultur, nawiązanie międzynarodowych znajomości, aktywne spędzenie czasu i sprawdzenie się w roli lidera, który był odpowiedzialny za osobę niepełnoletnią. Zwrot za bilety dostaliśmy już podczas projektu. W drodze powrotnej z wymiany mieliśmy okazję zwiedzić Budapeszt.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial