Diverse Youth Identities - Szkolenie w Grecji

W dniach 17 – 24 czerwca 2019 r. wolontariuszki Stowarzyszenia Sztukater - Barbara, Katarzyna oraz Maria uczestniczyły w Szkoleniu „Diverse Youth Identities”, realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Saloniki w Grecji.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZEK.

 

Barbara

W dniach 17.06 do 24.06 bieżącego roku brałam udział w spotkaniu międzynarodowym Erasmus + w Grecji. W szkoleniu „Diverse youth idetities” brało udział łącznie 30 osób z takich krajów jak Litwa, Szkocja, Estonia, Grecja, Rumunia, Wochy, Hiszpania, Cypr, Polska oraz Bułgaria. Głównym tematem projektu było przedstawienie sytuacji społeczności LGBT + , przypadków, dyskryminacji z jaką muszą się zmagać oraz podniesienie świadomości dotyczącej problemów tej grupy . Liczne zajęcia ,warsztaty ,dyskusje i prezentacje, z każdym dniem coraz bardziej umożliwiły nam zrozumienie sytuacji osób LGBT . Uczestnicy projektu przedstawiali również sytuację LGBT w danym kraju. W wielu kwestiach doszliśmy do podobnych wniosków, że osoby LGBT są wykluczane , szykanowane i nieakceptowane społecznie.

 

Warsztaty miały na celu również wyjaśnić i uszczegółowić, jakie wyzwania czekają osoby pracujące z młodzieżą LGBT, oraz przyjrzeć się trudnościom na jakie napotyka młodzież w codziennym życiu. Okazuje się, że spotkanie otwartej osoby, która potrafi zaakceptować różnorodność, może wpłynąć na całe ich życie. Oferując im bezpieczną przestrzeń ,można uchronić ich od dyskryminacji i wszechobecnego hejtu. Każdy z nas jest jedyny i wyjątkowy, a przede wszystkim chce być kochany.

 

Niesamowitym przeżyciem dla mnie była wizyta dwóch osób: transpłciowego mężczyzny ,który wewnętrznie czuł się kobietą oraz homoseksualisty. Bardzo otwarcie opowiedzieli historie swojego życia . Było to szczególnie trudne ze względu na traumatyczne doświadczenia, zwłaszcza to wszystko, co przeżyli w dzieciństwie. . Ciężko pogodzić się z myślą ,że najbliższe osoby Cię nie akceptują i zostajesz z tym problem całkowicie sam. W tych trudnych chwilach ,gdzie często myśli się o samobójstwie, niezmiernie istotne jest mieć osobę ,która Cię zrozumie , zaakceptuje takim /taką jaki /jaka jesteś . Kolejnym bardzo trudnym momentem był film o relacji dwóch mężczyzn ,żyjących w Iranie. Zastali oni wtrąceni do więzienia i skazani na śmierć przez powieszenie podczas publicznej egzekucji. Wszyscy uczestnicy bardzo to przeżyli ,wiele osób płakało i wtedy chyba najbardziej poczuliśmy się jak prawdziwa rodzina. Ludziom bardzo łatwo przychodzi osądzać i krytykować. Ale tak naprawdę nikt nie chce sam być krytykowany i odrzucony. Często pokazujemy naszą wyższość od innych ,czy to ze względu na kolor skóry, religię, status społeczny czy orientację seksualną. Nigdy jednak nie wiadomo, co nas czeka w życiu ,co nam przyniesie los i kto wyciągnie do nas pomocną dłoń w potrzebie. Niejednokrotnie, gdy najbliżsi zawodzą, pomocy udzielają najmniej spodziewane osoby.

 

Projekt ten z pewnością nauczył mnie pokory i tolerancji. Ludzie których tam spotkałam są bardzo wrażliwi , niejednokrotnie cierpią, ponieważ jedynie czego pragną to akceptacja i zrozumienie. Przykładem była biseksualna muzułmanka z Hiszpanii, której rodzice nie wiedzą o tym kim jest i nie wie czy będzie w stanie kiedykolwiek im o tym powiedzieć, ponieważ boi się ich reakcji i odrzucenia. Nie powiedziała nawet jaki jest temat szkolenia, ponieważ prawdopodobnie nie pozwoliliby jej pojechać. Tak naprawdę tutaj poczuła się wolna i oczyszczona, ponieważ mogła głośno opowiedzieć o sobie. Płakała z wdzięczności, bo nikt jej nie krytykował, nie szydził ani nie wyśmiewał. Dziękowała za akceptację i zrozumienie. Było to dla mnie niesamowite doświadczenie.

 

Dodatkową okazją do integracji były wieczory kulturowe ,na których mogliśmy więcej dowiedzieć o państwach naszych przyjaciół, ich kulturze, zatańczyć ich narodowy taniec, a na koniec skosztować tradycyjne dania kraju. Nasz pobyt trwał niespełna tydzień - Grecja, piękne Thessaloniki i poznani tam ludzie długo pozostaną w mojej pomięci. Dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość uczestniczenia w projekcie oraz zachęcam wszystkich do udziału w projektach.

 

Barbara

Katarzyna

Katarzyna - Sprawozdanie z projektu w Salonikach (Grecja), 17 – 24.06.2019

 

W dniach 17 – 24.06 miałam okazję (wraz z dwoma pozostałymi uczestniczkami, Basią i Marysią) uczestniczyć w kursie treningowym dotyczącym LGBTQi w Salonikach, leżących na półwyspie Chalkidiki w Grecji. Nazwa projektu to “Diverse Youth Identities”. W projekcie uczestniczyli ludzie z Estonii, Grecji, Litwy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Rumunii, Bułgarii, Cypru i oczywiście Polski.

 

Program przygotowany przez naszych trenerów obfitował w różne elementy takie jak: omawianie i wyjaśnianie stereotypów, rozmowy na temat sytuacji osób LGBT w naszych rodzimych krajach i tego, w jaki sposób można by to zmienić, prelekcje na temat Parady Równości w Salonikach oraz sytuacji w kraju i wiele innych. Mnie najbardziej podobał się zorganizowany panel dyskusyjny oraz bloki zajęciowe poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i tolerancji.

 

Zajęcia prowadzone były w ciekawy sposób, nie polegały tylko na oglądaniu prezentacji multimedialnej i dyskusji, ale były w dużym stopniu interaktywne i wciągające (tworzenie plakatów, gry, interpretacje materiałów dotyczących edukacji seksualnej, projektowanie zajęć szkolnych na temat tolerancji itp.) Prowadzący w żaden sposób nie naciskali, abyśmy dzielili się z grupą tym, co chcielibyśmy zachować dla siebie – to podejście bardzo mi się podobało, ponieważ pokazało profesjonalne podejście trenerów. Mimo, iż tematyka LGBT jest bardzo specyficzna, prowadzony w Salonikach kurs nie skupiał się tylko na tym, trenerzy wprowadzili również kilka zajęć mających na celu stworzenie otwartej, ciepłej atmosfery sprzyjającej zawieraniu przyjaźni i poszerzeniu światopoglądu uczestników, za co jestem bardzo wdzięczna.

 

Podsumowując, polecam branie udziału w tego typu wyjazdach na program Erazmus+, ponieważ jest to bardzo pouczające doświadczenie życiowe. Projekt w Grecji był moim pierwszym tego typu wyjazdem typu Training Course, i na pewno nie będzie ostatnim.

Maria

W dniach od 17 .06 do 24.06 czerwca bieżącego roku brałam udział w spotkaniu międzynarodowym Erasmus + w Grecji. W tym projekcie brały udział osoby z takich krajów jak Litwa, Szkocja, Estonia, Grecja, Rumunia, Wochy, Hiszpania, Cypr, Polska oraz Bułgaria. Głównym tematem tego projektu była społeczność LGBT. W ciągu tych siedmiu dni każdy z nas uczestniczył w przeróżnych zajęciach, rozmowach, dyskusjach i grach które miały na celu poznać społeczność LGBT+.

 

W pierwszych dniach poznawaliśmy się poprzez różne gry lub zadania. Przykładowo mieliśmy narysować plakat o samym sobie i zawrzeć w nim siedem rzeczy ,którymi chce się podzielić z innymi. Dużo też było prac grupowych, które sprawdzały naszą wiedzę o temacie związanym z LGBT, na przykład: zadaniem mojej grupy było narysowanie homoseksualisty w stereotypowy sposób, a następnie wypisać obraźliwe słowa, które funkcjonują w danym kraju w języku narodowym.

 

Po skończeniu zadania mieliśmy chwile przerwy, aby następnie przeanalizować razem co pozostałe grupy zaprezentowały. Następnie gdy skończyliśmy omawiać wszystkie plakaty, prowadzący zaskoczyli nas ciekawymi grami, które miały na celu bliżej poznać siebie i pobudzić naszą kreatywność. Jedna gra w szczególności zapadła mi w pamięci, a mianowicie opowiedzenie historii z własnego życia, która kojarzy się z obrazkiem widzianym na kostce. Jeden z uczestników powiedział mi historię, która mu się przydarzyła. Byłam bardzo zaskoczona smutnym zakończeniem i tym, że podzielił się nią ze mną.

 

Niesamowitym również doświadczeniem było uczestniczenie w paradzie LGBT(HUMAN RIGHTS ARE MY PIRDE). Dzięki temu mogłam choć w małym stopniu wesprzeć ludzi, którzy są niejednokrotnie prześladowani lub nietolerowani przez społeczeństwo. Dzięki tej paradzie byłam świadkiem wspólnej akceptacji i wzajemnym wspieraniu się co w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebne.

 

Otwartość ludzi i atmosfera jaka panowała na projekcie była wręcz niesamowita. Osoby dzielące się swoimi doświadczeniami, nie raz pomogły mi spojrzeć lub zrozumieć dany problem z innej perspektywy. Na projekcie nauczyłam się być bardziej otwarta i przełamywać barierę mówienia po angielsku.

 

Uczestnicy projektu promowali tolerancję i akceptację dla społeczności LGBT poprzez prace w grupach (międzynarodowych jak i krajowych), rozmowach między sobą jak i również na forum .Projekt ten z pewnością pomagógł bliżej poznać problemy z jakimi borykają się ludzie identyfikujący się jako LGBT.

 

Dla mnie ten projekt był niesamowitym doświadczeniem i wiele mnie nauczył. Cieszę się bardzo że mogłam wziąć w nim udział i gorąco zachęcam innych do spróbowania uczestniczenia w takich projektach jak ten.
Maria

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!