Dragons are Here - Wymiana w Turcji

W dniach 20 - 26 maja 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Jakub, Jarosław, Malwina, Mateusz oraz Natalia uczestniczyli w Wymianie Młodzieży "Dragons are Here", realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Edirne w Turcji.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Jakub

W dniach 20 - 26 maja 2019 r. w Turcji, w malowniczym miasteczku Enez, nad samym morzem miałem okazję uczestniczyć w projekcie „Dragons are here” realizowanym w ramach programu Erasmus +. Wyjazd udało się zorganizować dzięki współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem Sztukater.

 

Już pierwszego dnia pobytu w Turcji zostaliśmy podzieleni na grupy składające się z osób pochodzących z najróżniejszych krajów, m. in. Grecji, Egiptu, Estonii. Najtrudniejsze okazało się przełamanie bariery językowej. Trzeba było się przedstawić po angielsku, a po chwili zabrać się za realizację wyznaczonych zadań, których duża część dotyczyła mitologii. Należało np. stworzyć własny kraj związany z mitologią. Każda grupa wykazała się pomysłowością w projektowaniu kultur, języków oraz zwyczajów. Nie mogło zabraknąć również dużej ilości humoru i zabawy podczas prezentowania wyników prac.

 

Drugiego dnia poznawaliśmy mitologicznych bogów oraz herosów. Każda grupa miała za zadanie przedstawić wybraną postać z mitologii w ciekawy sposób.

 

Kolejnego dnia poznawaliśmy pochodzenie oraz znaczenie w kulturze mitologicznych stworów, zwierząt i innych stworzeń. Wypowiadał się na ich temat tłumacz, który znany jest głównie z przekładu „Harrego Pottera” na język turecki. Wykłady były interesujące. Najważniejszym momentem tego dnia była Noc Kulturowa. Każda z grup narodowych częstowała uczestników projektu własnymi, potrawami oraz napojami. Prezentowała tańce i tradycje narodowe.

 

Czwarty dzień w Turcji był pracowity. Najpierw uczestniczyliśmy w wykładzie, którego tematem była podróż bohatera. Po południu wybraliśmy się do centrum miasta Enez. Zostaliśmy podzieleni tam na grupy narodowe, a naszym zadaniem było znalezienie według wskazówek sześciu najważniejszych punktów w mieście. Dzięki temu poznaliśmy zabytki Enez.

 

Ostatniego dnia rozmawialiśmy o preferencjach czytelniczych, wyciągaliśmy wnioski z wcześniejszych rozważań na temat literatury fantasy i mitologii. Był czas na kąpiel w morzu i odpoczynek na plaży.

 

Kuba

Jarosław

W dniach 20 maja – 25 maja odbył się projekt naukowy Erasmus+ o nazwie „Dragons Are Here” w Turcji (w Enez).

 

W projekcje uczestniczyli reprezentanci 8 narodowości.

 

Na zajęciach pracowaliśmy wspólnie z Grekami, Bułgarami, Chorwatami, Egipcjankami, Estończykami, Rumunami i gospodarzami Turkami.

 

Codziennie zgodnie z harmonogramem projektu realizowaliśmy program, nie wyłączając przy tym dobrej zabawy i międzynarodowej integracji.

 

Zostaliśmy wchłonięci w magiczną podróż po literaturze fantasy i science fiction.

 

Już pierwszego dnia byliśmy podzieleni i tworzyliśmy grupy międzynarodowe. Były Meduzy, Smoki, Centaury ....


Wykonywane zajęcia wymagały kreatywności. Dzięki nim mogliśmy uzyskać informację o mitologiach i bajkach poszczególnych krajów uczestniczących w projekcie.

 

Poznawaliśmy mitologicznych herosów, bogów i postacie science fiction.

 

Dla mnie najciekawszym momentem były wykłady, zwłaszcza Kutlukhana Kutlu – pisarza, krytyka filmowego, tłumacza „Harry Pottera” na język turecki, absolwenta wydziału języka angielskiego i literatury Uniwersytetu Istanbul.

 

Sam Kutlukhan zaszczycił nas swoją trzydniową obecnością.

 

Były wykłady, zagorzałe dyskusje na tematy fikcyjnych bohaterów science fiction; Mumi, Zombi, Frankesteinów ... oraz indywidualne rozmowy.

 

Drugą niezwykłą chwilą okazała się Noc Kulturowa – Intercultur Night, w czasie której każda grupa narodowa zaprezentowała rodzime potrawy oraz przekazywała najważniejsze informacje o tradycjach narodowych czy kulturze swojego kraju.

 

Przedostatni dzień projektu upłynął nam szczególnie aktywnie. Otrzymaliśmy mapę oraz 6 punktów do realizacji w grupach międzynarodowych. Dzięki temu mogliśmy bliżej poznać miasto Enez i jego mieszkańców.

 

Nasza grupa z tego zadania wywiązała się najlepiej. Jako pierwsza ekipa dotarliśmy do punktu końcowego przy okazji pozyskaliśmy informację na temat historii i topografii miasta (ważne miejsca uchwyciliśmy na zdjęciach).

 

Projekt wypełniony celami i zadaniami szybko dobiegł końca.

 

Bardzo trudno było pożegnać się z odjeżdżającymi uczestnikami projektu i obsługą hotelową.

 

Pomimo, że projekt trwał tydzień, to pozostały nam cudowne wspomnienia (poznanie ciekawych osób, poznanie innych kultur, rozwinięcie własnych umiejętności komunikacyjnych).

 

Chciałbym wyrazić wyrazy wdzięczności Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość wzięcia udziału młodzieży z mojej szkoły w tym projekcje. Mam nadzieję, że nie był on ostatnim.
Jarosław Sobieszek

Mateusz

Sprawozdanie z realizacji projektu „Dragons are here” w Turcji

 

W dniach 20.05-26.05.2019 roku uczestniczyłem w projekcie „Dragons are here” realizowanym w ramach Erasmus+ w tureckim Enez . Wzięło w nim udział około 40 osób z 7 krajów. Tematyka projektu skupiała się wokół książek, filmów i komiksów fantastycznych.

 

Podczas zajęć brałem udział w wielu ciekawych pracach grupowych. Pierwszym zadaniem było narysowanie plecaka, w którym mieliśmy umieścić swoje oczekiwania, obawy i odczucia na temat projektu. Następnym zadaniem było stworzyć swój własny kraj z własną historią, mapą oraz flagą. Zadanie to wykonaliśmy w grupach i nasz kraj dostał nazwę RECEPT. Miał on swoją własną historię, która była bardzo ciekawa oraz charakteryzowała się ultra-dyplomacją kraju, który nawet podczas największego zagrożenia nigdy nie wdał się w żadną wojnę. Jednym z kolejnych zadań było zmienienie wyboru lub stworzenie własnej sceny na podstawie książki bądź filmu. Z moją grupą wpadliśmy na pomysł, by urządzić scenę teatralną opartą na Hobbicie, w której hobbit zwany Smiggle (odgrywany przeze mnie) poznaje piękną Hobbitkę Esteę. Zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Nasze przedstawienie podbiło serca innych uczestników projektu i zostaliśmy nagrodzeni GROMKIMI brawami!

 

Bardzo ciekawe było spotkanie z tureckim tłumaczem „Harrego Pottera” Kuthlukhanem Kutlu. Natomiast największą atrakcją był wieczór kulturowy, podczas którego mogliśmy zapoznać się z kulturami i przysmakami innych krajów. Podczas wieczoru kulturowego mieliśmy okazję bawić się i tańczyć różne tańce narodowe. Następnego dnia zorganizowana została wycieczka do centrum Enez. Dzięki zadaniom, jakie otrzymaliśmy, mogliśmy zwiedzić to małe, ale niesamowicie malownicze miasteczko. W Enez mieliśmy okazję odwiedzić takie miejsca jak Zamek Enez, cmentarz Ottomana lub Ruiny Bazyliki Kralkizi. Jedzenie serwowane przez hotelowych kucharzy było naprawdę smaczne oraz pożywne. Mieliśmy również okazję świętować urodziny dwóch uczestników projektu! Niespodzianka urodzinowa, którą przygotowaliśmy dla jednego z beneficjentów projektu sprawiła, że stracił on dech w piersiach!

 

Dzięki udziałowi w projekcie poznałem wielu nowych, ciekawych ludzi. Miałem ogromną szansę na podszkolenie swojego języka. Poszerzyłem również wiedzę na temat fantastyki. Zawarłem nowe przyjaźnie, które mimo to, że projekt skończył się jakiś czas temu, są nadal kontynuowane.

Natalia

W dniach 20 – 25 maja 2019 r. w Turcji miałam przyjemność uczestniczyć w projekcie „Dragons are here” ....realizowanym w ramach programu Erasmus +. Wzięłam w nim udział dzięki współpracy szkoły, do której uczęszczam, ze Stowarzyszeniem Sztukater. W projekcie uczestniczyli młodzi ludzie z Egiptu, Estonii, Grecji, Bułgarii, Chorwacji, Rumuni i Turcji.

 

Pierwszego dnia w Turcji wzięłam udział w zajęciach mających na celu integrację grupy i wzajemne poznanie się uczestników z różnych stron świata. Wszyscy beneficjenci projektu zostali podzieleni na grupy, każda miała swoją nazwę. Następnego dnia dostaliśmy plecak i każdy indywidualnie musiał wypisać cele wyjazdu oraz to, co by chciał robić i co by chciał zmienić. Następnym zadaniem było stworzyć wraz ze swoją grupą flagę i historię odnoszącą się do nazwy grupy. Podczas kolejnych dni wraz z pozostałymi uczestnikami projektu poznawałam mitologię grecką. Ciekawe były zadania z nią związane. Każda grupa dostała nazwę postaci mitologicznej i musiała ją w niekonwencjonalny sposób zaprezentować. Innym razem należało odnaleźć imiona uczestników projektu w nazwie swojego imienia. Gdy poznaliśmy mitologię, przeszliśmy do świata fantastyki. Mieliśmy wykłady z Kutlukhan Kutlu, który przetłumaczył „Harrego Pottera” . Tłumacz opowiadał nam o książce, pytał, jaka postać z powieści nam się podobała najbardziej . Poruszał też inne tematy literackie związane np. z książką „Gra o Tron”. Prowadził z nami konwersację na temat naszych preferencji czytelniczych.

 

W piątek została zorganizowana wycieczka do Enez. Tam mieliśmy kolejną misję do spełnienia. Zostaliśmy podzieleni na grupy narodowe, a naszym zadaniem było znalezienie według wskazówek sześciu najważniejszych punktów w mieście. Również w piątek odbył się dzień kulturowy, podczas którego wszyscy uczestnicy projektu zaprezentowali rodzime tradycje i potrawy. Po degustacji wszystkich potraw z różnych stron świata zaczęła się dyskoteka. W sobotę nastąpiło podsumowanie zajęć oraz całego pobytu w Turcji. Każdy z nas wziął własny bagaż, który stworzył na początku naszej współpracy i powiedział, co zrealizował, co mu się podobało, a co mu się nie przypadło do gustu.

 

Dzięki wyjazdowi do Turcji przełamałam barierę komunikowania się w języku obcym, poznałam wielu fajnych ludzi.

Natalia

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto