Migration Perspectives - wymiana w Grecji

W dniach 13-21 maja 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Aleksandra, Maciej, Magdalena, Maria oraz Wiktor uczestniczyli w Wymianie Młodzieży "Migration Perspectives" realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Skala w Grecji.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Aleksandra

 

SPRAWOZDANIE ,,Migration Perspectives” 13-21 maj 2019

 

Początek naszej przygody rozpoczął się wylotem z Poznania 13 czerwca o godzinie 7.00. Lot samolotem trwał prawie 3 godziny, na szczęście wszystko poszło zgodnie z plan i bezpiecznie dolecieliśmy na lotnisko w Atenach. Po dotarciu do Aten znaleźliśmy autobus którym mieliśmy dotrzeć do naszego hostelu. Droga był dość przyjemna i trwała kilka godzin. Jak dojechaliśmy do hostelu zaczęło się zakwaterowanie pokoi, otrzymałam pokój z trzema dziewczynami z innych krajów, szybko udało mi się z nimi dogadać i polubić. W ten sam dzień wieczorem rozpoczęły się powitania przybyłych uczestników. Polegało to na tym że będziemy poznawać wszystkich uczestników programu ERASMUS+, a byli to młodzi ludzie z aż 10 krajów.

 

Pierwszy poważny dzień projektu rozpoczął się bardzo intensywnie.

Mieliśmy okazję do rozwoju osobistego i nabycia nowych umiejętności.

Poszerzaliśmy swoje horyzonty na temat migracji i uchodźctwa i mieliśmy szansę na zdobycie dokumentu Youthpass.

 

W drugi dzień projektu wcielaliśmy się w role uchodźców, odgrywaliśmy scenki by zrozumieć ich sytuacje. Braliśmy udział w grach integracyjnych i zaprezentowaliśmy organizację wysyłającą Stowarzyszenie Sztukater.

W trakcie przerw mieliśmy okazję poznać miejscowość Geraki, w której spędzaliśmy czas.

 

Trzeci dzień polegał na pracach zespołowych, identyfikowanie stereotypów innych narodowości oraz mieliśmy spotkanie z uchodźcami mieszkającymi w ‘’sąsiedztwie’’. Wieczorem jako grupa z Polski mieliśmy możliwość zaprezentowania naszego kraju przed innymi uczestnikami projektu.

 

Czwartego dnia prowadziliśmy wywiad środowiskowy na temat migrantów i uchodźców.

Rozmawialiśmy z mieszkańcami wsi w której przebywaliśmy i zadawaliśmy im pytania na które chętnie odpowiadali. Pod wieczór połączyliśmy się w grupy z innymi uczestnikami by odsłuchać nasze wywiady, które tego samego dnia nagraliśmy.

 

Piątego dnia zwiedzaliśmy Spartę, byliśmy w muzeum w którym opowiadano nam o starożytnej Grecji. Kolejnym punktem była Mistra, jedno z wielu miast na Peleponezie, które warto zobaczyć. Zwiedzaliśmy góry pełne zachowanych w różnym stanie bizantyjskich świątyń wraz z zamkiem. Wieczorem natomiast kilku uczestników projektu wzięło udział w Sparta run.

 

Przedostatni dzień projektu polegał na podsumowaniu całego przedsięwzięcia.

Tworzyliśmy „memy’’ na temat Ksenofobii i uchodźctwa.

Wieczorem grupa Grecka przygotowała przepyszny poczęstunek.

 

W ostatni dzień mieliśmy sporo czasu wolnego przed wyjazdem, rozliczenia a wieczorem mieliśmy imprezę pożegnalną .

 

Następnego dnia o godzinie 4 w nocy wyjechaliśmy z hostelu do domu.

Maciej

SPRAWOZDANIE ,,Migration Perspectives” 13-21.05.2019

 

W ciągu całego pobytu w Geraki w Grecji mieliśmy możliwość poznania różnych kultur i tradycji. Mieliśmy możliwość zwiedzania Sparty, poznaliśmy dzięki temu wiele różnych zabytków i architektury. Było wiele możliwości integracji dzięki pracy w grupach z członkami z rożnych stron świata, a także w naszych pokojach byliśmy wymieszani międzynarodowo. Dzięki temu mogliśmy bardziej zapoznać się z osobami z rożnych krajów i nawet zawrzeć znajomości. Poruszyliśmy bardzo dużo ważnych tematów jak na przykład o ksenofobi, zrobiliśmy na temat tego śmieszne filmy czy obrazki. Rozmawialiśmy też o ludności w naszych krajach w tym migrantów i emigrantów. Odwiedzili nas migranci którzy mieszkają w Grecji i opowiadali nam o sobie, była możliwość zadawania im pytań na temat ich życia emigranckiego. Codziennie każda grupa z innych krajów przygotowywała poczęstunek z rzeczy ze swoich krajów. Z dnia na dzień z rana mięliśmy integracje ćwiczeniową ze wszystkimi. Bardzo fajnie się przy tym bawiliśmy. Któregoś dnia dostaliśmy zadanie że przedstawić je w postaci teatralne. Mieliśmy przeróżne zadania taki jak na przykład przeprowadzić wywiad z mieszkańcami tamtejszej wioski, chodziliśmy pytaliśmy co myślą o emigrantach i migrantach po przeprowadzonych wywiadach powróciliśmy na sale zajęć i rozmawialiśmy na temat przeprowadzonych wywiadów.

 

Te zajęcia dla nas były bardzo owocne i dały dużo do myślenia. Dzięki nim teraz będziemy inaczej patrzeć na migrantów i emigrantów. Na pewno były one potrzebne.

Magdalena

MIGRATION PERSPECTIVES Youth Exchange Skala, Laconia - Peloponnese [Greece] 13 - 21 May 2019

 

W dniach 13-21 maja 2019 r. braliśmy udział w projekcie „MIGRATION PERSPECTIVES”, który miał miejsce w Grecji – Geraki. Głównym celem projektu było zwiększenie świadomości i zrozumienia młodych ludzi na temat migracji i uchodźców. Projekt przyczynił się do zmiany postaw młodych w stosunku do ludzi różnych narodowości. Mieliśmy możliwość rozwijać zdolności do ingerowania i wyrażania swojego sprzeciwu, gdy zachodzą zachowania uprzedzeń lub dyskryminacji wobec osób i grup. Spotkanie z młodymi ludźmi z 10 krajów ułatwiło wymianę poglądów, wzajemne zrozumienie i współpracę.

 

Po przylocie zostaliśmy zakwaterowani w miejscowym hostelu dla młodzieży, gdzie od razu zapoznaliśmy się z uczestnikami wyjazdu Erasmus+, ludźmi z 10 krajów.

 

Pierwszy dzień projektu Erasmus+ w Grecji był bardzo intensywny. Młodzież miała niepowtarzalną okazję do rozwoju osobistego i nabycia nowych umiejętności. Poszerzaliśmy swoje horyzonty na temat migracji i uchodźctwa oraz dowiedzieliśmy się, iż mamy możliwość zdobycia cennego dokumentu, jakim jest Youthpass.

 

Podczas drugiego dnia pobytu w Grecji wcielaliśmy się w rolę uchodźców, odgrywaliśmy scenki by zrozumieć ich trudną sytuację. Wzięliśmy udział w grach integracyjnych i zaprezentowaliśmy Stowarzyszenie Sztukater, dzięki któremu mieliśmy możliwość odwiedzić Grecję i poznać 9 innych kultur. Wręczyliśmy wszystkim uczestnikom przywiezione pamiątki.

 

Trzeci dzień projektu i kolejne wyzwania: prace zespołowe, identyfikowanie stereotypów różnych narodowości oraz spotkanie „face to face" z uchodźcami mieszkającymi w naszej miejscowości Geraki. Jako grupa z Polski mieliśmy możliwość zaprezentować swój kraj i poczęstować innych uczestników projektu polskimi słodyczami i przekąskami.

 

Czwartego dnia projektu wszyscy uczestnicy Migration Perspectives przeprowadzali wywiady środowiskowe wśród mieszkańców Geraki na temat migrantów i uchodźców. Mieszkańcy wsi bardzo chętnie odpowiadali na pytania, które zostały wcześniej przygotowane przez kierownika projektu. Niektóre osoby wyraziły zgodę na nagranie wywiadu.

 

Piąty dzień był podsumowaniem i omówieniem wywiadów, które zostały wcześniej odsłuchane. Byliśmy podzieleni na grupy tak by, każdy z naszych uczniów był sam w grupie z osobami reprezentującymi inne kraje.

 

Kolejnego dnia projektu udaliśmy się na wycieczkę do Sparty. Zwiedziliśmy Spartę i mieliśmy możliwość być w muzeum prezentującym znaleziska z akropolu starożytnej Sparty i inne artefakty archeologiczne. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Mistra (niedaleko Sparty). Jest to jedno z bardzo wielu miejsc na Peloponezie, które warto zobaczyć. Stok góry pełen, zachowanych w różnym stanie, bizantyńskich świątyń wraz z zamkiem. Wieczorem natomiast czterech uczestników projektu wzięło udział w Sparta Run. Wiktor Vu Phuc uczeń ZSM-T w Ostrowie był reprezentantem Polski.

 

Ostatni dzień projektu Erasmus+ Migration Perspectives był dniem podsumowań i oceny całego przedsięwzięcia. Mieliśmy za zadanie tworzenie memów na temat ksenofobii i uchodźctwa. Grupa grecka przygotowała przepyszny poczęstunek.

Maria

MIGRATION PERSPECTIVES 13-21 maja 2019r.
Sprawozdanie

 

Dnia 13 maja br. rozpoczął się projekt Migration Perspectives, który odbył się w Grecji, a dokładnie w Skala, Lakonia. Projekt rozpoczęliśmy od zapoznania się z innymi uczestnikami wymiany. Młodzież była m.in z Grecji, Turcji, Słowacji, Litwy, Włoch, Portugalii, Polski, Estonii i Chorwacji. Byliśmy rozlokowani w pokojach z młodzieżą z różnych krajów, dzięki czemu mieliśmy możliwość rozmowy w języku angielskim.

 

Nasz plan był bardzo napięty. Zajęcia były bardzo ciekawe, każdy miał coś ciekawego do powiedzenia na temat projektu. Najciekawsze zajęcia mieliśmy z aktorstwa, podzieliliśmy się na grupy, każda grupa musiała odegrać krótką scenkę w której wcieliliśmy się w rolę uchodźców. Odegraliśmy te scenki by zrozumieć ich sytuacje.

 

Trzeciego dnia mieliśmy kolejne wyzwania, gry zespołowe, identyfikowanie stereotypów różnych narodowości oraz spotkanie "face to face" z uchodźcami mieszkającymi w naszej miejscowości Geraki.

 

Jako grupa z Polski mieliśmy okazję zaprezentować swój kraj i poczęstować innych uczestników projektu polskimi słodyczami i przekąskami. Mieliśmy również okazję przeprowadzić wywiad środowiskowy na temat migrantów i uchodźców.

 

Mieszkańcy wsi Geraki bardzo chętnie odpowiadali na pytania, które wcześniej były przyszykowane przez kierownika projektu. Niektóre osoby wyraziły zgodę na nagranie wywiadu. Omówiliśmy wywiady, które wcześniej zostały odsłuchane. Byliśmy podzieleni na grupy, tak by każdy z naszych uczestników był sam w grupie z osobami reprezentującymi inne kraje. Mieliśmy również okazję pojechać do Sparty w której mieliśmy możliwość zwiedzić muzeum, prezentujące znaleziska z akropolu starożytnej Sparty i inne artefakty archeologiczne. Kolejnym punktem do zwiedzenia była Mistra ( niedaleko Sparty ).

 

Pod koniec dnia w miejscowości Sparta odbył się bieg SPARTA RUN, kilkoro z naszych uczestników wzięło udział, m.in uczestnik z Polski.

 

Przedostatni dzień programu Erasmus+ Migration Perspectives. Przygotowywaliśmy się do podsumowania i oceny całego wyjazdu. Tego dnia tworzyliśmy również memy na temat ksenofobii i uchodźctwa. Mieliśmy okazję tego dnia spróbować przepyszny poczęstunek, przygotowany przez grupę Grecką. Po całym tygodniu pobytu w miejscowości Geraki, nadszedł czas pożegnań z innymi uczestnikami projektu.

 

Przez cały pobyt, mieliśmy okazję zagrać w grę " sekretny przyjaciel ". Wylosowaliśmy nazwisko swojego przyjaciela, któremu przez cały pobyt musieliśmy coś dawać, tak aby nie zobaczył od kogo to dostał. Jest to świetna gra, dzięki której cały czas się zastanawiasz od kogo dostajesz liściki czy prezenty. Kolejną grą był " sekretny zabójca ", w której musieliśmy zabić swoją wylosowaną osobę. W tej grze było dużo śmiechu, ponieważ zabójca spotykał się ze swoją ofiarą "przypadkiem" i poprosił ja o potrzymanie czegoś, przy czym od razu ją zabiał.

 

Osobiście jestem zadowolona z pobytu na tym wyjeździe, dowiedziałam się bardzo dużo ciekawych rzeczy, oraz tego co myślą o migracji inni ludzie. Mogłam poznać ludzi z innych krajów, porozmawiać z nimi i przy okazji podszkolić język angielski.

Wiktor

Sprawozdanie z projektu ,,Migration Perspectives’’
13-21 Maj 2019

 

Czteroosobowa grupa uczniów i nauczyciel ZSM-T w Ostrowie, wzięła udział w wyjeździe do Grecji od 13 do 21 maja 2019 r. w ramach programu Erasmus+ i Stowarzyszenia Sztukater.

 

14 maja po śniadaniu rozpoczęliśmy zajęcia, został przedstawiony nam plan na cały pobyt i wytłumaczono nam na czym będą polegać wszystkie zajęcia.

 

Przeprowadzone zostały ćwiczenia zapoznawcze a następnie odbyły się zajęcia, na których musieliśmy wypisać na kartkach nasze oczekiwania i obawy. Później odbyło się seminarium o programie Erasmus+ i certyfikacie Youthpass podczas, których przedstawiono nam na czym polega Erasmus+ i na czym polega i co daje certyfikat Youthpass. Następnie mieliśmy 1,5 godzinną przerwę podczas, której grupa Chorwacka przedstawiała swoją kulturę kulinarną. Mogliśmy posmakować chorwackich słodyczy i przekąsek. Po przerwie odbyły się zajęcia ‘’migration in words’’, które polegały na wymienieniu skojarzeń z migracją i grze w odgadnięciu słów po pierwszych literach. Po zajęciach mieliśmy 2 godzinny przerwy na lunch i odpoczynek podczas której udaliśmy się grupą na zwiedzanie wioski Geraki.

 

Po przerwie odbyły się zajęcia ‘’migration phenomenon’’. Na tych zajęciach musieliśmy przedstawić problem migracji w naszym kraju.

 

Po wyżej wymienionych zajęciach była przerwa turecka gdzie mogliśmy posmakować tureckiej chałwy w wielu smakach.

 

Ostatnie zajęcia tego dnia nosiły nazwę „meeting of cultures” i podcza nich rozpoczęliśmy dwie gry integracyjne: Secret Killer and Secret Friend..

 

W środę 15 maja zaraz po śniadaniu dzień rozpoczęliśmy od enegizera polegającego na grach pobudzających. Następnie rozpoczęliśmy zajęcia od omówienia barier i trudności związanych z zajęciami.

 

Następnie wg. planu była przerwa Litewska. Po przerwie rozpoczęliśmy zajęcia pt. „Script writers in action” , w których podzieleni na grupy z wszystkimi uczestnikami projektu musieliśmy napisać trzy sceny o tematyce migracji i uchodźctwa, a następnie je zaprezentować wszystkim. Po 30 minutowej przerwie Estońskiej odbyły się zajęcia o nazwie Back and forth , podczas której odczytywane były prawa obywatelskie. Jeżeli ktoś się zgadzał musiał zrobić krok do przodu, a jak ktoś był przeciwny krok w tył.

 

Następne zajęcia o tytyle „MIGRATION PERSPECTIVES: Visibility & Dissemination Activities” polegały na obejrzeniu krótkich filmików związanyz m igracją i uchodźctwem, znalezieniu rozwiązania i rozpowszechnianiu tematu migracji. Ponadto, na zajęciach mieliśmy okazję porozmawiać z dwoma migrantami.

 

Na ostatnich zajęcia togo dnia pt. Organization’s Fair opowiadaliśmy o naszych organizacjach wysyłających.

 

Czwartek 16 maja - dzień zaczęliśmy od śniadania i gry pobudzającej poprowadzonej przez Jackoba z Słowacji. Odbyliśmy zajęcia grupowe polegające na przedstawieniu naszego postrzegania na temat migracji. Następnie nastąpiła przerwa włoska, na której były podane włoskie przysmaki.

 

Po przerwie w grupie z poprzedniej aktywności odbyliśmy zajęcia pt. „your choice matters”, potem przystąpiliśmy do gry „Bangra in action”, a po kolacji kontynuowaliśmy zajęcia „meeting of cultures”. Następnie po zajęciach nastąpił czas wolny.

 

Piątek 17 maja rozpoczęliśmy ponownie od śniadania i Energizera. W czasie pobudki graliśmy w turecką grę planszową o tematyce migracji.

 

Kolejnym ciekawym punktem projektu było podzielenie wszystkich uczestników na grupy i dostaliśmy zadanie nagrania wywiadów z ludnością wioski Gerak. Mieliśmy za zadanie dowiedzieć się co sądzą o migrantach i uchodźach. Tubylcy byli bardzo mili i chętnie udzielali odpowiedzi jak i w języku greckim tak i angielskim. Po powrocie nastąpiła przerwa polska na której podaliśmy owocowe herbaty, różnorodne słodycze, chrzan i wędliny. Po przerwie zaczęliśmy omawiać nagrane wywiady i ich problemy. Po drugiej połowie zajęć rozkoszowaliśmy się słodyczami z Portugalii.

 

Sobota 18 maja była dniem pełnym wrażeń. O 9:00 wyruszyliśmy w stronę legendarnej Sparty. Rozpoczęliśmy od zwiedzania muzeum archeologicznego Sparty. Oprowadzał nas historyk specjalizujący się historią starożytnej Grecji. Po obejrzeniu każdego eksponatu oddaliśmy się do autobusu i wyruszyliśmy do Zamku z epoki Imperium Bizantyjskiego, w którym podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza grupa wyruszyła w górę ruin zamku by podziwiać wspaniałe widoki gór Lakonii, a później wyruszyła w dół by zwiedzić pozostałości grodu. Druga grupa od razu zeszła do grodu by móc podziwiać piękne malunki naścienne w kościółku grodu i pozostałe budynki starożytności. Po godzinie spotkaliśmy się w punkcie zbiórki i wyruszyliśmy znów do Sparty. Po obiedzie mieliśmy czas wolny, podczas którego mieliśmy możliwość zwiedzania legendarnego miasta. Chętni uczestnicy, fani biegania mieli możliwość zapisania się na pierwszy nocny bieg w Sparcie.

 

O godzinie 20 wraz z pięcioma uczestnikami naszej grupy rozpoczęliśmy bieg. Przed godziną 21 ukończyłem bieg gdzie czekali na mnie wszyscy uczestnicy projektu. Byłem jedyną osobą z grupy, która pobiegła na trasie 10-cio kilometrowej. Wszyscy jednakowo zmęczeni wsiedliśmy do autobusu i około 22 dojechaliśmy do hostelu.

 

19 maja w niedzielę po śniadaniu zagraliśmy w grę pobudzającą. Po grze rozpoczęliśmy pracę od zajęć pt. „city sings” podczas, których szukaliśmy w okolicy haseł związanych z migrantami i uchodźcami. Po zajęciach nastąpiłą przerwa Słowacka. Następnie przystąpiliśmy do zajęć związanych z robieniem pozytywnych memów o migracji. Po tym nastał czas na przerwę Grecką, na której spożywaliśmy pyszne spaghetti, sałatki makaronowe i tradycyjne przystawki. Po przerwie greckiej omawialiśmy stworzone memy. Później była trzecia część zajęć o tytule „MIGRATION PERSPECTIVES: Visibility & Dissemination Activities”.

 

Poniedziałek 20 maja był dniem pełnym ostatnich uściśnięć i smutków ponieważ wiedzieliśmy że niedługo nastąpi czas rozstań i pożegnań. Do obiadu trwało podsumowanie projektu, podczas którego wszyscy uczestnicy opowiadali swoje wrażenia związane z projektem. Po przerwie przystąpiliśmy do zajęć związanymi z certyfikatem Youthpass. Następnie musieliśmy rozliczyć się z kosztów podróży z organizacją kierującą projektem. Przed kolacją braliśmy udział w zajęciach podczas których każdy uczestnik projektu musiał rozpoznać swojego sekretnego przyjaciela. Polało się wiele łez i uścisków. Po zjedzonej kolacji miała miejsce zabawa pożegnalna.

 

Ten projekt dał mi wiele do myślenia i otworzył mi oczy na temat migracji i uchodźctwa. Miałem możliwość zapoznania się z wieloma kulturami, wieloma wspaniałymi osobami i zobaczyć ogrom zapierających dech w piersiach widoków i rzeczy. Projekt Migration Perspectives zmienił moje życie.

 

Chciałbym gorąco podziękować wszystkim wolontariuszom ze Stowarzyszenia Sztukater za tę wspaniałą szansę spełnienia moich marzeń.
Uczeń ZSM-T
Wiktor Vu Phuc

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial