All for Democracy - wymiana w Rumunii

W dniach 5 - 14 maja 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Agnieszka, Julia, Justyna, Kamila oraz Karol, uczestniczyli w Wymianie Młodzieży "All for Democracy" realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Aninoasa w Rumunii.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Agnieszka

W maju miałam przyjemność pojechać na projekt Erasmus+ - "All for Democracy", a wraz ze mną pojechali również Julia, Justyna, Karol oraz Kamila.

 

Projekt miał na celu zmotywować nas oraz spopularyzować wśród młodzieży jak ważne jest wzięcie udziału w głosowaniu do Parlamentu Europejskiego. Do miejscowości Ththargovisce, gdzie odbywał się projekt również zaproszono osoby z innych krajów takich jak Słowacji, Portugalia, Hiszpanii oraz Turcja. W każdej z drużyn była równa liczba uczestników. Nasze zajęcia odbywały się zaraz po śniadaniu, czyli o godzinie 10:30, a trwały do godziny 22, w międzyczasie mieliśmy krótkie przerwy na ciepły posiłek oraz rozmowę z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi. Ekipa goszcząca bardzo postarała się, aby niczego nam nie zabrakło, Ilona wraz z Adrianem dbali o nasze bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. W przeciągu 9 dniu dowiedzieliśmy się mnóstwa informacji na temat demokracji, ale również ciekawostek z innych krajów. Mogliśmy się dowiedzieć jak właśnie wygląda za granicą takie głosowanie oraz jak oni oceniają swój rząd. W godzinach wieczornych mieliśmy okazje poznawać kulturę innych narodowości. Co drugi dzień, dwie drużyny z innych krajów przygotowywały specjalne posiłki oraz prezentowały ich zwyczaje, oraz kulturę. W ciągu tych wieczorów zapoznawczych mogliśmy zatańczyć tradycyjny turecki taniec, pośpiewać po słowacku, skosztować smakołyków z Hiszpanii oraz Portugalii. Nasza ekipa na taki właśnie wieczór przygotowała między innymi multimedialna prezentacji o Polakach, zrobiliśmy polski barszcz oraz żurek, a na koniec wręczyliśmy drobne upominki w postaci sakiewki, świecącej szyszki oraz cukierka, które dostaliśmy od naszej organizacji wysyłającej Stowarzyszenia Sztukater.

 

Pod koniec każdy z uczestników bardzo zżył się ze sobą. Nasza ekipa z Polski świetnie komunikowała się ze sobą. Jestem bardzo szczęśliwa, że miałam okazji pojechać z takimi fantastycznymi ludzi jak Kamila oraz Karol. Właśnie z nimi spędzałam najwięcej czasu, mieliśmy wiele tematów do rozmów oraz podobne poczucie humoru. Po dziewięciu dniach ciężko było się rozstać, ale obiecaliśmy sobie, że jeszcze się zobaczymy.

Julia

Sprawozdanie po udziale w projekcie „ALL FOR DEMOCRACY”

 

5 maja 2019 roku rozpoczęłam moją przygodę z projektem „All For Democracy” organizowanym przez organizację non profit Asociatia Be You w ramach programu Erasmus+.
Miejscem przedsięwzięcia była miejscowość Aninoasa w Rumunii.

 

5 maja był dniem przeznaczonym na nasze przyjazdy i pierwsze integracje z pozostałymi uczestnikami, z państw takich jak Polska, Słowacja, Turcja, Rumunia, Portugalia i Hiszpania. Naszym radosnym i podekscytowanym rozmowom towarzyszyła pyszna pizza.

 

6 maja ten dzień rozpoczęliśmy od budownia pierwszych więzi między sobą jak i poczucia drużynowości. Po południu braliśmy udział w prelekcji Ilony, koordynatora projektu, na temat programu Erasmus+ jak i Youthpass. Wieczorem przedstawialiśmy z pomocą prezentacji multimedialnych nasze organizacje wysyłające, ich cele, projekty, zadania i misje społeczne.

 

Przed nami 7 maja, tego dnia zgłębialiśmy temat demokracji, starając się go rozłożyć na czynniki pierwsze. Zastanawialiśmy się co ona znaczy dla nas i naszej społeczności, jak możemy ją ulepszać i jakie zagrożenia mogą wystąpić. Wymienialiśmy się doświadczeniami funkcjonowania i stanu demokracji w naszych państwach, to pozwoliło mi zrozumieć jakie wyzwania są wciąż przed nami i o co musimy walczyć, aby tworzyć aktywne społeczeństwo obywatelskie oparte na zasadach współpracy. Ostatnią aktywnością tego dnia był wieczór kulturalny, gdzie mogliśmy poznać kulturę, tradycję a także kuchnię państw biorących udział w projekcie. Czekały na nas stoisko Portugalii i Słowacji. Portugalczycy oczarowali nas malowniczymi, pełnymi słońca krajobrazami. Natomiast obywatele Słowacji, z którymi udawało nam się znajdywać często wspólny język nawet bez pomocy angielskiego, przygotowali tradycyjne jak i nowoczesne pieśni opowiadające o ich kraju, zapraszając nas do wspólnego śpiewania.

 

8 maja to dzień przeznaczony na symulacje. Stworzyliśmy cztery grupy i wcieliliśmy się w role mediów, NGOs, rządu i obywateli. Rozmawialiśmy o tym co jest dla nas ważne, naszych potrzebach, oczekiwaniach a także wyzwaniach we wzajemnej codziennej współpracy. Po południu odgrywaliśmy natomiast rolę najważniejszych instytucji europejskich. Naszym pomysłom i ideom towarzyszyły pełne emocji debaty, odwołania i wnioski. Temat wieku uprawniającego do udziału w wyborach otrzymał miano najbardziej burzliwego tematu.

 

9 maja tego dnia udaliśmy się do Targoviste, aby zwiedzić lokalny obiekt muzealny i w jego murach spotkać się z lokalnymi autorytetami. Przedstawialiśmy im przykłady aktywności młodych ludzi w życiu społecznym w naszych krajach. Dzieliliśmy się nowymi pomysłami, a także szukaliśmy podobieństw. Po południu mieliśmy czas wolny aż do wieczora, aby poznać miasto i spędzić wspólnie czas na odrobinie rozrywki. Tego wieczoru kulturalnego prezentowała się Polska oraz Turcja. Dowiedzieliśmy się naprawdę sporo o tureckiej herbacie i tańcach narodowych. Na prezentację naszego kraju, Polski, przygotowaliśmy wideo, w którym zawarliśmy m.in. informacje o naszej gospodarce, przemyśle, historii, muzyce, edukacji, pomocy humanitarnej. Naszym gościom bardzo smakowały przygotowane kromki chleba ze smalcem, dosłownie wszystkie znikły szybko z talerza!
10 maja przestawialiśmy sytuację swoich krajów w kontekście funkcjonowania demokracji oraz udziału młodych obywateli w wyborach. Emocji i przemyśleń żywych ludzi na co dzień żyjących w tych systemach, nie oddadzą żadne książki czy opracowania. To była dawka niesamowitej wiedzy, która pomogła nam bardziej zrozumieć co się dzieje i gdzie zmierzamy na poziomie naszego własnego państwa, pozostałych państw i całej wspólnoty europejskiej.

 

11 maja tego dnia przygotowaliśmy materiały do kampanii w social mediach pod hasłem #thistimeimvoting. Stworzyliśmy plakaty, hasła, slogany, zdjęcia indywidualne jak i grupowe promujące udział w wyborach i oddanie swojego głosu na naszą wspólną przyszłość. Następnie opublikowaliśmy materiały na naszych kontach i przekazaliśmy informacje w świat z nadzieją, że dotrze do jak największej grupy odbiorców. Wieczór kulturowy spędzaliśmy z Rumunią oraz Hiszpanią, nie zabrakło pysznych potraw jak i radosnej muzyki.

 

12 maja to dzień, który w całości poświęciliśmy na przygotowanie filmu czy też spotu zachęcającego do udziału w wyborach, tutaj możecie go zobaczyć: https://www.youtube.com/watch?v=upChxTU7VMo&feature=share
Pomysły grupy składającej się z około 30 osób, dyskusje nad scenariuszem i realizacją, różne doświadczenia i podejścia, ale jeden cel: Twój głos ma znaczenie! Idźcie głosować!
Podczas premierowego seansu towarzyszyła nam radość i sporo oklasków, byliśmy z siebie dumni!

 

13 maja to ostatni dzień aktywności podczas programu projektu. Poświęciliśmy go na refleksję i deklarację jak chcemy wykorzystać zdobytą wiedzę w naszej lokalnej społeczności, a jeśli starczy sił to i o krok lub dwa dalej! Warsztaty, posty, kampanie, udział w debatach i dyskusjach to tylko kilka z zadeklarowanych celów. Mam nadzieję, że wszystkie się nam udadzą! Po obiedzie miała miejsce oficjalna ceremonia wręczenia certyfikatów jak i ewaluacje oraz refleksje. Ceremonia zakończenia projektu była pełna przyjaźni, sympatii i nadziei na dalszy kontakt w przyszłości.

 

14 maja po raz ostatni przygotowaliśmy jak i zjedliśmy wspólnie śniadanie. Ostatnie pakowanie, pożegnania pełne smutku, ale i radości, że być może wkrótce znów się spotkamy. Pokochałam tych ludzi, atmosferę i cudowne miejsce, które udało nam się stworzyć przez te prawie 2 tygodnie!

 

Udział w tym projekcie stanowił dla mnie doskonałe doświadczenie i dawkę motywacji na dalszy rozwój, na ciekawość świata. Byliśmy tak różni od siebie, tak inaczej wychowani, a jednak stworzyliśmy coś niesamowitego tam w Aninoasie w Rumunii. Miejsce, gdzie każdy głos ma znaczenie, gdzie każda historia wysłuchiwana jest z ciekawością, gdzie każdy witany jest jak przyjaciel. Równość, wolność i braterstwo. Aktywny udział w każdym z przygotowanych zadań, mnóstwo innowacyjności i zaangażowania. A cel jeden, nasza wspólna przyszłość, tu w moim mieście, tu w Polsce, tu w Europie.

 

Julia, 21.05.2019

Justyna

W dniach 5.05- 14.05.2019 miałam okazję wziąć udział w programie "All for democracy" w Rumunii. W projekcie brała udział młodzież z sześciu różnych państw; Rumunii, Portugalii, Hiszpanii, Słowacji, Turcji i Polski.

 

Pierwszy dzień spędziliśmy na poznawaniu się nawzajem oraz zapoznaniu się z aktywnościami na najbliższe dni. Już od drugiego dnia aktywnie braliśmy udział w zajęciach na temat demokracji, wyborów oraz samym programie Erasmus+. W czasie warsztatów mieliśmy okazję wcielić się w członków Komisji Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym w jaki sposób można zwiększyć aktywność młodych ludzi w życiu obywatelskim oraz przygotowaliśmy film zachęcający do udziału w wyborach. Mieliśmy również okazję spotkać się z lokalnymi działaczami, posłuchać o ich pracy i zadać nurtujące nas pytania.W trakcie trwania programu braliśmy udział w "intercultural evening", gdzie poznawaliśmy kulturę obecnych krajów, mogliśmy usłyszeć tradycyjną muzyką zapoznać się z historią oraz spróbować jedzenia.

 

Udział w programie pozwolił mi poszerzyć moją wiedzę na tym, czym jest demokracja, na temat wyborów i aktywności młodzieży oraz rozwinąć umiejętności językowe i zawrzeć nowe ciekawe znajomości.

Kamila

Miałam przyjemność uczestniczyć w projekcie organizowanym przez „Be You Association” w Rumunii w dniach 05.05.2019 – 14.05.2019 r.

 

Projekt „All for Democracy”, w którym wzięło 6 państw: Rumunia, Polska, Portugalia, Słowacja, Hiszpania i Turcja, miał na celu zbadanie problemu niskiej aktywności ludzi młodych w życiu demokratycznych społeczeństw oraz próbę podniesienia świadomości uczestników i stworzenie realnych propozycji, aby ten stan poprawić.

 

Wszystkie aktywności (m.in. Principles of democracy, Democratic societies- simulation, Desired youth citizen profile, Let’s Vote campaign) były bardzo angażujące. Podczas aktywności uczestnicy musieli wspólnie zastanowić się nad współczesną sytuacją w swoim państwie i państwach członkowskich Unii Europejskiej. W sposób nieformalny zyskaliśmy wiedzę, która otwiera nasz światopogląd na obecną sytuację w Europie.

 

Intensywna nauka była jednak przerywana ciekawymi energizerami, które pomagały nam nie tylko się zrelaksować, ale też pozwalały nam się zintegrować i zaprzyjaźnić. Oprócz energizerów organizowaliśmy również wieczory kulturalne, gdzie każda grupa zaprezentowała swój kraj. Ponadto integrowaliśmy się w własnym zakresie wychodząc na miasto.

 

Uczestnicy z wszystkich państw byli bardzo zaangażowani i niebywale pozytywni. Każdy z nas dawał z siebie 100% i to za sprawą Ilony i Adriana – organizatorów z „Be You Association”.

 

Projekt był dopracowany w każdym szczególe, zarówno organizacyjnie, jak i merytorycznie, jednak co było najważniejsze, to Ilona i Adrian stanowili serce tego wyjazdu.

 

Każdemu gorąco polecam uczestnictwo w jakimkolwiek programie organizowanym przez „Be You Association”.

 

Kamila

Karol

W dniach 5.05.19 - 14.5.2019 miałem przyjemność być częścią projektu "ALL FOR DEMOCRACY". który miał miejsce w miejscowości Aninoasa w pobliżu Târgoviște malowniczego miasta 2 g.

 

Moja przygoda zaczęła się od zgłoszenia do projektu przez Stowarzyszenie Sztukater. Wyjazd był wspaniałą okazją do poznania nowych osób.

 

Na wyjazd pojechałem, z których osobami wcześniej nie znałem lecz już po pierwszym poznaniu poczuliśmy że dobrze sie dogadujemy i możemy dużo razem zrobić.

 

Tematem projektu były zaangażowanie obywatelskie, funkcjonowanie społeczeństwa, funkcjonowanie prawa. Konsekwencje braku aktywności obywatelskiej.

 

Pierwszego dnia nasza grupa poznała się z uczestnikami projektów z innych krajów, dzięki grą już pierwszego dnia udało nam się zapamiętać imiona osób z różnych krajów.

 

Każdy kolejny dzień poruszał inną tematykę, wykonywaliśmy wiele zadań w grupach pomieszani z osobami z innych krajów. Pozwoliło nam to zobaczyć zupełnie inne podejście do tematu, poszerzenie horyzontów.

 

Dzięki temu że wielu z nas miało inne doświadczenia życiowe oraz wykształcenie mogliśmy uzupełniać się wiedzą w różnych zakresach.

 

Każdy miał możliwość przedstawienia swoich poglądów podczas prezentacji projektów.

 

Ważnym elementem były enegergizery które na początku wydawały nam się bardzo dziwne, lecz okazały się bardzo ważnym elementem, który pomagał nabrać dystansu podczas pracy nad projektami.

 

Rozmowy podczas opracowywania projektów były dla nas początkiem do wieczornych dyskusji.

 

Podczas projektu dowiedziałem się dużo o obawach młodych obywateli różnych krajów europy a przede wszystkim Unii Europejskiej.

 

Bardzo zróżnicowane wieczory kulturowe były najciekawszą częścią dnia ponieważ mogliśmy poczuć tożsamość kulturową oraz to z czego są dumni, z czego się śmieją oraz jak naprawdę jesteśmy do siebie podobni mimo posługiwania sie różnymi językami.

 

Każda grupa przygotowała również poczęstunek z produktów które są najbardziej charakterystyczne dla ich ojczyzny.

 

Opieka socjalna oraz wysoki poziom merytoryczny projektu był na bardzo wysokim poziomie, czuliśmy się bardzo swobodnie i komfortowo.

 

Mieliśmy również okazje spotkać się z lokalnymi politykami, którzy przybliżyli nam lokalne realia, było to dla nas bardzo budujące.

 

Już po paru dniach poczuliśmy dużą jedność ze wszystkimi grupami opartą na wzajemnym szacunku i ciekawości.

 

Myślę, że wiele kontaktów przetrwa i będziemy mieć jeszcze okazję zobaczyć się.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!