CIRI – Cooperation on Improvement of Refugees’ Integration - szkolenie w Grecji

W dniach 4 - 12 maja 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Adam, Beata oraz Maciej uczestniczyli w szkoleniu "Cooperation on Improvement of Refugees’ Integration", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Janina w Grecji.

 

CIRI LOGOLogo for dissemination

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Adam

Projekt „CIRI - Cooperation on improvement of refugees’ integration”

Ioannina 4-12 maja 2019r.

 

Projekt odbył się w Ioanninie, mieście zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie obozów dla uchodźców i poszukujących azylu. Został zorganizowany i poprowadzony przez Youth Center of Epirus, centrum młodzieżowe, którego przedstawiciele mają bogate doświadczenie w organizowaniu podobnych projektów. Wolontariusze tej organizacji zajmują się na co dzień m.in. pracą z dziećmi rodzin poszukujących azylu w Grecji. W jednym z okolicznych ośrodków wspierają i prowadzą aktywności służące integracji i rozwojowi przebywających tam dzieci.

 

Organizatorzy byli bardzo dobrze przygotowani merytorycznie, a program zajęć poprawnie dostosowany do możliwości czasowych i do licznej, trzydziestoosobowej grupy. Na szczególne wyróżnienie zasługuje główna prowadząca szkolenie Dace Dora Zaime, której bogate doświadczenie, przyjazne nastawienie i świetne pomysły na prowadzenie poszczególnych aktywności sprawiły, że większość uczestników wyrażała się wyłącznie pozytywnie na temat projektu. Organizatorzy pragnęli dostosować program tak, aby uczestnicy reprezentujący różne organizacje i mający różne doświadczenia w pracy społecznej mogli skonfrontować swoje poglądy i pomysły. Duży akcent położono więc na pracę w grupach, podczas której rozważaliśmy poszczególne wyzwania w pracy przy integracji uchodźców i osób poszukujących azylu.

 

Szkolenie stopniowo zyskiwało na intensywności oraz złożoności podejmowanych tematów. W początkowej fazie projektu organizatorzy dopilnowali, abyśmy poznali się nawzajem, zaprezentowali działalność organizacji wysyłających i przede wszystkim charakterystykę działań integracyjnych podejmowanych na miejscu w Grecji. Ciekawym zabiegiem było zaproszenie gości z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct oraz miejscowej organizacji INTERSOS, która następnie udostępniła nam możliwość poprowadzenia zajęć dla dzieci w ośrodku osób poszukujących azylu. Mieliśmy w ten sposób okazję spotkać się z osobami, które profesjonalnie zajmują się pracą z uchodźcami w Grecji. Dobrym pomysłem było też skonfrontowanie poglądów uczestników szkolenia na tematykę wyzwań związanych z bezpieczeństwem i etyką pracy w ośrodku dla uchodźców. W wielu kwestiach poglądy te były mocno rozbieżne i można było dostrzec w ten sposób, jak różne podejścia występują w przekroju państw europejskich. Poruszenie tej kwestii było bardzo istotne, żebyśmy ze zrozumieniem przyjęli zasady panujące w placówce, w której mieliśmy prowadzić zajęcia.

 

Prowadzenie dwugodzinnych zajęć integrujących dla dzieci rodzin poszukujących azylu było bardzo dobrym doświadczeniem. Zostało ono poprzedzone przygotowaniem i wymagało dużej współpracy uczestników projektu. Obserwując reakcje dzieci biorących udział, jak i ich rodziców można było dojść do wniosku, że byli oni bardzo zadowoleni z przyjętej formy. Bariera językowa pomiędzy nami a niektórymi z dzieci nie wpłynęła negatywnie na ich zaangażowanie w aktywności. Były to różnego rodzaju gry i zabawy integracyjne, warsztaty artystyczne i zajęcia sportowe. Organizatorzy zapewnili nam warunki i zakupili materiały potrzebne do ich przeprowadzenia.
Warto wspomnieć także o projekcie grupowym, który miał nas przygotować do stworzenia naszego własnego projektu z programem Erasmus + w bezpośrednim związku z tematyką uchodźców lub osób poszukujących azylu. Było to bardzo rozwijające, wielogodzinne wyzwanie, promujące tworzenie podobnych projektów. Wskutek tej aktywności zawiązały się zalążki współpracy pomiędzy uczestnikami w przyszłości.

 

Osobiście uważam, że nie tylko organizatorzy, ale także uczestnicy wykazali się wiedzą, poziomem językowym i umiejętnościami. Selekcja kandydatów została więc przeprowadzona bardzo starannie. Myślę, że dużo zyskałem mogąc poznać perspektywy tak wielu krajów europejskich, w tym mniejszych narodowości takich jak: Armenia, Mołdawia czy Słowenia.

 

Warunki zakwaterowania, dostarczone materiały, aktywności integrujące oraz wyżywienie w okolicznej restauracji oceniam równie wysoko. Pod koniec każdego dnia uczestnicy w grupach zbierali uwagi do programu oraz do wspomnianych warunków i przekazywali organizatorom. Nie obyło się bez drobnych problemów i nieporozumień, ale organizatorzy reagowali i zapobiegali ich eskalacji.
W ramach obopólnej zgody udało się pewne aktywności przyspieszyć, uzyskując w ten sposób nieco więcej wolnego czasu na wycieczki integracyjne poza Ioanninę. Organizatorzy świadomi narzuconej intensywności wykazywali się dużym zrozumieniem i elastycznością.

 

Podsumowując, sądzę, że aktywnie uczestnicząc w programie zajęć prowadzonych przez Youth Center of Epirus można było zyskać wiedzę na temat pracy przy integracji uchodźców oraz programu Erasmus +, a także poznać wyzwania, problemy i techniki ich rozwiązywania przez wolontariuszy i pracowników społecznych w Grecji.

Maciej

Cześć! Jako że bardzo lubię wymiany zainteresowała mnie propozycja Stowarzyszenia Sztukater. Wyjazd w dniach 4-12 maja 2019r. pod tytułem przewodnim „COOPERATION ON IMPROVEMENT OF REFUGEES’ INTEGRATION” w Grecji . Podróż zacząłem wyjazdem do Warszawy dalej samolotem do Aten i stamtąd do miasta docelowego Ioanniny. Podróż przebiegła bezproblemowo (pierwszy raz jadłem obiad w samolocie i był super).

 

Jeszcze przed zajęciami zapoznałem się z paroma uczestnikami i razem poszliśmy na miejski spacer wieczorem ( było super!). Pierwsze zajęcia, nie do końca się znamy, ale organizacja goszcząca bardzo dobrze zadbała o naszą integracje, zadania zapoznawcze były luźne i zabawne.

 

W trakcie projektu dotarło do mnie wiele spraw dotyczących uchodźców, dzięki pracy w obozie dla uchodźców wzbogaciłem się o nowe doświadczenia. Teraz wiem jak to wygląda naprawdę, bez otoczki telewizyjnej czy internetowej, z samego źródła. W raz z nami (zespołem Polskim) brały udział również organizacje z Niemiec, Rumunii, Słowenii, Włoch, Hiszpanii, Ukrainy, Mołdawii, Armenii, Słowacji i Bułgarii. W grupie niemieckiej były trzy osoby które na własnej skórze doświadczyły tego jak to jest być uchodźcą. Rozmowa z nimi była najlepszą rzeczą i księgą wiedzy dla mnie.

 

Oprócz nauki ważne również była integracja. Wymiany pozwalają zawiązać nowe znajomości czy przyjaźnie, a także to że w przyszłości podczas podróży mamy do kogo jechać. Mieszanka ludzi w otoczeniu super wpływa na samopoczucie i samoocenę. Nikt nie jest z góry sceptycznie nastawiony. Polecam to doświadczenie każdemu!

 

Co do warunków i zakwaterowania jestem zadowolony, hotel w centrum miasta blisko jeziora (mieszkałem w pokoju z Włochem i Syryjczykiem), posiłki w restauracji przy długim stole ze wszystkimi. Obsługa restauracyjna i recepcjoniści hotelowi byli bardzo mili.

 

Odnośnie organizacji goszczącej nie mogę powiedzieć złego słowa. Super zespół pomocnych ludzi, każdy problem potrafili szybko rozwiązać oraz zawsze służyli dobrą radą odnośnie okolicy i możliwości spędzania czasu wolnego z nimi jak i bez.

 

Podsumowując, wszystko na plus, współlokatorzy po paru dniach stali się moimi braćmi, cała grupa była wielką rodziną. Miasto mogę polecić każdemu kto chce być blisko gór i wody. Zajęcia prowadzone profesjonalnie i ciekawie. Nauczyłem się tam więcej niż mogłem zakładać.

 

Jeszcze raz, polecam takie doświadczenie każdemu!

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!